Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερεις τι γινεται ρε συ, δεν ειναι ευκολο να ριχνεις λεφτα απο εδω και απο εκει. Το να κατεβασεις ενα game μεσω του θειου, ειναι μια επιλογη, αν και εφοσον δεν μας εχουν δωσει ενα demo για να δουμε πως παει ενα game στο συστημα μας. Βεβαιως υπαρχουν και τα βιντεο που μπορεις να δεις κατι που σε ενδιαφερει, αλλα δεν ειναι η πληρης εικονα, και μπορεις να αδικησεις ή να νομιζεις οτι θα τρεξει οπως πρεπει στο συστημα σου. Πρεπει να το παιξεις ο ιδιος για να εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη.

 

 

Αχ.. για αλλη μια φορα θα πρεπει να φερω παραδειγμα το καταραμενο το Watch Dogs.

 

To συγκεκριμενο game το ηθελα να το αγορασω στο pc.

 

Ευτυχως λογω αυτων που διαβαζα, μου εκοψε να το κατεβασω και εκει ειδα το χαλι. Εχει συμβει και σε αλλα games, αλλα αυτο το πραγμα δεν το εχω ξανασυναντησει.

 

Περασε και αυθεντικο απο  τα χερια μου επισης διοτι το δανειστηκα απο ενα φιλο μου, γιατι ειχε βγει βρωμα (ψευδως) οτι η πειρατικη εκδοση ειχε προβλημα. Τελικα το αγορασα στο ps4 και ολα καλα. 

 

Το κατεβασμα του, με γλιτωσε απο το να πληρωσω την εκδοση του pc, αρα μονο καλο μου εκανε. 

 

Δεν το χρησιμοποιω σαν δικαιολογια ολο αυτο, αλλα πρεπει να βλεπουμε γιατι γινεται οτι γινεται με τα πειρατικα. Αν  εμενα μου εδιναν ενα demo στο pc, και εβλεπα οτι τρεχει νερο κτλ, επι τοπου θα πηγαινα για αγορα αν με ενδιεφερε και το game φυσικα. Τωρα αν το game εβγαινε μουφα, ειτε απο θεμα διαρκειας κτλ, ε θα το πουλαγα και θα αγοραζα αλλο, και αν ηταν φρεσκο στην αγορα, μικρο το κακο.

 

Θα παρει πολυ κουβεντα ολο αυτο, και θα προτιμουσα να μην την κανουμε γιατι στο τελος, και θα ημαστε off topic, και  θα σβηστουν και πιθανα μνμ περι πειρατιας.

 

Εχω υποστηριξει και εχω δωσει ενα σκασμο λεφτα σε οτι αφορα το gaming οπως πολλοι απο εσας, αλλα εχω κατεβασει και αλλα τοσα games γιατι εβλεπα through bullshit που λεμε, και με γλιτωσε απο το να χτυπαω το κεφαλι μου μετα. 

 

Αν μπορουσα να τα αγοραζω ολα, θα το εκανα, αλλα αυτο δυστυχως δεν γινεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι στη σημερινή εποχή η πληροφόρησή μας για τα παιχνίδια, είναι τόσο αναλυτική και πλήρης, που το "δοκίμασμα" από θείους και παππούδες είναι πλέον ολοκληρωτικά αχρείαστο. Όλοι μας είμαστε σε θέση να έχουμε πολύ καλή άποψη εκ των προτέρων ώστε να κάνουμε επιτυχημένες αγορές.

 

Το Watchdogs όλοι ξέραμε τί ήταν στο PC από πάμπολλα videos και αναφορές σε forums.

 

Το Ryse επίσης όλοι ξέραμε τί ήταν από τα άπειρα video και reviews που κυκλοφορήσαν.

 

Το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε παιχνίδι κεντρίσει το ενδιαφέρον μας.

 

Το "δοκίμασμα" πιό πολύ έχει να κάνει με το να μήν θέλουμε να πληρώσουμε full-price ένα παιχνίδι και να μήν έχουμε την υπομονή να το αγοράσουμε σε κάποιο sale.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα στο pc, μπορουμε να αγοραζουμε πολυ πιο φτηνα και στο 20αρικο, κανονικα, ολοι ξερουμε πως, και να εχουμε την original εκδοση. Στο watch dogs μπορει να υπηρχαν χιλιαδες βιντεο με τις επιδοσεις αλλα πολλοι ισχυριζονταν και ισχυριζονται και εδω οτι το game πηγαινε νερο στο συστημα τους. Ποσες φορες θα εχεις πει στον εαυτο σου να βαλεις ενα game ακομα και αν λεει ολος ο κοσμος οτι σερνεται σε οτι συστημα εχει μπει, και παρ ολα αυτα πιστευεις οτι καπως στο συστημα σου θα παει λιγο καλυτερα... Ολοι πανω κατω το εχουμε σκεφτει αυτο. Εγω το τηρω αυτο που λεω περι "δοκιμης", οι αλλοι μπορουν να το χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια. Εγω οντως τα αγοραζω επειτα, ειτε στο pc, ειτε στην κονσολα αν η εκδοση για pc ειναι πανηγυρι.

