Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιό λόγο τα παραπάνω παράπονα αποτελούν δικαιολογία για πειρατεία.

 

Σίγουρα αποτελούν δικαιολογία για παράπονο απέναντι στο συγκεκριμένο πωλητή, σίγουρα είναι σεβαστή δικαιολογία για να μήν αγοράζεις από τον συγκεκριμένο αλλά από κάποιον άλλο.

 

Ξερεις πολλα παιχνιδια τα οποια μπορεις να τα αγορασεις ειτε ετσι ειτε αλλιως ετσι ωστε να εχουμε και εμεις την επιλογη για το τι θελουμε?

 

Απο πού και ως πού αυτά που λέτε αποτελούν δικαιολογία για την πειρατεία?

 

Μήπως το πρόβλημα εστιάζεται πρώτα από όλα σε εμάς?

 

Δεν ειναι "δικαιολογια", ειναι η καθαρη αληθεια απεναντι στο θεμα της βολικοτητας και/ή της τιμης για πολλους.

 

Πιστεύω σίγουρα ναι, όταν επι 54 σελίδες προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

 

Όταν θέλω να δώσω κάποιο μήνυμα, τότε ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

 

Προφανως και μπερδευεις τα παιχνιδια σαν ενα ειδος φαγητου που "υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια". Παρα αυτα τα παιχνιδια αυτα τα παιζουμε αλλα σε αλλες πλατφορμες που δεν εχουν καποιο restrict (κονσολα).

 

Αν θέλω να ικανοποιήσω τον εαυτό μου και να γλιτώσω λεφτά, τότε κατεβάζω πειρατικά, αλλά δεν ψάχνω δικαιολογίες, διότι πολύ απλά δεν υπάρχουν.

 

Κανεις δεν "δικαιολογειται" για τα πειρατικα που κατεβαζει απλα πρεπει να καταλαβεις και εσυ οτι ο βασικος λογος της πειρατειας ανεκαθεν ηταν το οικονομικο ειτε με αμεσο ειτε με εμεσο τροπο. Αυτη ειναι η τουρτα, το κερασακι ειναι ολα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε.

 

Καμία σχέση δεν έχει η τιμή με τη πειρατεία. Θέμα νοοτροπίας είναι και μόνο.

 

Πάμπολλα τα παραδείγματα που έχουν αναφερθεί ήδη σε αυτό το τόπικ, με ανεξάρτητους developers που φτιάχνουν παιχνίδια χωρίς DRM, με τιμή χώμα, που κυριολεκτικά καταστρέφονται από την απληστία των gamers.

 

Οι περισσότεροι που ασχολούνται συνεχώς με "κατέβασμα' τις περισσότερες φορές δεν έχουν τη παραμικρή ιδέα για το τί προσφορές παίζουν εκεί έξω.

 

Ακόμα και 1 ευρώ να είχαν τα παιχνίδια, να είσαι σίγουρος ότι και πάλι θα κατεβάζαν όλοι πειρατικά, μιάς και ΗΔΗ συμβαίνει αυτό.

 

Γι'αυτό και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία, πέραν από την εύκολη ικανοποίηση του εγώ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαινει δε λεω αλλα σε τι υψος? Ακομα και ανεξαρτητα παιχνιδια ομως υπερχρεωνουν και πολλες φορες δεν μπορεις να βρεις και καμια σωστη προσφορα γι αυτα. Παραδειγμα περιμενω τοσο για το Amnesia οσο και για το Bastion καποια προσφορα. Για το πρωτο υπηρξε μια προσφρα πριν καιρο αλλα με επιασε απροετοιμαστο με την καρτα μου και την εχασα. Δεν ξαναυπηρξε αλλη απο τοτε. Ομοιως και με το bastion δεν αναφερθηκε καμια προσφορα μεχρι τωρα και το steam το ανοιγω τουλαχιστον 1 φορα την ημερα.

