Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον αγοράζεις το παιχνίδι μαζί με τη γαρνητούρα, ενισχύεις τη γαρνιτούρα αυτή (και τη πολιτική που τη συνοδεύει) έμπρακτα με τα λεφτά σου.

 

Και όταν θα κατεβάσεις το παιχνίδι πειρατικό, ώστε να μήν χρησιμοποιήσεις τη γαρνιτούρα (την οποία ήδη ενίσχυσες με τα λεφτά σου), ενισχύεις τη πειρατεία.

 

Οπότε, σε μία προσπάθεια να ικανοποιήσεις τον εαυτό σου, κάνεις διπλό κακό και μετά παραπονιέσαι για το σύστημα.

 

Μα το συστημα ηρθε ακομα και οταν δεν το εκανα στο παρελθον. Δεν με ρωτησε εμενα αν θελω να ερθει ή οχι. Εγω απλα ειμαι και συμπεριφερομαι σαν chameleon. Προσαρμοζομαι σε οτι μου πετανε. Εχω -πολυ- λιγο ελευθερο χρονο και δυναμη για κατι περισσοτερο.

 

Έμπρακτα αναπαράγεις το πρόβλημα της πειρατείας και ταυτόχρονα ενισχύεις με τα λεφτά σου το πρόβλημα των πρακτικών πώλησης ή ελέγχου χρήσης, με τις οποίες δεν συμφωνείς εξ αρχής. Τί παραπονιέσαι?

 

Μα δεν παραπονιεμαι. Πουθενα δεν παραπονεθηκα. Εγω απλα ακολουθω τις εξελιξεις. Απλα δεν γουσταρω ταμπελακια του οτι σωνει και καλα κατι ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα (ενω εμφανεστατα δεν ειναι) και οτι ο καθενας ειναι holier than though. Δηλαδη ειναι ενα πραγμα να συζητας το Α και το Β αλλα ο αφορισμος ειναι κατι που αντιδραστικα και μονο βγαινει αυθορμητα να κοντραρεις τον αλλον.

 

Επίσης το Amnesia, είναι ξανα σε προσφορά (ήταν και τέλος του Οκτώβρη), στα 3 ευρώ από το Desura:

 

http://www.insomnia.gr/topic/345863-%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ad%cf%82-%cf%80%ce%b1%ce%b9%cf%87%ce%bd%ce%b9%ce%b4%ce%b9%cf%8e%ce%bd/page__st__1180

 

Thanks, το τσιμπησα κιολας. Οπως βλεπεις αν δεν το ελεγες εδω ακομα θα περιμενα για καποια ενημερωση για προσφορα απο steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μα δεν περιμένεις δικαίοση για την πράξη που κάνεις. Παραμένει παράνομη. Βάση όμως του άρθρου πολύ σωστά εξίσου παράνομο είναι και ο έλεγχος σε τέτοιο βαθμό των χρηστών καθώς το πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο όσο θέλουν να δείχνουν οι εταιρίες πως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταλαβα οτι ειναι μετρημενες οι μερες των torrent site.

Oι παροχοι την εβγαλαν λαδι αλλα:

 

''Οι κάτοχοι όμως των πνευματικών δικαιωμάτων θα έχουν τη δυνατότητα να ζητούν από τους παρόχους (ISP) να μπλοκάρουν συγκεκριμένους δικτυακούς τόπους με πειρατικό περιεχόμενο.''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "θα" αυτό βέβαια εδώ περιττεύει.Οι φορείς των δικαιωμάτων αυτών ούτως η άλλως το είχαν.Δεν αποτελεί αφετηριακό γεγονός για την προστασία τους η απόφαση αυτή σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες με τη συγκεκριμένη απόφαση.Ότι ίσχυε, εξακολουθεί να ισχύει.Η υπόθεση αυτή και η απόφαση που εκδόθηκε έχουν να κάνουν μονάχα με το αν οι isp θα πρέπει να υποχρεούνται να ελέγχουν το περιεχόμενο στο οποίο ζητά πρόσβαση ο χρήστης.Εδώ έρχεται το ανθρωποκεντρικό σύστημα κανόνων δικαίου, που έλεγα σε προηγούμενα μηνύματα, να αποτρέψει τέτοιους παραλογισμούς.

