Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειναι κλεψια παντως, απο την στιγμη που το αντιγραφω ειναι δικο μου αλλα συνεχιζει να ειναι και δικο του οπως ηταν, δεν μπορει να βγαινει ο καθενας και να με λεει κλεφτη γιατι και εγω τον λεω μαλακα που πληρωνει 50 ευρω για 6 ωρες gameplay

Είτε μας αρέσει είτε όχι, λέγεται κλοπή. Και δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια ενόχληση μ αυτή τη λέξη. Έχει να κάνει με τον ορισμό της ή έχουμε συνδέσει τους κλέφτες με άτομα του υπόκοσμου ξέρω γω και το βρίσκουμε υποτιμητικό ν αποκαλούμαστε έτσι;

 

Και άντε, κάποιον που δίνει 50€ για 6 ώρες τον λες μαλάκα. Κάποιον που δίνει 35€ για 30 ώρες; Δηλ. πού είναι το όριο το για να χαρακτηρίσεις κάποιον έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ποιος ειναι κλεφτης και το ποιος οχι αστο φιλε μου να το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του .Για να κρινεις εσυ ποιος ειναι κλεφτης και ειδικα σε αυτο εδω το forum που ο θειος παει και ερχεται ειναι το λιγοτερο ματαιο για μην πω τιποτα αλλο .Να ξερεις επισης οτι ολα ειναι σχετικα ,οπως εγω για παραδειγμα θεωρω οτι με κλεβουν οταν βαζουν ενα game 50 ευρω με 6 ωρες διαρκεια ή οταν καποιος δεν πληρωνει φορους ενω εγω τους πληρωνω. Σου μιλαει καποιος που το 90% των games τα αγοραζει .Θελω να πω οτι σηκωνει πολυ μεγαλη συζητηση αυτο και καλυτερα ειναι να μην εισαι ηθικολογος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κλεψια παντως, απο την στιγμη που το αντιγραφω ειναι δικο μου αλλα συνεχιζει να ειναι και δικο του οπως ηταν, δεν μπορει να βγαινει ο καθενας και να με λεει κλεφτη γιατι και εγω τον λεω μαλακα που πληρωνει 50 ευρω για 6 ωρες gameplay

 

 

αν δεν υπηρχε πειρατεια,η Microsoft θα ηταν ακομα στο msdos και τα Pc θα ειχαν καρτες γραφικων ega 16colors

 

Να αγιάσουν τα δάχτυλά σας boys. Το έχω ξαναπεί, και το λέω και παντού. Επειδή ΑΓΑΠΑΩ το Gaming με όλη την έννοια της λέξεως, ναι θα πλήρωνα για τα Games (όπου μέχρι τώρα έχω παίξει 1000 και έχω πληρώσει τα 30 από αυτά). Τιμοκατάλογος όμως ΤΟΥ ΛΑΟΥ.

 

Trine - 3€

MW2 (κ.α Games με γερό Online lifetime) - 10€

Arkham Asylum - 5€

Final Fantasy 7 - 8€

Fifa/Pro '11 - 7€ (θα άξιζαν παραπάνω, αλλά κρατάνε ένα χρόνο μιας και δε μπορείς να παίζεις με παλιές μεταγραφές)

BulletStorm - 5

 

Με τις παραπάνω τιμές, θα είχα μια βιβλιοθήκη γεμάτη Games και οι εταιρίες περισσότερα απ' όσα βγάζουν σήμερα. Όπως όμως αναφέρθηκε παραπάνω, 60€ για ένα άυλο Game που θα με απασχολήσει μερικές ωρούλες ΔΕΝ ΔΙΝΩ όποιο και να είναι αυτό. Αν δεν υπήρχε πειρατεία στα Games, μάλλον θα είχα αφιερώσει πολύ περισσότερο χρόνο στην κιθάρα μου. Με 300€ τα W7 Ultimate x64; Linux.. 1.60 η βενζίνη; Ποδήλατο.. 400€ το diesel τζιν; Noname. 40% το Φ.Π.Α; Επανάσταση και αιματοχυσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν δικαιολογίες ακούγονται πάντως όλα τα παραπάνω.

