Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από δικαιολογίες όλοι καλοί είστε. Αν σας στερούσαν εσάς εισόδημα να δείτε πως θα κάνατε εδώ μέσα. Αλλά ο κλασικός Έλληνας υπάρχει και σε αυτό το θέμα.

 

Γιατί οι εταιρίες έχασαν πολλά τόσα χρόνια λόγω πειρατείας και όχι επειδή βγάζουν κάθε χρόνο μάπα παιχνίδια με drm/Μεγάλο Αδελφό/spyware.

 

Επίσης κάθε πειρατικό αντίτυπο=χαμένη πώληση. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιρνω αρκετα παιχνιδια αυθεντικα ειτε απο sites με cdkeys ειτε απο προσφορες του steam (γιατι κακα τα ψεματα τα εχει πανακριβα οταν δεν ειναι σε προσφορα τα περισσοτερα) ειτε απο μαγαζια σε θηκη κλπ. Η αποψη μου ειναι η εξης. Και εμενα οπως ειπωθηκε παραπανω μερικα παιχνιδια δεν μου καθεται καλα να τα πληρωσω, για τους λογους που προειπαν (ειτε ειναι μικρα, ειτε ειναι προχειρα φτιαγμενα, κοστιζουν παραπανω απο οτι αξιζουν κλπ). Απο εκει και περα οτι μαρεσει θα προσπαθησω να το αγορασω για να βοηθησω την εταιρια και αυτους που δουλεψαν. Πιστευω πως τα χρηματα μερικες φορες ομως, που χρειαζεται να δωσεις για ενα παιχνιδι ειναι αρκετα. Δηλαδη τοσες εταιριες, τοσα παιχνιδια, τοσο κοινο, κανονικα δεν θα επρεπε να ειναι πιο κατω οι τιμες? Θα ηθελα να μου απαντησετε σε αυτο. Δηλαδη, εαν οι εταιριες, ειχαν τιμες κανονικες (γιατι σε πολλα παιχνιδια τις βλεπω στα υψη χωρις λογο για μενα) και προσιτες, δεν θα ειχαν παραπανω κερδη μιας και θα το αγοραζαν πολλοι, δεν θα μειωνοταν η πειρατεια και ο κοσμος θα μπορουσε να παιρνει πολλα παιχνιδια και να υποστηριζει τις εταιριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με λιγα λογια, μπορουν να βρουν για καποιον που εχει skype αν κατεβαζει υλικο παρανομα απο το internet ειτε απο torrent ειτε απο filehoster?

 

Για να ξερω να σβησω mtorrent, download manager, να ακιρωσω το rapidshare, filesonic μου και να μιλησω ανετα στο skype.. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δικαιολογίες όλοι καλοί είστε. Αν σας στερούσαν εσάς εισόδημα να δείτε πως θα κάνατε εδώ μέσα. Αλλά ο κλασικός Έλληνας υπάρχει και σε αυτό το θέμα.

εδω ο τζιζους μετετρεψε το νερο σε κρασι,εμεις θα κωλωσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια, μπορουν να βρουν για καποιον που εχει skype αν κατεβαζει υλικο παρανομα απο το internet ειτε απο torrent ειτε απο filehoster?

 

Για να ξερω να σβησω mtorrent, download manager, να ακιρωσω το rapidshare, filesonic μου και να μιλησω ανετα στο skype.. :mrgreen:

 

Αν είναι έτσι τα πράγματα τότε οι φυλακές δεν φτάνουν ούτε τα στρατόπεδα να στεγάσουν όλους όσους παρανομούν στην χώρα μας και άν βάλουμε και τους φοροφυγάδες θα χρειαστούμε βοήθεια κι απο γειτονικές χώρες ! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλέψιμο είναι όταν παίρνεις κάτι απο κάποιων και μετά αυτός θα έχει ένα ελλειμα στην πειρατεία δεν παίρνεις απο κανέναν τίποτα απλός αντιγράφεις....

Επιτέλους, μετά από 48 σελίδες - και μετά από τόσο καιρό που έχω να τσεκάρω για καμιά νέα δημοσίευση στο συγκεκριμένο θέμα - εμφανίστηκε ΕΝΑΣ που κατάλαβε αυτό που έγραψα κι εγώ νωρίτερα! Να 'σαι καλά ρε φίλε! Λίγο ακόμα και θα πίστευα πως είμαι μόνος μου σ' αυτό τον κόσμο...

 

κάθε πειρατικό αντίτυπο=χαμένη πώληση. :rolleyes:

αλλά, μόλις μετά από λίγο... άντε πάλι μια απ' τα ίδια!

Να το ξαναματαεπαναλάβουμε το λοιπόν:

Οι πωλήσεις είναι χαμένες, είτε κατεβάζει ο κόσμος πειρατικά, είτε όχι!

