Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτοι ειναι κατι γκαβα που κατεβαζουν cam ts και λοιπες βλακειες.

οι σωστοι πειρατες κατεβαζουν μονο 1080. :wub:

 

Μωρε εχεις απολυτο αν δεν ειναι τουλαχιστον 720 (32αρα εχω δε θελω παραπανω), δεν αξιζει, αλλα τι κανεις που ειναι πολλα τα γκαβα και με πρηζουν καθημερινα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι πλέον το αν θα αγοράσει κανείς ένα πρόγραμμα, ένα mp3 κτλ είναι καθαρά θέμα συνείδησης και τίποτα άλλο.

Προγράμματα που κοστίζουν 15-30€ και τα χρησιμοποιώ συχνά, φυσικά και θα τα αγοράσω. (Γιατί μπορώ να τα πληρώσω)

Κερδίζω έτσι και συνεχή updates, αλλά και επιβραβεύω και τους developers.

 

Το ίδιο και στο iPhone. Το να κάθεται κανείς και να προτιμά πειρατική εφαρμογή που κοστίζει 0.79 ή 1.59€, το θεωρώ γυφτιά.

Και επειδή πολλοί θα πουν, "μα τα GPS κάνουν 70-80€", ΑΜΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ. (Όπως έκανα πχ όταν πήρα το iPhone)

 

Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι ήδη πρώτης ανάγκης. Καταλάβετέ το κάποια στιγμή.

 

Φέρνω για παράδειγμα το Photoshop:

 

Αν πχ δεν υπήρχε το Photoshop σπασμένο, μια χαρά θα βολεύονταν οι περισσότεροι είτε με κάποια open-source λύση (px Gimp) ή online editing ( http://pixlr.com/editor/ ) που όλα πάνω κάτω καλύπτουν έναν μέσο χρήστη. Δεν γίναμε ξαφνικά όλοι γραφίστες.

Αλλιώς αν κάποιον βολέυει το Photoshop, υπάρχει και το Photoshop Elements, με $79,99.

 

Όπου photoshop, βάλτε στη θέση του το MS Office και πόσα άλλα που οι περισσότεροι τα βάζουν χωρίς να χρησιμοποιούν ούτε το 5-10% αυτών που προσφέρει το πρόγραμμα.

 

Αντίστοιχα, για την μουσική και τις ταινίες:

Οι περισσότεροι κατεβάζουν γιατί απλά μπορούν και το κάνουν. Ας μη βρίσκει κάποιος αυτό που θέλει, και αν το θέλει πραγματικά θα το αγοράσει (είτε σε digital, είτε σε cd). Αλλιώς απλά θα το προσπεράσει.

Προσωπικά έχω κατεβάσει στο παρελθόν αρκετά mp3. Έχω όμως αγοράσει κιόλας. Και από iTunes και από 7digital και αλλού. Μόνο μουσική που δεν υπήρχε σε cd όμως (digital exclusives)...

Αλλιώς οι περισσότεροι μουσικόφιλοι που δεν θέλουν να πληρώνουν ένα κάρο λεφτά μπορούν να στραφούν σε streaming τύπου spotify (αν και δεν είναι επίσημα διαθέσιμο στην Ελλάδα).

Για τις ταινίες, η μόνη λύση που βρίσκω είναι το streaming τύπου netflix, καθώς δεν νομίζω ότι πηγαίνουν οι περισσότεροι στα video club πλέον.

 

Στα παιχνίδια, λίγη υπομονή να κάνει κάποιος οι τιμές πέφτουν μετά από 4-5 μήνες στο μισό και ακόμα λιγότερο.

Μη μου πει κανεις (μα τα παιχνιδια του ps3 κάνουν πχ 60-70€).

Ας το αγοράσει από την Αγγλία (prepaid κάρτες μπορούν να βγάλουν όλοι πλέον), με 15-20€ (Δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό, το παρατηρώ τα τελευταία 3-4 χρόνια).

 

Βέβαια, έχουμε φτάσει σε σημείο εδώ στην Ελλάδα να θεωρούμε όποιον αγοράζει κάτι και δεν το κατεβάζει τζάμπα κορόιδο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

 

Just my 2 cents.

 

Όχι είναι ευκολίας. Πρόσεξε. Μπάινω στο tracker κάνω search βρίσκω το flac discography που θέλω (ποιος κατεβάζει mp3 ποια;) το βάζω στο φλασάκι και πάπαλα. Τα μαγαζιά που ανέφερες έχουν τόσο έυκολο τρόπο εύρεσης δισκογραφίας; Και κυριότερο κάνω και οικονομία.

 

Για τις ταινίες βρίσκεις πρόσκληση για τους άπειρους hd trackers (που έχουν καλύτερα pre-time από το netflix)

Και χαίρομαι πολύ περισσότερο να δίνω 30 και 40 ευρώ κάθε Χριστούγεννα στα παιδιά που έχουν αυτούς τους trackers παρά να σκάω μια περιουσία στα blu-rays.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν τους τρακερς και τα τορρεντ για να δω μια ταινια που εβλεπα μια ταινια τη βδομαδα το πολυ,επαιρνα το αμαξι (εκαιγα βενζινη!) πηγαινα στο βιντεοκλαμπ,εψαχνα με τις ωρες να βρω κατι που εδειχνε ωραιο,στατιστικα επεφτα σε πατατες,ειτε γιατι ολες οι ταινιες εδειχναν υπεργαματες ειτε γιατι τις λιγες καλες τις ειχαν κρυμμενες και εξω εξω ειχαν μονο ταινιες επιπεδου σουπερ δεινοσαυροι με βυζια στο διαστημα.

