Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο εύκολα.

 

Ας δώσουμε ένα παράδειγμα. Ζεις με σχετική ευμάρεια μέχρι τα 25 σου . Βρίσκεις μια δουλειά βγάζεις λεφτά και αγοράζεις τα προιόντα που θες. Μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε αλλά τα 25 χρόνια αυτά βομβαρδίζεσαι με διαφημίσεις και τεχνητές ανάγκες δημιουργούνται. Στα 27 σου απολύεσαι και κάνεις να βρεις δουλειά 2 χρόνια. Η ίδια ''βιομηχανία'' που σου δημιουργεί αυτές τις ανάγκες σου στερεί πλέον το δικαίωμα να τις ικανοποιήσεις έστω και σε ελάχιστο βαθμό. Και στρέφεσαι στην πειρατεία. Είναι 100% δικιά σου η ευθύνη?

 

¨Οταν μια τράπεζα δίνει 200000 δάνειο με δόση των 1000 σε κάποιον που βγάζει 1200, είναι ευθύνη μόνο του δανειζόμενου όταν δεν μπορεί να το αποπληρώσει? Δεν το περίμενε η τράπεζα? Όταν ένα παιδί του δείχνουν 100 διαφημίσεις με κρουασάν τη μέρα είναι περίεργο να τρώει κρουασάν? Τι έπρεπε να ζητήσει? Σαλάτα?

 

 

Όσο αφορά τη πρώτη σου παράγραφο, μα φυσικά και είναι δική σου ευθύνη! Εφόσον όπως αναφέρεις οι ανάγκες είναι τεχνητές και το αναγνωρίζεις δε μπορείς να τις εξημερώσεις; Όπως είχε πει κάποιος αν θέλεις να γίνεις πλούσιος περιόρισε τα θέλω σου. Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων σε αυτή τη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλες ολες αυτες οι "θεωριες" και "ιδεολογιες" αλλα το ζητουμενο της υποθεσης ειναι η πειρατεια με ολες της τις μορφες. Το να αγορασω εγω ενα παιχνιδι, να το παιξω και να το -χαρισω- μετα σε καποιον αλλο αυτοματα με κανει πειρατη. Αν αυτος δεχτηκε το "δωρο" τον κανει κλεπταποδοχο. Αυτα για να μην μπλεκουμε τα πραγματα. Το οτι εχεις κατι original δεν σημαινει οτι δεν εισαι πειρατης ή κλεπταποδοχος. Ετσι που λες Snoob αν εγω αγορασω μεταχειρισμενο παιχνιδι δεν σημαινει οτι τα λεφτα μου αυτα πανε εκει που πρεπει, αν ανταλλαξω ενα παιχνιδι με καποιο αλλο παλι τα λεφτα αυτα δεν πανε εκει που πρεπει, αν δωρισω ενα δικο μου παιχνιδι καπου αλλου παλι το ιδιο συμβαινει γι αυτο και βρισκω λιγο τραγικη την αποψη οτι πειρατεια ειναι μονο το παρανομο downloading απο torrents ή private trackers κτλ (και οχι δεν λεω οτι ειπες κατι τετοιο απλα επειδη επικεντρωθηκες μονο εκει).

 

Τωρα τα υπολοιπα που ψιλο-διαβασα περι αριστερας, καπιταλισμου κτλ τα προσπερναω γιατι δεν ειναι καν στο θεμα μας με ουσιαστικο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες ολες αυτες οι "θεωριες" και "ιδεολογιες" αλλα το ζητουμενο της υποθεσης ειναι η πειρατεια με ολες της τις μορφες. Το να αγορασω εγω ενα παιχνιδι, να το παιξω και να το -χαρισω- μετα σε καποιον αλλο αυτοματα με κανει πειρατη. Αν αυτος δεχτηκε το "δωρο" τον κανει κλεπταποδοχο. Αυτα για να μην μπλεκουμε τα πραγματα. Το οτι εχεις κατι original δεν σημαινει οτι δεν εισαι πειρατης ή κλεπταποδοχος. Ετσι που λες Snoob αν εγω αγορασω μεταχειρισμενο παιχνιδι δεν σημαινει οτι τα λεφτα μου αυτα πανε εκει που πρεπει, αν ανταλλαξω ενα παιχνιδι με καποιο αλλο παλι τα λεφτα αυτα δεν πανε εκει που πρεπει, αν δωρισω ενα δικο μου παιχνιδι καπου αλλου παλι το ιδιο συμβαινει γι αυτο και βρισκω λιγο τραγικη την αποψη οτι πειρατεια ειναι μονο το παρανομο downloading απο torrents ή private trackers κτλ (και οχι δεν λεω οτι ειπες κατι τετοιο απλα επειδη επικεντρωθηκες μονο εκει).