Ακόμα κι αν δεν υπήρχε internet, το μόνο που θα συνέβαινε σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα, θα ήταν ότι αυτοί που τώρα κατεβάζουν, απλά δε θα έβλεπαν τη συγκεκριμένη ταινία, δε θα αποκτούσαν το συγκεκριμένο τραγούδι ή άλμπουμ, δε θα χρησιμοποιούσαν το συγκεκριμένο software, αλλά δε θα το αγόραζαν κιόλας, διότι - πόσες φορές πρέπει να ειπωθεί; - ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ!, κατάσταση η οποία δεν εξαρτάται από το αν μπορούν να κατεβάσουν μέσω internet ή όχι.

 

Άλλο το "μη ηθικό" του πράγματος και άλλο η ρεαλιστική αντιμετώπιση των καταστάσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, μετά από 48 σελίδες - και μετά από τόσο καιρό που έχω να τσεκάρω για καμιά νέα δημοσίευση στο συγκεκριμένο θέμα - εμφανίστηκε ΕΝΑΣ που κατάλαβε αυτό που έγραψα κι εγώ νωρίτερα! Να 'σαι καλά ρε φίλε! Λίγο ακόμα και θα πίστευα πως είμαι μόνος μου σ' αυτό τον κόσμο...

 

οχι ακριβως,κλεψια μαλλον θα μπορουσε να θεωρηθει,αν αντεγραφες κατι που ειχες σκοπο να το αγορασεις../

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακόμα κι αν δεν υπήρχε internet, το μόνο που θα συνέβαινε σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα, θα ήταν ότι αυτοί που τώρα κατεβάζουν, απλά δε θα έβλεπαν τη συγκεκριμένη ταινία, δε θα αποκτούσαν το συγκεκριμένο τραγούδι ή άλμπουμ, δε θα χρησιμοποιούσαν το συγκεκριμένο software, αλλά δε θα το αγόραζαν κιόλας, διότι - πόσες φορές πρέπει να ειπωθεί; - ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ!, κατάσταση η οποία δεν εξαρτάται από το αν μπορούν να κατεβάσουν μέσω internet ή όχι.

 

Γιατί παίρνεις σα δεδομένο ότι όσοι πειρατεύουν το κάνουν επειδή δεν έχουν χρήματα και όχι απλά επειδή βολεύουνται/ μπορούν/ είναι αχόρταγοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παίρνεις σα δεδομένο ότι όσοι πειρατεύουν το κάνουν επειδή δεν έχουν χρήματα και όχι απλά επειδή βολεύουνται/ μπορούν/ είναι αχόρταγοι?

 

Γιατι οπως βλεπεις ισχυει και το αντιστροφο, η "αλλη" πλευρα να πιστευει οτι στανταρ 1 πειρατεμενο παιχνιδι = 1 χαμενη πωληση. Αν η "αλλη" πλευρα το πιστευει αυτο (και με βαση αυτα που διαβασαμε εδω μεσα μαλλον ετσι φενεται) τοτε και "απεναντι" πλευρα μπορει να πει αυτο ακριβως. Οτι το κανουν επειδη δεν εχουν χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ διασκεδαστικοί αυτοί οι προσωπικοί ορισμοί περί κλεψίματος...Για να δούμε για να δούμε, κανένας άλλος έτσι ευφάνταστος;

Μέχρι να εμφανιστεί ο "άλλος ευφάνταστος" που αναζητάς, ας σε ρωτήσει κάτι "ο ίδιος" :

Στις παρατηρήσεις που έχω τονίσει με bold, έχεις να απαντήσεις κάτι συγκεκριμένο, εκτός από το ότι είναι απλώς "διασκεδαστικές" ; Όχι τίποτε άλλο, αλλά εγώ παρέθεσα κάτι το οποίο είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός - αδυναμία αγοράς από τον περισσότερο κόσμο, λόγω ανέχειας - και όχι "προσωπικούς ορισμούς περί κλεψίματος"...

 

Γιατί παίρνεις σα δεδομένο ότι όσοι πειρατεύουν το κάνουν επειδή δεν έχουν χρήματα και όχι απλά επειδή βολεύουνται/ μπορούν/ είναι αχόρταγοι?

Δεν το κάνω αυθαίρετα. Το ότι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει χρήματα, είναι κοινώς αποδεκτό (και δεν αναφέρομαι μόνο σε όσους κατεβάζουν, αλλά γενικά). Το αν "βολεύουνται/ μπορούν/ είναι αχόρταγοι" , είναι άλλο ζήτημα...

