Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον αποφάσισα να πω και εγω την γνωμη μου ( :devil: ) η οποια ειναι η εξης:

 

εγω, ως Γιωργος, ειμαι υπερ της πειρατείας στην τρέχουσα κατάσταση! αν ομως τιμολογήσουν τα παιχνιδια οπως πρεπει (το street fighter iv ας πουμε μονο arcade μαχες σου προσφερε, ουτε ιστορια ουτε τιποτα! απλα διαλεγες αντιπαλο και εριχνες μπουνιες!(δεν μιλαω για mp καθολου σε αυτο το ποστ) οποτε ρωταω εγω: τα 60€ που ζηταγε αρχικα ηταν δικαιολογημένα; ) βεβαια υπαρχουν πολλα παιχνιδια στην τιμη που τους αρμοζει π.χ. το trine στα 5€ οπου αν θελησω ποτε να παιξω αυτο το παιχνιδι θα παω να το αγορασω! Οσο συνεχιζουν να βαζουν αυτες τις τιμες τοσο θα συνεχιζω και εγω να τα παιρνω απο τον Θειο! Οντως η πειταεια ειναι παρανομη πραξη αλλα μπορουμε να πουμε και δικαιολογημένη! αν οι τιμες ηταν ετσι οπως ειπα πριν πιστεύετε πως το ποσοστο της πειρατειας θα ηταν τοσο μεγαλο; (αν υπηρχε καν). οποτε οι μονοι υπεύθυνοι γι αυτην ειναι οι (μετα)πωλητές! τωρα ομως θα σας δωσω ενα παραδειγμα: βγαινει η Ubisoft και κατηγορει την πειρατεια (κλασσικα-εικονογραφημένα!). οσο ομως κραταει τις τιμες στα 50€ τοσο θα αυξανεται το ποσο των ανθρωπων που οδεύουν προς τον Θειο! ετσι η Ubi (σα χαζη που ειναι) θα αυξησει τις τιμες για να καλυψει τις τρυπες που δημιουργησε η πειρατεια χωρις ομως να σέβεται τους ανθρωπακους που για να στηρίξουν την δουλειά της το πηραν αυθεντικο! εκει (και οχι μονο) πιστευω πως πρεπει ολοι να ειμαστε υπερ του Θειου! εγω προσωπικα αν τυχει και δω το assassins creed 2/3 μεχρι 10€ θα το παρω (για το 1 κατω απο 5€). αν οχι τοτε με την εκδοση του θειου μια χαρα ειμαι! επίσης δεν γινεται να εχουμε ακριβοπληρωσει την καρτα γραφικων μας και να εχουμε τα γραφικα της κονσολας! το 98' θυμαμαι ειχε βγει ενα pc-dos παιχνιδακι μονο και ειχε γραφικα (γενικα ολο ηταν καλυτερο) απο το sequel του το 2001 που βγηκε και για κονσολες! Πως το δικαιολογείτε αυτο; αν ειναι ετσι να μεινω με την gtx 275 μου για δεκα χρονια! επισης πιστευω πως δεν υπαρχει η ομαδα "παιρνω τα παιχνιδια απο τον θειο μονο και μονο για να τα δοκιμασω"! αυτη την ταξη την βαζω μαζι με την δικια μου που οταν τα βρω στην κατάλληλη τιμη θα τα παρω! για την απο πανω ομαδα υπαρχει και το demo! Ακομα πιο απαραδεκτο ομως ειναι και τα παιχνιδια (τα αυθεντικα) που ερχονται με bugs! δηλαδη πήρα το bad company 2 και δεν μπορουσα να κανω save! +ενας λογος που προτιμω τα πειρατικά ετσι ωστε να μπορω να ελεγχω αν ειναι προβληματικα ή οχι! Τελος για την πειρατεια δεν ευθυνόμαστε εμεις αλλα ουσιαστικα ο Θειος! αν το παρουμε ετσι οταν ημασταν παιδια και ο φιλος μας, μας χαρισε μια μπαλα ημασταν κλεφτες διοτι μας την εδωσε τσαμπα και εμεις φταιμε που την πηραμε! απλα κατηγορουν εμας διοτι ο θειος ισα-ισα που τους κανει και διαφήμιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H διαφορά σε σένα και μένα είναι ότι εσύ πιστεύεις πως ο άνθρωπος είναι ανεπηρέαστος από το περιβάλλον . Πχ τα παιδιά ευθύνονται που πάιζουν και εθίζονται, όχι οι εταιρείες που κάνουν εθιστικά παιχνίδια. Και εδώ μιλάμε για κλινικές αλλά αδυνατείς να το δεις ότι πέραν του 100% εθισμού υπάρχει και το 10% εθισμού. Η ανάγκη του να αγοράζεις και να αποκτάς. Εσύ πιστεύεις δηλαδή ότι η πειρατεία δεν έχει τη βάση της στην ανάγκη καταναλωτισμού? Και τον καταναλωτισμό τον βλέπεις μόνο στο gaming? Δεν το βλέπεις ας πούμε στο 90% του πληθυσμού πχ. Ας τα πάρουμε 1 1 λοιπόν.

 

Πιστεύεις ότι ζούμε σε καταναλωτική κοινωνία και το ''σύστημα'' μας δημιουργεί καταναλωτικές ανάγκες? Αν πεις όχι δεν θα συνεχίσω την κουβέντα και ο καθένας την γνώμη του.

