Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Οτι δεν σε καλυπτει νομικα ειναι null and void και το εβαλες εκει για μερικα ευκολοπιστα ατομα μπας και γλυτωσεις τιποτα.

Δεν είναι για αυτό. Ορίζει με λεπτομέρειες τον επιτρεπόμενο τρόπο χρήσης ενός προϊόντος λογισμικού.

 

με κανουν restrict με το ζορι για κατι που πληρωσα για να εχω 100% τα δικαιωματα χρησης του. Αν θελω να το σπασω, να το χαρισω, να το πουλησω τοτε ΠΡΕΠΕΙ να μπορω να το κανω.

Επειδή το λογισμικό είναι ιδιαίτερη περίπτωση προϊόντος, αυτό που λες για 100% δικαιώματα χρήσης του δεν μπορεί να ισχύει -όταν περιλαμβάνει και το να μπορείς να το μεταπουλήσεις ή να το ανεβάσεις στο διαδίκτυο για να το κατεβάσουν άλλοι- χωρίς να έχει πρόβλημα με αυτό η εταιρεία που το πουλάει.

 

Υ.Γ. Σαν παραδειγμα θα σου φερω το Neverwinter Nights 2 το οποιο ενω εχω original μαζι με το Mask of the Betrayer δεν μπορω πλεον να το παιξω γιατι δεν δεχεται να μου κανει το auto-update. Πηρα απαντηση απο την Atari οτι τα πρωτα δισκακια εχουν θεμα με τους server και δεν αναγνωριζονται σαν legit και οτι ειναι πολυ sorry και δεν μπορουν να κανουν κατι γι αυτο. Ουτε λογος για να μου στειλουν εστω digital μεσω steam την platinum εκδοση μπας και φτιαξει το λαθος.

Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που έχει μπλέξει με κακό support, ή νιώθει ότι έχει αδικηθεί (αρκετές φορές δικαίως) από DRM περιορισμούς και παραλογισμούς στα restrictions (πχ στον αριθμό εγκαταστάσεων ή ότι πρέπει να έχεις παντα interner connection για να παίξεις κατι). Και υπάρχουν 1-2 παιχνίδια που έχω αγοράσει και πλέον δεν μπορώ να τα παίξω γιατί πχ μπορούσα να τα εγκαταστήσω μέχρι 5 φορές, και πλέον δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις redeem τα installations (και το uninstall δεν μετράει κάπως). Ωστόσο δεν θα σκεφτώ την πειρατεία για να πάρω την εκδίκησή μου ή για να κάνω πιο "δίκαιο" το πεδίο ή δεν-ξέρω-τι-άλλο.

 

P.S.: Αυτά. Για άλλη μια φορά γράφω σε thread που έχω αποφασίσει να μη συμμετέχω άλλο γιατί όχι μόνο τα έχουμε πει όλα (στα ίδια ερωτήματα "που δεν μου απαντάει κανείς!!!!11" υπάρχουν απαντήσεις σε αυτό το topic και σε άλλα (και από τις δύο πλευρές),αλλά και γιατί με το συγκεκριμένο θέμα δεν βλέπω να αξίζει να ασχολούμαι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου λες ότι προφασίστηκα μια δικαιολογία? μα γιατί να δικαιολογηθώ ? σκοτίστηκα ,ας μου κόψει το επίδομα ο καθένας , ανάγκη έχω να δικαιολογηθώ , αυτό που λέω είναι ότι αν δεν το έβρισκα τσάμπα δεν θα το έπαιζα ποτε γιατί δεν το θεωρώ άξιο για τα λεφτά μου γιατί μονο δωρεάν το παίζω και εφόσον το βρίσκω τζάμπα το παίζω. απλα τα πράγματα.

quoted for truth.

 

Εφόσον υπάρχει το τζαμπανταν γιατί όχι;Τι είχανε τι χάσανε εταιρίες,με τίποτα δεν θα είχαν πωλήσεις όσο τα dls.

 

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι του κατεβάσει η κούτρα του,κατέβασμα ή αγορά μου κάνει το ίδιο.

