Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

deesnider:

1) Ο άλλος ευφάνταστος είναι ο ορισμός, όχι ο χρήστης... ;)

2) Ορίστε και το συγκεκριμένο: το γεγονός ότι υπάρχει (αντικειμενική; ) αδυναμία αγοράς του προϊόντος δε σου δίνει το δικαίωμα να το χρησιμοποιείσεις παρά τους όρους που έχει θέσει ο δημιουργός του.Ανεξάρτητα από το αν το δέχεσαι εσύ ή όχι η χρήση αυτή δημιουργεί στο δημιουργό την εύλογη προσδοκία ότι η χρήση θα ισοδυναμούσε με πώληση.Από νομικής απόψεως τουλάχιστον η χρήση αυτή σημαίνει ακριβώς αυτό.Συμφωνείς με τους όρους του δημιουργού;Πληρώνεις το αντίτιμο και το χρησιμοποιείς.Δε συμφωνείς;Απέχεις...απλά. Καλώς ή κακώς μεγάλος αριθμός ατόμων (και στο παρόν θέμα υπάρχουν επίσης πολλοί) δε μπορεί να το αντιληφθεί εύκολα αυτό και μπερδεύεται με προϊόντα που έχουν ενσωμάτωση σε υλικό φορέα και κάνει αντίστοιχες συγκρίσεις.Εδώ δεν προστατεύεται το μέσο...

3)Δεν έχει σημασία τι πιστεύεις εσύ, εγώ ή ο χ και ο ψ αντίστοιχα και με τι από αυτά συμφωνούμε.Υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις που ισχύουν είτε μας αρέσει είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

αλλά, μόλις μετά από λίγο... άντε πάλι μια απ' τα ίδια!

Να το ξαναματαεπαναλάβουμε το λοιπόν:

Οι πωλήσεις είναι χαμένες, είτε κατεβάζει ο κόσμος πειρατικά, είτε όχι!

Ακόμα κι αν δεν υπήρχε internet, το μόνο που θα συνέβαινε σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα, θα ήταν ότι αυτοί που τώρα κατεβάζουν, απλά δε θα έβλεπαν τη συγκεκριμένη ταινία, δε θα αποκτούσαν το συγκεκριμένο τραγούδι ή άλμπουμ, δε θα χρησιμοποιούσαν το συγκεκριμένο software, αλλά δε θα το αγόραζαν κιόλας, διότι - πόσες φορές πρέπει να ειπωθεί; - ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ!, κατάσταση η οποία δεν εξαρτάται από το αν μπορούν να κατεβάσουν μέσω internet ή όχι.

 

Άλλο το "μη ηθικό" του πράγματος και άλλο η ρεαλιστική αντιμετώπιση των καταστάσεων...

Ωραία τα λες,

τώρα εάν δεν το είπα και ειρωνικά(εξ' ου και το emoticon)στον άλλο θα είχαν περισσότερο νόημα. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση πως και οι 2 πλευρές έχουν δίκαιο και άδικο ταυτόχρονα. Δηλαδή, εφόσον υπάρχει νόμος για κάτι το να τον μην τον τηρείς σε κάνει όντως παράνομο. Συμφωνώ. Το αν είναι σωστός ή όχι ο νόμος είναι άλλο θέμα.

 

Από την άλλη το ότι κάποιος κατεβάζει κάποιο υλικό (παιχνίδι/ταινία κλπ) δεν σημαίνει πως θα το αγόραζε. Εδώ και ο tobajara έχει δίκαιο.Π.χ και εγώ έλιωσα κατεβασμένα αρκετά παιχνίδια που μου άρεσαν και έσκασα έπειτα το 20αρικο και τώρα είναι ακόμη στη ζελατίνα τους. Το ίδιο και σε ταινίες και cd Μουσικής. Χωρίς όμως την "πρόσβαση" αυτή δεν θα είχα ιδέα πως υπήρχαν.

Δεν σημαίνει πως όντως κάθε κατέβασμα είναι χαμένη πώληση γιατί με αυτή τη λογική παίρνουμε ως δεδομένο πως όλοι οι άνθρωποι του πλανήτη θα αγόραζαν το προϊόν και αρχίζουμε να αφαιρούμε αυτούς που το κατέβαζαν.