 

Παρα πολλες εταιριες κανουν εθιστικα προιοντα, απο γυναικεια εσωρουχα, αυτοκινητα, γλυκα, ηλ. υπολογιστες, και χιλιαδες αλλα. Ενα παιδι που εθιζεται οπως αναφερεις στα παιγνιδια των εταιριων, το ιδιο μπορει να εθιστει στο Ipad2, στο merchedes slk 200 cabrio, σε ενα pc των 2000 ευρω κλπ. Κανενα απο τα παιδια δε φταιει που γουσταρει και ξερογλυφεται με ολα αυτα. Αλλα δεν εβαλε ποτε την κακια κοινωνια και την κακια αταιρια μπροστα, ωστε να αρχισει να τα αποκτα αυτα χωρις πληρωμη.

Επισης οταν μιλας για κλινικες, αυτοματως αναιρεις το καλο του πραγματος. Ενα πραγμα το οποιο χρειαζεται κλινικη, θελει θεραπεια, και οχι συνεχιση της δοσης του εθισμενου, εστω και με δωρεαν εθιστικα προιοντα. Εναν εθισμενο ναρκωμανη δεν του δινεις τζαμπα τα ναρκωτικα επειδη φταιει η κακια κοινωνια και ο κακος dealer, η κλινικη ειναι η λυση του.

 

Αν το συστημα δημιουργει καταναλωτικες αναγκες; Και βεβαια. Παραδειγματα απειρα. Ποσα απο αυτα επειδη δεν εχουμε να τα πληρωσουμε τα παιρνουμε τζαμπα, και μετα βγαινουμε και το βροντοφωναζουμε; Ποσα απο αυτα δεν αποδεχτηκαμε οτι τελικα φταιγαμε εμεις που πεσαμε στη λουμπα; Ποσους ανθρωπους λυπασαι που καποτε επαιρναν τα διακοποδανεια με το σωρο (και σε δουλευαν κιολας, γιατι εσυ δεν ειχες να πας ουτε στην Αιγινα, κι αυτοι πηγαιναν , με δανεικα, στο εξωτερικο), και τωρα χανουν τα σπιτια τους; Ποσους λυπασαι που καποτε κυκλοφορουσαν με αυτοκινητα αξιας 30+ χιλ ευρω με μισθο 1000 ευρω, και τωρα τα αυτοκινητα καθονται στον ΟΔΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λοιπόν δύο διαφορετικές απόψεις.Το ότι αγνοώ παραμέτρους (γενικά) και έχω λάθος είναι κάτι που το υποθέτεις αυθαίρετα. Ίσως να έχεις δίκαιο, αλλά η συγκεκριμένη πρόταση δεν μου λέει κάτι ως έχει.

 

Η πειρατεία δεν είναι η ρίζα του κακού. Ούτε κάποιος μου το παρουσίασε έτσι, ούτε εγώ το μεταφέρω έτσι. Είναι όμως παράνομη και δεν είναι ηθική πράξη.

 

Το υποθετω αυθαιρετα γιατι δεν σε γνωριζω. Ειμαι ομως 100% σιγουρος οτι πειρατευεις (ή γινεσε κλεπταποδοχος) καθε μερα, πολλες φορε τη μερα, ειτε το γνωριζεις ειτε οχι.

 

Η πειρατεια ειναι παρανομη (συμφωνοι) και δεν ειναι ηθικη πραξη (με βρισκεις καργα καθετα διαφωνο).

 

Από ποιά στόματα θα μπορούσες να το ακούσεις; Και τότε, το ίδιο πράγμα θα γινότα πιο ... αποδεκτό;

 

Εννοω οτι απλα ετυχε να το πεις τωρα εσυ και γι αυτο μιλαω και μαζι σου.

 

Η πειρατεία είναι τεράστια. Τεράστιο πρόβλημα.

 

Ποιος το λεει αυτο? Οι developers που παραδεχονται ακομα και οι ιδιοι οτι η αναγωνρισιμοτητα και η διαφημηση "can not be ignored" που τους προσφερει ή αυτοι που για τις δικες τους αποτυχιες βαζουν μια χαρα τον τραγο που λεγεται πειρατεια για τις κρυψουν?

 

Απαραίτητη όχι. Αλλά μπορώ να δω (να υποθέσω χωρίς να έχω αποδείξεις, όπως κάνεις και εσύ) ότι κάποιες εταιρείες έχουν βρει τρόπους να την εκμεταλλευτούν.

 

Πληρως απαραιτητη. Σκεψου οτι ολοκληρη μουσικη βιομηχανια στηριζεται στην πειρατεια.

 

Το "προϊον των ίδιων των δημιουργών" θελει επεξηγηση. Οπως το διαβαζω με παραπεμπει σε θεωρία συνομωσίας, η σε λογικες "φταιει το συστημα για ολα τα κακα".

 

Δεν ειναι καν θεωρια συνομωσιας. Ειναι γνωστο εδω και πολλα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ειμαι ομως 100% σιγουρος οτι πειρατευεις (ή γινεσε κλεπταποδοχος) καθε μερα, πολλες φορε τη μερα, ειτε το γνωριζεις ειτε οχι.

Εγώ είμαι 100% σίγουρος ότι αυτό δεν συμβαίνει.

Και δεν συμφωνώ να γίνομαι ξαφνικά εγώ το θέμα της συζήτησης, όταν αυτό (το θέμα) είναι κάτι ΠΕΡΑ από μένα. (καταλαβαίνω όμως ότι συχνά αυτό γίνεται σε τέτοιες συζητήσεις, όπως καταλαβαίνω και το ΓΙΑΤΙ γίνεται).

