Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε πρόκειται για ελληνική νοοτροπία. Το ίδιο ισχύει για κάθε πειρατή, είτε είναι Έλληνας είτε είναι Άγγλος,Γάλλος,Ινδός,κτλ. Απλά ο καθένας βρίσκει τη δικαιολογία που κολλάει καλύτερα στη δική του περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με βαση την διεθνη νομοθεσια,πειρατεια ειναι η δια της βιας αφαιρεση περιουσιας ενος ανθρωπου,απο καποιον ιδιωτη.(Οχι καποιο κρατος.)Οταν το κρατος σε κλεβει,οπου κρατος ο μηχανισμος του κεφαλαιου που απομυζα τον φτωχο πολιτη τοτε λεγεται οικονομικη πολιτικη. :devil:

 

Πολλοι αξιολογουν το θεμα επηρεασμενοι απο τις αρχες τους,οπως αυτες τους τις εχουν διδαξει απο οταν ηταν μικρα παιδια εχοντας υποστει μια πλυση εγκεφαλου,αλλα οπως και να εχει υπο το πρισμα του καπιταλιστικου συστηματος που μας εξουσιαζει.Αυτο το συστημα ελεγχει απολυτα την ζωη μας,εχει θεσει τις δικες του ηθικες παραμετρους, που διεπουν ολες τις πτυχες της καθημερινης μας ζωης.

 

Αλλα ειναι αυτο το συστημα επιτυχημενο?Απο οτι εχει αποδειχθει ιστορικα,ειναι περα για περα αδικο.Ο πλουτος ειναι στα χερια των λιγων και ενα μερος της μικροαστκης ταξης που ηταν βολεμενοι υπο το παρων συστημα,βοηθουσαν την διαιωνιση του,αφου αυτοι ετρωγαν καποια παραπανω ψιχουλα απο οτι η πιο φτωχη κοινωνικα ταξη.Τωρα και αυτοι στερουνται καποια απο αυτα τα προνομια και μπηκαν στο κλαμπ των αγανακτισμενων η αλλιως των χεσμενων απο το συστημα.

 

Πιο συγκεκριμενα τωρα,σε μια κοινωνια με δικαιοτερη κατανομη του πλουτου, η πειρατεια software θα ηταν απαραδεκτη αλλα δυστυχως οπως ειναι τωρα τα πραγματα ειναι περα για περα ηθικη και δικαιολογημενη,οσο δικαιολογημενος ειναι ο καπιταλισμος που ειναι ετσι δομημενος ωστε να κανει τους πλουσιους πλουσιοτερους και τους φτωχους φτωχοτερους.Μια σου και μια μου που λενε.

 

Οσο για τις μικρες εταιριες που παραγουν υπεροχα games σε φτηνες τιμες,οντως ειναι κριμα που θιγονται απο την πειρατεια,αλλα εφοσον θελουν να φτιαχτουν οικονομικα μεσω του παροντος αδικου κοινωνικου συστηματος,θα υποστουν τις συνεπειες του.Και αν ποτε γινουν επιτυχημενες και μεγαλυτερες,ακολουθωντας το καπιταλιστικο μοντελο,θα θετουν μεγαλυτερες και πανακριβες τιμες γιατι ετσι ειναι το εμπορικο συστημα και δεν μπορουν να κανουν αλλιως.

 

Αρα δεν υπαρχει αθωα εταιρεια,μικρη η μεγαλη απο την στιγμη που ειναι μια ομαδα ανθρωπων που ειναι επιχειρηματιες και προσπαθουν να γινουν ευποροι με το τωρινο συστημα.

 

Αν ομως ,υποθετικα ο μεσος μισθος ενος ανθρωπου ανταποκρινονταν στο κοινο περι δικαιου αισθημα (ενα παραδειγμα ,αν ηταν 5.000 ευρω)αν δεν υπηρχε καθολου,η ελαχιστη ανεργια,που ειναι ντροπη για ενα πολιτισμενο πλανητη να πεινουν ανθρωποι,τοτε και μονο τοτε θα ηταν ντροπη η πειρατεια.Η ηθικη περι πειρατειας ειναι προνομιο και πολυτελεια των ευνοουμενων.