 

Εν τέλη φυσικά και είναι παράνομο καθώς υπάρχει νόμος που το ορίζει, όμως το ηθικό μέρος του πράγματος για το οποίο στην ουσία υπάρχει αυτό το topic, είναι κάτι εντελώς μα εντελώς υποκειμενικό. Δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ οι μεν με τους δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσπαθήσω μήπως και ξεκαθαρίσω κάτι που βλέπω ότι έχει αναφερθεί και παλιότερα στο νήμα αλλά και τώρα;Σχετικά με τη νομιμότητα/σκοπιμότητα/συνταγματικότητα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο των νομοθετημάτων περί πνευματικής ιδιοκτησίας;

 

Το νομικό σύστημα εν γένει στην Ελλάδα, όσο κι αν αυτό ξενίζει σε μερικούς, θεωρείται σε μεγάλο βαθμό ανθρωποκεντρικό, κάτι με το οποίο προσωπικά συντάσσομαι απόλυτα.Το ίδιο και το δίκαιο πνευματικής ιδιοκτησίας που ισχύει στη χώρα μας.Γι αυτό εξάλλου αν θυμάμαι καλά δε μπορεί νομικό πρόσωπο να είναι δικαιούχος αυτών των δικαιωμάτων.Βαρύτητα λοιπόν δίνεται στο δημιουργό και στο μόχθο που έχει δαπανήσει για να δημιουργήσει το οτιδήποτε προστατεύεται από τις διατάξεις αυτές και όχι στην οικονομική αξία του δημιουργήματος, όπως γίνεται στα αγγλοσαξωνικά συστήματα.Και αυτός ακριβώς ο ανθρωποκεντρικός χαρακτήρας των ρυθμίσεων αυτών είναι πολύ βασικός γιατί χωρίς αυτού του είδους την προστασία η ελεύθερη δημιουργία θα ήταν πολύ περιορισμένη.Σε τι βαθμό θα βρίσκονταν άτομα που θα επένδυαν τον προσωπικό τους χρόνο/μόχθο, αλλά και χρήμα γνωρίζοντας ότι είναι απροστάτευτοι σε οτιδήποτε;Βλέπετε πώς αντιδρούν πολλές εταιρείες σήμερα (και κυρίως μικρότερες με πολύ λιγότερα μέσα και εξασφάλιση και μεγαλύτερη αβεβαιότητα) και καταλαβαίνετε τι εννοώ...Επιπλέον προς όσους ισχυρίζονται ότι με την πειρατεία διαδίδεται ένα έργο, έχουμε ελεύθερη διακίσηση ιδεών κλπ κλπ (έχει αναφερθεί πολλές φορές και εδώ) θα πρέπει να ξεκαθαρίσω κάτι ακόμα.Η ιδέα είναι ελεύθερη και δεν προστατεύεται με το νόμο αυτό.Αυτό που προστατεύεται είναι η συγκεκριμένη έκφραση και αποτύπωση αυτής...

 

 

Βέβαια προσωπικά δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου από τέτοιες αντιδράσεις καθώς τις βλέπω σχεδόν καθημερινά.Η ίδια προστατευτική διάταξη τυχαίνει συχνά να ερμηνεύεται από το ίδιο άτομο εντελώς διαφορετικά ανάλογα με το αν βρίσκεται στη θέση του θιγόμενου ή όχι στην κάθε περίπτωση... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακομη φορα.

Αντιγραφη χωρις τη συμφωνη γνωμη του δημιουργου ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

Το οτι δεν ειναι κλεψιμο κατι δε σημαινει αυτοματα οτι ειναι νομιμο.

Απαντώ κατ' αρχήν σε 'σένα, δεδομένου του ότι, το:

 

"Για μια ακομη φορα.

Αντιγραφη χωρις τη συμφωνη γνωμη του δημιουργου ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

Το οτι δεν ειναι κλεψιμο κατι δε σημαινει αυτοματα οτι ειναι νομιμο."