 

Η πειρατεια ειναι παρανομη (συμφωνοι) και δεν ειναι ηθικη πραξη (με βρισκεις καργα καθετα διαφωνο).

Ας είναι. Διαφωνούμε.

 

Ποιος το λεει αυτο? Οι developers που παραδεχονται ακομα και οι ιδιοι οτι η αναγωνρισιμοτητα και η διαφημηση "can not be ignored" που τους προσφερει ή αυτοι που για τις δικες τους αποτυχιες βαζουν μια χαρα τον τραγο που λεγεται πειρατεια για τις κρυψουν?

Πολύ γενικό. Άσχετα από διαφημίσεις και συναφή, η πειρατεία δεν μπορεί να κάνει καλό σε ένα developer/publisher. Και ΑΝ με κάποια καραμπόλα ή λόγω καθιερωμένης τακτικής κατεβάζω και μετά αγοράζω -αν μου αρέσει/έχει multi/έχω χρήματα, φέρνει κέρδη στην εταιρεία, ο δρόμος παραμένει ΛΑΘΟΣ.

 

Πληρως απαραιτητη. Σκεψου οτι ολοκληρη μουσικη βιομηχανια στηριζεται στην πειρατεια.

Άλλη συζήτηση η μουσική βιομηχανία. Που -και καλά- δεν υποφέρει από την πειρατεία.

 

Δεν ειναι καν θεωρια συνομωσιας. Ειναι γνωστο εδω και πολλα χρονια.

Πολλά είναι γνωστά εδώ και χρόνια (και πολλά επίσης είναι απλά θεωρίες συνομωσίας, χωρίς αποδείξεις). Για αυτό ζήτησα επεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι 100% σίγουρος ότι αυτό δεν συμβαίνει.

Και δεν συμφωνώ να γίνομαι ξαφνικά εγώ το θέμα της συζήτησης, όταν αυτό (το θέμα) είναι κάτι ΠΕΡΑ από μένα. (καταλαβαίνω όμως ότι συχνά αυτό γίνεται σε τέτοιες συζητήσεις, όπως καταλαβαίνω και το ΓΙΑΤΙ γίνεται).

 

Κανεις λαθος οτι γυρναω τη συζητηση πανω σου μονο και μονο για να αποπροσανατολησω. Επειδη ομως εσυ ο ιδιος θεωρεις μη ηθικη την πειρατεια πρεπει να σου πω οτι για να θεωρεις κατι τετοιο θα πρεπει να εισαι και εσυ 100% free απο την πειρατεια και να πληρωνεις τα παντα πραγμα που δεν σε πιστευω ουτε με σφαιρες οτι κανεις. Δεν σε ξερω αλλα οι πιθανοτητες του να μην υπαρχει ουτε για πλακα πειρατικο λογισμικο στην κατοχη σου ειναι χλωμες εως ψοφιες.

 

Πολύ γενικό. Άσχετα από διαφημίσεις και συναφή, η πειρατεία δεν μπορεί να κάνει καλό σε ένα developer/publisher. Και ΑΝ με κάποια καραμπόλα ή λόγω καθιερωμένης τακτικής κατεβάζω και μετά αγοράζω -αν μου αρέσει/έχει multi/έχω χρήματα, φέρνει κέρδη στην εταιρεία, ο δρόμος παραμένει ΛΑΘΟΣ.

 

Λαθος ειναι στη δικη σου κριση. Στη δικη μου ειναι ΟΡΘΟΣ αυτος ο δρομος. Try before you buy.

 

Άλλη συζήτηση η μουσική βιομηχανία. Που -και καλά- δεν υποφέρει από την πειρατεία.

 

Δεν ειναι καθολου αλλη. Τι επειδη περασε μια μεταβατικη περιοδο, ακριβως οπως περναει τωρα και το gaming, αμεσως νομιζεις οτι φταιει και η πειρατεια? Η μουσικη βιομηχανια και αν εχει δρομους για πειρατεια/ κλεπταποδοχη και ομως τις κανει απο λιγο εως καθολου κακο.

 

Πολλά είναι γνωστά εδώ και χρόνια (και πολλά επίσης είναι απλά θεωρίες συνομωσίας, χωρίς αποδείξεις). Για αυτό ζήτησα επεξήγηση.

 

Τι να σου εξηγησω? Εχεις ηδη link απο τον ιδιο τον Snoob ποιο πανω απο developers που λενε το αυτο ακριβως. Εχεις απειρα αρθρα που σιγουρα επεσαν στα χερια σου απο developers που λενε το ιδιο πραγμα (ασχετα αν στις official δηλωσεις τους η πειρατεια ειναι ο σατανας και πρεπει να παταχθει). Αν πραγματικα η πειρατεια ηταν τοσο κακη τοτε θα εβλεπες ολους μα ολους να ακολουθουν τακτικες Nintendo και τοτε ο κοσμος θα ηταν ποιο "καθαρος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλες εταιριες κανουν εθιστικα προιοντα, απο γυναικεια εσωρουχα, αυτοκινητα, γλυκα, ηλ. υπολογιστες, και χιλιαδες αλλα. Ενα παιδι που εθιζεται οπως αναφερεις στα παιγνιδια των εταιριων, το ιδιο μπορει να εθιστει στο Ipad2, στο merchedes slk 200 cabrio, σε ενα pc των 2000 ευρω κλπ. Κανενα απο τα παιδια δε φταιει που γουσταρει και ξερογλυφεται με ολα αυτα. Αλλα δεν εβαλε ποτε την κακια κοινωνια και την κακια αταιρια μπροστα, ωστε να αρχισει να τα αποκτα αυτα χωρις πληρωμη.