 

Τωρα τα υπολοιπα που ψιλο-διαβασα περι αριστερας, καπιταλισμου κτλ τα προσπερναω γιατι δεν ειναι καν στο θεμα μας με ουσιαστικο τροπο.

 

Στη θεωρια ειναι οπως τα λες, στην πραξη ομως, κανεις δε προκειται να σε κυνηγησει, αν το αυθεντικο παιγνιδι εσυ το εχεις κανει δωρο η ανταλλαγη καπου. Αλλο το να βρουν 100 δικες σου κοπιες με τον ιδιο σειριακο δωσμενες σε ολη την περιφερεια που μενεις (σε φιλους, γειτονες κλπ), κι αλλο να "μετακινησεις" το αυθεντικο με σκοπο το δωρο, η την ανταλλαγη. Διοτι εκει, ουτε καν στην πραξη δε φαινεται η "πειρατεια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεωρια ειναι οπως τα λες, στην πραξη ομως, κανεις δε προκειται να σε κυνηγησει, αν το αυθεντικο παιγνιδι εσυ το εχεις κανει δωρο η ανταλλαγη καπου. Αλλο το να βρουν 100 δικες σου κοπιες με τον ιδιο σειριακο δωσμενες σε ολη την περιφερεια που μενεις (σε φιλους, γειτονες κλπ), κι αλλο να "μετακινησεις" το αυθεντικο με σκοπο το δωρο, η την ανταλλαγη. Διοτι εκει, ουτε καν στην πραξη δε φαινεται η "πειρατεια".

 

Ναι αλλα απο τη στιγμη που καποιοι πιανονται στην "ηθικη" του πραγματος και απο τη στιγμη που τα παραπανω που εγραψα εμπιπτουν στην πειρατεια ειπα να το ξεκαθαρισω για να μην εχουν καποιοι αυταπατες οτι επειδη αγορασαν, τους αγορασαν, χαρισαν μεταχειρισμενο παιχνιδι οτι και καλα ειναι legit και οτι δεν "εκλεψαν" γιατι ρε συ πουρναρας θα παθεις πλακα με το ποσοι πιστευουν οτι επειδη εχουν στην κατοχη τους κατι original το παιζουν holier than thou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τη πρώτη σου παράγραφο, μα φυσικά και είναι δική σου ευθύνη! Εφόσον όπως αναφέρεις οι ανάγκες είναι τεχνητές και το αναγνωρίζεις δε μπορείς να τις εξημερώσεις; Όπως είχε πει κάποιος αν θέλεις να γίνεις πλούσιος περιόρισε τα θέλω σου. Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων σε αυτή τη ζωή.

 

 

Αυτό το τελευταίο που είπε για τους πλούσιους είναι σούπερ βλακεία όποιος το είπε . Ειλικρινά. Μιλάμε για υλικά αγαθά και όχι το βουδισμό τώρα. Η οποία ήταν γαμάτη θεωρία, όταν ο πολέμαρχος βίαζε την κόρη σου και έκλεβε την περιουσία σου και έκοβε το κεφάλι του γιου σου , εσύ το έριχνες στη νιρβάνα και πως η πηγή κάθε δυστυχίας είναι η επιθυμία και πως δεν θα έπρεπε να επιθυμείς να δεις το γιο σου να μεγαλώνει και το να δουλεύεις για να χαρείς τους κόπους σου.