Προσωπικά δεν βλέπω κανένα σοβαρό ιδεολογικό υπόβαθρο στο να αγοράζεις ή να κατεβάζεις και έτσι, προσωπικά πάντα,βερεσέ τα ακούω και από τις 2 πλευρές για το ηθικό ή όχι της πειρατείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνατε και τα μυλιουνια ευρω μιζες που σκανε οι nvidies,atides,intelides στις εταιριες παραγωγως παιχνιδιων για να τα φουσωκωσουν οσο περισσοτερο γινεται και κυριως να τα κανουν optimised στην μαρκα τους.

 

θυμαμαι κατι εποχες 1999-2000 που με μια καρτα γραφικων 60.000δρχ επαιζες για 4 χρονια ολα τα παιχνιδια.

μετα πιασανε το νοημα και αρχισε το τρομπαρισμα στα γραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πιάσατε το αγαπημένο μου θέμα εγώ ένα πράγμα θα πω φαντάσου να πηγαίνεις να παίρνεις σοκολάτα από το περίπτερο 3 φορές την εβδομάδα και να κάνει 2 ευρώ είσαι τακτικός πελάτης και ο περιπτεράς έχει στάνταρ έσοδα από εσένα ενώ είσαι τόσο καλός πελάτης λοιπόν πας την άλλη εβδομάδα και την βρίσκεις στα 5 ευρώ , εγώ προσωπικά θα του την έκλεβα δεν θα την πλήρωνα έτσι είναι και με την πειρατεία η πειρατεία σώζει την τσέπη μου! , και μην ακούσω μπαρούφες του στυλ αν η εταιρία δεν έχει έσοδα κλπ θα απολύσει τους εργαζομένους , δεν με ενδιαφέρει δεν είναι δικό μου πρόβλημα από την στιγμή που κάνουν τέτοιες μ@λ@κ13ς έπρεπε να το σκεφτούν οι ίδιοι ότι κάποια στιγμή οι καταναλωτές δεν θα συνεχίσουν να τους πληρώνουν χρυσούς

 

π.χ cd που στην Ελλάδα κάνει 20 ευρώ το βρήκαμε στην Αγγλία 4-5λίρες

και πάλι εκφράζω την άποψη μου δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να συμφωνήσει, όσο η πολιτική των κολοσσών-μεγαθηρίων-πολυεθνικών είναι γδάρσιμο απέναντι στους καταναλωτές.. θα έχω επαφές με τον θείο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για αυτό. Ορίζει με λεπτομέρειες τον επιτρεπόμενο τρόπο χρήσης ενός προϊόντος λογισμικού.

 

Και ποιος ειναι αυτος που θα μου "επιτρεψει" το πως και ποσο θα χρησιμοποιω το προιον το οποιο πληρωσα στην φουλ τιμη του? Αν θελει να με βαλει με το ζορι restrict τοτε να μου το δωσει μιση τιμη ο γυφτος (απο την τρεχουσα τιμη).

 

Επειδή το λογισμικό είναι ιδιαίτερη περίπτωση προϊόντος, αυτό που λες για 100% δικαιώματα χρήσης του δεν μπορεί να ισχύει -όταν περιλαμβάνει και το να μπορείς να το μεταπουλήσεις ή να το ανεβάσεις στο διαδίκτυο για να το κατεβάσουν άλλοι- χωρίς να έχει πρόβλημα με αυτό η εταιρεία που το πουλάει.

 

Δυστυχως τα λεφτα μου τα βγαζω με πολυ κοπο και ιδρωτα για να μου κανει καποιος restrict το πως θα το χρησιμοποιησω. Ειναι σαν να ερχεσαι εσυ στο δικο μου το μαγαζι, να σε διαφημιζω μια σαλατα τουμπανο και οταν στην φερνω και οταν την φτασεις στη μεση της ερχομαι και στην παιρνω πισω και φυσικα την πληρωνεις σε φουλ τιμη.