 

Και φυσικά αρκετά υποθετικά σενάρια. Το που θα βρισκόμασταν χωρίς τη πειρατεία είναι κάτι που δεν το γνωρίζουμε.

 

Snoob, κάνοντας τη μεταφορά των σχολίων από άλλο νήμα πρέπει να έσβησες ή να χάθηκε ένα ωραιότατο μήνυμα απο κάποιον φίλο ο οποίος το έθετε πολύ ωραία.

 

Τέλος, ο Tilemaxx ορίζει τη πραγματική διάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιος ειναι κλεφτης και το ποιος οχι αστο φιλε μου να το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του .Για να κρινεις εσυ ποιος ειναι κλεφτης και ειδικα σε αυτο εδω το forum που ο θειος παει και ερχεται ειναι το λιγοτερο ματαιο για μην πω τιποτα αλλο .Να ξερεις επισης οτι ολα ειναι σχετικα ,οπως εγω για παραδειγμα θεωρω οτι με κλεβουν οταν βαζουν ενα game 50 ευρω με 6 ωρες διαρκεια ή οταν καποιος δεν πληρωνει φορους ενω εγω τους πληρωνω. Σου μιλαει καποιος που το 90% των games τα αγοραζει .Θελω να πω οτι σηκωνει πολυ μεγαλη συζητηση αυτο και καλυτερα ειναι να μην εισαι ηθικολογος .

 

Είμαι υπέρ της πειρατείας, παρεξήγησες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φραπές (ένα παράδειγμα μόνο...) 5 ευρώ...Κι αυτός σε τιμή λαού είναι...Αλλά μιας και δεν κατεβαίνει από κανένα θείο τσάμπα, λέμε ευχαριστώ όταν μας κλέβουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατά της "πειρατείας" δείτε κι αυτό:

http://kotaku.com/#!5780876/how-saying-bad-things-can-keep-you-from-playing-a-video-game

 

Περίληψη: Κάποιος που είχε αγοράσει το dragon age 2 (γνήσιο) μπήκε στο φόρουμ της bioware και τους έβριζε. Αυτοί, για τιμωρία, του μπλοκάρανε το παιχνίδι, όχι μόνο το online κομμάτι, αλλά και το offline.

Μήπως πρέπει να ξανασκεφτείτε αν τα παιχνίδια που αγοράζετε, πράγματι σας ανήκουν πραγματικά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υπέρ της πειρατείας, παρεξήγησες...

Δεν ειπες κατι κακο μην αγχωνεσαι ,εγω απλα σε προετρεψα να μην μπεις σε αυτο το τρυπακι .Εγω πριν καποιο καιρο μονο αγοραζα γιατι μου αρεσε να εχω την κασετινα με το παιχνιδι ,πες το βλακεια ή οπως αλλιως θες.Οταν ομως ερχεται και σου πουλαει ενα κωλοπαιχνιδο και πρεπει να δωσεις 40-50 και 70 ευρω (αναφερομαι και σε κονσολες) ε δηλαδη ελεος .Εγω δηλαδη οχι τιποτα αλλο λυπαμαι το παιδακι που ειναι 18 χρονων και αγορασε το pc ή την κονσολα και μπορει να αγοραζει μονο ενα παιχνιδι το 3μηνο γιατι ισως να μην εχουν και λεφτα οι γονεις του τοσα για να τα ξοδευουν ασκοπα σε μαλακιες.Γιατι καποιοι απο εμας ισως να μην εχουν αναγκη να αγοραζουν συχνα παιχνιδια ,για καποιους αλλους ομως ειναι δυσκολο .Σιγα τωρα που θα τους χαλασει αν το κατεβασω απο το ιντερνετ .Ακομα και καποιο πιτσιρικι να ερθει εγω τα αυθεντικα παιχνιδια πλην multi θα του τα χαριζα για να παιξει και ας με κατηγορησουν για παρανομη διακινηση υλικου .Ακου ρε λεει 50 ευρω το παιχνιδι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φραπές (ένα παράδειγμα μόνο...) 5 ευρώ...Κι αυτός σε τιμή λαού είναι...Αλλά μιας και δεν κατεβαίνει από κανένα θείο τσάμπα, λέμε ευχαριστώ όταν μας κλέβουν...