 

παρατίθεται ως απάντηση στο δικό μου σχόλιο. Θυμίζω λοιπόν το εξής:

Η συμμετοχή μου στο παρόν thread, άρχισε με την αντίθεσή μου στην εξομοίωση της πειρατείας με τη φυσική κλοπή και όχι με το αν η πειρατεία ή η αντιγραφή, είναι παράνομη ή όχι. Συνεπώς, το "Αντιγραφη χωρις τη συμφωνη γνωμη του δημιουργου ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ." δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπα εγώ. Σαφώς και είναι παράνομη η αντιγραφή! Ακόμα και μόνο επειδή υπάρχει σχετικός νόμος, ασχέτως του αν μας αρέσει ή όχι, τύποις ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ. Αυτό που δεν είναι, είναι το "κλοπή" - ή, τουλάχιστον, έχει τελείως διαφορετική επιρροή, όσο αφορά στις πωλήσεις - και εξήγησα το λόγο: Στη μεν φυσική κλοπή ο νόμιμος δικαιούχος ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ συγκεκριμένης ποσότητας αντικειμένων, τα οποία αν δεν είχαν κλαπεί, θα ήταν διαθέσιμα προς πώληση. Στην πειρατεία, αυτό δε συμβαίνει: Τα cd, τα dvd, τα προγράμματα και τα παιχνίδια, παραμένουν διαθέσιμα και ...απούλητα, ασχέτως του αν κάποιοι τα κατέβασαν ή όχι, διότι οι πιθανοί καταναλωτές δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράσουν. Είναι τόσο δυσνόητο αυτό που λέω; Δεν αποκλείεται...

 

Φίλε LongTom: Δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ, ειλικρινά! Αν άθελά μου βγήκε έτσι, ήταν διότι κουράστηκα να βλέπω να επαναλαμβάνεται συνεχώς - όχι ειδικά από 'σένα - το "κλοπή = χαμένη πώληση", χωρίς κανένας μέχρι πριν από λίγο, να έχει δώσει, αν όχι σημασία, τουλάχιστον μια απάντηση που θα επιχειρηματολογούσε κατά του διαχωρισμού που έκανα.

 

Φίλε Bigi444444: Όσα γράφεις είναι σωστά, τουλάχιστον κατά το τυπικό του πράγματος. Δε διαφωνώ μ' αυτά. Η "ένστασή" μου έχει να κάνει με το ότι, η "εύλογη προσδοκία" του δημιουργού, στην οποία αναφέρεσαι, είναι ακριβώς - και δυστυχώς, τίποτε περισσότερο - αυτό: "προσδοκία" και μάλιστα, εντελώς ουτοπική. Σαφώς και έχει δίκιο να διαμαρτύρεται, να θίγεται και να θεωρεί ότι αδικείται, όταν βλέπει ότι κάποιοι "απολαμβάνουν" το προϊόν του πνευματικού του κόπου, χωρίς να του έχουν αποδώσει το αντίτιμο που δικαιούται...κι εμένα, αν ήμουν στη θέση του, θα μου την έδινε στα νεύρα! Το σημείο στο οποίο δεν έχει δίκιο, είναι το που ρίχνει τις ευθύνες για τις χαμένες πωλήσεις. Είναι πανεύκολο - και βολικότατο - να "σιχτιρίζεις" την πειρατεία και είναι πολύ δύσκολο - και επαγγελματικά ριψοκίνδυνο - να στραφείς εναντίον της εταιρείας στην οποία "ανήκεις", λέγοντας "Έλα 'δω ρε μ....α! Εγώ στύβω το μυαλό μου για να γράψω ένα τραγούδι. Εσύ με ποια λογική επιμένεις να το τιμολογείς λες και είναι από χρυσό, με αποτέλεσμα να πουλάει τ' αρχ.... του; "

Παρεμπιπτόντως, από που κι ως που δεν υπάρχει "ενσωμάτωση σε υλικό φορέα" εδώ; Ο ψηφιακός δίσκος τι είναι, αν όχι "υλικό" ; Μέσα σ' αυτόν περιλαμβάνονται τα προγράμματα, οι ταινίες, η μουσική. Εκτός κι αν έχω παρερμηνεύσει τα γραφόμενά σου - πράγμα διόλου απίθανο, όπως φάνηκε από τη διευκρίνηση για το τι εννοούσες με τον όρο "ευφάνταστος" - υπό τη συγκεκριμένη συλλογιστική, "ενσωμάτωση σε υλικό φορέα" δεν υπάρχει ούτε π.χ. στα αυτοκίνητα: Θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι, τη δυνατότητα να μεταφερθείς από το ένα σημείο στο άλλο αγοράζεις, όχι τη λαμαρίνα (κέντησα πάλι! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπαίνετε βρε παιδιά σε νομικά μονοπάτια, το φωνάζω από την αρχή του thread.Στερείστε νομικών γνώσεων και προσπαθείτε να συγκρίνετε ανόμοια πράγματα και να ορίσετε τι είναι κλοπή και τι όχι.Εντάξει, μπορεί σε ορισμένα σημεία κάποια από όσα γράφονται να έχουν βάση, αλλά χάνεται εύκολα η μπάλα.

