Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ λέω αν σου πουλάνε φασόλι, αντί να πας να το κλέψεις (*), να το φτύσεις και να μην ασχοληθείς καθόλου.

 

Μόνο έτσι έχεις ελπίδα να πάψουν να σου σερβίρουν φασόλι.

 

(*) Το κλέβεις, γιατί αυτός που σου το δίνει "τζάμπα", σου δίνει κάτι που δεν του ανήκει.

 

Και αυτο σχετικο ειναι. Ας πουμε οτι εγω ειμαι φιλος των Resident Evil και ας πουμε βγαινει το Resident Evil 6 το οποιο ομως ποιοτηκα σαν παιχνιδι ειναι ΓΤΠΚ ασχετα αν τεχνικα ειναι αρτιοτατο. Ας πουμε οτι ακομα και ετσι το παιχνιδι εγω θελω να το παιξω μονο και μονο επειδη ειμαι φιλος των Resi ασχετα αν η εταιρια με προδοσε κανονικοτητατα επειδη τους εσκασα φραγκα για ενα παιχνιδι που σε καμια περιπτωση δεν αξιζε τα λεφτα του (αλλα αγορασα ετσι και αλλιως επειδη ειναι Resi). Την επομενη φορα λοιπον που θα βγαλουν το Resi 7 μην περιμενουν να τα παρουν απο εμενα ετσι δεν ειναι?

 

Ας σκεφτουμε και αλλα παραδειγματα. Dragon Age 1 (που για εμενα ηταν η απολυτη μετριοτητα), με το 2 δεν εκανα καν τον κοπο να ασχοληθω ουτε βιντεο στο youtube να δω που λεει ο λογος (τα εσκασα ομως κανονικα στο πρωτο). Χειροτερα για παιχνιδια τα οποια ειναι και συνεχειες οπως Mass Effect (ειναι αρκετοι που χαλαστηκαν με το 2 που τελικα δεν ηταν RPG και εχουν και αυτοι το δικιο τους), μην περιμενουν στο 3 να μην υπαρχει πειρατεια ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι ρε φίλε αμα σε χαλάει τόσο μην το αγοράζεις.Και άλλη φορά κατέβασε κανένα demo ή νοικιασέ το πρώτα ή δες κανένα βίντεο στο youtube και μετά αγορασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε αμα σε χαλάει τόσο μην το αγοράζεις.Και άλλη φορά κατέβασε κανένα demo ή νοικιασέ το πρώτα ή δες κανένα βίντεο στο youtube και μετά αγορασέ το.

 

Δεν με καλυπτουν αυτα, σορρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο σχετικο ειναι. Ας πουμε οτι εγω ειμαι φιλος των Resident Evil και ας πουμε βγαινει το Resident Evil 6 το οποιο ομως ποιοτηκα σαν παιχνιδι ειναι ΓΤΠΚ ασχετα αν τεχνικα ειναι αρτιοτατο. Ας πουμε οτι ακομα και ετσι το παιχνιδι εγω θελω να το παιξω μονο και μονο επειδη ειμαι φιλος των Resi ασχετα αν η εταιρια με προδοσε κανονικοτητατα επειδη τους εσκασα φραγκα για ενα παιχνιδι που σε καμια περιπτωση δεν αξιζε τα λεφτα του (αλλα αγορασα ετσι και αλλιως επειδη ειναι Resi). Την επομενη φορα λοιπον που θα βγαλουν το Resi 7 μην περιμενουν να τα παρουν απο εμενα ετσι δεν ειναι?

 

Ας σκεφτουμε και αλλα παραδειγματα. Dragon Age 1 (που για εμενα ηταν η απολυτη μετριοτητα), με το 2 δεν εκανα καν τον κοπο να ασχοληθω ουτε βιντεο στο youtube να δω που λεει ο λογος (τα εσκασα ομως κανονικα στο πρωτο). Χειροτερα για παιχνιδια τα οποια ειναι και συνεχειες οπως Mass Effect (ειναι αρκετοι που χαλαστηκαν με το 2 που τελικα δεν ηταν RPG και εχουν και αυτοι το δικιο τους), μην περιμενουν στο 3 να μην υπαρχει πειρατεια ετσι?