 

Αν μας έλεγαν ότι θα πίνουμε τον φραπέ όλοι μαζί από ένα καλαμάκι και θα πληρώνουμε ο καθένας από 5 ευρώ, θα συνεχίζαμε να τον πίνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα οι κονσολες,επρεπε μεχρι τωρα να ειχαν κτησει το αγαλμα του θεου "αγνωστος θειος"!Σ'αυτον οφειλουν τη μεχρι τωρα κερδοφορα πορεια τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι το να κατεβάσεις και να ασχοληθείς με ένα παιχνίδι εταιρίας για την οποία έχεις παράπονα είναι συγκροτημένη κίνηση αντίδρασης ας πούμε ε;Και όχι το να τους γράψεις στα @@ σου και να μην ασχοληθείς ξανά μαζί τους;

 

Αν μας έλεγαν ότι θα πίνουμε τον φραπέ όλοι μαζί από ένα καλαμάκι και θα πληρώνουμε ο καθένας από 5 ευρώ, θα συνεχίζαμε να τον πίνουμε?

Να σε πάω εκεί που θέλω εγώ;Να καταλάβεις αυτό που εννοώ;Aν μας έλεγαν πάρτε τον καφέ από τη θεία σας και ελάτε στην καφετερεία τσάμπα να τον πιείτε θα τον παραγγέλναμε για 5 ευρώ στην καφετερεία;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα πράγματα έχουν συζητηθεί άπειρες φορές.

 

Δεν υπάρχει δικαιολογία για την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

 

Σε μιά ελεύθερη αγορά, ο δημιουργός ενός προϊόντος μπορεί να βάλει ότι τιμή γουστάρει.

 

Εσύ ώς καταναλωτής, αν κρίνεις ότι το προϊόν είναι υπερτιμολογημένο δέν το αγοράζεις και τελείωσε το πανηγύρι ή/και περιμένεις να πέσει η τιμή του στα επίπεδα που κρίνεις ότι είναι τα σωστά.

 

Δεν υπάρχει όμως δικαιολογία για την αντιγραφή του.

 

Το "μας κλέβουν άρα και μείς θα τους κλέψουμε" είναι ακριβώς ο τρόπος σκέψης που μας έφερε εδώ που είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας έλεγαν ότι θα πίνουμε τον φραπέ όλοι μαζί από ένα καλαμάκι και θα πληρώνουμε ο καθένας από 5 ευρώ, θα συνεχίζαμε να τον πίνουμε?

Ναι!!!

 

Αυτά τα πράγματα έχουν συζητηθεί άπειρες φορές.

 

Δεν υπάρχει δικαιολογία για την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

 

Σε μιά ελεύθερη αγορά, ο δημιουργός ενός προϊόντος μπορεί να βάλει ότι τιμή γουστάρει.

 

Εσύ ώς καταναλωτής, αν κρίνεις ότι το προϊόν είναι υπερτιμολογημένο δέν το αγοράζεις και τελείωσε το πανηγύρι ή/και περιμένεις να πέσει η τιμή του στα επίπεδα που κρίνεις ότι είναι τα σωστά.

 

Δεν υπάρχει όμως δικαιολογία για την αντιγραφή του.

 

Το "μας κλέβουν άρα και μείς θα τους κλέψουμε" είναι ακριβώς ο τρόπος σκέψης που μας έφερε εδώ που είμαστε.

Δλδ εσυ προτινεις να μας κλεβουν μονο,χωρις να κλεβουμε?

Λογικο μ'ακουγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...