 

deesnider, υπάρχει ενσωμάτωση σε υλικό φορέα.Απλά δεν είναι αυτό που προστατεύεται.Μάλλον για να είναι πιο σωστό έπρεπε να γράψω: "Καλώς ή κακώς μεγάλος αριθμός ατόμων (και στο παρόν θέμα υπάρχουν επίσης πολλοί) δε μπορεί να το αντιληφθεί εύκολα αυτό, μπερδεύεται και κάνει αντίστοιχες συγκρίσεις με προϊόντα που προστατεύεται η ενσωμάτωσή τους σε υλικό φορέα."...

Στα όσα περί τιμής αναφέρεις εν μέρει συμφωνώ εν μέρει πάλι όχι.Γενικά στο οτιδήποτε ισχυριστεί κάποιος, πάντα θα υπάχρει ένα αντεπιχείρημα, οπότε δε βγαίνει και πολύ άκρη πάντα.Τι μπορώ να σου αντιπαραβάλλω λοιπόν;Πολύ εύκολα και γρήγορα τα εξής (έχει να κάνει και με το βίντεο αυτό): ο άλλος ας τιμολογεί όπως θέλει.Εσύ σαν αγοραστής (καταναλωτής πάει βασικά, γι' αυτό και κατά την ταπεινή μου άποψη φτάνουμε στα σημεία αυτά, επειδή άκριτα θέλουμε να δοκιμάζουμε τα πάντα...) τι πρέπει να κάνεις;Να προτιμάς τα απαραίτητα βάσει των αναγκών σου και της οικονομικής επιφάνειάς σου και κινούμενος κατόπιν έρευνας αγοράς ως προς την τιμή και τα λοιπά ή μήπως να τιμωρείς (όπως πιστεύεις) τον δημιουργό χρησιμοποιώντας ό,τι έχει δημιουργήσει χωρίς να πληρώνεις το αντίτιμο;Μήπως έχει χαθεί το μέτρο και θέλουμε τα πάντα, χωρίς τον παραμικρό περιορισμό ή παραχώριση από μέρους μας;Μήπως όλα αυτά εν τέλει δε χρειάζονται ή δε μας προσφέρουν τίποτα;Μήπως όσα όντως χρειαζόμαστε έχουμε τη δυνατότητα να τα έχουμε νομότυπα;Μήπως μέσω της δυνατότητας που έχουμε να κατεβάσουμε το οτιδήποτε και μένοντας ατιμώρητοι φέρνουμε στην επιφάνεια άλλα σύνδρομα;Να το παίξουμε γνώστες, ψαγμένοι, επαναστάτες και πολλά άλλα για τα οποία μάλλον δεν έχω τις καταλληλότερες των γνώσεων για να μιλήσω;Μήπως υπάρχει δυνατότητα να αποκτήσουμε νόμιμα πολλά από αυτά που σήμερα έχουμε παράνομα με πολύ μικρό αντίτιμο, αλλά δεν το έχουμε ψάξει είτε γιατί βαριόμαστε είτε γιατί δε μας ενδιαφέρει είτε γιατί στην τελική είναι πολύ εύκολο βρε αδερφέ να πειρατεύσω και ασφαλές;Μήπως το γεγονός ότι ένα προϊόν δεν ανταποκρίνεται πλήρως στις προσδοκίες σου (οι οποίες σε πολλές περιπτώσεις σήμερα είναι απύθμενες) δε σου δίνει το δικαίωμα να το πειρατεύσεις;Αυτό ή έστω το επόμενο έχοντας την πεποίθηση ότι και αυτό δε θα αξίζει τα με κόπο βγαλμένα λεφτάκια σου;Μήπως ο δημιουργός δε μπήκε να καταπατήσει τη σφαίρα των δικαιωμάτων σου, όπως το έκανες εσύ με το πρόσχημα της κατώτερης για τα γούστα σου ποιότητας;Μήπως αυτό είναι καθαρά εγωιστικό και θα μπορούσες να έχεις πολύ απλά αποφύγει το έργο του αν το θεωρούσες πατάτα;Μήπως εσύ δε δέχεσαι να πληρωθείς ανάλογα με την ποιότητα της εκάστοτε δουλειάς σου αλλά με το αντίτιμο που έχεις ορίσει εσύ άλλως να μη συνεργαστείς καθόλου;Μήπως καθημερινά για αντικείμενα για τα οποία δε χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη επένδυση και πνευματική προσπάθεια σπαταλάς πολύ περισσότερα χρήματα και δε διαμαρτύρεσαι καθόλου ενώ ούτε αυτά είναι είδη πρώτης ανάγκης;Μήπως όμως αυτά δε μπορείς να τα πειρατεύσεις οπότε δε σε παίρνει για μαγκιές ούτε επαναστατικά λάβαρα και θεωρίες;Ας πούμε το τσιγάρο σαν παράδειγμα θα έλεγα εγώ...

