Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ειναι σαν να πας σινεμα, κι επειδη θεωρεις οτι η ταινια δεν αξιζει τα λεφτα της, λες στον ταμια "κοιτα να δεις η ταινια ειναι μαπα, αλλα θελω να μπω να τη δω τζαμπα, δεν πιστευω να ενοχλεισαι, εκει στη γωνιουλα θα κατσω, ουτε καρεκλα θα σου πιασω, στην τελικη ρε φιλε δε σου κλεβω τιποτε, απλα θα κοπιαρω την ταινια με τα ματια μου, αυτο δεν ειναι κλεψιμο, ενταξει φανταστικε ταμια; "

 

στην Αμερική πάντως μπορείς να φύγεις εντός 20-30 λεπτών από την αρχή της ταινίας και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω αν δεν κάνω λάθος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στην Αμερική πάντως μπορείς να φύγεις εντός 20-30 λεπτών από την αρχή της ταινίας και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω αν δεν κάνω λάθος :P

 

Δεκτο, απο τη στιγμη που δε θα δεις την ταινια αλλα ενα "τρειλερ" 10-20 λεπτων, αν δε δεις ολη την ταινια :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Αμερική πάντως μπορείς να φύγεις εντός 20-30 λεπτών από την αρχή της ταινίας και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω αν δεν κάνω λάθος :P

 

 

Και στο Gaming υπάρχει το demo ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεμε να τα εκανε χαλια! λεμε να τα πουλαγε 10€ το τεμαχιο οπου αν μπορουσα να τα φαω τσαμπα τοτε ναι! και εγω παραδεχομαι οτι κλεβω, αλλα αυτο που δεν δεχομαι ειναι το οτι εμεις φταιμε και οχι οι αλλοι που τα πουλανε σε αυτες τις τιμες!

 

Δηλαδη τωρα μου λες, οτι αν ειναι υψηλες οι τιμες τοτε δικαιολογημενα κι εσυ θα το κλεψεις, συμφωνα παντα με τα λεγομενα σου? Ε οχι ρε φιλε δε το δεχομαι αυτο που λες γιατι ειναι χειροτερο απο το να ισχυριζεσαι οτι δεν κλεβεις οταν κατεβαζεις απο τον θειο! Κι εγω θελω κοτερα και αμαξια αλλα επειδη δεν μπορω να αγορασω, ουτε τον κατασκευαστη της Ferrari θα κατηγορησω ουτε θα κλεψω μια. Τωρα θα μου πεις αλλο αμαξι και αλλο ενα παιχνιδακι, το gaming ειναι για τις μαζες. Ακομα κι ετσι ειναι ενα προιον που καποιοι το κοστολογουν συμφωνα με ενα μοντελο πωλησης. Αμα θελω κι εγω βγαζω μια τριχα απο το κεφαλι μου και την πουλαω στο ebay 1000 ευρω, κανεις δεν μπορει να μου πει κατι, απλως θα με πουν τρελο και δε θα παρουν αυτο που πουλαω. Αμα θες το αγοραζεις δε μιλαμε για φαι και νερο και στεγη ουτε για κατοχυρωμενα ανθρωπινα δικαιωματα. Αν πας απο θειο, το κλεβεις συνειδητοποιημενα και δεν εχει μα και μου και σου, εσυ παρανομεις, εσυ φταις, τελος. Τωρα αν το μοντελο πωλησεων αυτο με τα δισκακια πεθαινει σιγα-σιγα η αν οι τιμες ειναι υψηλες ειναι αλλο θεμα. Και οσο και για τα demo που διαβασα, υπαρχουν και τα video club, το νοικιαζεις με 2ευρο και βλεπεις αμα θες να το αγορασεις. Μη γινεστε ελληναρες και μην κρυβεστε πισω απο το δαχτυλο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θελετε και το κανετε? Να πω για αλλη μια φορα οτι και εγω που το αγοραζω κατι μεταχειρισμενο δεν εχω καμια διαφορα απο αυτον που το παιρνει απο τον θειο?

 

Μονο καινουργιο του κουτιου/ πρωτο χερι ΔΕΝ ειναι κλεψια. ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ αλλος τροπος αποκτησης ενως παιχνιδιου ειναι ενα και το αυτο (δηλαδη κλεψια). Σταματηστε να τα βλεπετε επιτελους ολα τοσο ασπρο/ μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θελετε και το κανετε? Να πω για αλλη μια φορα οτι και εγω που το αγοραζω κατι μεταχειρισμενο δεν εχω καμια διαφορα απο αυτον που το παιρνει απο τον θειο?

