Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε deesnider, κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει το "Δεν έχω λεφτά = Δεν αγοράζω". Θεωρώ ότι σχεδόν όλοι οι χρήστες που κατεβάζουν, έχουν χρήματα που θα μπορούσαν να διαθέσουν για αγορά λογισμικού/παιχνιδιού κλπ. Απλά, έχοντας την εύκολη και τσαμπέ λύση, προτιμούν να διαθέσουν τα χρήματα αλλού. Αυτός είναι ο λόγος που θεωρώ το συμπέρασμά σου αυθαίρετο. Αν πράγματι υπάρχουν χρήστες που, έχουν Η/Υ (που έδωσαν χρήματα για την αγορά του & πληρώνουν για τη χρήση του ΔΕΗ), ADSL (άρα πληρώνουν με το μήνα + τα πάγια τηλ. γραμμής) αλλά δεν έχουν μία και καταφεύγουν σε torrents, θεωρώ ότι είναι απειροελάχιστη μειοψηφία.

 

Γιατι δεν ισχυει το παραπανω φιλος? Μια χαρα ισχυει και παραισχυει. Θα σε πω τι κανω εγω μιας και ειμαι σε αλλη κατηγορια. Εγω και αγοραζω και κατεβαζω και δεν αισθανομαι τυψεις για το κατεβασμα. Δουλευω στην καλυτερη 10 ωρες την ημερα με αποτελεσμα ολη μου η μερα να ειναι απλα σπιτι -> δουλεια -> σπιτι κτλ. Ετσι λοιπον εχω επενδυσει σε home entertaintment. Τα λεφτα που βγαζω ειναι τσιμα τσιμα για παγια εξοδα και μαμ. Το εξω για μενα δεν υπαρχει παρα 1 φορα το μηνα και αμα. Πιστευεις εσυ οτι προτιμω να ψαχνω τα τορενταδικα απο το να βγω και να πιω τον καφε μου βλεποντας κωλαρακια και φευγοντας αγοραζοντας και το παιχνιδι μου (αφου θα εχω τα λεφτα)? Πρακτικα πραγματα σε ρωταω εδω. Δεν κανω καμια επανασταση, απλα με το κατεβασμα θελω να ξαναφερω τη ζυγαρια στο 50/50.

 

 

Μα νομίζω ότι το λέω τόσο απλά και καθαρά: όταν - λόγω torrents - χάνεις σε πωλήσεις, τότε αυτομάτως χάνονται φόροι αφού δεν υπάρχουν παραστατικά πωλήσεων. Να το πω και ανάποδα: Φόρος επιβάλεται (τρόπος του λέγειν) με το που εκδίδεται ένα παραστατικό. Αν αυτό δεν εκδίδεται, τότε αυτομάτως υπάρχει απώλεια για το κράτος. Ακόμα κι αν κάποιος θεωρεί ότι δεν υπάρχει επίπτωση για τον δημιουργό, υπάρχει σίγουρα επίπτωση για το κράτος.

 

Χεστηκαμε για το κρατος, η ολη παταξη της πειρατειας ειναι καθαρα για το ωφελος του δημιουργου. Λαθος επισης να θεωρεις οτι 1 download = 1 χαμενη πωληση. Φουλ τερμα λαθος.

 

Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον ρεαλισμό και έχει δική του προσωπική λογική. Αν αναφέρεσαι στο κοινό περί δικαίου αίσθημα, θα μπορούσα να σου αντιτάξω το δίκαιο του δημιουργού το οποίο εξανεμίζεται με τα torrents. Δεν είναι δικαίωμα του κάθε δημιουργού να κοστολογεί όσο θέλει το έργο του? Γιατί πρέπει να θεωρείται "λογικό" (κι όχι ανήθικο) το παράνομο download ακόμα κι αν διαφωνεί κάποιος με την τιμολογιακή πολιτική του δημιουργού?

 

Πραγματι, αναλογα το οικονομικο επιπεδο του καθενα ή το βλεπεις περα για περα ρεαλιστικα ή πετας στα συνεφα. Χαωδης η διαφορα. Επισης δεν κοστολογει ο δημιουργος αλλα ο εκδοτης. Επισης το χειροτερο ειναι οτι στην περιπτωση του gaming αν αγορασω κατι παιζει να μην ειναι και 100% δικο μου πραγμα που δεν ισχυει με τις αλλες μορφες media.