μετα εβλεπα τη μουφα,ξενερωνα που εδωσα τα 2 ευρω,και επρεπε να παω την αλλη μερα να την επιστρεψω καιγοντας παλι βενζινη.

ασε που το χειροτερο ειναι η ποιοτητα!

DVD? :eek:

ταινιες ξεκινησα να βλεπω σοβαρα οταν ανακαλυψα το .mkv.

ναι ο κυριος λογος ηταν το τσαμπα,αλλα αν μου λεγες να διαλεξω τσαμπα dvd η επι πληρωμη bluray θα διαλεγα το τελευταιο.

τα videoclub ειναι αλλη μια αχρηστη εφευρεση για να τα κονομανε μερικοι απο το τιποτα,προσφεροντας σου κατι που μπορεις να το χεις σπιτι σου με το 1% του κοστους(οπως οι καφετεριες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα videoclub ειναι αλλη μια αχρηστη εφευρεση για να τα κονομανε μερικοι απο το τιποτα,προσφεροντας σου κατι που μπορεις να το χεις σπιτι σου με το 1% του κοστους(οπως οι καφετεριες)

 

Για να κάνεις καφέ στο σπίτι σου, πηγαίνει και αγοράζεις τον καφέ από το super market. Δεν τον βάζεις παραμάσχαλα και φεύγεις έτσι.

 

Tα videoclub σου δίνουν τη δυνατότητα να δεις μια ταινία (που τις περισσότερες φορές θα την δεις μία φορα) χωρίς να την χρυσοπληρώσεις (20 ή 30€) και να την κρατήσεις μια ζωή.

Άχρηστη εφεύρεση δε θα το έλεγα. Ξεπερασμένη (τεχνολογικά) ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι κατεβάζουν γιατί απλά μπορούν και το κάνουν. Ας μη βρίσκει κάποιος αυτό που θέλει, και αν το θέλει πραγματικά θα το αγοράσει (είτε σε digital, είτε σε cd). Αλλιώς απλά θα το προσπεράσει.

 

Συνεπως δεν μπορει να ισχυει ως χαμενη πωληση ενα κατεβασμα, ετσι δεν ειναι?

 

Στα παιχνίδια, λίγη υπομονή να κάνει κάποιος οι τιμές πέφτουν μετά από 4-5 μήνες στο μισό και ακόμα λιγότερο.

Μη μου πει κανεις (μα τα παιχνιδια του ps3 κάνουν πχ 60-70€).

Ας το αγοράσει από την Αγγλία (prepaid κάρτες μπορούν να βγάλουν όλοι πλέον), με 15-20€ (Δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό, το παρατηρώ τα τελευταία 3-4 χρόνια).

 

Believe it or not ο κοσμος δεν θελει παρε δωσε με τραπεζες, ειδικα στην Ελλαδα. Το ξερω οτι μια pre-paid καρτα δεν κοστιζει τιποτα αλλα ο αλλος εχει τις ενστασεις του. Μην κατηγορεις αυτον για κατι τετοιο ομως. Επισης σε περιπτωση που τον πεισεις να φτιαξει καρτα του βαζεις το λουρι να πηγαινει καθε τοσο και να βαζει φραγκα μεσα κατι το οποιο δεν ειναι ευκολο ουτε ευχαριστο.

 

Βέβαια, έχουμε φτάσει σε σημείο εδώ στην Ελλάδα να θεωρούμε όποιον αγοράζει κάτι και δεν το κατεβάζει τζάμπα κορόιδο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

 

Οχι οποιον αγοραζει, οποιον πληρωνει 60 - 70 ευρω για κατι τετοιο. Και εγω θα θεωρουσα κοροιδο καποιον που πληρωσε τοσα για ενα παιχνιδι. -Οποιοδηποτε- παιχνιδι μεταξυ και του εαυτου μου που τα εσκασα σε μερικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι να'ναι λέει ο καθένας εδώ μέσα. Μέχρι και κλοπή σοκολάτας θα έκανε ο άλλος.....χαχα χαχα χαχα χαχα..... Βέβαια αν κλέψουν τον ίδιο ή τον πατέρα του άλλα θα λέει...

 

 

άμα κλέψεις μια εταιρία κολοσσό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού δεν έχει καμια ανάγκη και ο σκοπός της είναι να ρουφάει τα λεφτά από τον κόσμο και αυτή να πλουτίζει ενώ εσύ παραμένεις φτωχός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπως δεν μπορει να ισχυει ως χαμενη πωληση ενα κατεβασμα, ετσι δεν ειναι?

 

Οι περισσότεροι που θα το αγόραζαν, δεν το αγοράζουν, προτιμούν το τζάμπα.

