Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν τους τρακερς και τα τορρεντ για να δω μια ταινια που εβλεπα μια ταινια τη βδομαδα το πολυ,επαιρνα το αμαξι (εκαιγα βενζινη!) πηγαινα στο βιντεοκλαμπ,εψαχνα με τις ωρες να βρω κατι που εδειχνε ωραιο,στατιστικα επεφτα σε πατατες,ειτε γιατι ολες οι ταινιες εδειχναν υπεργαματες ειτε γιατι τις λιγες καλες τις ειχαν κρυμμενες και εξω εξω ειχαν μονο ταινιες επιπεδου σουπερ δεινοσαυροι με βυζια στο διαστημα.μετα εβλεπα τη μουφα,ξενερωνα που εδωσα τα 2 ευρω,και επρεπε να παω την αλλη μερα να την επιστρεψω καιγοντας παλι βενζινη.ασε που το χειροτερο ειναι η ποιοτητα!DVD? :eek: ταινιες ξεκινησα να βλεπω σοβαρα οταν ανακαλυψα το .mkv.ναι ο κυριος λογος ηταν το τσαμπα,αλλα αν μου λεγες να διαλεξω τσαμπα dvd η επι πληρωμη bluray θα διαλεγα το τελευταιο.τα videoclub ειναι αλλη μια αχρηστη εφευρεση για να τα κονομανε μερικοι απο το τιποτα,προσφεροντας σου κατι που μπορεις να το χεις σπιτι σου με το 1% του κοστους(οπως οι καφετεριες)

 

 

Για να κάνεις καφέ στο σπίτι σου, πηγαίνει και αγοράζεις τον καφέ από το super market. Δεν τον βάζεις παραμάσχαλα και φεύγεις έτσι.Tα videoclub σου δίνουν τη δυνατότητα να δεις μια ταινία (που τις περισσότερες φορές θα την δεις μία φορα) χωρίς να την χρυσοπληρώσεις (20 ή 30€) και να την κρατήσεις μια ζωή.Άχρηστη εφεύρεση δε θα το έλεγα. Ξεπερασμένη (τεχνολογικά) ναι.

εγω εκανα το καλυτερο! επαιρνα το dvd απο το videoclub (οπου το πληρωνα) και μετα το αντεγραφα! :mrgreen:

 

δεν ειμαι παρανομος! το ειχα πληρωσει!

 

και για αυτους που λενε για την ποιοτητα, υπαρχει και το λογισμικο vreveal!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, ευτυχώς, όντως.

 

Κι αν ξαναδούμε αξιοπρεπές κονσολάδικο παιχνίδι να μεταφέρεται στο PC να μου τρυπήσετε τη μύτη.

 

Μεγειά τα μυαλά.

Σ συγγνώμη ρε φίλε κ όλας .Αλλά είχα δώσει 120 € αυτόν το μήνα μόνο για να αγοράσω 3 παιχνίδια .αν πάρω 1 απο τον θείο τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ συγγνώμη ρε φίλε κ όλας .Αλλά είχα δώσει 120 € αυτόν το μήνα μόνο για να αγοράσω 3 παιχνίδια .αν πάρω 1 απο τον θείο τι έγινε;

 

Η rockstar τι κερδισε απο τα 120Ε που εδωσες ειναι το θεμα και το λεω επειδη απο αυτη αυριο θα εχουμε απαιτησεις για το επομενο gta.

 

Για Red Dead Redemption ουτε λογος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ συγγνώμη ρε φίλε κ όλας .Αλλά είχα δώσει 120 € αυτόν το μήνα μόνο για να αγοράσω 3 παιχνίδια .αν πάρω 1 απο τον θείο τι έγινε;

 

Φίλε μου, αν μπεις στο Super Market, αγοράσεις 3 ακριβά κρασιά των 40€ το ένα και βάλεις κι ένα στην τσέπη, στον υπεύθυνο ασφαλείας του καταστήματος θα απαντήσεις: Αγόρασα 3 πανάκριβα κρασιά και πήρα και ένα τσάμπα, τι έγινε?

 

Καλά κάνουμε και τσιμπάμε και κανένα από τον θείο, αλλά αφενός κακώς το διατυμπανίζουμε, αφετέρου μιλάμε για παιχνίδι που πραγματικά τα αξίζει τα λεφτά του.

 

Είναι κρίμα να αφήσουμε την πειρατεία να αποθαρρύνει μελλοντικά ports αξιόλογων games στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μπορούμε να τα κλέβουμε.

Το θέμα είναι τι αρέσει στον καθένα και τι θα προτιμήσει να αγοράσει.

 

Όπως προείπα, δεν θα το αγόραζα το συγκεκριμένο. Καλύτερα να αγόραζα το RDR, έστω και για κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μπορούμε να τα κλέβουμε.

 

Σαφώς. Το ότι αγοράζεις 10 όμως και κλέβεις 5 π.χ. δεν σε κάνει περισσότερο ηθικό ή νομότυπο από αυτόν που τα κλέβει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά, είμαι κυρίως το ανάποδο.. :mrgreen: Όσον αφορά PC gaming.