 

Επισης δεν ειναι σωστο το επιχειρημα αν δεν σου αρεσει μην αγοραζεις,οχι μονο γιατι προερχεται απο πλουσιους κυριως τυπους που δεν εχουν προβλημα,αλλα γιατι ισοδυναμει με το αν δεν εχεις τα χρηματικα φοντα,μην αγορασεις αυτοκινητο,μη κανεις παιδια,μην αναπνεεις ,μην ζεις.Ενω απο μονη της η μη δυνατοτητα της απολαυσης των ιδιων πραγματων απο ολο τον λαο ,ειναι εγκλημα αναντιον του.Ειτε αυτο ειναι gaming,ειτε ειναι αλλες απολαυσεις που γευονται κυριως οι ευποροι υποστηρικτες του.Η εργασια δεν ειναι τυχη ειναι δικαιωμα του πολιτη,οπως και η ισοτητα σε ολα.

 

Τελος να τονισω,οτι σεβομενος αυτο το υπεροχο site ,δεν προτεινω η προωθω την πειρατεια απλα με το post μου δινω την φιλοσοφικη και πολιτικη παραμετρο του θεματος οπως εγω την καταλαβαινω.Αν το ελεγα με μια μικρη προταση,επειδη ο καπιταλισμος ειναι διατρητο ηθικα συστημα η πειρατεια ειναι φυσικη του εξελιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το παιχνίδι που κάνει 40 ευρώ, μετά από λίγους μήνες πέφτει στα 10 ευρώ, όταν σε υπηρεσίες όπως το Steam σου έχει 5 παιχνίδια μαζί με 5 ευρώ, το wall of text που έγραψες για περι καπιταλισμού, πλουτοκρατίας, ηθικής και ανηθικότητας στη πειρατεία, σόρρι αλλά είναι εκτός πραγματικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το παιχνίδι που κάνει 40 ευρώ, μετά από λίγους μήνες πέφτει στα 10 ευρώ, όταν σε υπηρεσίες όπως το Steam σου έχει 5 παιχνίδια μαζί με 5 ευρώ, το wall of text που έγραψες για περι καπιταλισμού, πλουτοκρατίας, ηθικής και ανηθικότητας στη πειρατεία, σόρρι αλλά είναι εκτός πραγματικότητας.

 

Αλλο να διαβαζει,αλλα να καταλαβαινει κανεις σε βαθος αυτα που γραφονται.

 

Οι υπηρεσιες που αναφερεις,προυποθετουν internet και κατ' επεκταση τηλεφωνια που χρεωνεται και που το κρατος βρισκει την ευκαιρια να σε γεμισει διαφορους αλλους φορους, και που κοστιζει,κατα την γνωμη μου ακομη αρκετα ακριβα σε ετησια βαση.Οσο για ενα hit game να πεφτει σε ενα μηνα απο 40 ευρω σε δεκα?Δεν το εχω δει.Για ριξε μου σε παρακαλω μερικα παραδειγματα σε links με στοιχεια games που απο 40 και ανω ευρω εχουν πεσει σε ενα μηνα στα 10 και λιγοτερο γιατι υποφερω απο την αυταπατη οτι αυτο η δεν υσχυει η ειναι μικρη εξαιρεση. :devil:

 

 

Επισης σορρυ,αλλα ξεχασα να αναφερω και την πιστωτικη καρτα που χρειαζεσαι για να αγορασεις μεσω steam ,αλλο ενα κολπακι του συστηματος για αμεση και εμμεση ληστεια.Για να μην πουμε για το software του Steam που συλλεγει στοιχεια του τι κανεις στο PC,αφου το εγκαταστησεις στο μηχανημα σου.Αυτοι βεβαια αναφερουν οτι συλλεγουν μονο στατιστικα στοιχεια αλλα προσωπικα δεν τους πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπηρεσιες που αναφερεις,προυποθετουν internet και κατ' επεκταση τηλεφωνια που χρεωνεται και που το κρατος βρισκει την ευκαιρια να σε γεμισει διαφορους αλλους φορους, και που κοστιζει,κατα την γνωμη μου ακομη αρκετα ακριβα σε ετησια βαση.Οσο για ενα hit game να πεφτει σε ενα μηνα απο 40 ευρω σε δεκα?Δεν το εχω δει.Για ριξε μου σε παρακαλω μερικα παραδειγματα σε links με στοιχεια games που απο 40 και ανω ευρω εχουν πεσει σε ενα μηνα στα 10 και λιγοτερο γιατι υποφερω απο την αυταπατη οτι αυτο η δεν υσχυει η ειναι μικρη εξαιρεση. :devil:

Brink απ'τα 30€ στα 12€ σε λιγότερο από δυο μήνες.