 

Μονο καινουργιο του κουτιου/ πρωτο χερι ΔΕΝ ειναι κλεψια. ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ αλλος τροπος αποκτησης ενως παιχνιδιου ειναι ενα και το αυτο (δηλαδη κλεψια). Σταματηστε να τα βλεπετε επιτελους ολα τοσο ασπρο/ μαυρο.

 

Καπου τα εχεις μπερδεψει λιγο.

Κατ' αρχην διοτι μονο σου βλεπεις ασπρο μαυρο, η αγοραζεις του κουτιου (ασπρο), η αποκτας με οποιονδηποτε αλλο τροπο (μαυρο).

Υπαρχουν δεκαδες ενδιαμεσες καταστασεις και μια απο αυτες ειναι αυτο που αναφερεις. Η αγορα μεταχειρισμενου, ειναι απλα μεταπωληση. Αν κοπει αποδειξη ειναι νομιμοτατη. Αν δεν κοπει υποκεινται στους νομους της εφοριας και οχι των πνευματικων δικαιωματων.

Το ιδιο και το δωρο.

Μην μπλεκεις λοιπον καποιον που σπαει ενα παιγνιδι και το αφηνει σε ενα χωρο του ιντερνετ οπου εχουν προσβαση ολοι, με την μεταφορα του αυθεντικου δισκου (οπως ανεφερες σε αλλο ποστ), οπου εκει δεν εχουμε καμμια αντιγραφη, ουτε σπασιμο κωδικων ουτε τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θελετε και το κανετε? Να πω για αλλη μια φορα οτι και εγω που το αγοραζω κατι μεταχειρισμενο δεν εχω καμια διαφορα απο αυτον που το παιρνει απο τον θειο?

 

Μονο καινουργιο του κουτιου/ πρωτο χερι ΔΕΝ ειναι κλεψια. ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ αλλος τροπος αποκτησης ενως παιχνιδιου ειναι ενα και το αυτο (δηλαδη κλεψια). Σταματηστε να τα βλεπετε επιτελους ολα τοσο ασπρο/ μαυρο.

 

Βασικα ναι αν το παρεις μεταχειρισμενο η εταιρεια παλι δεν παιρνει λεφτα απο σενα. Ουτε χανει φυσικα.

Με το να κατεβασω μουσικη/παιχνιδ/software η εταιρεια ΔΕΝ χανει απο μενα λεφτα γιατι αν δεν υπηρχε ο παρανομος τροπος ΔΕΝ θα το αγοραζα οποτε παλι δεν θα επαιρνε τα λεφτα μου!

 

Επισης στο θεμα της μουσικης, με την πειρατεια ενας καλλιτεχνης γινεται γνωστος πολυ γρηγοροτερα , με αποτελεσμα να εχει πολλες πιθανοτητες να παιξει κπου live κλπ. Οι μονοι που χανουν ειναι οι δισκογραφικες.

 

Σε αυτο που δινω σεβασμο ειναι στο να βγαζουν καποιο cd limited (πχ 500 ή 1000 κοπιες). Δειχνει οτι δεν τους νοιαζει τοσο η τρελη κερδοσκοπια, και στοχευουν κυριως σε συλλεκτες που εχουν την καβλα να εχουν την physical copy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου τα εχεις μπερδεψει λιγο.

Κατ' αρχην διοτι μονο σου βλεπεις ασπρο μαυρο, η αγοραζεις του κουτιου (ασπρο), η αποκτας με οποιονδηποτε αλλο τροπο (μαυρο).

Υπαρχουν δεκαδες ενδιαμεσες καταστασεις και μια απο αυτες ειναι αυτο που αναφερεις. Η αγορα μεταχειρισμενου, ειναι απλα μεταπωληση. Αν κοπει αποδειξη ειναι νομιμοτατη. Αν δεν κοπει υποκεινται στους νομους της εφοριας και οχι των πνευματικων δικαιωματων.

Το ιδιο και το δωρο.

Μην μπλεκεις λοιπον καποιον που σπαει ενα παιγνιδι και το αφηνει σε ενα χωρο του ιντερνετ οπου εχουν προσβαση ολοι, με την μεταφορα του αυθεντικου δισκου (οπως ανεφερες σε αλλο ποστ), οπου εκει δεν εχουμε καμμια αντιγραφη, ουτε σπασιμο κωδικων ουτε τιποτε.