 

Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που έχει μπλέξει με κακό support, ή νιώθει ότι έχει αδικηθεί (αρκετές φορές δικαίως) από DRM περιορισμούς και παραλογισμούς στα restrictions (πχ στον αριθμό εγκαταστάσεων ή ότι πρέπει να έχεις παντα interner connection για να παίξεις κατι). Και υπάρχουν 1-2 παιχνίδια που έχω αγοράσει και πλέον δεν μπορώ να τα παίξω γιατί πχ μπορούσα να τα εγκαταστήσω μέχρι 5 φορές, και πλέον δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις redeem τα installations (και το uninstall δεν μετράει κάπως). Ωστόσο δεν θα σκεφτώ την πειρατεία για να πάρω την εκδίκησή μου ή για να κάνω πιο "δίκαιο" το πεδίο ή δεν-ξέρω-τι-άλλο.

 

Κακο support ΚΑΙ κλεφτες, μην μπλεκουμε τα μπουτια μας. Επισης οπως ειπα καταφευγω στην πειρατεια οχι για εκδικηση αλλα για παλαντζαρισμα της τσεπης μου. Χεστηκα για το τι πιστευει καποιος και χεστηκα και για τα eula. Δεν ηξερα οτι υπαρχει ανθρωπος κοροιδο εκει εξω που θα γουσταρε να πληρωνει φουλ τιμη για μισο προιον. Σορρυ φιλε αλλα οι περισσοτεροι δεν σκεφτονται ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν έχει αναφερθεί, ας κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου:

 

Food for thought...

 

Επανέρχομαι δριμύτερος με το που ξυπνήσω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι να'ναι λέει ο καθένας εδώ μέσα. Μέχρι και κλοπή σοκολάτας θα έκανε ο άλλος.....χαχα χαχα χαχα χαχα..... Βέβαια αν κλέψουν τον ίδιο ή τον πατέρα του άλλα θα λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πλέον το αν θα αγοράσει κανείς ένα πρόγραμμα, ένα mp3 κτλ είναι καθαρά θέμα συνείδησης και τίποτα άλλο.

Προγράμματα που κοστίζουν 15-30€ και τα χρησιμοποιώ συχνά, φυσικά και θα τα αγοράσω. (Γιατί μπορώ να τα πληρώσω)

Κερδίζω έτσι και συνεχή updates, αλλά και επιβραβεύω και τους developers.

 

Το ίδιο και στο iPhone. Το να κάθεται κανείς και να προτιμά πειρατική εφαρμογή που κοστίζει 0.79 ή 1.59€, το θεωρώ γυφτιά.

Και επειδή πολλοί θα πουν, "μα τα GPS κάνουν 70-80€", ΑΜΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ. (Όπως έκανα πχ όταν πήρα το iPhone)

 

Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι ήδη πρώτης ανάγκης. Καταλάβετέ το κάποια στιγμή.

 

Φέρνω για παράδειγμα το Photoshop:

 

Αν πχ δεν υπήρχε το Photoshop σπασμένο, μια χαρά θα βολεύονταν οι περισσότεροι είτε με κάποια open-source λύση (px Gimp) ή online editing ( http://pixlr.com/editor/ ) που όλα πάνω κάτω καλύπτουν έναν μέσο χρήστη. Δεν γίναμε ξαφνικά όλοι γραφίστες.

Αλλιώς αν κάποιον βολέυει το Photoshop, υπάρχει και το Photoshop Elements, με $79,99.

 

Όπου photoshop, βάλτε στη θέση του το MS Office και πόσα άλλα που οι περισσότεροι τα βάζουν χωρίς να χρησιμοποιούν ούτε το 5-10% αυτών που προσφέρει το πρόγραμμα.

 

Αντίστοιχα, για την μουσική και τις ταινίες:

Οι περισσότεροι κατεβάζουν γιατί απλά μπορούν και το κάνουν. Ας μη βρίσκει κάποιος αυτό που θέλει, και αν το θέλει πραγματικά θα το αγοράσει (είτε σε digital, είτε σε cd). Αλλιώς απλά θα το προσπεράσει.

Προσωπικά έχω κατεβάσει στο παρελθόν αρκετά mp3. Έχω όμως αγοράσει κιόλας. Και από iTunes και από 7digital και αλλού. Μόνο μουσική που δεν υπήρχε σε cd όμως (digital exclusives)...