 

οχι ακριβως,κλεψια μαλλον θα μπορουσε να θεωρηθει,αν αντεγραφες κατι που ειχες σκοπο να το αγορασεις../

Συμφωνώ απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οπως βλεπεις ισχυει και το αντιστροφο, η "αλλη" πλευρα να πιστευει οτι στανταρ 1 πειρατεμενο παιχνιδι = 1 χαμενη πωληση. Αν η "αλλη" πλευρα το πιστευει αυτο (και με βαση αυτα που διαβασαμε εδω μεσα μαλλον ετσι φενεται) τοτε και "απεναντι" πλευρα μπορει να πει αυτο ακριβως. Οτι το κανουν επειδη δεν εχουν χρηματα.

 

Ούτε η μία πλευρά εχει απόλυτα δίκιο ούτε η άλλη. Ένα πειρατεμένο παιχνίδι μπορεί κάλλιστα να οδηγήσει σε μια πώληση, γιατί αυτός που το κατέβασε θέλει απλά να το δοκιμάσει πριν το αγοράσει, να έμεινε ικανοποιημένος και να πληρώσει κάποια χρήματα έστω και σε προσφορά. Είναι μια συμπεριφορά που δεν τη βρίσκω πουθενά επιλήψιμη, αλλά δεν ξέρω πολλούς που να την έχουν. Η άλλη πλευρά έχει επίσης ένα δίκιο αλλά τα παιχνίδια δεν είναι ψωμί και οι gamers δεν είναι Γιάννηδες Αγιάννηδες, κάποιος μπορεί να ζήσει και χωρίς αυτά. Αν τα παιχνίδια θεωρούνται ακριβό χόμπι τότε άλλα όπως ο μοντελισμός, οι συλλογές ή [insert here] τι να πουν? Και, τέλος, με τη διάδοση των online αγορών το κόστος έχει μειωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια. Πολύ σπάνια πληρώνω για παιχνίδι πάνω από 20 - 25 ευρώ και αυτό μόνο για συλλεκτικές ή Day One - καμμένες αγορές. Βάλτε δίπλα δίπλα τα ποσά με άλλες μορφές διασκέδασης. Και το ότι ο κόσμος έχει πρόβλημα το ξέρω και το βιώνω, αλλά αυτό δε δικαιολογεί τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, μετά από 48 σελίδες - και μετά από τόσο καιρό που έχω να τσεκάρω για καμιά νέα δημοσίευση στο συγκεκριμένο θέμα - εμφανίστηκε ΕΝΑΣ που κατάλαβε αυτό που έγραψα κι εγώ νωρίτερα! Να 'σαι καλά ρε φίλε! Λίγο ακόμα και θα πίστευα πως είμαι μόνος μου σ' αυτό τον κόσμο...

 

 

αλλά, μόλις μετά από λίγο... άντε πάλι μια απ' τα ίδια!

Να το ξαναματαεπαναλάβουμε το λοιπόν:

Οι πωλήσεις είναι χαμένες, είτε κατεβάζει ο κόσμος πειρατικά, είτε όχι!

Ακόμα κι αν δεν υπήρχε internet, το μόνο που θα συνέβαινε σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα, θα ήταν ότι αυτοί που τώρα κατεβάζουν, απλά δε θα έβλεπαν τη συγκεκριμένη ταινία, δε θα αποκτούσαν το συγκεκριμένο τραγούδι ή άλμπουμ, δε θα χρησιμοποιούσαν το συγκεκριμένο software, αλλά δε θα το αγόραζαν κιόλας, διότι - πόσες φορές πρέπει να ειπωθεί; - ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ!, κατάσταση η οποία δεν εξαρτάται από το αν μπορούν να κατεβάσουν μέσω internet ή όχι.

 

Άλλο το "μη ηθικό" του πράγματος και άλλο η ρεαλιστική αντιμετώπιση των καταστάσεων...

 

Για μια ακομη φορα.

Αντιγραφη χωρις τη συμφωνη γνωμη του δημιουργου ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

Το οτι δεν ειναι κλεψιμο κατι δε σημαινει αυτοματα οτι ειναι νομιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα να δουμε τα πραγματα αλλιως και αντι να κουβενταζουμε για τους κλεφτες του αντιγραφεις και τους πειρατες,που ετσι και αλλιως δεν οδηγει πουθενα ,να κανουμε μια συζητηση για αυτον το περιβοητο νομο περι πνευματικης ιδιοκτησιας.Να δουμε καταποσο νομιμος ειναι αυτος ο νομος, πια δικαμας δικαιωματα καταπατει,αν μας ρωτησανε οταν τον φτιαξανε,και στην τελικη ποιος τους εδωσε το δικαιωμα να οριζουν την πνευματικη κληρονομια και το μελλον των παιδιον μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...