 

Τέλος, θεωρώ λάθος τη λογική "αφού εσύ πουλάς αυτό ΧΧΧ€ κι όχι Χ€ που θέλω εγώ, τότε θα το κατεβάσω τσάμπα αντί να το αγοράσω". Υποτίθεται ότι ζούμε σε μία κοινωνία με νόμους unsure.gif (τρόπος του λέγειν devil.png)

 

Οπως ειπες και μονος σου παραπανω, το συναισθμα λογικης, ρεαλισμου και δικαιου του καθενα ειναι διαφορετικο. Ο νομος οσον αφορα το gaming ακομα δεν ειναι εκει που πρεπει να ειναι. Να το ξαναπω το παραδειγμα ετσι για να καταλαβεις την διαφορα. Αγορασα απο τα Metropolis το νεο CD του Van Buuren και μαζι με αυτο και το Warhammer 40k Retribution. Τα ακουσα/ επαιξα, τα γουσταρα και πλεον τα βαρεθηκα. Το CD του Μπαμ Μπουρεν το κανω -οτι γουσταρω- συμπεριλαμβανομενου να το πουλησω κιολας. Το Retribution ομως εκτος απο το να το βαλω στον @ μου τι αλλο μπορω να το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ολη διαφωνια ξεκινα απο τη θεμα του αν εχει καποιος λεφτα να αγορασει το ταδε προγραμμα η παιγνιδι ή οχι. Απο τη στιγμη που καποιος θεωρει οτι δεν εχει τα απαραιτητα χρηματα να αγορασει ενα παιγνιδι, και βαζει σαν δικαιολογια τα 700 η 800 που παιρνει, λογικο ειναι να σκεφτεται οτι ειναι ηθικα σωστο το να το κατεβασει.

 

Ας κανω κι εγω λοιπον καποιες απλες ερωτησεις.

Τι ακριβως το χρειαζεται ο απλος χρηστης ενα καθαρα επαγγελματικο πακετο σαν το φοτοσοπ; Τοσο πολυ εξειδικευμενος ειναιπου εχει αναγκη ενα τετοιο πακετο; Γιατι δεν παει σε ενα απο τα δεκαδες ελευθερα ωστε να παιξει με τις φωτογραφιες απο τις διακοπες του;

Ποσες περιπτωσεις παιγνιδιων - τραγουδιων εχουμε αναφερει ηδη εδω που δημιουργηθηκαν απο ανεξαρτητουςε δημιουργους και βγηκαν στο εμοριο με εξευτελιτικες τιμες, και παρολα αυτα καταποντιστηκαν απο τα τορεντς; Ακομη και για αυτα δεν υπηρχαν χρηματα;

Πως γινεται καποιος να εχει την ανεση να αγορασει ενα ας πουμε android κινητο με πανω απο 400 ευρω, αλλα να μη δεχεται να πληρωσει ουτε 1-2 ευρω για καποια εφαρμογη η για καποιο παιγνιδι και να δουλευει το applanet σαν τρελλο; Ειναι κι αυτα πανακριβα; Ακομη και για αυτα δεν υπαρχουν χρηματα;

Πως ακριβως ονομαζεται το χομπυ αυτου που εχει 2-3 δισκους απο 1 τερρα γεματους με ταινιες και ολοκληρες σεζον απο σειρες; Ποσα χρηματα δηλαδη θα επρεπε να βγαζει για να κανει ενα αντιστοιχο χομπυ; Αυτος κατεβαζει επειδη δεν εχει χρηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είπα κι εγώ σε προηγούμενο ποστ μου. Κατεβάζουμε γιατί ΜΠΟΡΟΥΜΕ. Αν δεν μπορούσαμε να τα βρούμε, προφανώς και δεν θα αγοράζαμε 1 ταινία την ημέρα, 1 δισκογραφία την ημέρα, δεν θα είχαμε το office, το photoshop, το 3dsmax κλπ.