 

Η επόμενη ερώτηση για να ξεκινάμε και λίγο φιλοσοφικά , πιστεύεις οτι το να αναγνωρίσεις ότι μια ανάγκη είναι τεχνητή σημαίνει ότι είναι και δική σου ευθύνη να την κόψεις? Ας πάρουμε ένα ξεκάθαρο παράδειγμα. Τα ναρκωτικά είναι τεχνητή ανάγκη. Στην επιβάλλουν με το ζόρι 25 χρόνια. Το ότι είσαι ναρκομανής είναι δική σου ευθύνη τη στιγμή που το αντιλαμβάνεσαι ή των άλλων που στην επέβαλλαν?

 

Ας το κάνουμε πιο απλά. Όλη σου η κοινωνία στηρίζεται στον ηλεκτρισμό. Αν κάποια μέρα στο χρεώνουν 1000δολάρια Η εσύ πλέον δεν έχεις λεφτά να το πληρώσεις και μπορούν να το απολαμβάνουν το 1% του πληθυσμού είναι δική σου ευθύνη που θα προσπαθήσεις να το κλέψεις όταν όλη σου η ζωή είναι βασισμένη στη συγκεκριμένη μορφή ενέργειας?

 

Να το δουμε και ψυχολογικά. Αν δέρνω τη γυναίκα μου και λέω πως στο παιδί μου ότι είναι σωστό μέχρι τα 20 και η πλάκα να είναι πως και η γυναίκα μου του το λέει, πρέπει να θεωρείτε εγκληματίας όταν αρχίσει να δέρνει τη γυναίκα του? ¨οταν το καταλάβει ότι είναι κακό να δέρνει τη γυναίκα του αλλά εντούτοις το κάνει, πιος φταίει πλέον?

 

¨Οταν από παιδάκι βλέπεις 3 ώρες διαφημίσεις με παιχνίδια, κονσόλες και άλλα τέτοια , φτάνεις σε κάποια ηλικια και σου λένε, φίλε είναι τεχνητή ανάγκη , εσύ φταις που θες ακόμα να παίξεις?

 

Δηλαδή πως τα καταλαβαίνεις αυτά? Μήπως φταίει το αφρικανάκι που πυροβολάει με καλάσνικοφ συνομήλικους γιατί έτσι το μεγάλωσαν? Όταν του πει κάποιος ''ε μεγάλε είναι λάθος'' εσύ πιστεύεις ότι αν διαπράξει άλλους φόνους φταίει αυτός και μόνο αυτός?

 

Η ψευδαίσθηση της ελεύθερης βούλησης είναι ίσως από τις μεγαλύτερες απάτες σε αυτό τον κόσμο.

 

Και Ikaruga δες και αυτή την πλευρά. Είμαι πειρατής γιατί είναι ο μόνος τρόπος να ικανοποιήσω την ανάγκη που οι εταιρείες μου δημιούργησαν. O Snoob θα το θέσει σε νομική βάση ότι εφόσον έχει κηρυχτεί παράνομο και είμαι μέλος μιας κοινωνίας με νόμους ΕΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. Ε λοιπόν δεν ψήφισα κανένα νόμο και ούτε είδα το νόμο να με προστατεύει από την πλύση εγκεφάλου. Και ότι είναι νόμιμο δεν σημαίνει ότι είναι και ηθικό κατεμέ τουλάχιστον. Νόμιμο ήταν και το παιδομάζωμα και τα 300 ευρώ σε όσους έχουν μπλοκάκι ακόμα και ανενεργό. Όλα νόμιμα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

^^^

Νομίζω ότι τα παραδείγματα άρχισαν να ξεφεύγουν και προσωπικά πέρα από τα βολικά συμπεράσματα (όσο βολικό μπορεί να πει κανείς ότι δεν φταίει μόνο ο πειρατής αλλά και άλλοι παράγοντες), τα βρίσκω από άστοχα έως εκτός θέματος.