Επισης οταν μιλας για κλινικες, αυτοματως αναιρεις το καλο του πραγματος. Ενα πραγμα το οποιο χρειαζεται κλινικη, θελει θεραπεια, και οχι συνεχιση της δοσης του εθισμενου, εστω και με δωρεαν εθιστικα προιοντα. Εναν εθισμενο ναρκωμανη δεν του δινεις τζαμπα τα ναρκωτικα επειδη φταιει η κακια κοινωνια και ο κακος dealer, η κλινικη ειναι η λυση του.

 

Αν το συστημα δημιουργει καταναλωτικες αναγκες; Και βεβαια. Παραδειγματα απειρα. Ποσα απο αυτα επειδη δεν εχουμε να τα πληρωσουμε τα παιρνουμε τζαμπα, και μετα βγαινουμε και το βροντοφωναζουμε; Ποσα απο αυτα δεν αποδεχτηκαμε οτι τελικα φταιγαμε εμεις που πεσαμε στη λουμπα; Ποσους ανθρωπους λυπασαι που καποτε επαιρναν τα διακοποδανεια με το σωρο (και σε δουλευαν κιολας, γιατι εσυ δεν ειχες να πας ουτε στην Αιγινα, κι αυτοι πηγαιναν , με δανεικα, στο εξωτερικο), και τωρα χανουν τα σπιτια τους; Ποσους λυπασαι που καποτε κυκλοφορουσαν με αυτοκινητα αξιας 30+ χιλ ευρω με μισθο 1000 ευρω, και τωρα τα αυτοκινητα καθονται στον ΟΔΥ;

 

 

Οπότε δέχεσαι πως χειραγωγείσαι από τις εταιρείες και δεν προστατεύεσαι από τους εθισμούς αλλά εντούτοις μόλις δεν μπορείς να ικανοποιήσεις τις ανάγκες σου με χρήματα για να αγοράσεις τα προιόντα στα οποία ΟΙ ΙΔΙΕΣ εταιρείες σε εθίζουν ή στο κάνουν ανάγκη, δέχεσαι και να σε λένε ΠΑΡΑΝΟΜΟ και να σε κυνηγάνε. Γιατί οι τράπεζες όταν δίναν τα δάνεια είχαν άλλα κριτήρια διαφορετικά με τώρα? Αυτές δεν γνώριζαν? Δεν ήξεραν καλύτερα από τον καθένα τι θα συμβει? Το ήξερε η Κυρία Σούλα που πήρε διακοποδάνειο?

 

Και στην τελική πουρναρα, όταν σε μαθαίνουν στο κάπνισμα απόταν είσαι 3 χρονών , ζεις με αυτό και κάποτε φτάνεις και λες δεν έχω λεφτά να πάρω άλλα τσιγάρα και αρχίζεις και τα κλέβεις και δανείζεσαι και ανταλλάσεις , δεν είναι άδικο να σου λέει αυτός ο οποίος στο προμήθευε , σε έθιζε , ότι είσαι παράνομος? Όπου τσιγάρα βάλε οτι θες.

 

Άμα μάθω το παιδί μου να κοιμάται με ανοιχτό το φως , δεν είναι τραγικό να τον φωνάζω μαμάκια στα 27 του που κοιμάται με ανοιχτό το φως? Αν τον μάθω να σπαταλάει , δεν είμαι τραγικός γονιός αργότερα να τον κράζω σαν σπάταλο?

 

Και η πειρατεία έχει και θετικές προεκτάσεις στο εμπόριο. Θα έπερνε κανείς DVD ξένων σειρών αν δεν τις έβλεπε πρώτα λόγο πειρατείας? Η πειρατεία έχει ένα από τα θεμέλια της καταναλωτικής κουλτούρας. Δεν τους χαλάει που τα κλέβουμε, τους χαλάει που τους κλέβουμε υπερβολικά. Πάρε παράδειγμα τα Windows. ΝΟμίζεις δεν ξέρουν ποια είναι τα αυθεντικά και ποια όχι? Γιατι δεν σε κυνηγάνε? Τόσες συναυλίες γίνονται . Αν δν υπήρχε το Mp3 και το youtube και όλη αυτή η ιντερνετική κουλτούρα πιστεύεις πως μικρότερης εμβελειας καλλιτέχνες θα έκαναν περιοδείες? Βιβλία βασισμένα σε ταινίες θα πουλιόνταν? Hardware υπολογιστών θα πουλιόνταν? Σε τέτοιο όγκο?

 

Μη τρελαθούμε κιόλας. Και δεν είδα να καίγονται πριν 10 χρόνια. Μόλις είδαν το χρυσό το βόδι ξεκίνησε και ο πόλεμος. Τότε φαντάζομαι ήταν καλές οι εταιρείες και εμείς το παρακάναμε και καταχραστήκαμε την αγάπη τους. Λάθος. Τζάμπα διαφήμιση κάνανε και μόλις είδαν ότι τσιμπήσαμε είπαν να εισπράξουν. Άμα θέλουν να αγοράζω , να με προσλάβουν και να μου κόψουν 2000 μισθό. Αλλιώς ας τα πάρουν από τα Golden boys των οποίων οι αμοιβές δεν πέφτουν παρά μόνο ανεβαίνουν,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Επειδη ομως εσυ ο ιδιος θεωρεις μη ηθικη την πειρατεια πρεπει να σου πω οτι για να θεωρεις κατι τετοιο θα πρεπει να εισαι και εσυ 100% free απο την πειρατεια και να πληρωνεις τα παντα πραγμα που δεν σε πιστευω ουτε με σφαιρες οτι κανεις.