Αρα, και οι εταιρείες, ας μην υπολογίζουν τα διαφυγόντα κέρδη τους σε σχέση με το πόσες φορές κατέβηκε το προϊόν τους παράνομα. Αν 10.000.000 άτομα κατέβασαν πειρατικό το photoshop, δεν σημαίνει ότι αν μηδενιστεί η πειρατεία θα ανέβουν οι πωλήσεις της adobe κατά 10.000.000 τεμαχια. Απλά ο κόσμος θα ψαχτεί για φτηνότερες/τζάμπα εναλλακτικές λύσεις, που τώρα δεν έχει κίνητρο να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αγόραζα μόνο κάποιο παιχνίδι που θα με πώρωνε , που για έμενα, για τα γούστα μου θα άξιζε και θα ήξερα ότι θα ασχοληθώ μαζί του.

 

Τέτοια παιχνίδια για τα δικά μου γούστα βγαίνουν 1-2 το χρόνο (στην καλύτερη) και τα αγοράζω. Τις υπόλοιπες μέρες θέλω να σκοτώσω το χρόνο μου και αφού οι παρούσες συνθήκες δεν επιτρέπουν να βγαίνω καθημερινά προτιμώ να κατεβάσω κάτι που ίσως παίξω 1-2 μέρες το πολύ και θα το βαρεθώ και πάει λέγοντας.

 

Έτσι αγοράζω κάνα 2 παιχνίδια το χρόνο και τον υπόλοιπο καιρό ,torrents.

 

Δεν με ενδιαφέρει η γνώμη του καθενός για αυτό που κάνω εγώ και εκατομμύρια άλλοι (ίσως και αυτός που κράζει για ξεκάρφωμα) γιατί πολύ απλά αν δεν το κατέβαζα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΑ. Άρα η εταιρία χάνει 0 euro από εμενα γιατί δεν θα τα έπαιρνε ποτε , ακόμα και αν δεν υπήρχαν torrents.

 

Αυτοί που κράζουν την πειρατεία έχουν σαν επιχείρημα ότι κλείνουν οι εταιρίες γιατί δεν τις υποστηρίζουμε.

 

Λοιπόν με εμενα δεν παίζει αυτό γιατί σε οποιαδήποτε περίπτωση αυτές οι εταιρίες θα έπαιρναν τα 0 euro μου.

 

0 θα έπαιρναν

0 χάνουν

αποτέλεσμα ? 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είπα κι εγώ σε προηγούμενο ποστ μου. Κατεβάζουμε γιατί ΜΠΟΡΟΥΜΕ. Αν δεν μπορούσαμε να τα βρούμε, προφανώς και δεν θα αγοράζαμε 1 ταινία την ημέρα, 1 δισκογραφία την ημέρα, δεν θα είχαμε το office, το photoshop, το 3dsmax κλπ.

Αρα, και οι εταιρείες, ας μην υπολογίζουν τα διαφυγόντα κέρδη τους σε σχέση με το πόσες φορές κατέβηκε το προϊόν τους παράνομα. Αν 10.000.000 άτομα κατέβασαν πειρατικό το photoshop, δεν σημαίνει ότι αν μηδενιστεί η πειρατεία θα ανέβουν οι πωλήσεις της adobe κατά 10.000.000 τεμαχια. Απλά ο κόσμος θα ψαχτεί για φτηνότερες/τζάμπα εναλλακτικές λύσεις, που τώρα δεν έχει κίνητρο να το κάνει.

 

Μα και οι εταιριες, υπολογιζουν γιατι ΜΠΟΡΟΥΝ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ολη διαφωνια ξεκινα απο τη θεμα του αν εχει καποιος λεφτα να αγορασει το ταδε προγραμμα η παιγνιδι ή οχι. Απο τη στιγμη που καποιος θεωρει οτι δεν εχει τα απαραιτητα χρηματα να αγορασει ενα παιγνιδι, και βαζει σαν δικαιολογια τα 700 η 800 που παιρνει, λογικο ειναι να σκεφτεται οτι ειναι ηθικα σωστο το να το κατεβασει.

 

Ας κανω κι εγω λοιπον καποιες απλες ερωτησεις.