 

Το παιχνίδι προσφέρει διασκέδαση. Το εμπορικό PC game οφείλεις να το πληρώσεις για να το παίξεις. Δεν είναι απαραίτητο αγαθό και δεν είναι ανάγκη. Δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν το στερηθεί, και δεν είναι καθόλου δύσκολο να κόψεις το παιχνίδι ή να το περιορίσεις, αν το αποφασίσεις ή το αποφασίσουν οι καταστάσεις για σένα. Είναι τόσο απλό.

 

Και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, εφόσον γνωρίζεις ότι η πειρατεία είναι παράνομη πράξη, και συνεχίζεις να τη διαπράττεις, ναι, φταίς εσύ και μόνο εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^

Νομίζω ότι τα παραδείγματα άρχισαν να ξεφεύγουν και προσωπικά πέρα από τα βολικά συμπεράσματα (όσο βολικό μπορεί να πει κανείς ότι δεν φταίει μόνο ο πειρατής αλλά και άλλοι παράγοντες), τα βρίσκω από άστοχα έως εκτός θέματος.

 

Το παιχνίδι προσφέρει διασκέδαση. Το εμπορικό PC game οφείλεις να το πληρώσεις για να το παίξεις. Δεν είναι απαραίτητο αγαθό και δεν είναι ανάγκη. Δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν το στερηθεί, και δεν είναι καθόλου δύσκολο να κόψεις το παιχνίδι ή να το περιορίσεις, αν το αποφασίσεις ή το αποφασίσουν οι καταστάσεις για σένα. Είναι τόσο απλό.

 

Και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, εφόσον γνωρίζεις ότι η πειρατεία είναι παράνομη πράξη, και συνεχίζεις να τη διαπράττεις, ναι, φταίς εσύ και μόνο εσύ.

 

 

Περίεργο γιατί εγώ ήξερα πως υπάρχουν κλινικές απεξάρτησης από τo Internet και το gaming. Παπαριές λένε δηλαδή οι επιστήμονες ετσι? Είναι τόσο απλό. Δεν υπάρχουν δηλαδή ψυχολογικές εξαρτήσεις. Pretorian ούτε το ρεύμα είναι απαραίτητο αγαθό, πως θα σου φαινόταν να μη μπορείς να το πληρώσεις? Αν δεν είχες λεφτά για φαγητό? Θα έκλεβες? Θα έπρεπες να τιμωρηθείς το ίδιο με έναν που έκλεψε για το γούστο του? Πιστεύεις ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα?

 

Στην τελική γιατί νομίζεις ότι κάποιος είναι πειρατής? Αυτό δεν συζητάμε? Τι συζητάμε? Αν είναι παράνομο? Ευχαριστώ, είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να απαντήσεις τώρα; Τι να απαντήσεις στον άνθρωπο που ειρωνεύεται άλλο χρήστη ότι "η ανάγνωση δεν ισοδυναμεί με κατανόηση"; Να κοιταχτεί στον καθρέφτη και να το επαναλάβει στον εαυτό του; Μάλλον.

 

Σε βρισκω επιθετικο και βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα.Μηπως γιατι εισαι προγραμματιστης και σεκφτεσαι συντεχνιακα?Δεν το ξερω ρωταω να μου πεις αν θελεις τι δουλεια κανεις.

Επισης δεν ειρωνευομαι απολυτως κανενα.Για διαβασε καλυτερα.Μια προτροπη κανω προς τον συνομιλητη μου,πιστευοντας οτι δεν καταλαβε σε βαθος αυτα που εγραψα.Η ειρωνια ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα..

 

Δηλαδή, έχουμε ένα παράδειγμα όπου η πειρατεία δεν έχει να κάνει με το κόστος, ούτε με την ποιότητα του παιχνιδιού, αλλά με το μέγεθος. Κι όλα αυτά αποτέλεσαν αφορμή για την ανάλυση περί καπιταλισμού;

 

Κατ'αρχην εγω προσωπικα δεν αναφερθηκα σε μεγεθος,ξαναδιαβασε να δεις ποιος γραφει τι.