(όπου βλέπεις β ενικό είναι για την αμεσότητα του λόγου, δεν αναφέρεται σε εσένα ειδικά)

 

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας παιδιά.Ούτε οι τιμές μας οδηγούν στην πειρατεία ούτε η ποιότητα (μην αρχίσετε τώρα να μου λέτε για παιχνίδια διαμάντια ότι πουλάνε και τα παρεμφερή...).Μας οδηγεί η δυνατότητα που έχουμε με μηδενικό κόστος από την άνεση του σπιτιού μας, χωρίς παραχωρήσεις σπουδαίες, σε μικρό χρόνο και χωρίς μέχρι στιγμής να ρισκάρουμε και πολλά πολλά να έχουμε πρόσβαση στο οτιδήποτε.Και αυτό βέβαια πηγάζει από την ατέρμονη επιθυμία του ανθρώπου να έχει.Έστω και αν δε του χρειάζονται ή δεν πρόκειται εν γνώσει του να τα χρησιμοποιήσει ποτέ.Βγάζει κανείς τον εαυτό του απέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ κατ' αρχήν σε 'σένα, δεδομένου του ότι, το:

 

"Για μια ακομη φορα.

Αντιγραφη χωρις τη συμφωνη γνωμη του δημιουργου ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

Το οτι δεν ειναι κλεψιμο κατι δε σημαινει αυτοματα οτι ειναι νομιμο."

 

παρατίθεται ως απάντηση στο δικό μου σχόλιο. Θυμίζω λοιπόν το εξής:

Η συμμετοχή μου στο παρόν thread, άρχισε με την αντίθεσή μου στην εξομοίωση της πειρατείας με τη φυσική κλοπή και όχι με το αν η πειρατεία ή η αντιγραφή, είναι παράνομη ή όχι. Συνεπώς, το "Αντιγραφη χωρις τη συμφωνη γνωμη του δημιουργου ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ." δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπα εγώ. Σαφώς και είναι παράνομη η αντιγραφή! Ακόμα και μόνο επειδή υπάρχει σχετικός νόμος, ασχέτως του αν μας αρέσει ή όχι, τύποις ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ. Αυτό που δεν είναι, είναι το "κλοπή" - ή, τουλάχιστον, έχει τελείως διαφορετική επιρροή, όσο αφορά στις πωλήσεις - και εξήγησα το λόγο: Στη μεν φυσική κλοπή ο νόμιμος δικαιούχος ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ συγκεκριμένης ποσότητας αντικειμένων, τα οποία αν δεν είχαν κλαπεί, θα ήταν διαθέσιμα προς πώληση. Στην πειρατεία, αυτό δε συμβαίνει: Τα cd, τα dvd, τα προγράμματα και τα παιχνίδια, παραμένουν διαθέσιμα και ...απούλητα, ασχέτως του αν κάποιοι τα κατέβασαν ή όχι, διότι οι πιθανοί καταναλωτές δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράσουν. Είναι τόσο δυσνόητο αυτό που λέω; Δεν αποκλείεται...

 

Η διαφωνια μου βρισκεται στο οτι ουτε εσυ ουτε ο evoracing με τον οποιο συμφωνησες, δε δειξατε με καποιο τροπο οτι η αντιγραφη αυτη ειναι παρανομη, παρα το δειχνετε με τετοιο αθωο τροπο λες και ειναι κατι το πολυ φυσικο. Αρα σωστα το διευκρινιζεις τωρα, και συμφωνω με αυτο.