εχεις δικιο φιλε μου! στο θεμα την πειρατειας ειναι οι υπερ και οι κατα και κανεις δεν μπορει να μεταπεισει κανεναν! οπως και στο ποδοσφαιρο, αν ενας παναθηναικος παει να πεισει τον ολυμπιακο πως εκεινοι ειναι καλυτερη ομαδα μονο τσακωμο θα δημιουργησει! οκ; ειπαμε εχουν και τα 2 τα υπερ τους και τα κατα τους! απλα κατα την αποψη μου τωρα πια με τους μπαχαλο developers η πειρατεια τα εχει σχεδον ολα στα υπερ της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο σχετικο ειναι. Ας πουμε οτι εγω ειμαι φιλος των Resident Evil και ας πουμε βγαινει το Resident Evil 6 το οποιο ομως ποιοτηκα σαν παιχνιδι ειναι ΓΤΠΚ ασχετα αν τεχνικα ειναι αρτιοτατο. Ας πουμε οτι ακομα και ετσι το παιχνιδι εγω θελω να το παιξω μονο και μονο επειδη ειμαι φιλος των Resi ασχετα αν η εταιρια με προδοσε κανονικοτητατα επειδη τους εσκασα φραγκα για ενα παιχνιδι που σε καμια περιπτωση δεν αξιζε τα λεφτα του (αλλα αγορασα ετσι και αλλιως επειδη ειναι Resi). Την επομενη φορα λοιπον που θα βγαλουν το Resi 7 μην περιμενουν να τα παρουν απο εμενα ετσι δεν ειναι?

 

Ας σκεφτουμε και αλλα παραδειγματα. Dragon Age 1 (που για εμενα ηταν η απολυτη μετριοτητα), με το 2 δεν εκανα καν τον κοπο να ασχοληθω ουτε βιντεο στο youtube να δω που λεει ο λογος (τα εσκασα ομως κανονικα στο πρωτο). Χειροτερα για παιχνιδια τα οποια ειναι και συνεχειες οπως Mass Effect (ειναι αρκετοι που χαλαστηκαν με το 2 που τελικα δεν ηταν RPG και εχουν και αυτοι το δικιο τους), μην περιμενουν στο 3 να μην υπαρχει πειρατεια ετσι?

 

Στα bold ομως ερχεται η ερωτηση. Σωστα και δε θα τους τα σκασεις. Θα απαιτησεις ομως εστω και πατατα παιγνιδι να το παιξεις κατεβαζοντας το απο ενα πχ private tracker ή θα το αγνοησεις επειδη πλεον ξερεις οτι ειναι πατατα;

Διοτι στη δευτερη περιπτωση, η εταιρια αν ειχε ενα μεγαλο συνολο ατομων που θα την αγνοουσαν (σε σχεση με τους προηγουμενους τιτλους), θα της εδειχνε οτι εκανε πατατα, οποτε και θα εψαχνε να τη διορθωσει. Αν ομως το κατεβασεις (ακομη και τελειως αχρηστο), για την εταιρια δειχνεις οτι ο τιτλος γαμαει, κι εσυ απλα δε θες να το αγορασεις. Αποτελεσμα; Κι ο επομενος τιτλος παλι πατατα θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω παιξει γυρω.στα 100+++ παιχνιδια σε ολες τις κονσολες και ζητημα ειναι να εχω αγορασει 10!αμα το παρουμε σε σχεση με τις ωρες gameplay τα παιχνιδια θα πρεπει να χρεωνονται οπως και στα internet cafe δηλαδη 2€ η ωρα και τοτε να δειτε πως παιχνιδια οπως infamous 2 θα εκαναν γυρω στα 25€ και πολυ λεω!επισης οι εταιρειες δεν σταματουν εκει βγαζουν και DLC τα οποια τα χρεωνουν μεχρι κι 15 ευρω πολλες φορες ενω θα επρεπε η να προυπηρχαν,στο παιχνιδι η να ειναι τελειως δωρεαν!δεν μπορει ενα παιχνιδι να καταντησεις ν το πληρωνεις 100+ ευρω!!!!