Ναι, πάλι το ίδιο κάνεις όμως. Δεν με ξέρεις, όντως. Δεν είμαι το θέμα εγώ. Και για την ιστορία, όσο ψόφιες και να θεωρείς τις πιθανότητες, προσπαθώ να τα έχω όσο πιο καλά μπορώ με τον εαυτό μου σε αυτό το θέμα. Δεν πρόκειται να απαντήσω σε άλλα τέτοια υποννοούμενα, παρεμπιπτόντως, ούτε από σένα ούτε από άλλον.

 

Δεν ειναι καθολου αλλη.

Είναι. Είναι άλλο θέμα. Το να ανοίγεις τη συζήτηση σε άλλες εκδοχές πειρατείας τραβάει το συγκεκριμένο θέμα αλλού.

 

Τι να σου εξηγησω? Εχεις ηδη link απο τον ιδιο τον Snoob ποιο πανω απο developers που λενε το αυτο ακριβως.

Που λένε ότι οι ίδιοι γεννήσαν την πειρατεία; Εκεί λέει ότι πειρατές έφτιαξαν εκδοχή του παιχνιδιού που τους επιβαρύνει (τους developers) οικονομικά άμεσα!

Ναι, αναφέρουν στα πλαίσια του ότι αυτή η μορφή πειρατείας που δέχτηκαν ήταν τόσο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ σε σχέση με τη "συμβατική" πειρατεία που είχαν υπόψιν τους, ότι μπορεί εν τέλει ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να υπάρχει net gain από συμβατικές πειρατικές copies λόγω viral διαφήμισης (αλλά μπορεί και όχι -και αυτή η συζήτηση δεν είναι το θέμα του post που έκαναν), όπως αναφέρουν ότι προφανώς και προτιμούν κάποιος να αγοράσει το παιχνίδι τους. Και όλα αυτά με δεδομένη την πραγματικότητα όπου ξέρει ο κάθε developer ότι κυκλοφορούν πειρατικές copies του software που πουλάει.

Όσον αφορά αυτό: "even on occasion recommending people who had problems with the legit version try a pirate version until the issues are resolved", έχουν φάουλ imho, αν και αναφέρονται σε πιθανά "καλά" της πειρατείας που δεν μπορούν να αγνοήσουν.

 

Τέλος, ΚΑΝΕΝΑ από τα άρθρα που έχω διαβάσει από developer δεν λέει ότι την πειρατεία την παρήγαγαν αυτοί (ότι είναι προϊον τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πάλι το ίδιο κάνεις όμως. Δεν με ξέρεις, όντως. Δεν είμαι το θέμα εγώ. Και για την ιστορία, όσο ψόφιες και να θεωρείς τις πιθανότητες, προσπαθώ να τα έχω όσο πιο καλά μπορώ με τον εαυτό μου σε αυτό το θέμα. Δεν πρόκειται να απαντήσω σε άλλα τέτοια υποννοούμενα, παρεμπιπτόντως, ούτε από σένα ούτε από άλλον.

 

Χαλαρωσε, δεν σε ειπαμε και καμπουρη αλλα θα προτιμησω να ακουσω περι ηθικης απο καποιον ο οποιος ειναι πραγματικα καθαρος. Δεν μου λεει τιποτα απο μονη της η φραση "ηθικα ειναι λαθος". Εγω λεω οτι ηθικα ειναι ορθο μιας και οι αριθμοι (πωλησεις κτλ) ειναι μαζι μου. Αφου λοιπον η πειρατεια βοηθαει στην εξαπλωση του "μικροβιου" που λεγεται gaming τοτε δεν μπορω να αγνοησω το καλο που κανει ετσι δεν ειναι? Ποιο ειναι το λαθος λοιπον?

 

Είναι. Είναι άλλο θέμα. Το να ανοίγεις τη συζήτηση σε άλλες εκδοχές πειρατείας τραβάει το συγκεκριμένο θέμα αλλού.

 

Γιατι ειναι αλλο θεμα? Πνευματικη δημιουργια το ενα, πνευματικη και το αλλο με παρομοιους τροπους δημιουργιας. Τι επειδη ειναι ποιο παλιο και ποιο διαδεδομενο? Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αλλο?

 

Που λένε ότι οι ίδιοι γεννήσαν την πειρατεία; Εκεί λέει ότι πειρατές έφτιαξαν εκδοχή του παιχνιδιού που τους επιβαρύνει (τους developers) οικονομικά άμεσα!

Ναι, αναφέρουν στα πλαίσια του ότι αυτή η μορφή πειρατείας που δέχτηκαν ήταν τόσο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ σε σχέση με τη "συμβατική" πειρατεία που είχαν υπόψιν τους, ότι μπορεί εν τέλει ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να υπάρχει net gain από συμβατικές πειρατικές copies λόγω viral διαφήμισης (αλλά μπορεί και όχι -και αυτή η συζήτηση δεν είναι το θέμα του post που έκαναν), όπως αναφέρουν ότι προφανώς και προτιμούν κάποιος να αγοράσει το παιχνίδι τους. Και όλα αυτά με δεδομένη την πραγματικότητα όπου ξέρει ο κάθε developer ότι κυκλοφορούν πειρατικές copies του software που πουλάει.