Παρομοίως το Shift 2 στα 15€.

Assassin's Creed Brotherhood στα 16€ 4 μήνες μετά τη κυκλοφορία του.

Shogun 2 στα 17€ επίσης μετά από 4 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από την άλλη όμως δεν έχω δει κάποιο παιχνίδι να γίνετε ελεύθερου λογισμικού και να διανέμετε ελεύθερα στην κοινότητα ώστε να το βελτιώσει τροποποιήσει όποιος θέλει. Δεν έχω δει από κάποιο πανεπιστήμιο η ακόμα και φοιτητές η από κάποιον αριστερό ιδεολογικό χώρο να προσπαθήσουν να φτιάξουν ένα τέτοιο λογισμικό-παιχνίδι.

Ωραία η θεωρία αλλά στην πράξη ο αριστερός η ακόμα και ο αναρχικός χώρος χωλαίνουν. Ιδίως στον χώρο της τεχνολογίας οι "σύντροφοι" είναι όλοι τους βαθιά νυχτωμένοι. Ακόμα και οι πράξεις διαδικτυακού αντάρτικου είναι άγνωστες λέξεις για τους ίδιους πόσο μάλλον το να δημιουργούν λογισμικό ελεύθερο χωρίς κανόνες ακόμα και παιχνίδια και να τα διαθέτουν ελεύθερα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brink απ'τα 30€ στα 12€ σε λιγότερο από δυο μήνες.

Παρομοίως το Shift 2 στα 15€.

Assassin's Creed Brotherhood στα 16€ 4 μήνες μετά τη κυκλοφορία του.

Shogun 2 στα 17€ επίσης μετά από 4 μήνες.

 

Μικρος αριθμος games σε συγκριση με αυτα που κυκλοφορουν.

 

Και παλι το νοημα αυτων που εγραψα ειναι αλλο.Η αποψη που εγραψα απτεται σε κοινωνικες συνισταμενες.Δεκα ευρω για ενα game οταν ενας μεσος gamer παιζει 10 games μινιμουμ το μηνα ειναι 100 ευρω.Ασε που οι πιο πολλοι gamers που ξερω παιζουν πολυ παραπανω απο 10.Αλλα το θεμα δεν ειναι η τιμη των games.Αυτο προσπαθω να δωσω να γινει αντιληπτο.Το θεμα ειναι η οικονομικη ανισοτητα και η γενικη ακριβεια. Δεν επηρεαζει την αγοραστικη δυνατοτητα ενος gamer η γενικοτερη οικονομικη του κατασταση?

 

Αν ο κατωτατος μισθος ενος εργαζομενου ηταν οσο επρεπε η πειρατεια θα ηταν μηδαμινη ,αυτο λεω.

 

Και από την άλλη όμως δεν έχω δει κάποιο παιχνίδι να γίνετε ελεύθερου λογισμικού και να διανέμετε ελεύθερα στην κοινότητα ώστε να το βελτιώσει τροποποιήσει όποιος θέλει. Δεν έχω δει από κάποιο πανεπιστήμιο η ακόμα και φοιτητές η από κάποιον αριστερό ιδεολογικό χώρο να προσπαθήσουν να φτιάξουν ένα τέτοιο λογισμικό-παιχνίδι.