 

Μηπως και εσυ χρειαζεται να διαβασεις σκεφτομενος λιγο προσεκτικοτερα αυτα που γραφω?Χωρις ιχνος ειρωνιας?Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι η γενικη οικονομικη κατασταση καποιου ειναι ασχετη με την δυνατοτητα διασκεδασης του και την πιθανη παραβατικοτητα του απεναντι σε νομους κομμενους και ραμμενους για το συμφερον των πλουσιων,των εταιριων κ.τ.λ.?Εγω νομιζω οτι ειναι στοιχειωδως λογικο αυτο που υποστηριζω.Το να διαφωνεις ειναι δικαιωμα σου,αλλα το να λες οτι ειναι παραλογο και ασχετο ειναι απλα λαθος σου.

 

Όταν καταληστεύονται άνθρωποι που διαθέτουν το προϊόν τους έναντι 10 ευρώ (1,428% ενός μισθού 700 ευρώ), τι μου εγγυάται ότι δε θα καταληστεύονται άνθρωποι που διαθέτουν το προϊόν τους έναντι 50 ευρώ (1% ενός μισθού 5000 ευρώ); Τι μου εγγυάται ότι σε μια κοινωνία όπου ο κατώτατος μισθός είναι 5000 ευρώ, το κόστος ενός παιχνιδιού δεν θα πάει στα 100 ευρώ (2% του κατώτατου μισθού) ή και παραπάνω;

 

Δηλαδη εδω υποστηριζεις οτι ενα ατομο που βγαζει 700 ευρω και κατεβαζει πειρατικα ενα game 10 ευρω ,ειναι πιθανον να συνεχισει την ιδια πρακτικη αν βγαζει 5000 ευρω και το game κοστιζει 50.Δηλαδη ενας ανθρωπος καλυπτει τις ιδιες αναγκες ποιοτητας διαβιωσης οταν βγαζει 700 και τις ιδιες με τις 5000 οποτε θα συνεχισει να ειναι πειρατης γιατι ειναι ανηθικος και αυτο το διατρητο λογικα συμπερασμα το βαφτιζεις σοβαρο επιχειρημα?Οταν με την τωρινη ακριβεια θα εβγαζα 5000 δεν θα ειχα κανενα προβλημα να αγορασω νομιμα,γιατι θα υπερκαλυπτα τις αναγκες ποιοτικης διαβιωσης ,επομενως η συγκριση σου δεν στεκει.

 

Δε θα ήθελα να συνεχίσω. Όχι τόσο επειδή ένας άνθρωπος που δε με γνωρίζει κατέβασε από το μυαλό του πως "είμαι πλούσιος" γι' αυτό γράφω ό,τι γράφω, αλλά επειδή δε νομίζω ότι θα μπορέσω να συνεχίσω χωρίς να γράψω τι πραγματικά πιστεύω για την προηγούμενη ανάλυση.Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Δεν αναφερθηκα προσωπικα σε σενα,αλλα οντως πιστευω οτι την αντιληψη της καταστασης οπως την εχεις την εχουν οι βολεμενοι του συστηματος και οσοι εχουν μαθει να σκεφτονται αποδεχομενοι της αξιες του καπιταλιστικου συστηματος.Οταν γινεται κοινωνικος διαλογος,και για μενα η συζητηση περι gaming ειναι συζητηση περι διασκεδασης ,οποτε εχει εντονα πολιτικο και κοινωνικο χαρακτηρα,αναποφευκτα ενας συνομιλητης θιγεται γιατι καποιος που διαφωνει μαζι του θιγει αποψεις που εκεινος τις θεωρει υπερανω αμφισβητησης.Αλλα αν ειναι να ξεπεσουμε σε προσωπικες επιθεσεις και λεκτικους λεονταρισμους τυπου ΄΄θα πω τι πραγματικα πιστευω για την προηγουμενη αναλυση'' νομιζω οτι μαλλον θα πρεπει να κανεις μια αυτοκριτικη για τις αρχες σου της διαλεκτικοτητας και για την βασικη αρχη του site στο οποιο εισαι moderator να διαφωνουμε χωρις προσωπικες επθεσεις,οι οποιες δεν ειναι μονο καταφορες βρισιες,αλλα παραποιησεις των λεγομενων του αλλου,και εμμεσες υποτιμητικες αναφορες σε αλλους,σημαδι ξεκαθαρο επιχειρηματικης αδυναμιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Περίεργο γιατί εγώ ήξερα πως υπάρχουν κλινικές απεξάρτησης από τo Internet και το gaming. Παπαριές λένε δηλαδή οι επιστήμονες ετσι? Είναι τόσο απλό. Δεν υπάρχουν δηλαδή ψυχολογικές εξαρτήσεις.