 

Υπαρχουν πολλα παιχνιδια για τα οποια με χαρα θα πληρωνα αν οι τιμες ηταν ποιο σωστες. Σαν παραδειγμα τοσο για το Amnesia (15 ευρω) οσο και το Bastion (14 ευρω) οι τιμες θεωρω οτι ειναι υπερβολικες για digital και "ενοικιαζομενο" προιον.

 

Σκεψου τωρα οτι ολα τα παραπανω τα λεει καποιος που -ασχολειται- με το αθλημα, εστω και για λιγες ωρες την εβδομαδα. Ποσους average joes ξερεις εκει εξω που μπορουν να μπουν σε τετοια διαδικασια? Βαλε και τον τρομο και φοβο που λεγεται προπληρωμενη ή πιστωτικη καρτα και ηρθε το γλυκο και εδεσε. Μην κοιτας απο εσενα και απο εμενα. Πιστεψε με δεν ειναι μονο η νοοτροπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να ικανοποιήσω τον εαυτό μου και να γλιτώσω λεφτά, τότε κατεβάζω πειρατικά, αλλά δεν ψάχνω δικαιολογίες, διότι πολύ απλά δεν υπάρχουν.

 

+1000

 

Ακόμα και 1 ευρώ να είχαν τα παιχνίδια, να είσαι σίγουρος ότι και πάλι θα κατεβάζαν όλοι πειρατικά, μιάς και ΗΔΗ συμβαίνει αυτό.

Γι'αυτό και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία, πέραν από την εύκολη ικανοποίηση του εγώ μας.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα περιμενω τοσο για το Amnesia οσο και για το Bastion καποια προσφορα. Για το πρωτο υπηρξε μια προσφρα πριν καιρο αλλα με επιασε απροετοιμαστο με την καρτα μου και την εχασα.

 

Και το bastion επεσε στα 6,99€ ευρω πριν λιγες μερες για 2-3 μερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο, το εχω σε wishlist και δεν μου εκανε καμια αναφορα το Steam περι αυτου. Τελος παντων το θεμα εχει να κανει με το οτι δεν ειναι μονο θεμα νοοτροπιας. Ειναι και αλλα στη μεση και αυτο δεν ειναι αλλο απο την τιμη + ευκολια αποκτησης και παιξιματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταιο ποστ εδω:

 

http://www.insomnia.gr/topic/345863-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CE%BD/page__st__1140

 

Τοτε εγινε η προσφορα...

 

Αν κλεισει το στεαμ παιδια τι γινεται με τα παιχνιδια μας? Ρωταω κατι που ειναι δυσκολο να γινει αλλα λεμε τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bastion το τσίμπισα και εγώ στα 6,99 που ήταν προσφορά.

 

Επίσης το Amnesia το είχαν 3 ευρώ στις 27 του Οκτώβρη.....

 

Τί πιό εύκολο για ένα θαμώνα του insomnia από το να τσεκάρει το τόπικ με τις προσφορές?

 

Τώρα αν κλείσει το Steam, κανένας δεν μπορεί να σου πεί τί θα γίνει. Εξαρτάται από το κλείσιμο.

 

Όσο για την ευκολία του πειρατικού παιχνιδιού συμφωνώ απόλυτα.

 

Κατεβάζεις το παιχνίδι, περνάς το crack, το παιχνίδι έχει bugs, βγαίνει το update, δεν μπορείς να το περάσεις επειδή ακόμα δεν έχει σπάσει, περιμένεις το σπασμένο update, τελικά βγήκε σπασμένο update αλλά δεν είναι συμβατό με το release που έχεις κατεβάσει, τελικά βρίσκεις το σωστό και πάλι από την αρχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ειδικά το amnesia όποιος δεν το έχει πάρει σε προσφορά είναι προκλητικός. :mrgreen:

Έχει παίξει άλλες 2 φορές σε προσφορά φέτος.Εγώ το είχα πάρει στη μεγάλη καλοκαιρινή προσφορά για 3,74.Είπαμε προσφορές υπάρχουν παντού.Αρκεί να θέλει κανείς να τις δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαποτε μου ειχε περασει απο το μυαλο πως...