 

Συμφωνω με αυτα που λες δλδ περι φουλ ενημερωσης. Κανεις πλεον δεν μπορει να πιαστει κοροιδο και μπορει να κανει τις σωστες κατα αυτον επιλογες. Απο εκει και περα ομως, μην ημαστε απολυτοι, δεν ψαχνουμε ολοι δικαιολογιες για να το παρουμε δωρεαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβατε.Δεν είπα να αγορέζετε τα πάντα..Αν δεν θέλετε,μην τα αγοράζετε...δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν.

Και εννοείτε αφού δεν βγάζουν ντέμος να χουμε την επιλογή του θείου.

 

Αλλά εφόσον παίζετε με του θείου τις εκδόσεις,μην έχετε τέτοια γκρίνια για γραφικά-gameplay.Εφόσον το κατεβάσατε και δεν σας άρεσε,τέλος.Dont bust balls.Μην παίξετε άλλο,κάντε unistall.Ελάτε πείτε την εμπηρία σας και τέλος.

 

Αν πάλι το κατεβάσατε,και σας άρεσε,και θέλετε να το έχετε αγοράστε το.Και αν τα patches που βγάζουν δεν φτιάχνουν την κόπια σας,τότε να γκρινιάξετε για τα άσπρα γραφικά,για τα θωλά γραφικά,για τον ήχο,για τα textures,για το gameplay,γιατί πετάγετε ο gabe μέσα στο παιχνίδι και σας λέει για το steamOS.Ναι τότε έχετε πιαστεί κορόιδο,γιατί έχετε δώσει λεφτά και δεν έχουν πιάσει τόσο,και βλέπετε κοροϊδία.

Εφόσον όλα αυτά γίνοντε σε εκδόσεις θείου,όχι δεν είστε κορόδια και εννοείτε δεν σας πέφτει και λόγος σε τόση μεγάλη συμμετοχή.

 

Αν καταλαβένετε τι σας λέω..

 

Ναι τα πιστεύω αυτά που γράφω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι στη σημερινή εποχή η πληροφόρησή μας για τα παιχνίδια, είναι τόσο αναλυτική και πλήρης, που το "δοκίμασμα" από θείους και παππούδες είναι πλέον ολοκληρωτικά αχρείαστο. Όλοι μας είμαστε σε θέση να έχουμε πολύ καλή άποψη εκ των προτέρων ώστε να κάνουμε επιτυχημένες αγορές.

 

Το Watchdogs όλοι ξέραμε τί ήταν στο PC από πάμπολλα videos και αναφορές σε forums.

 

Το Ryse επίσης όλοι ξέραμε τί ήταν από τα άπειρα video και reviews που κυκλοφορήσαν.

 

Το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε παιχνίδι κεντρίσει το ενδιαφέρον μας.

 

Το "δοκίμασμα" πιό πολύ έχει να κάνει με το να μήν θέλουμε να πληρώσουμε full-price ένα παιχνίδι και να μήν έχουμε την υπομονή να το αγοράσουμε σε κάποιο sale.

Για το watch dogs διαφωνώ, είχε πέσει πολύ δούλεμα και το παιχνίδι ήταν κατώτερο των προσδοκιών άσχετα από τα τεχνικά θέματα

 

Εφόσον όλα αυτά γίνοντε σε εκδόσεις θείου,όχι δεν είστε κορόδια και εννοείτε δεν σας πέφτει και λόγος σε τόση μεγάλη συμμετοχή.

 

Αν καταλαβένετε τι σας λέω..

 

Ναι τα πιστεύω αυτά που γράφω.

Επειδή δεν κατάλαβα, θεωρείς ότι μια πειρατική έκδοση οποιοδήποτε προγράμματος έχει διαφορά με το αυθεντικό; μιλάω πάντα για ίδιες εκδόσεις με patch κτλ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβατε.Δεν είπα να αγορέζετε τα πάντα..Αν δεν θέλετε,μην τα αγοράζετε...δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν.

Και εννοείτε αφού δεν βγάζουν ντέμος να χουμε την επιλογή του θείου.

