Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατί σας ξενίζει μονάχα στο steam. Ακόμα και αν μπορούσες να το κάνεις, θα ήταν νόμιμο; Δηλαδή στο GoG ή στο D2D που είναι non-DRM'ed είμαι νομικά κατοχυρωμένος να κατεβάσω τη όλη τη συλλογή μου ή κομμάτια της και να τη μεταπωλήσω; Και μετά να την ξανακατεβάσω και να την ξαναμεταπωλήσω κ.ο.κ.;

 

Αμφιβάλλω κατά πόσο επιτρέπεται η μεταπώληση σε non-physical προϊόντα και πέραν του steam που το απαγορεύει η ίδια η εταιρεία...

 

Σε retail όμως μπορώ.

 

Όχι ότι θα το πουλήσω, μιας και είμαι μανιακός με τη συλλογή παιχνιδιών γι' αυτό και προτιμώ τις retail και όταν μου επιτρέπει η τσέπη μου και τους κολέκτορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Σε retail όμως μπορώ.

 

Όχι ότι θα το πουλήσω, μιας και είμαι μανιακός με τη συλλογή παιχνιδιών γι' αυτό και προτιμώ τις retail και όταν μου επιτρέπει η τσέπη μου και τους κολέκτορες.

 

 

 

Κάμποσες σελίδες παραπίσω έχει αναφερθεί ότι και οι πωλήσεις μεταχειρισμένων είναι παράνομες. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά σίγουρα κινούνται στα άκρα της νομιμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι με το οποίο δηλώνεις σύμφωνος όταν αποφασίζεις να χρησιμοποιήσεις τη συγκεκριμένη πλατφόρμα.

 

Δεν "αποφασισα" να τη χρησιμοποησω. Αναγκαστηκα να την χρησιμοποησω με το στανιο. Η μηπως υπαρχει και αλλος τροπος για να παιξω αυθεντικα τα παιχνιδα που θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν "αποφασισα" να τη χρησιμοποησω. Αναγκαστηκα να την χρησιμοποησω με το στανιο. Η μηπως υπαρχει και αλλος τροπος για να παιξω αυθεντικα τα παιχνιδα που θελω?

 

 

Ερμ.. αυτονόητο ρε μαν.

 

Δύο επιλογές:

 

1) Χρησιμοποιείς το steam με τους περιορισμούς του.

 

2) Δεν χρησιμοποιείς το steam, γλυτώνεις τους περιορισμούς του και χάνεις τα πλεονεκτήματά του.

 

 

Δε νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό κάτι από τα δύο. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "αποφασισα" να τη χρησιμοποησω. Αναγκαστηκα να την χρησιμοποησω με το στανιο. Η μηπως υπαρχει και αλλος τροπος για να παιξω αυθεντικα τα παιχνιδα που θελω?

 

Δεν υπάρχει κανένας εξαναγκασμός. Και εδώ είναι η ουσία του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας εξαναγκασμός. Και εδώ είναι η ουσία του θέματος.

 

Φυσικα και υπαρχει. Εγω δεν ξεκινησα να παιζω games στην εποχη του steam. Ξεκινησα να παιζω games την δεκαετια του 80 και εχω απειρα παιχνιδια τα οποια -παιζουν- ακομα και σημερα χωρις κανεναν περιορισμο. Αυτο το χαπακι με το steam και οποιοδηποτε steam να το βαλουν εκει που δεν πιανει ο ηλιος. Να το κοστολογησουν φτηνοτερα οι γυφτοι αλλιως μοκο για πειρατειες και λοιπα.

 

Αν θελω δηλαδη μπορω να βαλω το Warhammer 40k retribution στο laptop μου και να το παιξω ανετα στο χωριο μου (που δεν εχω internet)? Αν θελω να το πουλησω, μπορω να το πουλησω ετσι οπως το αγορασα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε, επειδή δεν συμφωνείς με τη πολιτική μιάς πλατφόρμας, επιλέγεις την πνευματική κλοπή.

 

Και έτσι, με το δικό σου τρόπο, βάζεις το προσωπικό σου λιθαράκι στην ενίσχυση των "συμφερόντων" με τα οποία δηλώνεις ενάντιος....

 

Τώρα ειδικά για τις τιμές του Steam είσαι άκυρος. Το ξέρεις ότι παίζουν τρελές προσφορες κάθε τρείς και λίγο.