 

Μόνο με αυτό όμως ασχολήθηκε το δικαστήριο.Δεν καταπιάστηκε γενικά με την πειρατεία και την τυχόν προστασία των θιγόμενω φορέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν περιμένεις δικαίοση για την πράξη που κάνεις. Παραμένει παράνομη. Βάση όμως του άρθρου πολύ σωστά εξίσου παράνομο είναι και ο έλεγχος σε τέτοιο βαθμό των χρηστών καθώς το πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο όσο θέλουν να δείχνουν οι εταιρίες πως είναι.

 

να πανε να γ@μ..ουν οι εταιριες που θελουν να μας πουν οτι πρεπει σώνει και καλα να αγοράσουμε αυτα που πουλουν στην τιμη που θελουν, βεβαία σου λενε οτι δεν εισαι υποχρεωμένος να τα πάρεις.... οκ λοιπον, τοτε να σκύψουν το κεφαλι για να κατεβεί η μύτη τους ποιο χαμηλά και να ρίξουν τις τιμές σε όλους του τομείς!!!

το να αγοράσεις ενα πρόγραμμα για την επιχείριση σου το βλεπω λογικό, εξάλλου το περνεις και με επιδότηση.

ασε που δεν μπορείς να το εχεις αντιγραμμένο-σπασμένο γιατι πρέπει να δώσεις το τιμολόγιο αγοράς στην εφορία!!!

το να αγοράσεις ενα παιχνίδι το οποίο εχει 50€ είναι πολυ παράλογο!!! για να δωσεις αυτο το ποσο πρεπει να περνεις 3000€ το μηνα. αυτο το λεω γιατι αποκλείεται να παρεις ενα παιχνιδι τον μηνα, και εκτος αυτο μεσα σε 3 μέρες στο χαλαρό το εχεις τελειώσει!!! πχ call of duty η batllefield 3!!!! ελεος διλαδι!!!!! σου πουλανε και καλα το lan!! να το χ...σω το lan οταν δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι μου!!! τετοιου ιδους παιχνιδια πρεπει να κανουν το πολυ 10€!!! γιατι να δωσω το 50αρικο? για τα καινούρια σουπερ ουαου γραφικά? δεν εχω υπολογιστή σπιτι μου των 2000+€!!!! και σταματισαν και τα demo για να μην βλεπουμε-παιζουμε αυτα που φτιαχνουν!!! μα αμα δεν το δουμε αυτο που θελουμε πως θα δωσουμε τα χρηματα μας ???

τι να πουν τα ιντερνετ καφε!!!!!!!???????? ανάθεμα και αν υπάρχει έστω και ένα μαγαζί που να έχει τα παιχνίδια γνήσια!!! οταν ενα μαγαζι εχει 10 υπολογιστες και θελει να παρει τον καινουριο τιτλο παιχνιδιου θα αναγκαστει να πληρωσει 10*50=500€ μονο για ενα παιχνίδι!!!

 

οσο αναφορα τις ταινιες!!

πολλα video-club εχουν κλεισει και θα κλεισουν και τα υπολειπα!!!

ο λογος?

οταν περνει τηλ ο μαγαζάτορας την εταιρία που τον προμηθεύει ταινιες και του ζητά πχ την καινούρια του μπατμαν η εταιρία του λεει οτι για να του την δώσει θα πρέπει να πάρει και αλλες 3 ταινίες μαζι με αυτη οι οποιες δεν βλεποντε με τιποτα . και ας πουμε οτι το πακετο του ερχεται στην τιμη των 100€. αυτος ομως θελει να πουλήσει την ταινια του μπατμαν, και δεν μπορει να παρει μονο ενα δισκάκι απ αυτην!!! θα παρει τουλάχιστον 2!!! οποτε αυτος ο ανθρωπος θα πρεπει να δωσει 200€ για μια ταινια!!!!