Ωραία η θεωρία αλλά στην πράξη ο αριστερός η ακόμα και ο αναρχικός χώρος χωλαίνουν. Ιδίως στον χώρο της τεχνολογίας οι "σύντροφοι" είναι όλοι τους βαθιά νυχτωμένοι. Ακόμα και οι πράξεις διαδικτυακού αντάρτικου είναι άγνωστες λέξεις για τους ίδιους πόσο μάλλον το να δημιουργούν λογισμικό ελεύθερο χωρίς κανόνες ακόμα και παιχνίδια και να τα διαθέτουν ελεύθερα σε όλους

 

 

Μια τετοια προσπαθεια ειναι εξαιρετικα δυσκολη για πολλους λογους.Γινονται πολυ αργα,ειναι η αληθεια,αποπειρες και απο οτι ξερω αρχιζουν και εμφανιζονται games ελευθερου λογισμικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρος αριθμος games σε συγκριση με αυτα που κυκλοφορουν.

 

Και παλι το νοημα αυτων που εγραψα ειναι αλλο.Η αποψη που εγραψα απτεται σε κοινωνικες συνισταμενες.Δεκα ευρω για ενα game οταν ενας μεσος gamer παιζει 10 games μινιμουμ το μηνα ειναι 100 ευρω.Ασε που οι πιο πολλοι gamers που ξερω παιζουν πολυ παραπανω απο 10.Αλλα το θεμα δεν ειναι η τιμη των games.Αυτο προσπαθω να δωσω να γινει αντιληπτο.Το θεμα ειναι η οικονομικη ανισοτητα και η γενικη ακριβεια. Δεν επηρεαζει την αγοραστικη δυνατοτητα ενος gamer η γενικοτερη οικονομικη του κατασταση?

 

Αν ο κατωτατος μισθος ενος εργαζομενου ηταν οσο επρεπε η πειρατεια θα ηταν μηδαμινη ,αυτο λεω.

 

 

 

 

Μια τετοια προσπαθεια ειναι εξαιρετικα δυσκολη για πολλους λογους.Γινονται πολυ αργα,ειναι η αληθεια,αποπειρες και απο οτι ξερω αρχιζουν και εμφανιζονται games ελευθερου λογισμικου.

 

Θα διαφωνησω...

κατ' αρχην γιατι τα ενδεικτικα αυτα παιγνιδια δεν ειναι απλα καποια παιγνιδια, αλλα τα τοπ εκεινη την περιοδο, αλλα ακομη και σημερα.

Επισης ενας gamer που καταφερνει να τελειωσει 10 παιγνιδια σε ενα μηνα, σημαινει οτι πινει και 60 καφεδες και δεκαδες ποτα, σνακς κλπ, το μηνα (διοτι για να μπορεσεις να παιξεις 10 παιγνιδια, δειχνει οτι εχεις απλετο χρονο), που μεταφραζονται σε πανω απο 500 ευρω το μηνα. Ενας gamer λοιπον, που εχει την ευχερεια χρονου να τερματισει 10 παιγνιδια, σημαινει οτι εχει την οικονομικη πολυτελεια να εχει υπολογιστη βαρβατο και να εχει εξασφαλισμενη οικονομικη ανεση ωστε να μη δουλευει. Αν τωρα ειναι γιος βιοπαλαιστη που προτιμα να χαλασει 10 ευρω σε μια διωρη εξοδο, απο το να παρει ενα παιγνιδι που θα τον κρατησει 20-30 ωρες απασχολημενο, ειναι θεμα προτεραιοτητων.

Εργαζομενος με 800 και 1000 ευρω, σημαινει οτι δουλευει τουλαχιστον 10 ωρες (με τις μετακινησεις του) τη μερα, βαλε και λιγο καμμια ταινια η σειρα στην τιβι, λιγο καμμια δουλεια του σπιτιου, αντε και καμμια εξοδο (οχι καθε μερα), εχει ελαχιστες ωρες να τερματισει, ακομη κι ενα η δυο παιγνιδια το μηνα. Ποσο μαλλον αν εχει γυναικα και παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω...

κατ' αρχην γιατι τα ενδεικτικα αυτα παιγνιδια δεν ειναι απλα καποια παιγνιδια, αλλα τα τοπ εκεινη την περιοδο, αλλα ακομη και σημερα.