Όσον αφορά αυτό: "even on occasion recommending people who had problems with the legit version try a pirate version until the issues are resolved", έχουν φάουλ imho, αν και αναφέρονται σε πιθανά "καλά" της πειρατείας που δεν μπορούν να αγνοήσουν.

 

Τέλος, ΚΑΝΕΝΑ από τα άρθρα που έχω διαβάσει από developer δεν λέει ότι την πειρατεία την παρήγαγαν αυτοί (ότι είναι προϊον τους).

 

Φανταζομαι κανεις πλακα με αυτην την ερωτηση ετσι? Εκτος και αν πιστευεις οτι το software διανεμεται με μαγικο τροπο νωριτερα απο την οποιαδηποτε official κυκλοφορια στα τορενταδικα ή να αγνοουν επιδεικτικα ακομα και τις ευκολες λειες? Οταν εσυ ο ιδιος πετας τη δημιουργια σου σε ενα τορενταδικο (για λογους που ειπαμε ηδη) τοτε ποιος δημιουργει την πειρατεια?

 

Μηπως περιμενεις κανεναν να το πει δημοσια οτι το κανουν επιτηδες? Επι ευκαιρια καποια στιγμη θα μου ξαναπεσει στα χερια το περιοδικο EDGE που ειχε ασχοληθει με το θεμα παλιοτερα το οποιο ειχε καμποσες μαρτυριες απο ενα καρο εταιριες που ελεγαν τα πως και γιατι και το ποσο ευκολο ειναι να κοψεις την πειρατεια στο απειροελαχιστο ΑΛΛΑ μαζι με αυτην θα κοψεις και ενα τεραστιο κομματι των πωλησεων σου. ΜΟΝΟ η nintendo ακολουθει αυτον τον δρομο (δηλαδη θα γουσταρουν το προιον μου μονο οσοι πληρωνουν, οι αλλοι....tough luck) οσο μπορουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χαλαρωσε, δεν σε ειπαμε και καμπουρη αλλα θα προτιμησω να ακουσω περι ηθικης απο καποιον ο οποιος ειναι πραγματικα καθαρος

Οπως καταλαβαίνεις. Και εγώ θα προτιμούσα μαθήματα ηθικής από κάποιον που δεν ισχυρίζεται ότι η πειρατεία είναι κάτι το ηθικά ορθό.

 

Γιατι ειναι αλλο θεμα? Πνευματικη δημιουργια το ενα, πνευματικη και το αλλο με παρομοιους τροπους δημιουργιας. Τι επειδη ειναι ποιο παλιο και ποιο διαδεδομενο? Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αλλο?
Γιατί είναι πιο εποικοδομητικό (ειδικά εφόσον πρόκειται για το ίδιο πράγμα οπως ισχυρίζεσαι) να μιλάμε για ένα πράγμα παρά για ένα γενικευμένο σύνολο και να μπερδεύεται η συζήτηση. Κάνε όπως καταλαβαίνεις εσύ βέβαια. Απλά εγώ δεν πρόκειται να ακολουθήσω στο θέμα της μουσικής πειρατείας στο παρόν thread.

 

Φανταζομαι κανεις πλακα με αυτην την ερωτηση ετσι? Εκτος και αν πιστευεις οτι το software διανεμεται με μαγικο τροπο νωριτερα απο την οποιαδηποτε official κυκλοφορια στα τορενταδικα ή να αγνοουν επιδεικτικα ακομα και τις ευκολες λειες? Οταν εσυ ο ιδιος πετας τη δημιουργια σου σε ενα τορενταδικο (για λογους που ειπαμε ηδη) τοτε ποιος δημιουργει την πειρατεια?

 

Καθόλου πλάκα. Ίσως υπάρχει κάτι που αγνοώ, αλλά από το link για το project Zomboid δεν προκύπτει πουθενά ότι διένειμαν το software τους νωρίτερα από official κυκλοφορία για να προωθήσουν πωλήσεις ή δε ξέρω τι μέσω πειρατείας. Αυτά που διάβασα και αναφέρω πιο πάνω, τα φαντάστηκα; Δεν ήταν αυτά το θέμα του link?

 

Μηπως περιμενεις κανεναν να το πει δημοσια οτι το κανουν επιτηδες? Επι ευκαιρια καποια στιγμη θα μου ξαναπεσει στα χερια το περιοδικο EDGE που ειχε ασχοληθει με το θεμα παλιοτερα το οποιο ειχε καμποσες μαρτυριες απο ενα καρο εταιριες που ελεγαν τα πως και γιατι και το ποσο ευκολο ειναι να κοψεις την πειρατεια στο απειροελαχιστο ΑΛΛΑ μαζι με αυτην θα κοψεις και ενα τεραστιο κομματι των πωλησεων σου.

Είναι κάτι που το υποθέτεις, ξέρεις τους μηχανισμους που θα μπορούσε να είναι και έτσι, και στατιστικά μπορεί να είναι έτσι για πολλά παιχνίδια (δημοφιλείς τίτλους) αλλα:

α) δεν το κάνει ηθικό.

β) έχουν κλείσει εταιρείες λόγω πειρατείας. Ή έχουν μεταφερθεί franchises από παιχνίδια σε άλλες πλατφόρμες λόγω πειρατείας. Μπορώ να το αποδείξω; όχι άμεσα. Με τα δεδομένα που έχω, θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει με μεγαλύτερη πιθανότητα από ότι οι εταιρείες παράγουν σκόπιμα πειρατεία.