 

Τιποτα δεν εχω μπερδεψει. Λεφτα σε developers και συναφη πανε -μονο- απο πρωτο χερι αγορα original. Ο σκοπος της παταξης της πειρατειας δεν ειναι αλλος απο το να παιρνουν τα λεφτα οι ιδιοι οι developers και σηναφη. Η αγορα μεταχειρισμενου που λες οτι ειναι απλα μεταπωληση δεν ειναι απλα μεταπωληση καθως τα λεφτα αυτα που θα παρεις απο τη μεταπωληση το 0% θα παει σε developers και συναφη. Ο πειρατης εδωσε 0% φραγκα σε αυτους ακριβως οπως και εγω. Δεν ειναι τυχαιο που βλεπεις να προσπαθουν χρονια τωρα να εξαλειψουν -πρωτα- τα μεταχειρισμενα ειτε νομικα (δεν το πετυχαν ακομα και χλωμο να το πετυχουν) ειτε με διαφορα τεχνασματα (βλεπε steam, κλειδωμα κωδικων και saves κτλ). Τους ενδιαφερει το μεταχειρισμενο περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο. Βλεπεις το γεγονος οτι υπαρχει και θα υπαρχει πειρατεια για παντα δεν τους ενοχλει καθως δεν λαμβανουν τα πειρατικα σαν χαμενες πωλησεις (παλι καλα που το καταλαβανε).

 

Ειναι απολυτα κατανοητο οτι αυτος που πειρατευει αν δεν μπορει να πειρατευσει απλα δεν θα ασχοληθει, ΔΕΝ θα παει να αγορασει original κατι. Απλα τα πραγματα. Συνεπως το σκεπτικο εχει ως εξης, χτυπαμε αυτους που μπορουμε, οσο μπορουμε και αφηνουμε την πειρατεια μια χαρα ως εχει καθως αποτελει τεραστιας δυναμης διαφημιστικο εργαλειο (τζαμπε κιολας).

 

-nick- και στο πειρατικο παλι δεν χανει κατι η εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν εχω μπερδεψει. Λεφτα σε developers και συναφη πανε -μονο- απο πρωτο χερι αγορα original. Ο σκοπος της παταξης της πειρατειας δεν ειναι αλλος απο το να παιρνουν τα λεφτα οι ιδιοι οι developers και σηναφη. Η αγορα μεταχειρισμενου που λες οτι ειναι απλα μεταπωληση δεν ειναι απλα μεταπωληση καθως τα λεφτα αυτα που θα παρεις απο τη μεταπωληση το 0% θα παει σε developers και συναφη. Ο πειρατης εδωσε 0% φραγκα σε αυτους ακριβως οπως και εγω. Δεν ειναι τυχαιο που βλεπεις να προσπαθουν χρονια τωρα να εξαλειψουν -πρωτα- τα μεταχειρισμενα ειτε νομικα (δεν το πετυχαν ακομα και χλωμο να το πετυχουν) ειτε με διαφορα τεχνασματα (βλεπε steam, κλειδωμα κωδικων και saves κτλ). Τους ενδιαφερει το μεταχειρισμενο περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο. Βλεπεις το γεγονος οτι υπαρχει και θα υπαρχει πειρατεια για παντα δεν τους ενοχλει καθως δεν λαμβανουν τα πειρατικα σαν χαμενες πωλησεις (παλι καλα που το καταλαβανε).

 

Ειναι απολυτα κατανοητο οτι αυτος που πειρατευει αν δεν μπορει να πειρατευσει απλα δεν θα ασχοληθει, ΔΕΝ θα παει να αγορασει original κατι. Απλα τα πραγματα. Συνεπως το σκεπτικο εχει ως εξης, χτυπαμε αυτους που μπορουμε, οσο μπορουμε και αφηνουμε την πειρατεια μια χαρα ως εχει καθως αποτελει τεραστιας δυναμης διαφημιστικο εργαλειο (τζαμπε κιολας).

 

-nick- και στο πειρατικο παλι δεν χανει κατι η εταιρια.