Επισης ενας gamer που καταφερνει να τελειωσει 10 παιγνιδια σε ενα μηνα, σημαινει οτι πινει και 60 καφεδες και δεκαδες ποτα, σνακς κλπ, το μηνα (διοτι για να μπορεσεις να παιξεις 10 παιγνιδια, δειχνει οτι εχεις απλετο χρονο), που μεταφραζονται σε πανω απο 500 ευρω το μηνα. Ενας gamer λοιπον, που εχει την ευχερεια χρονου να τερματισει 10 παιγνιδια, σημαινει οτι εχει την οικονομικη πολυτελεια να εχει υπολογιστη βαρβατο και να εχει εξασφαλισμενη οικονομικη ανεση ωστε να μη δουλευει. Αν τωρα ειναι γιος βιοπαλαιστη που προτιμα να χαλασει 10 ευρω σε μια διωρη εξοδο, απο το να παρει ενα παιγνιδι που θα τον κρατησει 20-30 ωρες απασχολημενο, ειναι θεμα προτεραιοτητων.

Εργαζομενος με 800 και 1000 ευρω, σημαινει οτι δουλευει τουλαχιστον 10 ωρες (με τις μετακινησεις του) τη μερα, βαλε και λιγο καμμια ταινια η σειρα στην τιβι, λιγο καμμια δουλεια του σπιτιου, αντε και καμμια εξοδο (οχι καθε μερα), εχει ελαχιστες ωρες να τερματισει, ακομη κι ενα η δυο παιγνιδια το μηνα. Ποσο μαλλον αν εχει γυναικα και παιδια.

 

Παιρνεις πολλα απο αυτα που λες σαν δεδομενα ,ενω δεν ειναι,μερικα μαλιστα δεν κατανοω πως τα εξηγεις.Εγω ας πουμε δουλευω 7 ωρες μεσο ορο την ημερα.Απο τις 3 το μεσημερι μεχρι τις 10 το βραδυ.Ανετα μπορω να παιζω 4 ωρες gaming την ημερα μεσο ορο,(αλλες φορες περισσοτερο αλλες φορες λιγοτερο.)Μισω τα σνακς,τρωω μονο μια φορα την μερα και πινω μονο καφε φιλτρου που φτιαχνω σπιτι μου.Ο βαρβατος υπολογιστης στις μερες μας ειναι παμφτηνος με βαση το build ενος gamer. Οι περισσοτεροι gamers δεν ειναι παντρεμενοι.Τερματιζω πολλα games τον μηνα γιατι ειμαι πολυ καλος(σορρυ για το φαινομενικα εγωιστικο σχολιο,αλλα ειμαι εμπειρος)και εχω χρονο να διαβασω και βιβλια.Η μετακινηση προς και απο την εργασια μου,παιρνει γυρω στην μια ωρα,αρα εχουμε 7+1= 8 ωρες αντι για 10 που ανεφερες.

 

Δεν ξερω αν ειμαι ο μεσος gamer,νομιζω οτι δεν ειμαι,αλλα εχω την εντυπωση οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των μεσων gamer ειναι ηλικιακα αναμεσα στην εφηβια και μεχρι 30 ετων και ανυπαντροι/ες.

 

Αλλα το ζητουμενο της συζητησης κατα την γνωμη μου,ειναι το κοινωνικο πλαισιο που διατυπωσα την γνωμη μου και οχι οι τιμες η πως κατανεμει την μερα του ενας gamer.

 

Χαλια μισθος=κοινωνικη εξαθλιωση=ληστεια απο το κατεστημενο του δαικωματος στην διασκεδαση=πειρατεια και γενικοτερα ανυπακοη στους νομους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκα ευρω για ενα game οταν ενας μεσος gamer παιζει 10 games μινιμουμ το μηνα ειναι 100 ευρω.Ασε που οι πιο πολλοι gamers που ξερω παιζουν πολυ παραπανω απο 10.

 

 

10 games το μήνα;

Και μάλιστα ο μέσος gamer....

 

:shock: :shock: :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειλικρινά, είναι στιγμές που νοιώθω ότι ζω σε παράλληλο σύμπαν.

 

Γράφω "αν κάτι δεν σε καλύπτει, μην το αγοράζεις" και βρίσκεται άνθρωπος ο οποίος (σοβαρολογώντας, υποθέτω) απαντάει πως το επιχείρημα αυτό δεν είναι σωστό γιατί προέρχεται από "πλούσιους" και ανθρώπους που "δεν έχουν πρόβλημα".