γ) Η φράση η πειρατεία είναι προϊον των developers παραμένει ΠΕΡΑ για πέρα εσφαλμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καταλαβαίνεις. Και εγώ θα προτιμούσα μαθήματα ηθικής από κάποιον που δεν ισχυρίζεται ότι η πειρατεία είναι κάτι το ηθικά ορθό.

 

Εγω ειπα οτι δεν υφισταται καν ηθικη στην πειρατεια, οτι ειναι απλα ενα εργαλειο τοσο για εμενα οσο και για τους developers.

 

Γιατί είναι πιο εποικοδομητικό (ειδικά εφόσον πρόκειται για το ίδιο πράγμα οπως ισχυρίζεσαι) να μιλάμε για ένα πράγμα παρά για ένα γενικευμένο σύνολο και να μπερδεύεται η συζήτηση. Κάνε όπως καταλαβαίνεις εσύ βέβαια. Απλά εγώ δεν πρόκειται να ακολουθήσω στο θέμα της μουσικής πειρατείας στο παρόν thread.

 

Εχει καλως τοτε αλλα θα μου επιτρεψεις να μεταφερω την ιδια ιδεολογια που κινει τη μουσικη τοσα χρονια και στο gaming. Το βλεπεις αλλωστε και εσυ στις πωλησεις ανα τα χρονια.

 

Καθόλου πλάκα. Ίσως υπάρχει κάτι που αγνοώ, αλλά από το link για το project Zomboid δεν προκύπτει πουθενά ότι διένειμαν το software τους νωρίτερα από official κυκλοφορία για να προωθήσουν πωλήσεις ή δε ξέρω τι μέσω πειρατείας. Αυτά που διάβασα και αναφέρω πιο πάνω, τα φαντάστηκα; Δεν ήταν αυτά το θέμα του link?

 

H περιπτωση τους ηταν εντελως διαφορετικη. Υπαρχουν και οι περιπτωσεις αλλων παιχνιδιων που εγιναν πολυ μεγαλυτερα εξ αιτιας της πειρατειας αλλα δυστυχως δεν θα βρεις πουθενα official δηλωσεις για κατι τετοιο.

 

Είναι κάτι που το υποθέτεις, ξέρεις τους μηχανισμους που θα μπορούσε να είναι και έτσι, και στατιστικά μπορεί να είναι έτσι για πολλά παιχνίδια (δημοφιλείς τίτλους) αλλα:

α) δεν το κάνει ηθικό.

β) έχουν κλείσει εταιρείες λόγω πειρατείας. Ή έχουν μεταφερθεί franchises από παιχνίδια σε άλλες πλατφόρμες λόγω πειρατείας. Μπορώ να το αποδείξω; όχι άμεσα. Με τα δεδομένα που έχω, θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει με μεγαλύτερη πιθανότητα από ότι οι εταιρείες παράγουν σκόπιμα πειρατεία.

γ) Η φράση η πειρατεία είναι προϊον των developers παραμένει ΠΕΡΑ για πέρα εσφαλμένη.

 

Στην ιδια προταση σου γραφω οτι ειναι λεγομενα ανθρωπων της βιομηχανιας που δημοσιευσε το περιοδικο EDGE, πως ειναι λοιπον δικες μου υποθεσεις?

 

α) δεν με ενδιαφερει καθως δεν υφισταται η ηθικη του πραγματος στον τομεα

β) ομοιως εχουν "φτιαχτει" εταιριες λογο πειρατειας, same game. Το οτι εχουν μεταφερθει franchises σε αλλες πλατφορμες εχει να κανει με την πειρατεια ή μηπως με το γεγονος οτι θα ξοδεψουν λιγοτερα για πολυ μεγαλυτερο κερδος? Στο ειπα και πριν, η πειρατεια παραγεται σκοπιμα γιατι το κοστος για διαφημηση ειναι κλασεις (πολλες) μεγαλυτερο. Με αυτον τον τροπο αποκτας βασικα πραγματα ΤΖΑΜΠΑ.

γ) οκ να το φτιαξω τοτε "η χρηση αυτης ειναι προιον των developers".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά την πειράτεία η άποψη μου είναι ίδια με του bender http://www.youtube.com/watch?v=OWPfcEOr2Yg&feature=player_embedded

 

η πειρατεία είναι αντιγραφή δεν είναι κλοπή.έχω άποιρα αυθεντικά games αλλα αυτά που ήθελα να βοηθήσω (και ας μου γύρισαν την πλάτη μετά,νμιλάω για to valkyria chronicles που το αγόρασα και μετά το 2 και το 3 το βγάλαν στο Psp και για άλλα άποιρα games που έχω πάρει και δεν εχω δει sequel π.χ legend of dragoon.)σόρι αλλα το gaming έχει γίνει κατάντια τα τελευταία χρόνια,δεν πληρωνω αρπαχτές ας τις πληρώσουν άλλοι,και εφόσον με κοροιδέυουν στα μούτρα μου αρκετοί devs και publishers θα τους κοροιδέψω και εγώ με τον τρόπο μου.

π.χ πως νιώθουν οι καθαρά pc gamers για το crysis 2?δεν τους πρόδωσε η cryteq? γιατί να αγοράσουν ξανά παιχνίδι της? ή η valve γιατί δεν βγάζει half life episode 3? γιατί όλα αυτά τα quick cash games? por que ?όπως λέει και ο Mourinho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ιδια προταση σου γραφω οτι ειναι λεγομενα ανθρωπων της βιομηχανιας που δημοσιευσε το περιοδικο EDGE, πως ειναι λοιπον δικες μου υποθεσεις?