 

Αλλά εφόσον παίζετε με του θείου τις εκδόσεις,μην έχετε τέτοια γκρίνια για γραφικά-gameplay.Εφόσον το κατεβάσατε και δεν σας άρεσε,τέλος.Dont bust balls.Μην παίξετε άλλο,κάντε unistall.Ελάτε πείτε την εμπηρία σας και τέλος.

 

Αν πάλι το κατεβάσατε,και σας άρεσε,και θέλετε να το έχετε αγοράστε το.Και αν τα patches που βγάζουν δεν φτιάχνουν την κόπια σας,τότε να γκρινιάξετε για τα άσπρα γραφικά,για τα θωλά γραφικά,για τον ήχο,για τα textures,για το gameplay,γιατί πετάγετε ο gabe μέσα στο παιχνίδι και σας λέει για το steamOS.Ναι τότε έχετε πιαστεί κορόιδο,γιατί έχετε δώσει λεφτά και δεν έχουν πιάσει τόσο,και βλέπετε κοροϊδία.

Εφόσον όλα αυτά γίνοντε σε εκδόσεις θείου,όχι δεν είστε κορόδια και εννοείτε δεν σας πέφτει και λόγος σε τόση μεγάλη συμμετοχή.

 

Αν καταλαβένετε τι σας λέω..

 

Ναι τα πιστεύω αυτά που γράφω.

Kουβεντα κανουμε γενικου ή ειδικου περιεχομενου σε πολιτισμενα πλαισια. Δεν νομιζω να εχει γραφτει καποια υπερβολη, τουλαχιστον σε αυτο το topic, σε αλλα δεν ξερω. Δεν διακρινω καποιος να σπαει @@ εδω. Αλλα και να τα σπαει καποιος, τι μας κοφτει? just ignore him.

 

Συμφωνω σε αυτα που λες, αλλα οσο αφορα τον λογο που εχει ο καθενας και την συμμετοχη που μπορει να εχει εδω, να αφησει το σχολιο του κτλ, ειμαι καθετα αντιθετος με αυτο που εγραψες. Και να γκρινιαξει μπορει, και να το υποστηριξει μπορει, βασικα οτι θελει θα κανει. Ειναι λιγο καπως να πουμε οτι οποιος το εχει ή δεν το εχει αγορασει, να μπορει/να μην μπορει να εκφερει γνωμη/αποψη στο τοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις τι γινεται ρε συ, δεν ειναι ευκολο να ριχνεις λεφτα απο εδω και απο εκει. Το να κατεβασεις ενα game μεσω του θειου, ειναι μια επιλογη, αν και εφοσον δεν μας εχουν δωσει ενα demo για να δουμε πως παει ενα game στο συστημα μας.

 

καλά το πως περιπου τρέχει στο pc σου μπορεις να το δεις και απο σχετικά βιντεος στο youtube, οταν πχ κάποιος ανεβάζει Battlefield 4 on GTX 660ti, αυτος ειναι αλλωστε και ο σκοπος αυτών των βιντεο να δουνε δηλαδή και άλλοι με την ίδια κάρτα ή και cpu πως τρέχει το παιχνίδι. Πχ εγώ ανέβασα βιντεο του Crysis με i7 920, και απο κάτω στα σχόλια ένας μου έγραψε πως έψαχνε σχετικο βιντεο με την συγκεκριμένη cpu.

 

Οποτε δεν χρειάζεται να κατεβάζει κάποιος απο τον θείο τα ατελειωτα και αδικαιολογητα GB πχ του Evil Within για να δει απλώς πως το παιχνίδι τρέχει στο pc του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά το πως περιπου τρέχει στο pc σου μπορεις να το δεις και απο σχετικά βιντεος στο youtube, οταν πχ κάποιος ανεβάζει Battlefield 4 on GTX 660ti, αυτος ειναι αλλωστε και ο σκοπος αυτών των βιντεο να δουνε δηλαδή και άλλοι με την ίδια κάρτα ή και cpu πως τρέχει το παιχνίδι. Πχ εγώ ανέβασα βιντεο του Crysis με i7 920, και απο κάτω στα σχόλια ένας μου έγραψε πως έψαχνε σχετικο βιντεο με την συγκεκριμένη cpu.

 

Οποτε δεν χρειάζεται να κατεβάζει κάποιος απο τον θείο τα ατελειωτα και αδικαιολογητα GB πχ του Evil Within για να δει απλώς πως το παιχνίδι τρέχει στο pc του.

Το ειπα και παραπανω αλλα τα μνματα μου μεταφερθηκαν σε αλλο ποστ, οτι πολλες φορες σκεφτεσαι οτι στο δικο σου συστημα μπορει να παιζει ενα game, ανεξαρτητα το τι λενε ολοι, να τρεχει οπως πρεπει. Εχει συμβει πολλες φορες διαφορετικοι συνδυασμοι συστηματων να τρεξουν ενα game κατα πολυ καλυτερα απο αλλους με παρομοια αλλα διαφορετικα στις λεπτομερειες  συστηματα. Μην ειστε απολυτοι, το ειπα και παραπανω, δεν πανε ολοι να παρουν ενα game στο free.