 

Τι να απαντήσεις τώρα; Τι να απαντήσεις στον άνθρωπο που ειρωνεύεται άλλο χρήστη ότι "η ανάγνωση δεν ισοδυναμεί με κατανόηση"; Να κοιταχτεί στον καθρέφτη και να το επαναλάβει στον εαυτό του; Μάλλον.

 

Διάβασα αλλεπάλληλα λογίδρια περί καπιταλισμού και κοινωνικής δικαιοσύνης, περί ακριβών προϊόντων και ληστείας του δικαιώματος στη διασκέδαση, ενώ η αφορμή αυτού του γύρου της συζήτησης ήταν η προτροπή στην κλοπή (ορθότερα, κλεπταποδοχή) για ένα παιχνίδι που εκείνη τη στιγμή πωλούταν έναντι 3 ευρώ, με την αιτιολογία ότι δεν αξίζουν 37mb να δώσεις 3 ευρώ.

 

Δηλαδή, έχουμε ένα παράδειγμα όπου η πειρατεία δεν έχει να κάνει με το κόστος, ούτε με την ποιότητα του παιχνιδιού, αλλά με το μέγεθος. Κι όλα αυτά αποτέλεσαν αφορμή για την ανάλυση περί καπιταλισμού;

 

Διάβασα πως αν η κοινωνία ήταν "δικαιότερη" και "οι μισθοί καλύτεροι", η πειρατεία θα ήταν μηδαμινή. Κι αυτό το διάβασα από χρήστη που (και πάλι σοβαρολογώντας, υποθέτω) αποδοκιμάζει άλλο χρήστη γιατί "βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα". Το ποιος βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα είναι μια μεγάλη κουβέντα. Το γεγονός ότι θύματα πειρατείας πέφτουν μικρές εταιρίες και εξαιρετικά φθηνοί τίτλοι, με οδηγούν στη σκέψη πως όσο κι αν αυξηθούν οι μισθοί, η πειρατεία σε τίποτε δεν πρόκειται να επηρεαστεί.

 

Όταν καταληστεύονται άνθρωποι που διαθέτουν το προϊόν τους έναντι 10 ευρώ (1,428% ενός μισθού 700 ευρώ), τι μου εγγυάται ότι δε θα καταληστεύονται άνθρωποι που διαθέτουν το προϊόν τους έναντι 50 ευρώ (1% ενός μισθού 5000 ευρώ); Τι μου εγγυάται ότι σε μια κοινωνία όπου ο κατώτατος μισθός είναι 5000 ευρώ, το κόστος ενός παιχνιδιού δεν θα πάει στα 100 ευρώ (2% του κατώτατου μισθού) ή και παραπάνω;

 

Δε θα ήθελα να συνεχίσω. Όχι τόσο επειδή ένας άνθρωπος που δε με γνωρίζει κατέβασε από το μυαλό του πως "είμαι πλούσιος" γι' αυτό γράφω ό,τι γράφω, αλλά επειδή δε νομίζω ότι θα μπορέσω να συνεχίσω χωρίς να γράψω τι πραγματικά πιστεύω για την προηγούμενη ανάλυση.

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις πολλα απο αυτα που λες σαν δεδομενα ,ενω δεν ειναι,μερικα μαλιστα δεν κατανοω πως τα εξηγεις.Εγω ας πουμε δουλευω 7 ωρες μεσο ορο την ημερα.Απο τις 3 το μεσημερι μεχρι τις 10 το βραδυ.Ανετα μπορω να παιζω 4 ωρες gaming την ημερα μεσο ορο,(αλλες φορες περισσοτερο αλλες φορες λιγοτερο.)Μισω τα σνακς,τρωω μονο μια φορα την μερα και πινω μονο καφε φιλτρου που φτιαχνω σπιτι μου.Ο βαρβατος υπολογιστης στις μερες μας ειναι παμφτηνος με βαση το build ενος gamer. Οι περισσοτεροι gamers δεν ειναι παντρεμενοι.Τερματιζω πολλα games τον μηνα γιατι ειμαι πολυ καλος(σορρυ για το φαινομενικα εγωιστικο σχολιο,αλλα ειμαι εμπειρος)και εχω χρονο να διαβασω και βιβλια.Η μετακινηση προς και απο την εργασια μου,παιρνει γυρω στην μια ωρα,αρα εχουμε 7+1= 8 ωρες αντι για 10 που ανεφερες.