( επειδη ημουν φοιτητης και δεν ειχα μια, τωρα δεν ειμαι φοιτητης και παλι δεν εχω μια.. τεσπα )

αν εισαι ευχαριστημενος απο καποιο παιχνιδι κανεις donate ενα ποσο και σου προσφερει και καποια μπονους στο donate..

οnline Κλπ..

( θα μου πεις οτι δε διαφερει και πολυ απ οτι συμβαινει τωρα αλλα ..

κανοντας donate βαζεις πχ 20€ για ενα παιχνιδι που πωλειται 50€..

50€ δε θα εδινε το μισο του πληθυσμου της γης..ενω 20€ θα εδινε το 50% του μισου που πληθυσμου ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι υπάρχει τίποτα παράνομο στο να μεταπωλήσεις κάτι που σου ανήκει, ολοι στην αγγλια απο ebay αγοράζουν παιχνίδια για κονσόλες second hand.

 

Οσο για το agreement του steam, το γεγονός οτι το αποδέχτηκα δεν σημαίνει οτι είναι και νόμιμο, αρκεί κάποιος να προσβάλει την σύμβαση.

π.χ. θα μπορούσε να λέει οτι εάν παραβιάσεις τους όρους θα δημοσιοποιήσουν τα προσωπικά σου δεδομένα σε forum online,

έχει κανείς την αίσθηση οτι η συμφωνία με ένα τέτοιο όρο τους νομιμοποιεί να το κάνουν ?

 

εδώ νομολογίες ψηφισμένες απο το κοινοβούλιο μπορεί να φτάσουν στο συμβούλιο της επικρατείας και να ανατραπούν ως παράνομες,

για το αυθαίρετο agreement του steam συζητάμε ?

 

Ένας βασικός νόμος στο εμπόριο είναι οτι οι συναλλαγές πραγματοποιούνται με καλή πίστη, εγω λοιπόν αμφιβάλλω για την καλή πίστη του steam το οποίο νομίζω οτι θέλει να μου στερήσει βασικά μου δικαιώματα όπως το να μεταπωλήσω κάτι που μου ανήκει γιατί αυτό θα έθιγε τα συμφέροντά του.

Αμφιβάλλω για την καλή πίστη της id να μην κυκλοφορήσει demo για το rage, και εκ των υστέρων να αποδειχθεί οτι χιλιάδες άνθρωποι είχαν πρόβλημα να το τρέξουν, νομίζω οτι είναι απόπειρα εξαπάτησης.

 

Ολα αυτά ξαναλέω, δεν νομιμοποιούν την πειρατεία, την ερμηνεύουν/δικαιολογούν εν μέρει, όμως το σημαντικό είναι οτι η πειρατεία είναι ο μοχλός πίεσης απέναντι στην αυθαιρεσία και το ολιγοπώλιο. Αν δούμε για παράδειγμα τα καύσιμα, στα οποία το καταναλωτικό κοινό δεν έχει μοχλό πίεσης απέναντι στο σύστημα, είτε σου πούνε οτι το βαρέλι έχει 100 ευρώ ή 200 ή 300, πάλι θα αγοράσεις - ο ιδιωτικός τομέας αποδεικνύει διαχρονικά οτι εκεί που μένει ανεξέλεγκτος λειτουργεί με μοναδικό γνώμονα την μεγιστοποίηση του κέρδους και την απληστία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση η πειρατεία δεν αποτελεί ιδιαίτερο μοχλό πίεσης.

 

Αντίθετα οι εταιρίες, με τη ταμπέλα "χαμένη πιθανή πώληση", λόγω της "ευκολίας" του download, προσπαθούν να βρούν τρόπους να κάνουν τη ζωή μας πιό δύσκολη, κάτι το οποίο στο τέλος λειτουργεί σε βάρος αυτών που αγοράζουν νόμιμα τα παιχνίδια και στηρίζουν τη βιομηχανία.