 

Το πρόβλημά σου είναι επειδή αυτό που θές το θές μόλις πρωτοβγεί και δεν έχεις την υπομονή να περιμένεις, όταν θα πέσει η τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, εδω που τα λεμε, οντως κανει προσφορες και εχω παρει αρκετα παιχνιδια, αλλα απο την αλλη σε καποια καλα παιχνιδια που τα περιμενουμε μπορει να βγαλει προσφορα αμεσως 2,3,5 ευρω, αλλα καποια σημαντικη προσφορα μπορει να ερθει μετα απο χρονια σε καποιο παιχνιδι. Και αυτη η προσφορα που κανει στην αρχη παλι η τιμη παραμενει πολυ ακτιβη. Πιο φθηνα ειναι τα παιχνιδια να τα παιρνεις με θηκη και κουτι παρα απο το steam, ειδικα οταν πρωτοβγουν. Δηλαδη παιζει να δουμε καποια στιγμη το skyrim στα 10 ευρω? Ναι μπορει το 2015, τι να το κανω εγω τοτε το παιχνιδι και να θεωρειται και σε προσφορα?

 

Το αλλο κακο με το steam που θα ηθελα να πω διοτι μου σπαει λιγο τα νευρα ειναι το release date που λεει στα παιχνιδια και προφανως εννοει ποτε μπηκε το παιχνιδι στην λιστα τους και διανεμεται απο αυτους και οχι την πραγματικη μερα κυκλοφοριας του με αποτελεσμα να μπερδευει. Κατι games που λενε release date 2009 και ειναι του 95...αχ0αχ0. Ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε, επειδή δεν συμφωνείς με τη πολιτική μιάς πλατφόρμας, επιλέγεις την πνευματική κλοπή.

 

Και έτσι, με το δικό σου τρόπο, βάζεις το προσωπικό σου λιθαράκι στην ενίσχυση των "συμφερόντων" με τα οποία δηλώνεις ενάντιος....

 

Τώρα ειδικά για τις τιμές του Steam είσαι άκυρος. Το ξέρεις ότι παίζουν τρελές προσφορες κάθε τρείς και λίγο.

 

Το πρόβλημά σου είναι επειδή αυτό που θές το θές μόλις πρωτοβγεί και δεν έχεις την υπομονή να περιμένεις, όταν θα πέσει η τιμή του.

 

Τα παιχνιδια που θελω ΤΩΡΑ τα πληρωνω και τα προτιμω σε κονσολα (αν υπαρχουν) ακριβως για τον παραπανω λογο. Επειδη θα το αγορασω, δεν θα χρειαζεται να μου κανει restrict τιποτα και θα μπορω να το πουλησω καποια στιγμη ΑΝ θελησω. Για να μην επαναλαμβανομαι κοιτας λιγο παραπισω δικα μου ποστ για τον λογο τον οποιο προσωπικα κατεβαζω.

 

Για τις τιμες του steam δεν ειπα τιποτα. Εγω ειπα οτι δεν εχω δυνατοτητα να το κανω οτι γουσταρω και να το παιξω οπως γουσταρω. Οι προσφορες που βγαινουν απο μερα σε μερα σιγουρα βοηθανε αρκετα αλλα δεν σταματαει στο μυαλο μου να ισχυει "ενοικιαζομενο παιχνιδι". Ειναι ο λογος που -αρνουμαι- να πληρωσω πανω απο 10 ευρω στο steam για καποια υπερπαραγωγη (δεν μιλαω για παιχνιδι τυπου Bastion που δεν θελω να δωσω πανω απο 5 ευρω) ακριβως για τον παραπανω λογο.

 

Επισης λογο της "αντισυμβατικοτητας" που εχω σαν gamer συνηθως τα παιχνιδια που θελω ειναι σε υπερβολικα υψηλες τιμες (και ειδικα για steam) ακομα και σημερα. Μιλαμε για παιχνιδια 2-3ετιας τα οποια σχεδον συντηρουν την αρχικη τιμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας εξαναγκασμός. Και εδώ είναι η ουσία του θέματος.

Δηλαδή εγώ πέρυσι που έκανα προπαραγγελεία το Black Ops και το PC μου δεν είχε internet λόγω μετακόμισης (το οποίο σημαίνει πως δεν μπορούσα να το παίξω), τι είναι αυτό? Και αναγκάζομαι να έχω internet, και να βάλω το steam.