και δεν φτανει μονο αυτο!!!! μεχρι αυτος ο άνθρωπος να ξεχρεώσει τα 200€ και να μαζέψει χρηματα για τα υπόλοιπα παγια έξοδα του μαγαζιού του την ταινία μπατμαν την εχουνε βαλει δωρο μαζι με το περιοδικό η την εφημερίδα!! ελεος διλαδι!!!!

ετσι και αυτος κανει πειρατικά στο μαγαζι του, αγωραζει τη ταινια που θελει εκτος εταιριας, πχ απο καποιο ηλεκτρονικό κατάστημα, την αντιγραφεί 3 με 4 φορές, κολλάει και το αυτοκόλλητο απο πάνω,και μετα την δινει στον κοσμο κανοντας τον σταυρο του να μην τον καρφώσει κανενας!!!

 

πουλάνε πλαστικα δισκάκια τα οποια αδια εχουν το πολυ 0,50€ το ενα σε εξωπραγματικές τιμες!!!

 

η αποψη μου ειναι τουλαχιστον για τις ταινιες, να μην ξεπερνα η μια τα 10€! την ειδες........τελος!!!

παιχνιδια!!! το πολυ 20€ το καλητερο ακομα και απ την πρωτη μερα κυκλοφορίας!!

μουσικη. ειναι σε ενα απλο cd εδω και χρονια!!!!!!!!!!!!!! το πολυ 5€ το ενα!!! και ας ειναι και του καρρα, και ας ειναι και τις lady gaga!!!

 

και θελουν και να μας βαλουν και τροχονομο στο ρουτερακι μας!!! απαράδεκτοι!!!! αυτο λεγεται χουντα στο ιντερνετ!!! τοσο το πουλαω και τοσο θελω να το παρεις με το στανιό!!! ουτε τα προσωπικά δεδομένα δεν σέβονται!!

 

αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες με τη συγκεκριμένη απόφαση.Ότι ίσχυε, εξακολουθεί να ισχύει.Η υπόθεση αυτή και η απόφαση που εκδόθηκε έχουν να κάνουν μονάχα με το αν οι isp θα πρέπει να υποχρεούνται να ελέγχουν το περιεχόμενο στο οποίο ζητά πρόσβαση ο χρήστης.Εδώ έρχεται το ανθρωποκεντρικό σύστημα κανόνων δικαίου, που έλεγα σε προηγούμενα μηνύματα, να αποτρέψει τέτοιους παραλογισμούς.

 

Μόνο με αυτό όμως ασχολήθηκε το δικαστήριο.Δεν καταπιάστηκε γενικά με την πειρατεία και την τυχόν προστασία των θιγόμενω φορέων.

Σωστος,οκ τωρα το ξεκαθαρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικη περιπτωση βλαβης. Τωρα που μαζευω τα μπογαλακια μου και φευγω μεχρι να τακτοποιηθω στο οποιοδηποτε νεο σπιτι μου φυσικα και δεν θα υπαρχει internet access για Χ διαστημα. -Ενοειται- οτι τα παιχνιδια που εχω αγορασμενα απο steam που να -θελω- να παιξω θα τα κατεβασω και θα τα παιξω οπως πρεπει χωρις συνδεση στο internet. Το steam (και η οποιαδηποτε αλλη τετοια υπηρεσια) θα επρεπε οπως και δηποτε να προσφερει off-line τρεξιμο των παιχνιδιων σαν standar. Δεν γινεται να μην μπορω να τρεξω τα παιχνιδια μου αν για τον οποιονδηποτε λογο εγω δεν μπορω να εχω internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...