Τι ακριβως το χρειαζεται ο απλος χρηστης ενα καθαρα επαγγελματικο πακετο σαν το φοτοσοπ; Τοσο πολυ εξειδικευμενος ειναιπου εχει αναγκη ενα τετοιο πακετο; Γιατι δεν παει σε ενα απο τα δεκαδες ελευθερα ωστε να παιξει με τις φωτογραφιες απο τις διακοπες του;

Ποσες περιπτωσεις παιγνιδιων - τραγουδιων εχουμε αναφερει ηδη εδω που δημιουργηθηκαν απο ανεξαρτητουςε δημιουργους και βγηκαν στο εμοριο με εξευτελιτικες τιμες, και παρολα αυτα καταποντιστηκαν απο τα τορεντς; Ακομη και για αυτα δεν υπηρχαν χρηματα;

Πως γινεται καποιος να εχει την ανεση να αγορασει ενα ας πουμε android κινητο με πανω απο 400 ευρω, αλλα να μη δεχεται να πληρωσει ουτε 1-2 ευρω για καποια εφαρμογη η για καποιο παιγνιδι και να δουλευει το applanet σαν τρελλο; Ειναι κι αυτα πανακριβα; Ακομη και για αυτα δεν υπαρχουν χρηματα;

Πως ακριβως ονομαζεται το χομπυ αυτου που εχει 2-3 δισκους απο 1 τερρα γεματους με ταινιες και ολοκληρες σεζον απο σειρες; Ποσα χρηματα δηλαδη θα επρεπε να βγαζει για να κανει ενα αντιστοιχο χομπυ; Αυτος κατεβαζει επειδη δεν εχει χρηματα;

 

Ολα αυτα ομως πεφτουν και στο θεμα διαφημισης και προσφορων που κανουν γνωστες οι οποιοι ομιλοι για τα κινητα τους κτλ κτλ. Εχεις δει πολλες διαφημισεις για gaming για το θεμα των τιμων, προσφορες ισως που να γινονται γνωστες? Οχι, οχι. Ο περισσοτερος κοσμος οτι games = απο Χ ως Ψ ποσο. Οταν ΠΧ εγω παω στο πλαισιο και βλεπω παιχνιδια 2-3 ετιας+ να εχουν ακομα 59.99 ευρω εεεε ενταξει.

 

Ο χωρος ειναι γενικα νεος ακομα. Παιδακι θα ελεγε καποιος. DLC, σκατουλια, αχρηστουλια και παει λεγοντας δεν βοηθανε. Η θα εχω πληρες πακετο και θα ειναι 100% δικο μου για να το κανω οτι θελω ή ας μιλανε για "πειρατεια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
γιατί πολύ απλά αν δεν το κατέβαζα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΑ. Άρα η εταιρία χάνει 0 euro από εμενα γιατί δεν θα τα έπαιρνε ποτε , ακόμα και αν δεν υπήρχαν torrents.

Η λογική σου χάνει εδώ:

Παίζεις ένα παιχνίδι που δεν αγόρασες.

Το παιχνίδι όμως κοστίζει χρήματα για όποιον θέλει να το παίξει/το παίζει.

Η εταιρεία περιμένει έσοδα από άτομα που θέλουν να παίξουν το παιχνίδι της. Η πειρατεία καταργεί την συνεπαγωγή "θέλω να παίξω ένα παιχνίδι, οπότε το πληρώνω".

Και προκύπτει η λογική "το παίζω (όπως ΑΚΡΙΒΩΣ και κάποιος που το αγόρασε -το κορόιδο) αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί έτσι και αλλιώς δεν θα το αγόραζα".

Που μπορεί να προφασιστεί ο καθένας (θεωρητικά ακόμα και αν ΟΛΟΙ όσοι το έπαιξαν δεν το αγόρασαν αλλά το βρήκαν πειρατικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν εννοείς ότι η εταιρεία θα χάσει χρήματα και από αυτό, τότε ναι θα χάσει (και η μεταπώληση είναι παράνομη σύμφωνα με την EULA στα παιχνίδια, ακόμα και στα DRM Free). Και τι αποδεικνύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομικα ομως δεν ειναι οποτε χεστηκαμε για τη licence agreement. Και εγω μπορω να σε βαλω να υπογραψεις χαρτι οτι μου πουλας την ψυχη σου πριν σου πουλησω κατι, δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορεί να προφασιστεί ο καθένας (θεωρητικά ακόμα και αν ΟΛΟΙ όσοι το έπαιξαν δεν το αγόρασαν αλλά το βρήκαν πειρατικό).