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα bold ομως ερχεται η ερωτηση. Σωστα και δε θα τους τα σκασεις. Θα απαιτησεις ομως εστω και πατατα παιγνιδι να το παιξεις κατεβαζοντας το απο ενα πχ private tracker ή θα το αγνοησεις επειδη πλεον ξερεις οτι ειναι πατατα;

Διοτι στη δευτερη περιπτωση, η εταιρια αν ειχε ενα μεγαλο συνολο ατομων που θα την αγνοουσαν (σε σχεση με τους προηγουμενους τιτλους), θα της εδειχνε οτι εκανε πατατα, οποτε και θα εψαχνε να τη διορθωσει. Αν ομως το κατεβασεις (ακομη και τελειως αχρηστο), για την εταιρια δειχνεις οτι ο τιτλος γαμαει, κι εσυ απλα δε θες να το αγορασεις. Αποτελεσμα; Κι ο επομενος τιτλος παλι πατατα θα ειναι.

 

Υποθεση κανουμε, υποθετουμε οτι εβγαλαν 5 Resi γαματα και το 6 ηταν πατατα παρα το οτι τα βιντεο και τα ντεμο εδειχναν να ειναι απλα οτι καλυτερο. Ως ΦΑΝ της σειρας στο επομενο θα πεσει download μονο και μονο για ελεγχο για σιγουρια, αν δεν ειμαι φαν προφανως και δεν με ενδιαφερει κατι. Η πατατα αφηνει ασχημη γευση στο στομα. Τωρα για το αλλο το εχουμε πει, αυτοι που πειρατευουν και καλα για "επανασταση" και "αντιδραση" μπορουν καλιστα να παρουν φορα και να πηδηξουν απο κομμενη γεφυρα. Οι αλλοι ομως που εχουν φαει την κοροιδια με το κουταλι αισθανονται οτι κατι πρεπει να κανουν για να ισσοροπησουν και παλι για να συνεχισουν να ασχολουνται με το αγαπημενο τους χομπυ. Δεν ειναι φαγητο ξερεις που αν δεν σαρεσει το αφηνεις και φευγεις, αν σαρεσει Resi τοτε μονο ΜΙΑ εταιρια στο παρεχει. Αν στο σκισει 1 φορα τοτε ειναι λογικο να κανεις βηματα για να μην αισθανθεις ξανα βλακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα το παρουμε σε σχεση με τις ωρες gameplay τα παιχνιδια θα πρεπει να χρεωνονται οπως και στα internet cafe δηλαδη 2€ η ωρα και τοτε να δειτε πως παιχνιδια οπως infamous 2 θα εκαναν γυρω στα 25€ και πολυ λεω!

 

Και παιχνίδια όπως fallout, oblivion κλ κλ θα κοστίζαν 150 ευρώ....

 

Κατανοητό βέβαια αυτό που θές να πείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα το Street Fighter 4 AE και δεν είναι συμβατό με το πληκτρολόγιο και το Gamepad μου και τώρα 4 μέρες καμαρώνω την εισαγωγή. Να καταφύγω στη πειρατεία? Να τους κάνω μήνυση ή να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω από το Steam?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα το Street Fighter 4 AE και δεν είναι συμβατό με το πληκτρολόγιο και το Gamepad μου και τώρα 4 μέρες καμαρώνω την εισαγωγή. Να καταφύγω στη πειρατεία? Να τους κάνω μήνυση ή να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω από το Steam?

 

Δηλαδή αν το κατεβάσεις από τον θείο θα γίνουν ως δια μαγείας συμβατά το πληκτρολόγιο και το gamepad?