 

Αν δέν έπαιζες το παιχνίδι που σε δυσαρεστεί, αν μποϋκόταρες τη πλατφόρμα που πιστεύεις ότι σε εκμεταλεύεται, τότε τα πράγματα θα πηγαίναν άμεσα προς το καλύτερο.

 

Αλλά όπως είπα, η κουλτούρα μας και η νοοτροπία μας, δεν μας αφήνουν να λειτουργήσουμε ορθά. Γι'αυτό και πάμε όπως πάμε σε όλους τους τομείς...

 

Έχει sites που πουλάνε αποκλειστικά με donations και πάλι όλοι ξεσκίζονται να τα κατεβάζουν πειρατικά.

 

Μου αρέσει που ενώ έχουμε πραγματικά παραδείγματα που δείχνουν το σάπιο τρόπο με τον οποίο μάθαμε να λειτουργούμε, απέναντι ακόμα και σε αυτούς που πουλάνε τα παιχνίδια όπως θα θέλαμε, επιμένουμε σε αερολογίες για το πώς πρέπει να αλλάξει το σύστημα.

 

Όπως πάντα φταίνε οι άλλοι. Εμείς είμαστε απλώς οι αδικημένοι της υπόθεσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kαποτε μου ειχε περασει απο το μυαλο πως...

( επειδη ημουν φοιτητης και δεν ειχα μια, τωρα δεν ειμαι φοιτητης και παλι δεν εχω μια.. τεσπα )

αν εισαι ευχαριστημενος απο καποιο παιχνιδι κανεις donate ενα ποσο και σου προσφερει και καποια μπονους στο donate..

οnline Κλπ..

( θα μου πεις οτι δε διαφερει και πολυ απ οτι συμβαινει τωρα αλλα ..

κανοντας donate βαζεις πχ 20€ για ενα παιχνιδι που πωλειται 50€..

50€ δε θα εδινε το μισο του πληθυσμου της γης..ενω 20€ θα εδινε το 50% του μισου που πληθυσμου ;) )

 

 

Αυτό το μοντέλο λειτουργεί στα indie games που έχουν χαμηλό κόστος παραγωγής. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο εύρος των pc games όμως για πολλούς λόγους. Κατ' αρχάς δεν έχουν όλα τα παιχνίδια το ίδιο κόστος παραγωγής. Έπειτα, δεν αρέσουν όλα τα παιχνίδια σε όλους το ίδιο. Και τρίτον, και πάλι ο τζαμπατζής δεν θα πληρώσει ή θα πληρώσει χαρακτηριστικά λιγότερα από όσα θα έπρεπε να πληρώσει σε σχέση με το πόσο του άρεσε το παιχνίδι.

 

Υπάρχει και ένα άλλο θέμα. Πόσο αξίζει να δώσει κανείς για ένα παιχνίδι; Ποιά είναι τα αντικειμενικά κριτήρια που θα καθορίσουν αυτή την απόφαση (εάν γίνεται να είναι αντικειμενικά); Δεν μπορείς να βάλεις υποκειμενικούς κανόνες στην τιμολόγηση. Άσε που όσο περνάνε τα χρόνια τα παίγνια μπορεί να κρατάνε τις τιμές σταθερές, ωστόσο ανεβαίνει το κόστος παραγωγής. Για παράδειγμα πόσα RPG's πριν από 10 ή 15 χρόνια είχαν full voice-acting και πόσα έχουν σήμερα; Μην κοιτάζετε μόνο τον αντίκτυπο που έχει στην τσέπη σας η τιμή ενός παιχνιδιού, να κοιτάζετε και τι σας προσφέρει στα λεφτά που κοστίζει.