Ενώ πλήρωσα σαν το πρόβατο, και δεν μπορώ να παίξω, και μου λέει βάλε το steam (αφού έχω σύνδεση internet)..

 

Και ας μην σχολιάσω το γεγονός πως δεν μπορείς να μετακινήσεις ένα παιχνίδι μεταξύ λογαριασμών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή εγώ πέρυσι που έκανα προπαραγγελεία το Black Ops και το PC μου δεν είχε internet λόγω μετακόμισης (το οποίο σημαίνει πως δεν μπορούσα να το παίξω), τι είναι αυτό? Και αναγκάζομαι να έχω internet, και να βάλω το steam.

Ενώ πλήρωσα σαν το πρόβατο, και δεν μπορώ να παίξω, και μου λέει βάλε το steam (αφού έχω σύνδεση internet)..

 

Και ας μην σχολιάσω το γεγονός πως δεν μπορείς να μετακινήσεις ένα παιχνίδι μεταξύ λογαριασμών..

 

 

Συγκεκριμένα για το Black Ops ξέραμε σχεδόν τρεις μήνες νωρίτερα πριν την κυκλοφορία και δέκα μέρες περίπου πριν ξεκινήσουν οι προ-παραγγελίες ότι θα είναι steam exclusive.

 

Οπότε; Πώς ακριβώς πιάστηκες κορόιδο; Μήπως δεν το είχες ψάξει αρκετά πριν προβείς σε προ-παραγγελία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιό λόγο τα παραπάνω παράπονα αποτελούν δικαιολογία για πειρατεία.

 

Σίγουρα αποτελούν δικαιολογία για παράπονο απέναντι στο συγκεκριμένο πωλητή, σίγουρα είναι σεβαστή δικαιολογία για να μήν αγοράζεις από τον συγκεκριμένο αλλά από κάποιον άλλο.

 

Απο πού και ως πού αυτά που λέτε αποτελούν δικαιολογία για την πειρατεία?

 

Μήπως το πρόβλημα εστιάζεται πρώτα από όλα σε εμάς?

 

Πιστεύω σίγουρα ναι, όταν επι 54 σελίδες προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

 

Όταν θέλω να δώσω κάποιο μήνυμα, τότε ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

 

Αν θέλω να ικανοποιήσω τον εαυτό μου και να γλιτώσω λεφτά, τότε κατεβάζω πειρατικά, αλλά δεν ψάχνω δικαιολογίες, διότι πολύ απλά δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador

Το ήξερα, απλά δεν είχα ασχοληθεί με steam. Νόμιζα πως αρκεί να είναι μόνο εγκατεστημένο για να παίξω, όχι πως πρέπει να είμαι και online συνέχεια.

 

@panther_512

Αναφέρομαι στον εξαναγκασμό που ανέφερες πως δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν υπάρχει κανένας εξαναγκασμός, πέραν από αυτόν που εσύ δημιουργείς στον εαυτό σου.

 

Αν δεν χρησιμοποιούσαμε καθόλου το software που δεν μας ικανοποιεί και δεν καταφεύγαμε στη πειρατεία, τα οικονομικά μοντέλα πώλησης software και η ποιότητά τους θα πηγαίναν μπροστά με άλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξηγησε λιγο πως θα πηγαιναν μπροστα με αλματα τα οικονομικα μοντελα? Δεν ειρωνευομαι, αν ακουγεται ετσι σε καμια περιπτωση, απλα θα ηθελα να δω τι σκεφτεσαι. Και για να εξηγουμαι, τα τελευταια χρονια αγοραζω πολυ περισσοτερα απο οτι κατεβαζω 1/3-4 ας πουμε. Χωρις αυτο να με κανει σωστο, απλα το λεω. Και πλεον με τις προσφορες και τα cd key sites δεν κατεβαζω σχεδον καθολου μιας και δεν εχω προλαβει να παιξω αυτα που εχω αγορασει... :mrgreen:

 

Βασικα, δεν θελει και καμια ιδιαιτερη εξηγηση ετσι? Απλα αμα δεν αγοραζαμε θα αλλαζαν τα πραγματα ετσι οπως θα βολευαν τον καταναλωτη και ολα θα ηταν ωραια.....μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...