 

Και αυτο σχετικο ειναι. Ας πουμε οτι εγω ειμαι φιλος των Resident Evil και ας πουμε βγαινει το Resident Evil 6 το οποιο ομως ποιοτηκα σαν παιχνιδι ειναι ΓΤΠΚ ασχετα αν τεχνικα ειναι αρτιοτατο. Ας πουμε οτι ακομα και ετσι το παιχνιδι εγω θελω να το παιξω μονο και μονο επειδη ειμαι φιλος των Resi ασχετα αν η εταιρια με προδοσε κανονικοτητατα επειδη τους εσκασα φραγκα για ενα παιχνιδι που σε καμια περιπτωση δεν αξιζε τα λεφτα του (αλλα αγορασα ετσι και αλλιως επειδη ειναι Resi). Την επομενη φορα λοιπον που θα βγαλουν το Resi 7 μην περιμενουν να τα παρουν απο εμενα ετσι δεν ειναι?

 

Ας σκεφτουμε και αλλα παραδειγματα. Dragon Age 1 (που για εμενα ηταν η απολυτη μετριοτητα), με το 2 δεν εκανα καν τον κοπο να ασχοληθω ουτε βιντεο στο youtube να δω που λεει ο λογος (τα εσκασα ομως κανονικα στο πρωτο). Χειροτερα για παιχνιδια τα οποια ειναι και συνεχειες οπως Mass Effect (ειναι αρκετοι που χαλαστηκαν με το 2 που τελικα δεν ηταν RPG και εχουν και αυτοι το δικιο τους), μην περιμενουν στο 3 να μην υπαρχει πειρατεια ετσι?

 

Αν δηλαδή ο σουβλατζής στη γειτονιά σου έφτιαχνε άθλια σουβλάκια κι εσύ είχες κάποιο τρόπο για να τα τρως τσάμπα, θα τα έτρωγες?

 

Κι εγώ μανιακός ήμουν και κατέβαζα τα πάντα, αλλά καταλάβαινα πώς όποια δικαιολογία κι αν έφερνα γύρω από το θέμα, λειτουργούσε σαν κολυμβήθρα του Σιλωάμ, για να μην παραδεχτώ ότι κλέβω ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλαδή ο σουβλατζής στη γειτονιά σου έφτιαχνε άθλια σουβλάκια κι εσύ είχες κάποιο τρόπο για να τα τρως τσάμπα, θα τα έτρωγες?

 

Κι εγώ μανιακός ήμουν και κατέβαζα τα πάντα, αλλά καταλάβαινα πώς όποια δικαιολογία κι αν έφερνα γύρω από το θέμα, λειτουργούσε σαν κολυμβήθρα του Σιλωάμ, για να μην παραδεχτώ ότι κλέβω ουσιαστικά.

δεν λεμε να τα εκανε χαλια! λεμε να τα πουλαγε 10€ το τεμαχιο οπου αν μπορουσα να τα φαω τσαμπα τοτε ναι! και εγω παραδεχομαι οτι κλεβω, αλλα αυτο που δεν δεχομαι ειναι το οτι εμεις φταιμε και οχι οι αλλοι που τα πουλανε σε αυτες τις τιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε (κι εγώ μέσα) είναι το ότι όταν κάποιος πουλάει κάτι που μας φαίνεται ακριβό, απλά δεν το αγοράζουμε.

 

Δεν πάμε να το κλέψουμε για να τους βάλουμε μυαλό.

 

Απλώς είναι τόσο εύκολη η διαδικασία πλέον που πραγματικά είναι πιο απλό να κατεβάσεις ένα παιχνίδι πειρατικά, παρά να βγεις να το αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σαν να πας σινεμα, κι επειδη θεωρεις οτι η ταινια δεν αξιζει τα λεφτα της, λες στον ταμια "κοιτα να δεις η ταινια ειναι μαπα, αλλα θελω να μπω να τη δω τζαμπα, δεν πιστευω να ενοχλεισαι, εκει στη γωνιουλα θα κατσω, ουτε καρεκλα θα σου πιασω, στην τελικη ρε φιλε δε σου κλεβω τιποτε, απλα θα κοπιαρω την ταινια με τα ματια μου, αυτο δεν ειναι κλεψιμο, ενταξει φανταστικε ταμια; "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...