Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως αποδείχθηκε όντως.

Απλά έτσι όπως τα έγραφες στην αρχή νόμιζα πως με όλα αυτά στην υπογραφή δεν αγοράζεις τα παιχνίδια που σου αρέσουν.

 

Σου χρωστάω μια συγγνώμη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως αποδείχθηκε όντως.

Απλά έτσι όπως τα έγραφες στην αρχή νόμιζα πως με όλα αυτά στην υπογραφή δεν αγοράζεις τα παιχνίδια που σου αρέσουν.

 

Σου χρωστάω μια συγγνώμη. :-)

Τελικά θα αποφασίσεις; Έπαθες πλάκα με την υπογραφή μου, ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για την πειρατεία δεν υπάρχει δικαιολογία . Και εγώ κατεβάζω καμιά φορά αλλά δεν νοιώθω καθόλου μάγκας που το κάνω. Μπορεί στην Ελλάδα να το έχουμε ξεφτιλίσει αλλά για μένα το πρόβλήμα ξεκινάει κυρίως απο αυτούς που τα έχουν (€) αλλά ξεσκίζονται στο κατέβασμα. Αυτό μου έλεγε ένας φίλος που δούλεψε σε Ιταλία και Γαλλία με εταιρεία web designing , πως τόσο Γάλλοι όσο και Ιταλοί (άτομα που παίρνουν απο 3500€ έως 7000€) λιώνουν στα game torrents και μάλιστα "χλευάζουν" την ιδέα αγοράς αυθεντικού. Για ταινίες παντως τουλάχιστον στην Γαλλία πέφτουν καμπάνες και προσέχουν πολύ... Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ πως επειδή κατεβάζουν αυτοι , εμείς που έχουμε κρίση παίρνουμε συγχωροχάρτι. Όμως επαληθεύεται πως το τζαμπατζιλίκι είναι γλυκό για όλες τις τσέπες και τελικά , τα pc games ειδικά εχουν φάει τρελή απαξίωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα αποφασίσεις; Έπαθες πλάκα με την υπογραφή μου, ή όχι;

 

 

Μην μπερδεύεσαι.

Πλάκα δεν έπαθα. Απλά δεν ήθελα να πιστέψω πως κάποιος που έχει δώσει τόσα λεφτά για τόσα άλλα τσιγκουνευόταν στα παιχνίδια.

Δεν έχει δα και τίποτα τα ιδιαίτερο. Μην ψωνίζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι.

Πλάκα δεν έπαθα. Απλά δεν ήθελα να πιστέψω πως κάποιος που έχει δώσει τόσα λεφτά για τόσα άλλα τσιγκουνευόταν στα παιχνίδια.

Δεν έχει δα και τίποτα τα ιδιαίτερο. Μην ψωνίζεσαι.

Φάσκεις και αντιφάσκεις, αυτό βλέπω εγώ.

 

Δεν ψωνίζομαι. Εσύ ζηλεύεις. ;)

 

 

Σταματάω να σου δίνω τροφή για τη συνέχεια του τρολαρίσματος σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ στα PC games μόνο απαξίωση δεν βλέπω. Ίσα ίσα ανεβαίνουν συνέχεια.

 

Εννοώ την απαξίωση που "τρώει" κάτι όταν το πειρατεύεις συνέχεια , και την απαξίωση που δείχνουν οι devs προς αυτά. Όσο για τις τιμές έχεις δίκαιο. Μου βαράνε το dishonored 45-50€ και η μόνη μου νόμιμη επιλογή (καθότι προσφάτως άνεργος) είναι να περιμένω αρκετό καιρό για να πέσει. :mad: Δεν θέλω να πειρατεύσω καλό single player fps γιατί σπανίζουν πια. Πόσοι αλλοι όμως θα το κάνουν αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γιατί δεν ανοίγεις και εσύ μία τότε;

 

 

 

 

Αυτά από έναν άνθρωπο που έχει στην υπογραφή του τα παρακάτω:

 

 

iMac 27" (mid 2011) Intel i5 2.7GHz, 12GB 1333MHz DDR3 SDRAM, 1TB (7200 rpm) hard drive, Radeon HD 6770M, Mac OS X Lion  iPad 4G 16GB | White  iPhone 4 16GB | Black

  • Gaming Rig: Q6600 @ 3.6GHz / ASUS Rampage Formula X48 / ATi EAH 5870 / Intel 320 Series 120GB / Silverstone TJ07 - Black / Windows Seven Ultimate x64

 

Μάλλον ήταν όλα δώρα...

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάσκεις και αντιφάσκεις, αυτό βλέπω εγώ.

Δεν ψωνίζομαι. Εσύ ζηλεύεις. ;)

 

 

 

Εγώ πάλι βλέπω πως αδυνατείς να καταλάβεις 2 απλά πράγματα...

Όντως το βρήκες βρε μπαγάσα. Με κατάλαβες...