18 αγορασμένα (και άλλα 5 με 7 στην wishlist) και καμία 100 κατεβασμένα (όλα αυτά τα χρόνια)..

1/5.. Ε, κάτι κάνουμε.. :rolleyes:

 

υγ : σε σχέση με αυτούς που δεν αγοράζουν απολύτως τίποτα.. πολύ πιο νομότυπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκο εγω πιστεύω ότι δεν κάνει αυτός ο οποίος κατεβάζει ενα περιεχόμενο... πειρατεία κάνει αυτός ο οποίος έχει ''σπάσει'' ένα παιχνίδι, ταινία, πρόγραμμα και μετά το ανεβάζει στο internet γιατί άμα το πας έτσι όλα (σχεδόν) τα site έχουν και δωρεάν υλικό για λήψη... οπότε ποιος κάνει την πειρατεία εδώ???? Και μιας που μιλάς για κλέψιμο άμα αυτό είναι κλέψιμο τότε αυτός ο οποίος κλέβει μαγαζιά (κοσμηματοπωλεία, καταστήματα) πως το λένε αυτό που κάνει???... Κλέψιμο είναι όταν παίρνεις κάτι απο κάποιων και μετά αυτός θα έχει ένα ελλειμα στην πειρατεία δεν παίρνεις απο κανέναν τίποτα απλός αντιγράφεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού μπορείς να κλέψεις κάτι και να μην σου κάνει κανεις τίποτα, ποιος ο λόγος να μην κλέψεις?? :devil:

 

Θα σου πω γιατί.

 

Θυμάμαι πριν περίπου 11-12 χρόνια όταν ήμουν περίπου 12 χρονών.. Και η μητέρα μου μου είχε αγοράσει ένα Dreamcast για τη γιορτή μου.

Αν και την είχα καταφέρει με πολύ ψήσιμο για το Dreamcast όμως,μετά δε μου αγόραζε παιχνίδια,και για να μου πάρει έπρεπε να περιμένω πολλούς μήνες μέχρι να έρθουν τα γεννέθλια μου και το Πάσχα.Έκανα τους υπολογισμούς πως έτσι θα έπαιρνα μόνο 2-3 παιχνίδια το χρόνο,που μου φάνηκαν λίγα. Ειδικά αν σκεφτείς ότι εκείνη την εποχή κάθε χρόνο βγαίναν τρομερά παιχνίδια,Dino Crisis,RE Code Veronica,Quake 3,Soldier of Fortune,Unreal Tournament...

 

Έμαθα όμως πως το Dreamcast "χτυπήθηκε" από τη πειρατεία,και πως αγοράζοντας ένα boot disc το οποίο απλά θα έβαζα πριν από το παιχνίδι,θα έπαιζε αντιγραμμένα παιχνίδια.

Περίπου 3 τετράγωνα από το σπίτι μου ήταν ένα μαγαζί που πούλαγε κυρίως αντιγραμμένα παιχνίδια... Εκείνη την εποχή μια αντιγραφή είχε 2000 δραχμές,ενώ ένα γνήσιο παιχνίδι είχε 18000 δραχμές.Το γνήσιο ήταν δηλαδή 9 φορές πιο ακριβό.Το χαρτζηλίκι μου ήταν μικρό,και σκέφτηκα να πάρω αντεγραμμένα παιχνίδια.

Και έτσι και έκανα.Δε λέω το ευχαρηστήθηκα που είχα και έπαιζα πολλά παιχνίδια..

 

Αργότερα όμως έμαθα πως η SEGA θα σταματούσε να βγάζει κονσόλες."Κρίμα" είπα τότε.Τόσα χρόνια εταιρία,και τώρα σταμάτησε να βγάζει κονσόλες.

Από τότε άρχισα να νιώθω μέσα μου μια μικρή μεταμέλεια για αυτό που έκανα.. Ένιωθα πως έστω και πολύ λίγο,συνέβαλα και εγώ σε αυτό.

Πολλά χρόνια αργότερα,αφού διαδόθηκε το DSL και είχα αρχίσει να ωριμάζω,διάβασα και κάποια άρθρα στο διαδίκτυο.

Διάβασα πως υπάρχουν studios που κλείνουν και οι εργαζόμενοι τους μένουν άνεργοι. Έμαθα πως για να γίνει ένα παιχνίδι δουλεύουν πολλά άτομα για πολλούς μήνες,και συχνά υπερωρίες και 10 και 12 ώρες την ημέρα. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που προσπαθούν να ζήσουν φτιάχνοντας παιχνίδια. Στην ηλικία των 16-18 αυτό είχε άλλη βαρύτητα για εμένα σε σχέση με αυτή που είχε όταν ήμουν 10-12.Είδα studio που φτιάξαν αγαπημένα μου παιχνίδια να κλείνουν,και μαζί τους να εξαφανίζονται για πάντα κάποιες από τις αγαπημένες μου σειρές.