 

Ενα βιντεο στο youtube, θα το ξαναπω και οσοι γνωριζετε απο pc, γνωριζετε οτι ειναι μυστηρια πλασματα, ΔΕΝ ειναι η ολοκληρωτικη εικονα ενος game. Ποσες φορες εχω δει στο youtube κατι που σε παρομοιο συστημα πηγαινε οπως επρεπε και στο δικο μου  ηταν 20 frames κατω η αποδοση .(χωρις oc κτλ, και δοκιμασμενο σε 3 διαφορετικα συστηματα και λειτουργικα). Παιζω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου να υπαρχει, και με τα pc ασχολουμαι απο το 95, εχουν δει πολλα τα ματια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα βιντεο στο youtube, θα το ξαναπω και οσοι γνωριζετε απο pc, γνωριζετε οτι ειναι μυστηρια πλασματα, ΔΕΝ ειναι η ολοκληρωτικη εικονα ενος game. Ποσες φορες εχω δει στο youtube κατι που σε παρομοιο συστημα πηγαινε οπως επρεπε και στο δικο μου  ηταν 20 frames κατω η αποδοση .(χωρις oc κτλ, και δοκιμασμενο σε 3 διαφορετικα συστηματα και λειτουργικα). Παιζω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου να υπαρχει, και με τα pc ασχολουμαι απο το 95, εχουν δει πολλα τα ματια μου.

 

H ενημέρωση για ένα παιχνίδι ούτε ξεκινά ούτε τελειώνει με ένα βίντεο στο youtube. Κατα τα άλλα, εγώ είμαι PC gamer από το 90 και προβλήματα σαν αυτά που λές ουδέποτε συνάντησα, ώστε να δικαιολογεί "δοκίμασμα".

 

Και δεν θυμάμαι καμία φορά να διάβασα κάποιον που "δοκίμασε" παιχνίδι και αμέσως μετά να το αγόρασε. Η συντρηπτική πλειοψηφία παίζουν πειρατικό το παιχνίδι, το τερματίζουν και αν θυμηθούν σε κάποιο sale 75%, ίσως να το αγοράσουν για να "μπεί στη συλλογή".

 

Γενικά την "δοκιμή" πρίν από αγορά, τη θεωρώ πολύ προβληματική τακτική, διότι απαιτεί από το άτομο πειθαρχία που αν την είχε εξ'αρχής, πολύ απλά δεν θα χρειαζόταν να δοκιμάσει το παιχνίδι, διότι θα αξιοποιούσε άλλες ορθότερες μεθόδους για να λάβει τη πληροφόρηση που ήθελε.

 

Δεν κατακρίνω την πράξη την ίδια (το να παίξω πειρατικό ένα παιχνίδι). Δεν υπάρχει αναμάρτητος εδώ πέρα. Οι ισχυρισμοί και οι δικαιολογίες που προβάλουμε για εξορθολογίσουμε την πράξη μας μέσα σε ένα ηθικό πλαίσιο είναι που με βρίσκουν αντίθετο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το youtube(Εφόσον είναι από ''αξιόπιστο'' άτομο) και τα reviews είναι για να πάρεις απλά μια ιδέα περί τίνος πρόκειται.Το τελικό(Συνολικό) συμπέρασμα μόνο εσύ ο ίδιος μπορείς να το βγάλεις παίζοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να υποθέσω ότι "δοκιμάζετε" τα παιχνίδια για 2-3 ωρίτσες και ακολούθως αν σας αρέσουν

 

1) προχωράτε σε full price αγορά?

2) σταματάτε να παίζετε, κάνετε uninstall την πειρατική έκδοση και υπομονετικά περιμένετε να έρθουν οι εκπτώσεις?

3) τερματίζετε την πειρατική έκδοση και αν θυμηθείτε και σας περισσεύουν λεφτά αγοράζετε το παιχνίδι όταν βγεί σε 75% έκπτωση?

4) άλλο____________________

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απ' το δεύτερο σενάριο, τα υπόλοιπα παίζουν.

 

Π.χ. εγώ, έπαιξα πειρατικό το Amnesia: The Dark Descent και το απήλαυσα. Με το που βγήκε το A Machine for Pigs το αγόρασα κι έφαγα καλή σουπίτσα.

 

Είχα σκοπό να αγοράσω το TDD, αλλά δε θα το κάνω, γιατί θεωρώ πως τα έδωσα για το AMfP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...