 

Η μεταπωληση, οπως κι εσυ αναφερεις, ειναι νομιμη, παρολο που ισως το προσπαθησαν να το αλλαξουν, θα ηταν γελοιο. Με αυτη τη λογικη να απαγορευτει και η μεταπωληση αυτοκινητων (και χιλιαδων αλλων προιοντων), γιατι τα αυτοκινητα απο δευτερο χερι, κατα τη μεταπωληση, δινουν 0% στον κατασκευαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταπωληση του αντικειμενου ειναι νομιμη. Του περιεχομενου ομως οχι καθως προκειται για πνευματικη δημιουργια σε αντιθεση με το αυτοκινητο ή οτιδηποτε. Ειναι τυχαιο νομιζεις που σε καθε δισκακι γραφει ρητα οτι απαγορευεται αντιγραφη, δημοσια προβολη, δανεισμος και αλλα πολλα ασχετα αν το παιχνιδι εσυ το πληρωσες? Δηλαδη μπορεις να το πουλησεις αλλα δεν μπορεις να το δωσεις σε καποιον ας πουμε? Γι αυτο αλλωστε και προσπαθουν να το αλλαξουν, το βλεπεις ηδη στα διαφορα παιχνιδια που κυκλοφορουν τι ειδους προσπαθειες γινονται.

 

Αυτοι βασικα δεν κυνηγανε καμια πειρατεια με τον ορο που ξερουμε εμεις, το λενε και οι ιδιοι αλλωστε οτι δεν τους ενδιαφερει. Αυτοι απλα θελουν μερτικο (και καλα κανουν) απο τον καθενα ο οποιος απολαμβανει το πνευματικο προιον τους. Η μεταπωληση σαφως και δεν τους δινει αυτο που θελουν και γι αυτο και ειναι μια αλλη μορφη πειρατειας. Ειναι αστειο να λεω οτι εχω ΠΧ 20 παιχνιδια original αλλα τα εχω ολα μεταχειρισμενα. Απλα γελανε και οι πετρες. Οση λογικη εχει η εκφραση "τα παιζω πειρατικα για να κανω επανασταση" αλλη τοση λογικη εχει και η φραση "γουσταρα το Χ παιχνιδι και γι αυτο το πηρα μεταχειρισμενο original για να δωσω κατι σε αυτους που το εφτιαξαν". Απλα δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη αναλογια για να καταλαβετε τι διαφορα μεταξυ πειρατειας κ κλεψιας ειναι η εξης :

 

Εισαι σε μια πολυκατοικια κοντα σε γηπεδο ποδοσφαιρου. Ο αγωνας εχει τικετ 10 ευρω πχ. Κλεψια ειναι να μπεις μεσα χωρις να πληρωσεις. Πειρατεια ειναι να δεις τον αγωνα απο την ταρατσα του σπιτιου σου .

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη αναλογια για να καταλαβετε τι διαφορα μεταξυ πειρατειας κ κλεψιας ειναι η εξης :

 

Εισαι σε μια πολυκατοικια κοντα σε γηπεδο ποδοσφαιρου. Ο αγωνας εχει τικετ 10 ευρω πχ. Κλεψια ειναι να μπεις μεσα χωρις να πληρωσεις. Πειρατεια ειναι να δεις τον αγωνα απο την ταρατσα του σπιτιου σου .

 

;)

 

χαχαχαχαχαχαχα

δηλαδη η διαφημιση της calsberg που το σπιτι του βλεπει το γηπεδο και τον αγωνα ανετα προαγει την πειρατεια;

χαχααχχαα για πλακα το ειπα και για εντυπωση LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ,τώρα έχουνε αρχίσει και στέλνουνε ειδοποιήσεις οι μάγκες σε μερικές ταινίες οταν πας να κατεβάσεις ταινίες high definition 1080p .Αυτες ειδοποιήσεις έρχονται και στους έλληνες χρήστες ή μόνο στο εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη αναλογια για να καταλαβετε τι διαφορα μεταξυ πειρατειας κ κλεψιας ειναι η εξης :

 

Εισαι σε μια πολυκατοικια κοντα σε γηπεδο ποδοσφαιρου. Ο αγωνας εχει τικετ 10 ευρω πχ. Κλεψια ειναι να μπεις μεσα χωρις να πληρωσεις. Πειρατεια ειναι να δεις τον αγωνα απο την ταρατσα του σπιτιου σου .

 

;)

 

Και στις 2 περιπτωσεις αυτοι που πρεπει να τα παρουν τα φραγκα παιρνουν το τριτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...