 

 

 

Δε νομίζω οτι υπάρχει τίποτα παράνομο στο να μεταπωλήσεις κάτι που σου ανήκει, ολοι στην αγγλια απο ebay αγοράζουν παιχνίδια για κονσόλες second hand.

 

 

 

Στην Ελλάδα, ακόμα, δεν υπάρχει σαφές νομικό πλαίσιο για την πώληση μεταχειρισμένου software. Το ότι το κάνουν όλοι στην Αγγλία δεν σημαίνει ότι είναι και νομικά ορθό ή αν είναι νομικά ορθό εκεί, τότε δε σημαίνει ότι είναι νομικά ορθό παντού. Βασικά το πρόβλημα έγγυται στο τι ακριβώς πουλάς όταν μεταπουλάς μεταχειρισμένο software. Πουλάς το physical μέσο (το cd, dvd, BR) που περιέχει το προϊόν ή πουλάς μία άδεια χρήσης του προϊόντος; Είναι θέμα που απασχολεί πολλούς χρήστες και πολλές εταιρείες στο εξωτερικό, αλλά στην Ελλάδα ακόμα -όπως πάντα- είμαστε πίσω.

 

Τροφή για σκέψη:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Vernor_v._Autodesk,_Inc.

 

^^μια υπόθεση που είχε απασχολήσει αρκετά και στο τέλος δικαιώθηκε η εταιρεία, αν θυμάμαι καλά.

 

 

 

Εν τοιαύτη περιπτώσει, το steam και τα διάφορα DRM'ed ή non-DRM'ed καταστήματα λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο: δεν επιτρέπουν την μεταπώληση, είτε επειδή έτσι θέλει η εταιρεία, είτε επειδή δεν επιτρέπεται νομικά. Αυτό είναι κάτι που το γνωρίζουμε όσοι χρησιμοποιούμε τη συγκεκριμένη πλατφόρμα και το αποδεχόμαστε. Όσοι θέλουν να έχουν μεταπωλητική αξία τα προϊόντα τους, καλό είναι να παραμείνουν στο physical μέσο. Επίσης, όσοι διαφωνούν με τα games που επιβάλλουν συγκεκριμένες τακτικές (όπως αναφέρθηκε το Black Ops) καλό είναι να τα μποϋκοτάρουν μη-αγοράζοντάς τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση η πειρατεία δεν αποτελεί ιδιαίτερο μοχλό πίεσης.

 

Αντίθετα οι εταιρίες, με τη ταμπέλα "χαμένη πιθανή πώληση", λόγω της "ευκολίας" του download, προσπαθούν να βρούν τρόπους να κάνουν τη ζωή μας πιό δύσκολη, κάτι το οποίο στο τέλος λειτουργεί σε βάρος αυτών που αγοράζουν νόμιμα τα παιχνίδια και στηρίζουν τη βιομηχανία.

 

Αν δέν έπαιζες το παιχνίδι που σε δυσαρεστεί, αν μποϋκόταρες τη πλατφόρμα που πιστεύεις ότι σε εκμεταλεύεται, τότε τα πράγματα θα πηγαίναν άμεσα προς το καλύτερο.

 

Αλλά όπως είπα, η κουλτούρα μας και η νοοτροπία μας, δεν μας αφήνουν να λειτουργήσουμε ορθά. Γι'αυτό και πάμε όπως πάμε σε όλους τους τομείς...

 

Έχει sites που πουλάνε αποκλειστικά με donations και πάλι όλοι ξεσκίζονται να τα κατεβάζουν πειρατικά.

 

Μου αρέσει που ενώ έχουμε πραγματικά παραδείγματα που δείχνουν το σάπιο τρόπο με τον οποίο μάθαμε να λειτουργούμε, απέναντι ακόμα και σε αυτούς που πουλάνε τα παιχνίδια όπως θα θέλαμε, επιμένουμε σε αερολογίες για το πώς πρέπει να αλλάξει το σύστημα.

 

Όπως πάντα φταίνε οι άλλοι. Εμείς είμαστε απλώς οι αδικημένοι της υπόθεσης...