Αλλιώς οι περισσότεροι μουσικόφιλοι που δεν θέλουν να πληρώνουν ένα κάρο λεφτά μπορούν να στραφούν σε streaming τύπου spotify (αν και δεν είναι επίσημα διαθέσιμο στην Ελλάδα).

Για τις ταινίες, η μόνη λύση που βρίσκω είναι το streaming τύπου netflix, καθώς δεν νομίζω ότι πηγαίνουν οι περισσότεροι στα video club πλέον.

 

Στα παιχνίδια, λίγη υπομονή να κάνει κάποιος οι τιμές πέφτουν μετά από 4-5 μήνες στο μισό και ακόμα λιγότερο.

Μη μου πει κανεις (μα τα παιχνιδια του ps3 κάνουν πχ 60-70€).

Ας το αγοράσει από την Αγγλία (prepaid κάρτες μπορούν να βγάλουν όλοι πλέον), με 15-20€ (Δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό, το παρατηρώ τα τελευταία 3-4 χρόνια).

 

Βέβαια, έχουμε φτάσει σε σημείο εδώ στην Ελλάδα να θεωρούμε όποιον αγοράζει κάτι και δεν το κατεβάζει τζάμπα κορόιδο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

 

Just my 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και εναλακτηκές λύσεις που κάνεις μια χαρά την δουλειά σου και χωρίς να σου ζητάνε από χρήματα τπτ. Και μιλάω για τα open source προγράμματα όπως το gimp για επεξεργασία φωτογραφίας, το open office για δουλείες γραφείου και ο κατάλογος δεν τελειώνει.

Προσωπικά πέρα από τα games εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ για τις καθημερινές δουλειές μου μόνο linux και open source προγράμματα και έχω ξεχάσει τι σημαίνει να αγοράζεις software και τι σημαίνει να κολάς το κάθε λογής malware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βέβαια, έχουμε φτάσει σε σημείο εδώ στην Ελλάδα να θεωρούμε όποιον αγοράζει κάτι και δεν το κατεβάζει τζάμπα κορόιδο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

 

Just my 2 cents.

 

Αυτό το τελευταίο πολλοί το έχουν κάνει πιπίλα και δεν νομίζω ότι ισχύει. Τουλάχιστον δεν έχω δει να κανέναν να χαρακτηρίζει κάποιον κορόιδο γιατί αυτός το κατεβάζει πειρατικό και ο άλλος το αγοράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τελευταίο πολλοί το έχουν κάνει πιπίλα και δεν νομίζω ότι ισχύει. Τουλάχιστον δεν έχω δει να κανέναν να χαρακτηρίζει κάποιον κορόιδο γιατί αυτός το κατεβάζει πειρατικό και ο άλλος το αγοράζει.

 

Εγω το εχω δει δεκαδες φορες, ειδικα στο σημειο που φουσκωνει ο αλλος σαν παγωνι την ωρα που σου λεει οτι την ταδε ταινια που εκανε πρεμιερα χτες, την εχει ηδη κατεβασει να τη δει αποψε, κι εσυ κατσε και περιμενε να βγει στο σινεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω δει δεκαδες φορες, ειδικα στο σημειο που φουσκωνει ο αλλος σαν παγωνι την ωρα που σου λεει οτι την ταδε ταινια που εκανε πρεμιερα χτες, την εχει ηδη κατεβασει να τη δει αποψε, κι εσυ κατσε και περιμενε να βγει στο σινεμα.

αυτοι ειναι κατι γκαβα που κατεβαζουν cam ts και λοιπες βλακειες.

οι σωστοι πειρατες κατεβαζουν μονο 1080. :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω δει δεκαδες φορες, ειδικα στο σημειο που φουσκωνει ο αλλος σαν παγωνι την ωρα που σου λεει οτι την ταδε ταινια που εκανε πρεμιερα χτες, την εχει ηδη κατεβασει να τη δει αποψε, κι εσυ κατσε και περιμενε να βγει στο σινεμα.

 

Αμ βασικά εγώ επικεντρωνόμουν στα παιχνίδια, μιας και γι' αυτά γίνεται λόγος εδώ. Τώρα για το παράδειγμα που λες ενδεχομένως να έχεις και δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...