Οπότε θεωρείται χαμένη πώληση γι' αυτούς μόνο.

 

Το να θεωρεί όμως μια εταιρεία πως πχ το τάδε έργο μου το κατέβασαν 50.000 χρήστες οι οποίοι αλλιώς θα το αγόραζαν, φυσικά και δεν ισχύει.

Και πιστεύω το ξέρουν και οι ίδιοι καλά. Άλλο αν το χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα κάθε τόσο σαν διαφυγόντα κέρδη.

 

 

Believe it or not ο κοσμος δεν θελει παρε δωσε με τραπεζες, ειδικα στην Ελλαδα. Το ξερω οτι μια pre-paid καρτα δεν κοστιζει τιποτα αλλα ο αλλος εχει τις ενστασεις του. Μην κατηγορεις αυτον για κατι τετοιο ομως. Επισης σε περιπτωση που τον πεισεις να φτιαξει καρτα του βαζεις το λουρι να πηγαινει καθε τοσο και να βαζει φραγκα μεσα κατι το οποιο δεν ειναι ευκολο ουτε ευχαριστο.

 

Κανένα λουρί και κανένα πάρε δώσε. Μία pre-paid κάρτα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και μία φορά μόνο.

Κανένας δεν σε αναγκάζει να της φορτώνεις κάθε τόσο, αν δεν το θέλεις ο ίδιος.

 

Εγώ το ανέφερα σαν εναλλακτικό τρόπο, ώστε να δείξω πολύ απλά πως αν κάποιος θέλει να αγοράσει κάτι φθηνά, μπορεί.

 

Οχι οποιον αγοραζει, οποιον πληρωνει 60 - 70 ευρω για κατι τετοιο. Και εγω θα θεωρουσα κοροιδο καποιον που πληρωσε τοσα για ενα παιχνιδι. -Οποιοδηποτε- παιχνιδι μεταξυ και του εαυτου μου που τα εσκασα σε μερικα.

 

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα κλέψεις μια εταιρία κολοσσό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού δεν έχει καμια ανάγκη και ο σκοπός της είναι να ρουφάει τα λεφτά από τον κόσμο και αυτή να πλουτίζει ενώ εσύ παραμένεις φτωχός.

 

Πετάγομαι να κλέψω μια εταιρία κολοσσό.....χαχαχαχα..... Έχεις να προτείνεις καμία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις καφέ στο σπίτι σου, πηγαίνει και αγοράζεις τον καφέ από το super market. Δεν τον βάζεις παραμάσχαλα και φεύγεις έτσι.

 

Tα videoclub σου δίνουν τη δυνατότητα να δεις μια ταινία (που τις περισσότερες φορές θα την δεις μία φορα) χωρίς να την χρυσοπληρώσεις (20 ή 30€) και να την κρατήσεις μια ζωή.

Άχρηστη εφεύρεση δε θα το έλεγα. Ξεπερασμένη (τεχνολογικά) ναι.

ευχαριστως να πληρωνα μια ταινια σε φυσιολογικη τιμη αναλογα την ποιοτητα της,και οχι 10000% πανω το κοστος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστως να πληρωνα μια ταινια σε φυσιολογικη τιμη αναλογα την ποιοτητα της,και οχι 10000% πανω το κοστος της.

 

Ειναι σχετικο μωρε αυτο, αναλογα την "ποιοτητα που διαθετει ο καθενας μας.

Αν εσυ λοιπον θεωρεις ας πουμε τα τρια χρωματα του Κισλοφσκι αριστουργημα, και δεχεσαι να πληρωσεις, ενω εγω απο την αλλη το θεωρω αηδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο Δεκάλογος και τα τρία χρώματα είναι αριστουργήματα και αυτό δεν επιδέχεται διαπραγμάτευσης. Ειδικά από κάποιους που ποιότητα θεωρούν ταινίες στις οποίες «παίζει» ο Vin Diesel.-

 

Κατά τ' άλλα συμφωνώ ότι δεν είναι εφικτό να κοστολογηθούν κατ' αυτόν τον τρόπο οι ταινίες κ.λπ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο Δεκάλογος και τα τρία χρώματα είναι αριστουργήματα και αυτό δεν επιδέχεται διαπραγμάτευσης. Ειδικά από κάποιους που ποιότητα θεωρούν ταινίες στις οποίες «παίζει» ο Vin Diesel.-

 

Κατά τ' άλλα συμφωνώ ότι δεν είναι εφικτό να κοστολογηθούν κατ' αυτόν τον τρόπο οι ταινίες κ.λπ..

 

 

 

Γουστα ειπε ο βατραχος κι εφαγε το σαπουνι.

Ειναι καθαρα υποκειμενικο το τι θεωρειται αριστουργημα, αναλογα την παιδεια και τη γενικοτερη πορεια του καθενος. Αν λοιπον καποιος θεωρει το vin diesel θεο, εχει το απολυτο δικαιωμα να το κανει και δεχτει να πληρωσει αδρα για μια ταινια του σε αντιθεση με τον Κισλοφσκι η οποιονδηποτε αλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...