Ναι είναι περίεργο. Αυτά τα άτομα επέτρεψαν στον εαυτό τους ασυδοσίες όσο αφορά το internet Και το gaming. Το επέφεραν οι ΙΔΙΟΙ στον εαυτό τους και συνεπώς ευθύνονται για την εξάρτησή τους.

Σε αυτά τα άτομα, δεν δικαιολογείς την πειρατεία για να συνεχίσουν τον εθισμό τους. Δεν θα πεις "α αυτός είναι εθισμένος, άρα λογικό να είναι πειρατής".

Προσπαθείς να τους κάνεις να ξεκόψουν. Οπότε τι ακριβώς πρέπει να μου πει αυτό το παράδειγμα (μιας ΑΡΡΩΣΤΗΣ περίπτωσης) που υποδεικνύεις;

 

Pretorian ούτε το ρεύμα είναι απαραίτητο αγαθό, πως θα σου φαινόταν να μη μπορείς να το πληρώσεις?

Το ρεύμα είναι απαραίτητο αγαθό υπό την έννοια ότι τόσες πολλές δραστηριότητές και η εργασία μας (για κάποιους από εμάς) εξαρτώνται άμεσα από αυτό.

ΑΝ (και είναι μεγάλο "αν") δεν είχα να πληρώσω, θα μου το έκοβαν. Είναι απλό. Θα μου κακοφαινόταν; Ίσως. Αλλά θα καταλάβαινα το γιατί και θα το δεχόμουν. (είναι πολύ υποθετικό και άστοχο το παράδειγμα όμως για να βγει κάτι με νόημα ώς συμπερασμα)

 

Αν δεν είχες λεφτά για φαγητό? Θα έκλεβες? Πιστεύεις ότι συγκρίνω ανόμοια πράγματα?

Προφανώς και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελος, το να λες οτι εισαι gamer αλλα ο υπολογιστης σου ειναι πολυ κατωτερος ενος gamer, ερχεσαι παλι στα λογια μου, οτι ουτε αυτο σε βαζει στο μεσο ορο. Εισαι μεν gamer, αλλα χωρις τον εξοπλισμο ενος gamer.

Που το λεω εγω αυτο?Εγω εγραψα οτι ειναι φτηνο να φτιαξεις ενα δυνατο gaming pc στις μερες μας. :devil:

 

Τωρα, οσον αφορα την οικονομικη εξαθλιωση, πιστευω οτι θα εβγαινε πιο πριν σε αλλα πραγματα, παρα στην πειρατεια. Δεν μου φαινεται λογικο να παιρνω 500 ευρω, και αντι να τα κανω πουτανα που ουτε να φαω δεν εχω, πειρατευω το παιγνιδι για να κανω την επανασταση μου.

 

Εγω δεν μιλησα οτι ειναι επαναστατικο το να πειρατευεις το game ,απλα υποστηριξα οτι ειναι ηθικο και δικαιολογημενο σαν αναλυση,γιατι το πολιτικο συστημα ειναι χρεωκοπημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι περίεργο. Αυτά τα άτομα επέτρεψαν στον εαυτό τους ασυδοσίες όσο αφορά το internet Και το gaming. Το επέφεραν οι ΙΔΙΟΙ στον εαυτό τους και συνεπώς ευθύνονται για την εξάρτησή τους.

Σε αυτά τα άτομα, δεν δικαιολογείς την πειρατεία για να συνεχίσουν τον εθισμό τους. Δεν θα πεις "α αυτός είναι εθισμένος, άρα λογικό να είναι πειρατής".