Έχω δώσει περίπου 15.000Ε για παιχνίδια και ζηλεύω το iPhone...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παίδες, θα δίνουμε από τα 480 που παίρνουμε τον μήνα 50 ευρώ για 10 ώρες gameplay. Ρε είπαμε να το παίζουμε παναγίες αλλά όχι και έτσι.

 

Αγοράζουμε παιχνίδια που πραγματικά αξίζουν τα 50 ευρώ. Όλα τα βγάζουν με τέτοια τιμή αλλά με το ζόρι το 10% να την αξίζουν, οπότε εγώ τουλάχιστον, αγοράζω παιχνίδια που το αξίζουν (από θέμα gameplay ωρών) όπως Elder Scrolls & Total War Series.

 

Ναι το Dishonored είναι παιχνιδάρα, αλλά δεν αξίζει σε καμία περίπτωση περισσότερα από 15ευρώ αν το πάρουμε αναλογιστικά με τον μισθό που παίρνουμε στην Ελλάδα. Το να μου έχεις ίδια τιμή (ή και παραπάνω) με την Αγγλία/Αμερική είναι γελοίο.

 

Όταν φτιάξουν τις τιμές να πηγαίνουν ανάλογα με την οικονομική κατάσταση της κάθε χώρας θα τα αγοράζουμε αλλά να δίνουμε το 1/10 του μηνιάτικου για 10-15 ώρες gameplay είναι τραγικό.

 

Επίσης αν αρέσκεστε στο να αγοράζετε ένα παιχνίδι 50-60ευρώ και μετά άλλα 10-15 ευρώ first day DLC, καλά κάνετε, αλλά δεν βλέπω διαφορά από αυτούς που πέρσι αγόρασαν το iPhone 4 μετά το 4S και τώρα θα τρέξουν να πάρουν το 5.

 

Όσες εταιρίες μας αντιμετωπίζουν με τα releases τους σαν πρόβατα, λεφτά εγώ δεν τους δίνω.

 

Α και όσοι είστε τόσο κατά της "πειρατείας" να είμαι σίγουρος ότι δεν κατεβάζετε σειρές για να δείτε και ταινίες, έχετε βάλει Nova Cinema Pack για να τα βλέπετε, όσο για τα παλιά τα νοικιάζετε από video club ε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Μην κοιτάς εμένα. Αν μου επέτρεπε το όριο της υπογραφής μου να γράψω τι αυτοκίνητο έχω και να βάλω και φωτογραφία του σπιτιού μου, θα πάθαινες πλάκα NickTG.

 

αυτο που πραγματικα ζηλευουμε ειναι το iphone σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν αρέσκεστε στο να αγοράζετε ένα παιχνίδι 50-60ευρώ και μετά άλλα 10-15 ευρώ first day DLC, καλά κάνετε, αλλά δεν βλέπω διαφορά από αυτούς που πέρσι αγόρασαν το iPhone 4 μετά το 4S και τώρα θα τρέξουν να πάρουν το 5.

 

Θα αρκεστώ στο να περιμένω δυο μήνες μέχρι να πέσει η τιμή του. (πχ. Max Payne 3)

Επίσης έχει πλάκα το πως βγάζεις το συμπέρασμα πως όσοι είναι συνειδητά κατά της πειρατείας τρέχουν σαν τα ζώα να αγοράζουν ότι τους πλασάρουν. Αλλά θα μου πεις τεχνολογικό forum είμαστε, δυαδική λογική θα εφαρμόζουμε. Ή είσαι πειρατής, ή είσαι τυφλός καταναλωτής, δεν έχει γκρίζα ζώνη.

 

Α και όσοι είστε τόσο κατά της "πειρατείας" να είμαι σίγουρος ότι δεν κατεβάζετε σειρές για να δείτε και ταινίες, έχετε βάλει Nova Cinema Pack για να τα βλέπετε, όσο για τα παλιά τα νοικιάζετε από video club ε;

 

Το Nova Cinema δεν παίζει ούτε τις μισές απ'τις σειρές που με ενδιαφέρουν. Άμα μου βρεις κάποια άλλη εναλλακτική ευχαρίστως να την ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν αρέσκεστε στο να αγοράζετε ένα παιχνίδι 50-60ευρώ και μετά άλλα 10-15 ευρώ first day DLC, καλά κάνετε, αλλά δεν βλέπω διαφορά από αυτούς που πέρσι αγόρασαν το iPhone 4 μετά το 4S και τώρα θα τρέξουν να πάρουν το 5.

 

Πες μου σαν πρόταση αν είναι λάθος κάπου. Σκέτη σαν πρόταση, χωρίς ότι έγραψα πριν και μετά. Απλά σαν πρόταση αν είσαι αντίθετος. Επίσης η πρόταση αυτή προορίζεται σε όσους καταφεύγουν σε αυτές τις κινήσεις και όχι σε όλους τους anti-pirates, φαίνεται ότι δεν έχεις κριτική σκέψη για να καταλάβεις πότε αλλάζουμε σε ένα γραπτό σε πια πρόσωπα μιλάμε, οπότε σου το κάνω πιο ξεκάθαρο.

