Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στις 2 περιπτωσεις αυτοι που πρεπει να τα παρουν τα φραγκα παιρνουν το τριτο.

 

Ε ναι απλα στην μια περιπτωση παιρνεις ακριβως το ιδιο με αυτον που εχει πληρωσει.

Δηλαδη, ειτε παω και κλεψω ενα αυθεντικο παιχνιδι, ειτε κατεβασω το σπασμενο, η εταιρεια παλι δεν χανει χρηματα, αλλα στην πρωτη περιπτωση μιλαμε για κλεψια(καθως το αυθεντικο που εκλεψες θα μπορουσε να πουληθει σε καποιον αλλον - δηλαδη αφαιρεις το φυσικο προιον) ενω στη 2η περιπτωση η εταιρεια ναι μεν δεν παιρνει φραγκα, αλλα δεν της αφαιρεις και το προιον της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια καλη αναλογια για να καταλαβετε τι διαφορα μεταξυ πειρατειας κ κλεψιας ειναι η εξης :

 

Εισαι σε μια πολυκατοικια κοντα σε γηπεδο ποδοσφαιρου. Ο αγωνας εχει τικετ 10 ευρω πχ. Κλεψια ειναι να μπεις μεσα χωρις να πληρωσεις. Πειρατεια ειναι να δεις τον αγωνα απο την ταρατσα του σπιτιου σου .

 

;)

 

Το παραδειγμα θελει λιγο ρετουσαρισμα, εκτος και μιλαμε για τελειως χυμα ξεκλειδωτα παιγνιδια. Αν ομως ειναι κλειδωμενα, θεωρησε οτι υπαρχει μια τεντα γυρω γυρω απο το γηπεδο, και εσυ ανοιξες με το μαχαιρι μια τρυπα ωστε να μπορεσεις να δεις :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα βρε παιδια ειμαι νεοσ στο φορουμ.δεν ξερω που πρεπει να ψαξω καλα καλα.τελοσ παντων εχω μια ερωτηση οποιοσ μπορει να βοηθειση? εχω ενα psp3000 και θελω να κατευαζω παιχνιδια και να τα περναω μεσα για να παιζω υπαρχει καπιο προγραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα βρε παιδια ειμαι νεοσ στο φορουμ.δεν ξερω που πρεπει να ψαξω καλα καλα.τελοσ παντων εχω μια ερωτηση οποιοσ μπορει να βοηθειση? εχω ενα psp3000 και θελω να κατευαζω παιχνιδια και να τα περναω μεσα για να παιζω υπαρχει καπιο προγραμα

στο κατάλληλο thread έκανες post φίλε μου

 

(πότε τραβάμε screenshot? :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα βρε παιδια ειμαι νεοσ στο φορουμ.δεν ξερω που πρεπει να ψαξω καλα καλα.τελοσ παντων εχω μια ερωτηση οποιοσ μπορει να βοηθειση? εχω ενα psp3000 και θελω να κατευαζω παιχνιδια και να τα περναω μεσα για να παιζω υπαρχει καπιο προγραμα

 

Εντάξει ωραία τα αστεία αλλά πέρα από αυτό κάτι τέτοια μέλη πρέπει να τρώνε ban και να "φεύγουν" άκλαυτα.. Τουλάχιστον

λένε που λένε την μαλακία τους (εκεί που δεν πρέπει να την πουν) και δεν τιμωρούνται κιόλας. Όχι τίποτα άλλο αλλά αν είναι πρόθυμοι να ξανακάνουν κάτι τέτοιο τουλάχιστον να μπουν στην διαδικασία να ξαναφτιάξουν ένα νέο account και ενδεχομένως και νέο email. Είμαι κακούλης μήπως ή νομοταγής και ωραίος; ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ωραία τα αστεία αλλά πέρα από αυτό κάτι τέτοια μέλη πρέπει να τρώνε ban και να "φεύγουν" άκλαυτα.. Τουλάχιστον

λένε που λένε την μαλακία τους (εκεί που δεν πρέπει να την πουν) και δεν τιμωρούνται κιόλας. Όχι τίποτα άλλο αλλά αν είναι πρόθυμοι να ξανακάνουν κάτι τέτοιο τουλάχιστον να μπουν στην διαδικασία να ξαναφτιάξουν ένα νέο account και ενδεχομένως και νέο email. Είμαι κακούλης μήπως ή νομοταγής και ωραίος; ^_^

 

Ένας νομοταγής και ωραίος ...κακούλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορειτε να μου εξηγησετε πως καποιος ειναι κλεφτης και οτι αλλο λετε οταν κατεβαζει απο τον θειο?Δεν πηγε και εκλεψε το παιχνιδι/βιντεακι κλπ απο κανεναν απλως καποιος ανθρωπος Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΝΟΜΙΜΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ εκανε τον κοπο να το ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ και με τους υπολοιπους.Πως αυτο ειναι κλεψια δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορειτε να μου εξηγησετε πως καποιος ειναι κλεφτης και οτι αλλο λετε οταν κατεβαζει απο τον θειο?Δεν πηγε και εκλεψε το παιχνιδι/βιντεακι κλπ απο κανεναν απλως καποιος ανθρωπος Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΝΟΜΙΜΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ εκανε τον κοπο να το ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ και με τους υπολοιπους.Πως αυτο ειναι κλεψια δηλαδη?