Προσπαθείς να τους κάνεις να ξεκόψουν. Οπότε τι ακριβώς πρέπει να μου πει αυτό το παράδειγμα (μιας ΑΡΡΩΣΤΗΣ περίπτωσης) που υποδεικνύεις;

 

 

Το ρεύμα είναι απαραίτητο αγαθό υπό την έννοια ότι τόσες πολλές δραστηριότητές και η εργασία μας (για κάποιους από εμάς) εξαρτώνται άμεσα από αυτό.

ΑΝ (και είναι μεγάλο "αν") δεν είχα να πληρώσω, θα μου το έκοβαν. Είναι απλό. Θα μου κακοφαινόταν; Ίσως. Αλλά θα καταλάβαινα το γιατί και θα το δεχόμουν. (είναι πολύ υποθετικό και άστοχο το παράδειγμα όμως για να βγει κάτι με νόημα ώς συμπερασμα)

 

 

Προφανώς και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

 

H διαφορά σε σένα και μένα είναι ότι εσύ πιστεύεις πως ο άνθρωπος είναι ανεπηρέαστος από το περιβάλλον . Πχ τα παιδιά ευθύνονται που πάιζουν και εθίζονται, όχι οι εταιρείες που κάνουν εθιστικά παιχνίδια. Και εδώ μιλάμε για κλινικές αλλά αδυνατείς να το δεις ότι πέραν του 100% εθισμού υπάρχει και το 10% εθισμού. Η ανάγκη του να αγοράζεις και να αποκτάς. Εσύ πιστεύεις δηλαδή ότι η πειρατεία δεν έχει τη βάση της στην ανάγκη καταναλωτισμού? Και τον καταναλωτισμό τον βλέπεις μόνο στο gaming? Δεν το βλέπεις ας πούμε στο 90% του πληθυσμού πχ. Ας τα πάρουμε 1 1 λοιπόν.

 

Πιστεύεις ότι ζούμε σε καταναλωτική κοινωνία και το ''σύστημα'' μας δημιουργεί καταναλωτικές ανάγκες? Αν πεις όχι δεν θα συνεχίσω την κουβέντα και ο καθένας την γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι προσφέρει διασκέδαση. Το εμπορικό PC game οφείλεις να το πληρώσεις για να το παίξεις. Δεν είναι απαραίτητο αγαθό και δεν είναι ανάγκη. Δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν το στερηθεί, και δεν είναι καθόλου δύσκολο να κόψεις το παιχνίδι ή να το περιορίσεις, αν το αποφασίσεις ή το αποφασίσουν οι καταστάσεις για σένα. Είναι τόσο απλό.Και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, εφόσον γνωρίζεις ότι η πειρατεία είναι παράνομη πράξη, και συνεχίζεις να τη διαπράττεις, ναι, φταίς εσύ και μόνο εσύ.

 

Η διασκεδαση ειναι κοινωνικο αγαθο.Για εναν μπορει να ειναι να παει στο θεατρο,για αλλον να παιξει ενα game.Ειναι εντελως απαραιτητο αγαθο για πολλους γιατι ο ανθρωπος δεν ειναι μια μηχανη που δουλευει,εχει αναγκη να ξεφυγει απο την καθημερινοτητα,και μερικες φορες το κανει σαν gamer.Μπορεις να πεις οτι δεν ειναι απαραιτητο αγαθο για την επιβιωση του,αυτο ναι.