Από τότε πήρα απόφαση πως δεν άξιζε να πειρατεύω παιχνίδια.Πλέον προτιμούσα να έπαιζα λιγότερα παιχνίδια,αλλά να έχω τη συνείδησή μου καθαρότερη ενισχύοντας αυτούς που δούλεψαν και το αξίζουν,για το παιχνίδι που μου προσφέρουν.Νοιώθω πλέον πως αξίζει να αγοράζω παιχνίδια,για να βοηθάω και να ενισχύω το studio που φτιάχνει παιχνίδια που μου αρέσουν,για να επιβραυευθούν και αυτοί που κάναν καλή δουλειά.

 

Ακόμα πιο μετά,η άποψη μου να μην παίρνω κόπιες ενισχύθηκε περισσότερο. Αν και πλέον είχα αρχίσει να παίζω στο computer μου και είχα DSL, και θα μπορούσα να κατεβάζω παιχνίδια,η ποιότητα πολλών νέων παιχνιδιών άρχισε να φθήνει.Πολλά παιχνίδια άρχισαν να γίνονται πιο μικρά,να τελειώνουν πιο γρήγορα,και να μην είναι τόσο προσεγμένα και να έχουν μερικά και κάποια σημαντικά τεχνικά προβλήματα.Σκέφτηκα πως "Δεν αξίζει καν το κόπο να κατεβάζω τέτοια πράματα".

Οι ώρες που θα καθόμουνα να βαριέμαι περιμένοντας με αγωνία να κατέβει ένα παιχνίδι,δεν άξιζαν το κόπο για τα περισσότερα παιχνίδια.Θα ήταν καλύτερο σκέφτηκα να περιμένω να διαβάσω reviews και να δω κάποια βιντεάκια του παιχνιδιού για να δω πιο πραγματικά αξίζει και είναι καλό,ώστε μετά να το αγοράσω.Και αν δεν ήμουν σίγουρος για ένα παιχνίδι θα περίμενα να πέσει η τιμή του.Και έτσι κάνω μέχρι σήμερα.

Αγοράζω full price μόνο τα παιχνίδια λίγων αγαπημένων μου σειρών,και για όσα δεν είμαι σίγουρος περιμένω να πέσει η τιμή τους για να τα πάρω.Και είμαι ικανοποιημένος μπορώ να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εταιρειες που κλεινουν ειναι οι εταιρειες που βγαζουν παιχνιδια της πλακας.

ποσοι εχουν κατεβασει παιχνιδια της blizzard πειρατικα?

η blizzard χεζεται στο ταληρο λογω των ΚΑΛΩΝ παιχνιδιων που εχει,κυριως επειδη εχουν αριστο Multiplayer.

ποιο το νοημα να παρει καποιος πειρατικο το starcraft 2 και να το παιζει μονος του σπιτι?

η blizzard εβαλε το κωλο της κατω,εφτιαξε γαμω τα multiplayer και ολοι "αναγκαστηκαν" να το παρουν αυθεντικο.

 

το world of tanks Που παιζω,ειναι τελειως δωρεαν,γι αυτο εχει απειρο κοσμο μεσα.

πως βγαζουν λεφτα?με premium accounts,tanks,shells κτλ.

οποιος θελει,οποιος εχει αγοραζει με κανονικα λεφτα καποια πραγματα,που δεν επηρεαζουν ιδιαιτερα το παιχνιδι.

βγαζει και γαμω τα λεφτα.

 

απλα οσοι κλαιγονται ειναι αχρηστοι,και προσπαθουσαν να βγαλουν λεφτα με αρπαχτες παιχνιδιων τραγικες.

ναι οκ εβγαλες το crysis 2 και?χεστηκε η φοραδα στ αλωνι.

για να το παιξει καποιος πρεπει να χει pc 1500 euro και θα το τερματισει σε 1 βδομαδα.

και η πειρατεια πολυ τους ειναι μερικους.

σαν να ακουω τη βερα λαμπρου να γκρινιαζει γιατι οι μαυροι πουλανε πειρατικα το cd της.(η μαλλον προσπαθουνε γιατι δε το παιρνει κανεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δικαιολογίες όλοι καλοί είστε. Αν σας στερούσαν εσάς εισόδημα να δείτε πως θα κάνατε εδώ μέσα. Αλλά ο κλασικός Έλληνας υπάρχει και σε αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα μερικα παιχνιδια εινια πολυ μαπα για να δωσεις εστω και 10€..

Τα παιχνιδια που εχω αυθεντικα νομιζω ειναι 3

world of warcraft 3 Frozen Throne

Dead Space 1 + 2

Ειλικρινα τα υπολοιπα τα παιζω 2-3 ωρες και βαριεμαι..

για 2-3 ωρες δε δινω 50€ ειδικα οταν ο μισθος που μου μενει αν βγαλεις νοικι και λογαριασμους εινια 300€.. τι θα τρωω; τα νυχια μου;

Στην Ελλαδα ειμαστε..Αν επαιρνα οπως στην Γερμανια 3000€ ναι θα αγοραζα αυθεντικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...