 

Τι να πω άλλο πέραν του ότι για μια ακόμη φορά με κάλυψες πλήρως...

 

 

Καλά αυτό για τη μεταπώληση των retail παιχνιδιών θα πρέπει να αρχίσετε να το αναθεωρείτε επίσης.Δε μας έχει έρθει ακόμα στα pc και γι αυό ίσως ακόμα να μην έχουμε αντιληφθεί τις πραγματικές του διαστάσεις, οι μεγάλες εταιρείες όμως σε όλα τα παιχνίδια τους για τις κονσόλες έχουν ήδη εφαρμόσει το λεγόμενο online pass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση η πειρατεία δεν αποτελεί ιδιαίτερο μοχλό πίεσης.

 

Αντίθετα οι εταιρίες, με τη ταμπέλα "χαμένη πιθανή πώληση", λόγω της "ευκολίας" του download, προσπαθούν να βρούν τρόπους να κάνουν τη ζωή μας πιό δύσκολη, κάτι το οποίο στο τέλος λειτουργεί σε βάρος αυτών που αγοράζουν νόμιμα τα παιχνίδια και στηρίζουν τη βιομηχανία.

 

Αν δέν έπαιζες το παιχνίδι που σε δυσαρεστεί, αν μποϋκόταρες τη πλατφόρμα που πιστεύεις ότι σε εκμεταλεύεται, τότε τα πράγματα θα πηγαίναν άμεσα προς το καλύτερο.

 

Αλλά όπως είπα, η κουλτούρα μας και η νοοτροπία μας, δεν μας αφήνουν να λειτουργήσουμε ορθά. Γι'αυτό και πάμε όπως πάμε σε όλους τους τομείς...

 

Έχει sites που πουλάνε αποκλειστικά με donations και πάλι όλοι ξεσκίζονται να τα κατεβάζουν πειρατικά.

 

Μου αρέσει που ενώ έχουμε πραγματικά παραδείγματα που δείχνουν το σάπιο τρόπο με τον οποίο μάθαμε να λειτουργούμε, απέναντι ακόμα και σε αυτούς που πουλάνε τα παιχνίδια όπως θα θέλαμε, επιμένουμε σε αερολογίες για το πώς πρέπει να αλλάξει το σύστημα.

 

Όπως πάντα φταίνε οι άλλοι. Εμείς είμαστε απλώς οι αδικημένοι της υπόθεσης...

 

Πρωτον δεν ειναι ολα τα παιχνιδια τα ιδια. Το εχουμε πει οτι τα παιχνιδια δεν ειναι φαγητο που απλα δεν αγοραζεις απο ενα καταστημα και πας σε αλλο. Δευτερον πολλοι απο εμας εχουμε μαθει με τον παλιο καλο τροπο (και καλυτερο κατ' εμε) αγορας παιχνιδιων. Παω μαγαζι, αγοραζω παιχνιδι, παιχνιδι 100% δικο μου, κανω οτι θελω με αυτο και ας το πληρωσα 25-30 χιλιαρικα. Ειχε αξια αυτο που αγοραζες τοσο φυσικη οσο και συναισθηματικη. Δεν με ενδιαφερουν sites τα οποια πουλανε παιχνιδια που δεν με ενδιαφερουν με donations.

 

Η πειρατεια σαφως και δεν ειναι μοχλος πιεσης για τιποτα. Για την ακριβεια δεν ειναι απολυτως τιποτα. Ειχαν μια συζητηση στο Eurogamer οπου καποιος developer (συγκεκριμενες εταιριες το κανουν αυτο επι ευκαιρια) επικαλεστηκε το "1 download = χαμενη πωληση" και καποιος του το αντεστρεψε και ειπε "1 download = σιγουρη πωληση". Απο την στιγμη που δεν μπορεις να αποδειξεις ουτε το ενα αλλα ουτε και το αλλο...καταλαβαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...