 

Δεν ξερω αν ειμαι ο μεσος gamer,νομιζω οτι δεν ειμαι,αλλα εχω την εντυπωση οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των μεσων gamer ειναι ηλικιακα αναμεσα στην εφηβια και μεχρι 30 ετων και ανυπαντροι/ες.

 

Αλλα το ζητουμενο της συζητησης κατα την γνωμη μου,ειναι το κοινωνικο πλαισιο που διατυπωσα την γνωμη μου και οχι οι τιμες η πως κατανεμει την μερα του ενας gamer.

 

Χαλια μισθος=κοινωνικη εξαθλιωση=ληστεια απο το κατεστημενο του δαικωματος στην διασκεδαση=πειρατεια και γενικοτερα ανυπακοη στους νομους

 

Δεν ειναι το οτι εγω παιρνω κατι σαν δεδομενο, ειναι το τι ειναι ο μεσος ορος των ανθρωπων. Το οτι εσυ δουλευεις 7 ωρες και μαλιστα 3 με 10 το απογευμα, επ ουδενι αντιστοιχει στο μεσο ορο. Σιγουρα υπαρχουν πολλες παρεκλισεις, η δικη σου, η δικη μου κλπ, αλλα αυτο δεν αλλαζει το μεσο ορο. Το οτι δε βγαινεις δυο τρεις φορες τη βδομαδα να πιεις ενα καφε, ουτε αυτο σε κατατασσει στο μεσο ορο. Και τελος, το να λες οτι εισαι gamer αλλα ο υπολογιστης σου ειναι πολυ κατωτερος ενος gamer, ερχεσαι παλι στα λογια μου, οτι ουτε αυτο σε βαζει στο μεσο ορο. Εισαι μεν gamer, αλλα χωρις τον εξοπλισμο ενος gamer.

Διοτι κατ' αρχην παιζοντας 10 παιγνιδια το μηνα παιζεις 120 τιτλους το χρονο. Αναθεμα κι αν βγαινουν 50 καλοι τιτλοι το χρονο. Απο κει και περα αρχιζεις να παιζεις οτι ναναι. Εκτος αυτου με 120 τιτλους το χρονο, αρχιζει κι ανεβαινει το επιπεδο και η αναγκη για καλυτερα παιγνιδια (σε γραφικα, σεναριο κλπ). Και τελος, αν παιξεις 100-150 τιτλους μεσα σε ενα χρονο, σημαινει οτι, οπως λες,θα παιξεις 4-6 ωρες τη μερα, αναγκαστικα θα βαρεθεις γρηγορα (μη με πας παλι στο προσωπικο, μιλαω παλι το το μεσο ορο).

 

Τωρα, οσον αφορα την οικονομικη εξαθλιωση, πιστευω οτι θα εβγαινε πιο πριν σε αλλα πραγματα, παρα στην πειρατεια. Δεν μου φαινεται λογικο να παιρνω 500 ευρω, και αντι να τα κανω πουτανα που ουτε να φαω δεν εχω, πειρατευω το παιγνιδι για να κανω την επανασταση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μεγαλύτερη κατάντια είναι να εξυψώνεις το τζαμπατζιλίκι σε και καλά συνειδητή αντίδραση κατά του "κατεστημένου".

 

Αυτά τα τζαμπατζιλίκια και αυτές οι νοοτροπίες είναι που μας φάγανε.

 

Βλέπεις, το να έχεις καταναλωτική συνείδηση είναι πολύ κουραστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο εύκολα.