 

Μου λες ότι προφασίστηκα μια δικαιολογία? μα γιατί να δικαιολογηθώ ? σκοτίστηκα ,ας μου κόψει το επίδομα ο καθένας , ανάγκη έχω να δικαιολογηθώ , αυτό που λέω είναι ότι αν δεν το έβρισκα τσάμπα δεν θα το έπαιζα ποτε γιατί δεν το θεωρώ άξιο για τα λεφτά μου γιατί μονο δωρεάν το παίζω και εφόσον το βρίσκω τζάμπα το παίζω. απλα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου λες ότι προφασίστηκα μια δικαιολογία?

Όχι nicoc89. Λέω ότι δεν υπάρχει τρόπος να το ξέρει αυτό κανείς (μπορεί να το προφασιστεί ο καθένας).

Γιατί να επικεντρωθώ στη δική σου περίπτωση; Ένα άτομο είναι το πρόβλημα της εταιρείας; ΌΧΙ. Είναι πολλά που σκέφτονται έτσι -επειδή τους δίνεται η δυνατότητα, μέσω της πειρατείας, να παίξουν κάτι χωρίς να το αγοράσουν.

 

Νομικα ομως δεν ειναι οποτε χεστηκαμε για τη licence agreement.

Αδυνατώ να δω τη λογική σου. Για μένα, αν αποδεχθεί κανείς μια EULA, όπου και να βρίσκεται αυτή, θα πρέπει να συμμορφωθεί με τους κανόνες της.

Αν η EULA δεν έχει νομική ισχύ τότε γιατί υπάρχει; Για να έχει μια τελευταία ευκαιρία η εταιρεία να επικαλεστεί το φιλότιμό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατώ να δω τη λογική σου. Για μένα, αν αποδεχθεί κανείς μια EULA, όπου και να βρίσκεται αυτή, θα πρέπει να συμμορφωθεί με τους κανόνες της.

Αν η EULA δεν έχει νομική ισχύ τότε γιατί υπάρχει; Για να έχει μια τελευταία ευκαιρία η εταιρεία να επικαλεστεί το φιλότιμό σου;

 

Οτι δεν σε καλυπτει νομικα ειναι null and void και το εβαλες εκει για μερικα ευκολοπιστα ατομα μπας και γλυτωσεις τιποτα. Ακριβως λοιπον στηριζεται στο "φιλοτιμο" σου οτι επειδη συμφωνησες πριν τη χρηση του παιχνιδιου ταυτοχρονα ισως και να τηρησεις την "συμφωνια". Γι αυτο λοιπον και εμενα τα τερτιπια με τα steam κτλ δεν μου αρεσουν, επειδη με κανουν restrict με το ζορι για κατι που πληρωσα για να εχω 100% τα δικαιωματα χρησης του. Αν θελω να το σπασω, να το χαρισω, να το πουλησω τοτε ΠΡΕΠΕΙ να μπορω να το κανω.

 

Γι αυτο και κατεβαζω παιχνιδια. Αντι να πουλαω καποιο παιχνιδι που βαρεθηκα ή που αποδειχτηκε πατατα και να συμπληρωσω ενα Χ ποσο για να αγορασω ενα αλλο τοτε συγνωμη αλλα καποιος θα την φαει απο εμενα επειδη το budget μου εγινε "restrict" με το ζορι απο καποιον ομοιο τους.

 

Υ.Γ. Σαν παραδειγμα θα σου φερω το Neverwinter Nights 2 το οποιο ενω εχω original μαζι με το Mask of the Betrayer δεν μπορω πλεον να το παιξω γιατι δεν δεχεται να μου κανει το auto-update. Πηρα απαντηση απο την Atari οτι τα πρωτα δισκακια εχουν θεμα με τους server και δεν αναγνωριζονται σαν legit και οτι ειναι πολυ sorry και δεν μπορουν να κανουν κατι γι αυτο. Ουτε λογος για να μου στειλουν εστω digital μεσω steam την platinum εκδοση μπας και φτιαξει το λαθος.

 

Φταιω εγω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...