 

Θα απαντήσω διευκρινιστικά σε αυτό: Το β' πληθυντικό στην πρόταση το έβαλα εννοώντας ότι "είναι κάτι που το υποθέτει κάποιος", όχι ότι πρόκειται για δική σου υπόθεση. Θεώρησα ότι ήταν σαφές το νόημα από τη συνέχεια της πρότασης. Ωστόσο, θα είχε ενδιαφέρον κάποια παραπομπή στα quotes στα οποία αναφέρεσαι από το EDGE.

 

Θα αφήσω τη συζήτηση εδώ, γιατί imho για την ώρα, έχει ειπωθεί από τη μεριά μου ότι υπήρχε να ειπωθεί στο θέμα.

Επεξ/σία από Praetorian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία δεν βοηθάει κανένα απώτερο σκοπό, παρα μόνο το τζαμπατζίδικο "εγώ" μας.

 

Όσοι υποστηρίζουν το αντίθετο, πολύ απλά εθελοτυφλούν.

 

Από την πρώτη μου επαφή με τους υπολογιστές, με την Amiga στις αρχές του 90, θυμάμαι που όλοι τρέχαμε και αγοράζαμε κόπιες των παιχνιδιών από τα γνωστά τότε μαγαζιά που θυσαυρίζαν πουλώντας πειρατικά παιχνίδια.

 

Ποιός απώτερος σκοπός υπήρχε τότε, πλάκα μου κάνετε?

 

Απλώς τώρα, το να βρίσκεις πειρατικά τα παιχνίδια μόνος σου, αποτελεί υπόθεση 2-3 κλίκ στον υπολογιστή του σπιτιού σου.

 

Και όλα αυτά επειδή βαριόμαστε να χρησιμοποιήσουμε τη καταναλωτική μας δύναμη, και προτιμάμε να δουλεύουμε τους πάντες, αλλά πανω από όλους τον εαυτό μας ότι και καλά έτσι διαμαρτυρόμαστε.

 

Άν λειτουργούσες ώς συνειδητοποιημένος καταναλωτής, πολύ απλά ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΕΣ, αλλά και ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΠΑΙΖΕΣ πειρατικό το οποιοδήποτε παιχνίδι θεωρείς κοροϊδία για τον οποιοδήποτε λόγο.

 

Και μετά να δείς για πότε θα άλλαζαν τα πράγματα από τη μιά μέρα στην άλλη όταν οι εταιρίες δεν θα είχαν ούτε έσοδα, ούτε "πιθανά" έσοδα, ούτε διαφήμιση μέσω των πειρατικών παιχνιδιών και ούτε ψεύτικα άλλοθι για να ελέγχουν το καταναλωτή μέσω αισχρών DRMs.

 

Αλλά επειδή όλοι μας βαριόμαστε να συμπεριφερθούμε ως καταναλωτές και προτιμάμε το τζαμπατζιλίκι, επειδή βαριόμαστε να περιμένουμε λίγο καιρό να πέσει η τιμή του παιχνιδιού σε λογικά για εμάς πλαίσια, επειδή μας αρέσει να βαφτίζουμε "κοροϊδία" το Α ή Β παιχνίδι ενώ παράλληλα γουστάρουμε να το τερματίσουμε και επειδή πάνω από όλα είμαστε Τζαμπατζίδες, το βρίσκουμε πολύ ευκολότερο να γράφουμε wall-texts για τη κατάντια του κόσμου και πώς αυτή δικαιολογεί το τζαμπατζιλίκι μας, από το να συμπεριφερθούμε ώς έξυπνοι καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά την πειράτεία η άποψη μου είναι ίδια με του bender http://www.youtube.com/watch?v=OWPfcEOr2Yg&feature=player_embedded

 

η πειρατεία είναι αντιγραφή δεν είναι κλοπή.έχω άποιρα αυθεντικά games αλλα αυτά που ήθελα να βοηθήσω (και ας μου γύρισαν την πλάτη μετά,νμιλάω για to valkyria chronicles που το αγόρασα και μετά το 2 και το 3 το βγάλαν στο Psp και για άλλα άποιρα games που έχω πάρει και δεν εχω δει sequel π.χ legend of dragoon.)σόρι αλλα το gaming έχει γίνει κατάντια τα τελευταία χρόνια,δεν πληρωνω αρπαχτές ας τις πληρώσουν άλλοι,και εφόσον με κοροιδέυουν στα μούτρα μου αρκετοί devs και publishers θα τους κοροιδέψω και εγώ με τον τρόπο μου.

π.χ πως νιώθουν οι καθαρά pc gamers για το crysis 2?δεν τους πρόδωσε η cryteq? γιατί να αγοράσουν ξανά παιχνίδι της? ή η valve γιατί δεν βγάζει half life episode 3? γιατί όλα αυτά τα quick cash games? por que ?όπως λέει και ο Mourinho.

ποσο δικιο εχεις.Τον χρνο αντε να βγουν 4-5 καλα παιχνιδια[ορισμενεσ φορεσ ουτε τοσα],τα αλλα γιατι να τα πληρωσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο δικιο εχεις.Τον χρνο αντε να βγουν 4-5 καλα παιχνιδια[ορισμενεσ φορεσ ουτε τοσα],τα αλλα γιατι να τα πληρωσω ? να τα παίξω?

 

fixed

 

αβγδεζηθικλμνξοπρστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...