 

Ειναι παρανομη η πειρατεια για τις εταιρειες ,για μενα που εχω αλλη πολιτικη αποψη,ειναι παρανομες οι εταιρειες με τις πρακτικες τους και οι κυβερνησεις που συνεχως ειναι μαριονετες στα χερια του κεφαλαιου,και οι πολιτικαντηδες που κλεβουν εκατομμυρια και συνεχιζουν να διαφευγουν.Οι κλικες του διεφθαρμενου συστηματος ειναι οι μεγαλυτεροι παρανομοι.Και αναγκαζουν μετα τον φτωχο πολιτη που δεν μπορει να ξεφυγει να πληρωνει με δυσβασταχτους φορους για την ανικανοτητα τους και την διαφθορα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Benign, όσο και ας τα πιστεύω και εγώ αυτά ας το πάρουμε πιο λάου λάου. Έκανα μια ερώτηση απλή στον Praetorian. Ας το πάρουμε από εκεί. Ας μην επεκταθούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

H διαφορά σε σένα και μένα είναι ότι εσύ πιστεύεις πως ο άνθρωπος είναι ανεπηρέαστος από το περιβάλλον . Πχ τα παιδιά ευθύνονται που πάιζουν και εθίζονται, όχι οι εταιρείες που κάνουν εθιστικά παιχνίδια. Και εδώ μιλάμε για κλινικές αλλά αδυνατείς να το δεις ότι πέραν του 100% εθισμού υπάρχει και το 10% εθισμού. Η ανάγκη του να αγοράζεις και να αποκτάς. Εσύ πιστεύεις δηλαδή ότι η πειρατεία δεν έχει τη βάση της στην ανάγκη καταναλωτισμού? Και τον καταναλωτισμό τον βλέπεις μόνο στο gaming? Δεν το βλέπεις ας πούμε στο 90% του πληθυσμού πχ. Ας τα πάρουμε 1 1 λοιπόν.

 

Πιστεύεις ότι ζούμε σε καταναλωτική κοινωνία και το ''σύστημα'' μας δημιουργεί καταναλωτικές ανάγκες? Αν πεις όχι δεν θα συνεχίσω την κουβέντα και ο καθένας την γνώμη του.

Βασικά το αρχικό σου συμπέρασμα για μένα (πρώτη πρόταση) είναι λάθος. (τι κουβέντα να συνεχίσω λοιπόν; )

 

+ Μια εταιρία δεν μπορεί να κάνει "εθιστικά" παιχνίδια. Ένα παιχνίδι είναι εθιστικό, όσο το επιτρέπεις να είναι. Από ό,τι βλέπω αυτό δεν το καταλαβαίνεις.

+ Η περίπτωση με τις κλινικές, αναφέρεται σε άρρωστη/παθολογική κατάσταση. Δεν είναι κάτι το υγιές για να το φέρεις ως επιχείρημα (δε ξέρω και γω γιατί) σχετικά με την πειρατεία.

+ Το θέμα μας ΔΕΝ είναι η καταναλωτική κοινωνία που ζούμε. Είναι ότι η πειρατεία είναι παράνομη πράξη. Όσες πλαστές ανάγκες και να (νομίζεις/θεωρείς πως) σου δημιουργεί η καταναλωτική κοινωνία ΟΦΕΙΛΕΙΣ να έχεις αναπτύξει υγιείς αντιστάσεις για να μην καταστραφείς οικονομικά/ψυχολογικά/κοινωνικά. Η πειρατεία δεν είναι ούτε υγιείς αντίσταση ούτε νόμιμη.

 

Η διασκεδαση ειναι κοινωνικο αγαθο.Για εναν μπορει να ειναι να παει στο θεατρο,για αλλον να παιξει ενα game.Ειναι εντελως απαραιτητο αγαθο για πολλους γιατι ο ανθρωπος δεν ειναι μια μηχανη που δουλευει,εχει αναγκη να ξεφυγει απο την καθημερινοτητα,και μερικες φορες το κανει σαν gamer.Μπορεις να πεις οτι δεν ειναι απαραιτητο αγαθο για την επιβιωση του,αυτο ναι.

 

Η διασκέδαση γενικά ναι είναι αγαθό. Και μπορείς να το εξασφαλίσεις με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. ΑΝ επιλέξεις τρόπους επι πληρωμή, θα πρέπει να πληρώσεις. Έτσι λειτουργεί το πράγμα.

(το "απαραίτητο αγαθό" που είπα δεν πήγαινε φυσικά στην "διασκέδαση" γενικά. Πήγαινε στο PC game ΕΙΔΙΚΑ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...