 

Φίλε LongTom: Δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ, ειλικρινά! Αν άθελά μου βγήκε έτσι, ήταν διότι κουράστηκα να βλέπω να επαναλαμβάνεται συνεχώς - όχι ειδικά από 'σένα - το "κλοπή = χαμένη πώληση", χωρίς κανένας μέχρι πριν από λίγο, να έχει δώσει, αν όχι σημασία, τουλάχιστον μια απάντηση που θα επιχειρηματολογούσε κατά του διαχωρισμού που έκανα.

 

Φίλε Bigi444444: Όσα γράφεις είναι σωστά, τουλάχιστον κατά το τυπικό του πράγματος. Δε διαφωνώ μ' αυτά. Η "ένστασή" μου έχει να κάνει με το ότι, η "εύλογη προσδοκία" του δημιουργού, στην οποία αναφέρεσαι, είναι ακριβώς - και δυστυχώς, τίποτε περισσότερο - αυτό: "προσδοκία" και μάλιστα, εντελώς ουτοπική. Σαφώς και έχει δίκιο να διαμαρτύρεται, να θίγεται και να θεωρεί ότι αδικείται, όταν βλέπει ότι κάποιοι "απολαμβάνουν" το προϊόν του πνευματικού του κόπου, χωρίς να του έχουν αποδώσει το αντίτιμο που δικαιούται...κι εμένα, αν ήμουν στη θέση του, θα μου την έδινε στα νεύρα! Το σημείο στο οποίο δεν έχει δίκιο, είναι το που ρίχνει τις ευθύνες για τις χαμένες πωλήσεις. Είναι πανεύκολο - και βολικότατο - να "σιχτιρίζεις" την πειρατεία και είναι πολύ δύσκολο - και επαγγελματικά ριψοκίνδυνο - να στραφείς εναντίον της εταιρείας στην οποία "ανήκεις", λέγοντας "Έλα 'δω ρε μ....α! Εγώ στύβω το μυαλό μου για να γράψω ένα τραγούδι. Εσύ με ποια λογική επιμένεις να το τιμολογείς λες και είναι από χρυσό, με αποτέλεσμα να πουλάει τ' αρχ.... του; "

Παρεμπιπτόντως, από που κι ως που δεν υπάρχει "ενσωμάτωση σε υλικό φορέα" εδώ; Ο ψηφιακός δίσκος τι είναι, αν όχι "υλικό" ; Μέσα σ' αυτόν περιλαμβάνονται τα προγράμματα, οι ταινίες, η μουσική. Εκτός κι αν έχω παρερμηνεύσει τα γραφόμενά σου - πράγμα διόλου απίθανο, όπως φάνηκε από τη διευκρίνηση για το τι εννοούσες με τον όρο "ευφάνταστος" - υπό τη συγκεκριμένη συλλογιστική, "ενσωμάτωση σε υλικό φορέα" δεν υπάρχει ούτε π.χ. στα αυτοκίνητα: Θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι, τη δυνατότητα να μεταφερθείς από το ένα σημείο στο άλλο αγοράζεις, όχι τη λαμαρίνα (κέντησα πάλι! )

 

Υπαρχουν δεκαδες παραδειγματα, και εχουν αναφερθει κι εδω μεσα σε πολλα αντιστοιχα θεματα, τα οποια αναφερονται σε τραγουδια που που δωθηκαν χωρις την παρεμβαση εταιριων και με ελαχιστο αντιτιμο, η και με απλο donation, σε παιγνιδια που κυκλοφορησαν χωρις το νταβα της εταιριας, παλι με ελαχιστο αντιτιμο, παιγνιδια που μετα απο τον πρωτο η το δευτερο μηνα κυκλοφοριας επεσαν στα 5-10 ευρω κλπ. Πως γινεται λοιπον αυτα να βρισκονται παλι εσα στις πρωτες θεσεις στα dowloads ειτε μεσω torrent ειτε μεσω rapid sites; Σε ποια κακια εταιρια θα απευθυνθουν οι δημιουργοι αυτοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφωνια μου βρισκεται στο οτι ουτε εσυ ουτε ο evoracing με τον οποιο συμφωνησες, δε δειξατε με καποιο τροπο οτι η αντιγραφη αυτη ειναι παρανομη, παρα το δειχνετε με τετοιο αθωο τροπο λες και ειναι κατι το πολυ φυσικο. Αρα σωστα το διευκρινιζεις τωρα, και συμφωνω με αυτο.