 

Ας δώσουμε ένα παράδειγμα. Ζεις με σχετική ευμάρεια μέχρι τα 25 σου . Βρίσκεις μια δουλειά βγάζεις λεφτά και αγοράζεις τα προιόντα που θες. Μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε αλλά τα 25 χρόνια αυτά βομβαρδίζεσαι με διαφημίσεις και τεχνητές ανάγκες δημιουργούνται. Στα 27 σου απολύεσαι και κάνεις να βρεις δουλειά 2 χρόνια. Η ίδια ''βιομηχανία'' που σου δημιουργεί αυτές τις ανάγκες σου στερεί πλέον το δικαίωμα να τις ικανοποιήσεις έστω και σε ελάχιστο βαθμό. Και στρέφεσαι στην πειρατεία. Είναι 100% δικιά σου η ευθύνη?

 

¨Οταν μια τράπεζα δίνει 200000 δάνειο με δόση των 1000 σε κάποιον που βγάζει 1200, είναι ευθύνη μόνο του δανειζόμενου όταν δεν μπορεί να το αποπληρώσει? Δεν το περίμενε η τράπεζα? Όταν ένα παιδί του δείχνουν 100 διαφημίσεις με κρουασάν τη μέρα είναι περίεργο να τρώει κρουασάν? Τι έπρεπε να ζητήσει? Σαλάτα?

 

Αυτό λέει ο Benign απόσο έχω καταλάβει και πέρα του ξερού ''η πειρατεία είναι πειρατεία πάει και τελείωσε'' , το οποίο στέκει αν ο κόσμος ήταν αντικειμενικός και όλοι ζούσαμε με τις ίδιες συνθήκες, δεν βλέπω κάποιο μεγάλο κενό στο σκεπτικό. Εκτός και αν κάποιος νομίζει πως ο άνθρωπος είναι ένα 100% ανεπηρέαστο ον και πως ΄όποιος θέλει να βγάλει λεφτά ,βγάζει.

 

Προσφορές πάντα υπάρχουν , αλλά στα 300 (ένα ενδεικτικό νούμερο, βάλτε χ ποσό) ευρώ το μήνα έσοδα, ούτε αυτό είναι αρκετό. Θα πει κάποιος ''ε μην παίξεις ρε αδερφέ''. Και θα απαντήσει ο άλλος, ''25 χρόνια με βομβάρδιζαν με διαφημίσεις να παίξω και τώρα με κατηγορείς που θέλω να παίξω?''

 

Και παρακαλώ μην αναφερθεί κανείς σε ηθικά θέματα και ''οι μικρές κακόμοιρες εταιρείες και τα μικρά στούντιο'' και άλλα τέτοια γλαφυρά.Ο κόσμος μας δεν είναι φτιαγμένος από ηθική. Είναι φτιαγμένος από χρήματα και ανάγκες. Όσο για το καταναλωτική συνείδηση, υπάρχει και η συνείδηση γενικότερα, την οποία αυτοί που δεν την έχουν φαίνεται να περνάν καλύτερα από αυτούς που την έχουν σε ότι αφορά τα υλικά αγαθά. Μάλλον έτσι μας θέλει το σύστημα και εμείς απλά δεν το έχουμε ''πιάσει''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαναστατική αριστερά σε αυτή την χώρα έχει τόσο σχέση με την τεχνολογία όσο ένας καρπουζοπαραγωγός με τα διαστημόπλοια. Έχουν μείνει ακόμα στην εποχή των ντού και τις πολιτικής κίνησης του μπάχαλου. Το ελεύθερο λογισμικό γιαυτούς είναι μια λέξη άγνωστη και φυσικά η και καλά κατάργηση της ιδιοκτησίας είναι κάτι που πιστεύουν με φανατισμό.

και για να πληροφορήσω υπάρχουν ήδη αρκετά προγράμματα ελεύθερου λογισμικού που είναι και αρκετά αξιόλογα όπως και game engines που μπορεί να τις χρησιμοποιήσει όποιος θέλει για να δημιουργήσει παιχνίδια.

Φυσικά τα παιχνίδια αυτά φτιαχνονται από προγραμματιστές και φοιτητές στο εξωτερικό. Στην ελλάδα πλέον παράγουμε μόνο δάνεια και ιδεολογικές μπαρούφες. Η σοβαρή παραγωγή και καινοτομία σε αυτή την χώρα έχει σταματήσει εδώ και μια δεκαετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...