 

Θα αρκεστώ στο να περιμένω δυο μήνες μέχρι να πέσει η τιμή του. (πχ. Max Payne 3)

Επίσης έχει πλάκα το πως βγάζεις το συμπέρασμα πως όσοι είναι συνειδητά κατά της πειρατείας τρέχουν σαν τα ζώα να αγοράζουν ότι τους πλασάρουν. Αλλά θα μου πεις τεχνολογικό forum είμαστε, δυαδική λογική θα εφαρμόζουμε. Ή είσαι πειρατής, ή είσαι τυφλός καταναλωτής, δεν έχει γκρίζα ζώνη.

 

Την δυαδική λογική την βγάζεις εσύ φίλε μου. Σε κανένα σημείο του post μου δεν αναφέρομαι στους anti-pirates σε τσουβάλιασμα, μόνο στα πρόβατα gamers στις 2 σειρές που παρέθεσα από πάνω.

 

Οπότε εσύ κάνεις την δυαδική λογική και γράφεις ανούσια πράγματα για κάτι το οποίο δεν έκανα.

 

 

Το Nova Cinema δεν παίζει ούτε τις μισές απ'τις σειρές που με ενδιαφέρουν. Άμα μου βρεις κάποια άλλη εναλλακτική ευχαρίστως να την ακούσω.

 

Μιας και φαίνεται πάλι ότι διάβασες ότι ήθελες ορίστε πάλι την εναλλακτική που έγραψα πριν αλλά ούτε καν της έδωσες σημασία.

 

"Νοίκιασέ τα από video club"

Και για να σε προλάβω, αν θες να τα δεις αυτά που παίζονται αυτή την σαιζόν, να με συγχωρήσεις αλλά αν θες να είσαι νόμιμος, θα περιμένεις μέχρι να τελειώσει η σαιζόν και να βγουν σε DVD για να τα νοικιάσεις όπως ξαναείπα.

 

Δε μπορώ να καταλάβω πιο ήταν το νόημα να γράψεις απαντώντας στο post μου με επίθεση, λέγοντας μου τα όμορφα αυτά λόγια αλλά την επόμενη φορά να διαβάζεις καλύτερα αυτό στο οποίο απαντάς γιατί μπορεί να το έχεις διαβάσει όπως να'ναι και να κατάλαβες άλλα ντ'άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/font][/color]

Πες μου σαν πρόταση αν είναι λάθος κάπου. Σκέτη σαν πρόταση, χωρίς ότι έγραψα πριν και μετά. Απλά σαν πρόταση αν είσαι αντίθετος. Επίσης η πρόταση αυτή προορίζεται σε όσους καταφεύγουν σε αυτές τις κινήσεις και όχι σε όλους τους anti-pirates, φαίνεται ότι δεν έχεις κριτική σκέψη για να καταλάβεις πότε αλλάζουμε σε ένα γραπτό σε πια πρόσωπα μιλάμε, οπότε σου το κάνω πιο ξεκάθαρο.

 

Σύμφωνοι, σκέτη σαν πρόταση είναι σωστή. Αλλά όταν ξεκινάς το ποστ έτσι,

 

Ναι ρε παίδες, θα δίνουμε από τα 480 που παίρνουμε τον μήνα 50 ευρώ για 10 ώρες gameplay. Ρε είπαμε να το παίζουμε παναγίες αλλά όχι και έτσι.

 

τη στιγμή μάλιστα που κανείς δεν είπε σε κανέναν να πηγαίνει να σκάει 50άρικα σαν το μαλάκα, όχι δε μπορώ να τη δω σαν μια ξεκάρφωτη πρόταση.

 

Μιας και φαίνεται πάλι ότι διάβασες ότι ήθελες ορίστε πάλι την εναλλακτική που έγραψα πριν αλλά ούτε καν της έδωσες σημασία.

 

"Νοίκιασέ τα από video club"

Και για να σε προλάβω, αν θες να τα δεις αυτά που παίζονται αυτή την σαιζόν, να με συγχωρήσεις αλλά αν θες να είσαι νόμιμος, θα περιμένεις μέχρι να τελειώσει η σαιζόν και να βγουν σε DVD για να τα νοικιάσεις όπως ξαναείπα.

 

Πάντως τα Seven που είναι τα μοναδικά videoclub στη περιοχή μου δεν έχουν DVD με σειρές. Βέβαια μπορώ άνα πάσα στιγμή να πάρω το boxset από Αγγλία αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει σόνει και καλά να περιμένω ένα χρόνο μέχρι να τελειώσει η σεζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...