 

Απο την στιγμή που παραβιάζει τα πνευματικά δικαιώματα είναι εκ τη γενέσει της παράνομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που παραβιάζει τα πνευματικά δικαιώματα είναι εκ τη γενέσει της παράνομη.

 

Ναι αλλα οταν σε καθε σελιδα βγαινει και καποιος και λεει απλα "μα δεν ειναι κλοπη, μια απλη αντιγραφη ειναι..." εμενα μου δειχνει οτι εχει πληρη αγνοια τι σημαινει να κανεις "απλα μια αντιγραφη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οταν σε καθε σελιδα βγαινει και καποιος και λεει απλα "μα δεν ειναι κλοπη, μια απλη αντιγραφη ειναι..." εμενα μου δειχνει οτι εχει πληρη αγνοια τι σημαινει να κανεις "απλα μια αντιγραφη".

 

Κοίτα, αν εσύ σχεδιάσεις ένα σκίτσο σε ένα χαρτί και το κατοχυρώσεις ως πνευματικό σου δικαίωμα, αν στην αντιγράφει κάποιος αυτούσιο, πάλι κλεψιά θα θεωρείται. Δεν είναι τυχαίες οι χιλιάδες αγωγές περί παραβίασης του copyright σε λογότυπα.

 

Το ίδιο φυσικά ισχύει και με τα παιχνίδια, τα τραγούδια, και τις ταινίες. Δεν είναι "απλή" αντιγραφή. Βέβαια άλλο το να κατέχεις μια παράνομη κόπια, και άλλο να φτιάχνεις αντίγραφο ασφαλείας ενός αγορασμένου δίσκου π.χ. Η χρήση δεν έχει σημασία, εφόσον το έχεις ήδη αγοράσει, ο διαμοιρασμός μόνο "διώκεται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πεταχτώ σφήνα στην ενδιαφέρουσα συζήτηση, μόνο για να δηλώσω ότι είμαι υπέρ του απόλυτου sharing, ειδικά όταν έχει να κάνει με προϊόντα που προσφέρουν κάτι θετικό στην κοινωνία. Οποιαδήποτε μορφή περιορισμού τους είναι δυστυχώς ένδειξη παρακμής και αποτέλεσμα της δικτατορίας που μας έχουν επιβάλλει όσο κοιμόμαστε. Και το χειρότερο είναι ότι την επικροτούμε κιόλας λόγω ατελείωτων χρόνων μαζικής πλύσης εγκεφάλου που έχουμε υποστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πεταχτώ σφήνα στην ενδιαφέρουσα συζήτηση, μόνο για να δηλώσω ότι είμαι υπέρ του απόλυτου sharing, ειδικά όταν έχει να κάνει με προϊόντα που προσφέρουν κάτι θετικό στην κοινωνία. Οποιαδήποτε μορφή περιορισμού τους είναι δυστυχώς ένδειξη παρακμής και αποτέλεσμα της δικτατορίας που μας έχουν επιβάλλει όσο κοιμόμαστε. Και το χειρότερο είναι ότι την επικροτούμε κιόλας λόγω ατελείωτων χρόνων μαζικής πλύσης εγκεφάλου που έχουμε υποστεί.

 

Μπορείς να κάνεις αίτηση στην Electronic Arts τότε, να δουλεύεις δωρεάν ώστε να παράγουν παιχνίδια που προσφέρουν θετικά στη κοινωνία. Και μετά για να έχεις να φας να δουλεύεις άλλη μια δουλειά.

 

Στις εταιρίες αυτές εργαζονται πολύ ταλαντούχοι άνθρωποι, προγραμματιστές, 3d animators, sound engineers, painters, σκηνοθέτες, σεναριογράφοι κλπ, και για να παραχθεί κάτι, οι εταιρίες πληρώνουν όλο αυτό το κόσμο για να έχει να φάει επι χρόνια, χωρίς να βγάζουν τίποτα πριν τη κυκλοφορία...

 

Και όταν έρθει η ώρα να βγάλουν κάτι, υπάρχουν οι απόψεις του 'απόλυτου sharing', 'δεν ειναι κλοπή' κλπ.

 

Λοιπόν, κάντε αίτηση όλοι εσείς, και δουλέψτε δωρεάν... σίγουρα θα σας δεχτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια καταναλωτικη κοινωνία και ο αγοραστης πρέπει να έχει Δικαιώματα - όπως το να επιστρέψει software που δεν ανταποκρινεται στις προσδοκίες του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...