Ανάλογα ποιον ρωτήσεις ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορειτε να μου εξηγησετε πως καποιος ειναι κλεφτης και οτι αλλο λετε οταν κατεβαζει απο τον θειο?Δεν πηγε και εκλεψε το παιχνιδι/βιντεακι κλπ απο κανεναν απλως καποιος ανθρωπος Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΝΟΜΙΜΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ εκανε τον κοπο να το ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ και με τους υπολοιπους.Πως αυτο ειναι κλεψια δηλαδη?

 

Απαγορευεται ο δανεισμος, το χαρισμα, το δευτερο χερι, η δημοσια προβολη και οτιδηποτε αλλο ΕΚΤΟΣ απο την προσωπικη σου χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορευεται ο δανεισμος, το χαρισμα, το δευτερο χερι, η δημοσια προβολη και οτιδηποτε αλλο ΕΚΤΟΣ απο την προσωπικη σου χρηση.

 

Αν δεν κάνω λαθος ο δανεισμός επιτρέπεται εφοσον μιλάμε παντα για το προτώτυπο και όχι για κάποιο αντίγραφο γιατι αλλιως και το Second hand gaming παρανομο είναι. Εγώ προσωπικά αγοράζω τα παιχνίδια μου για να επιβραβεύσω μια καλή δουλεία. Τώρα αν πιστεύω οτι αξίζει λιγότερα θα περιμένω να πέσει η τιμή. Το μόνο για το οποίο στεναχωριέμαι ειναι κατι μικρές εταιρίες που βγάζουν τοσο ωραία παιχνίδια και λογο της πειρατείας δεν βγάζουν αρκετά κέρδη για να συνεχίσουν. Κλασσικό Παράδειγμα το Psychonauts για το Ps2. Για αυτό και παίρνω τα περισσότερα indie games (Braid/Limbo/Trine).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λαθος ο δανεισμός επιτρέπεται εφοσον μιλάμε παντα για το προτώτυπο και όχι για κάποιο αντίγραφο γιατι αλλιως και το Second hand gaming παρανομο είναι.

 

Μα ειναι. Χρονια προσπαθουν οι εταιριες να το εξαλειψουν αλλα ειναι βλεπεις δυσκολο να πεισεις τα δικαστηρια οτι κατι το οποιο ανηκει σε καποιον δεν μπορει να το κανει οτι θελει. Βλεπε τις κινησεις με τα steam που δεν μπορεις να κανεις τιποτα το παιχνιδι απο το να το χρησιμοποιεις μονο για παρτυ σου. Αφου λοιπον η μαχη με τα δικαστηρια δεν κερδιζετε βρισκουν αλλους τροπους (ασχετα αν αυτος ο τροπος θα τους γυρισει μπουμερανγκ σε καποιο χρονικο διαστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι. Χρονια προσπαθουν οι εταιριες να το εξαλειψουν αλλα ειναι βλεπεις δυσκολο να πεισεις τα δικαστηρια οτι κατι το οποιο ανηκει σε καποιον δεν μπορει να το κανει οτι θελει. Βλεπε τις κινησεις με τα steam που δεν μπορεις να κανεις τιποτα το παιχνιδι απο το να το χρησιμοποιεις μονο για παρτυ σου. Αφου λοιπον η μαχη με τα δικαστηρια δεν κερδιζετε βρισκουν αλλους τροπους (ασχετα αν αυτος ο τροπος θα τους γυρισει μπουμερανγκ σε καποιο χρονικο διαστημα).

 

 

Άρα δεν είναι παράνομο.

Παράνομο είναι κάτι όταν τιμωρείται από το νόμο και όχι όταν το λέει κάποια εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είναι παράνομο.

Παράνομο είναι κάτι όταν τιμωρείται από το νόμο και όχι όταν το λέει κάποια εταιρεία.

 

Αν εννοεις οτι δεν μπορουν να σε τρεξουν στα δικαστηρια ναι δεν μπορουν και -νομικα- speaking οχι δεν κλεψια. Πρακτικα ομως ειναι και παραειναι μιας και τα λεφτα που δινεις για το δευτερο χερι δεν πανε εκει που πρεπει. Ο σκοπος της παταξης της πειρατειας ειναι να πηγαινουν τα λεφτα εκει που πρεπει. Αν δεν πηγαινουν -ακομα και με legitimate τροπους οπως το δευτερο χερι- τοτε μιλαμε για πειρατεια.

 

Περιμενω τους πρωτους που θα βρεθουν (και θα βρεθουν, να ειστε σιγουροι) που θα μυνησουν την Χ, Ψ εταιρια για το οτι το προιον που αγορασαν δεν μπορουν να το κανουν οτι θελουν (βλεπε Steam). Εχω παραδειγμα το Warhammer 40k Retribution και ας πουμε οτι το βαρεθηκα, τι θα το κανω? Αφου δεν μπορω να το πουλησω θα το βαλω στον @@ μου. Καποια στιγμη αυτο θα εκνευρισει καποιον και θα πεσει μυνηση. Απο εκει και περα θα εχει ενδιαφερον η εξελιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...