Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

k στο amazon ισχυει αυτο αλλα το εχει βαλει για καποια προιοντα οχι με λεφτα,πχ ενας φιλος μου ηθελε να παρει εναν επεξεργαστη κ δεν τον εστελναν Ελλαδα για τιν ιδιο λογο που εχει βαλει κ το Play το οριο.

 

 

Αναφέρεσαι σε amazon.co.uk/.de;

 

 

Στο play.Για ποιόν λόγο να μην στέλνουν πάνω από 30 λίρες δηλαδή;

 

Έκανα λάθος quote, τον aekoupoli ήθελα να ρωτήσω. Ξέρω ότι τα ευρωπαϊκά amazon σου στέλνουν και ακριβά πράγματα. Μήπως μιλάς για το αμερικάνικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέταρτη κατηγορία γιατί έτσι γουστάρουμε.Δεν μου αρέσει να έχω ένα κάρο παιχνίδια αυθεντικά και να κάνω μια ώρα να βρω το ένα να το βάλω στο ps3 να παίξει.Προτιμώ με το που ανοίγω την κονσόλα να έχω όλα τα games μπροστά μου χωρίς να έχω αυτό το βάλε cd-βλάλε cd.Επίσης ας μην μιλάμε για το παράνομο κατέβασμα γιατί εδώ στην Ελλάδα άλλοι μας τα έχουν φάει τα πολλά(πολιτικοί,γιατροί,δικηγόροι).Δεν γουστάρω να δίνω ούτε δεκάρα για ένα game που θα το τερματίσω σε 6 ώρες και μετά δεν θα το ξαναπαίξω ποτέ.Και όχι δεν είμαστε τζαμπατζήδες.Όταν στην Ελλάδα έχουμε τους χαμηλότερους μισθούς τη στιγμή που πρέπει να πληρώνουμε και όλα τα υπόλοιπα δεν φτάνουν για να αγοράσουμε παιχνίδια που το ένα έχει 60 ευρό.Και 10 να είχε πάλι στο download θα πήγαινα γιατί είναι ευκολία και γιατί δεν γουστάρω να τα δίνω σε αυτούς που κλέβουν με πολύ χειρότερους τρόπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει μερικοί που θίγονται όταν τους λες τζαμπατζήδες ή κλεπταποδόχους. Για όποιον παρακολουθεί το θέμα των προσφορών στα παιχνίδια, θα καταλάβει πως τα επιχειρήματα περι ακριβών παιχνδιών είναι οι δικαιολογίες του τζαμπατζή. Απλά και ξεκάθαρα τα πράματα. Γιατί προσβάλλονται μερικοί πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι μαρεσει να παιζω τα παλια/καινουρια παιχνιδια αλλα μετα δεν τα ξαναπαιζω..

Τα σβηνω κιολας, εκτος απο 3-4.

Οποτε δεν με εξυπηρετει να τα αγοραζω.

Το μονο game που παιζω online 2και κατι χρονια ειναι το CoD4

και να σου πω και κατι?

Αυτο θα το αγοραζα και παιζει κιολας να το κανω, οχι μεσω steam

αλλα με το κουτακι του και τα ουλα του γιατι πραγματικα το εχω λιωσει

και το παιζω συνεχεια οποτε θα ''επιβραβευσω'' τους δημιουργους και οσους

το δουλεψαν.

Το Βulletstorm πχ το επαιξα και τελος. Ποτε ξανα, καλο ηταν αλλα τελος.

Επισης το πρωτο παιχνιδι EVER που θα αγοραζα στην ζωη μου

για να ειμαι και νομοταγης (λολ)

ειναι το CoD Modern Warfare 2, (γιατι δεν εχει crackaρισμενους servers)

αλλα εκανε 60ευρα και περιμενω να το παρω σε εξευτελιστικη τιμη.

 

Ναι, κατεβαζω και θα συνεχισω γιατι ειναι μπροστα μου και ειναι ευκολο να το κανω.

Στο δινουν στο πιατο, το εχουν κανει τοσο ευκολο που θες 2 κλικ.

Δεν θα υπηρχε περιπτωση να δινω τα κερατιατικα για ταινιες, σειρες,

παιχνιδια, προγραμματα κτλ.

Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν τα εχω να τα δωσω.

Εδω καλα καλα για μια μπυρα δεν εχω..

Απλα θα εμενα πισω και θα εβλεπα House M.D στο star με 3 ωρες διαφημισεις

και με αλλαγμενο μουσικο intro.

Δεν θα ειχα Windows, Θα επαιζα παιχνιδια στους φιλους μου

και δεν θα εκανα την δουλεια μου ευκολα χωρις τα προγραμματα.

 

Καποια στιγμη θα αλλαξουν ολα αυτα και δεν θα ειναι τοσο ευκολο να κατεβαζουμε τα παντα.

(κατα την δικια μου αποψη)

Απλα θα ειναι ολα σε πιο λογικες/προσιτες τιμες.

 

Ασε που ειμαι υπερ των donations.

Σου λεει ο αλλος που εφτιαξε ενα προγραμμα, αφου θα το κατεβασουν οι περισσοτεροι

γιατι να μην τους δωσω την ελευθερια να με πληρωσουν οσο πιστευουν εκεινοι

και τουλαχιστον να βγαλω κανα φραγκο.

Δεν λεω, μπορει να βγαλει λιγοτερα απο οσο περιμενε αλλα μπορει και περισσοτερα.

 

Τελος, καλο το free αλλα πιστευω για να καταλαβει κανεις ποση προσπαθεια χρειαζεται

για να κανεις μια ταινια, σειρα η ενα παιχνιδι πρεπει να το δει ή να το ζησει.

Επειδη τυχαινει να σπουδαζω γυρω απο τα κινιματογραφικα και εχει κατσει να δω

γυρισματα, η ναι ειμαι σε ενα control room και εχω δει ποσο γ@μησι ειναι,

θεωρω μ@λ@κια να την κατεβαζω.

Το ιδιο πιστευω και στα παιχνιδια.

Το τονιζω γιατι αλλο να φανταζεσαι οτι θα θελει πολυ δουλεια και αλλο να το βλεπεις στην πραξη.

Βεβαια θα μου πεις, αφου το ξερεις γιατι δεν τους υποστηριζεις..

Ε γιατι ειμαι ενας απο αυτους.. τους κακους.

Απλα λεω τα facts..

Δεν δικαιολογω τον εαυτο μου.

Ξερω τι επιπτωσεις εχει αυτο που κανω.

 

Και μια ερωτηση, αφου ενα μεγαλο ποσοστο κατεβαζει πχ το Crysis 2

πως γινεται να εχουν τοσα μυρια οι εταιριες και πληρωνουν αδρα τους

developers, δημιουργους κτλ?

Δεν θα επρεπε να εχουν μπει μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ερωτηση, αφου ενα μεγαλο ποσοστο κατεβαζει πχ το Crysis 2

πως γινεται να εχουν τοσα μυρια οι εταιριες και πληρωνουν αδρα τους

developers, δημιουργους κτλ?

Δεν θα επρεπε να εχουν μπει μεσα?

Eνα μικρο παραδειγμα!

http://www.techeye.net/software/nvidia-spends-2000000-on-crysis-2

Στην ουσια οι πραγματικοι σπονσορες του παιχνιδιου ειναι αυτοι που πηρα τις ακριβες καρτες τις nvidia(σε σχεση με αυτες της amd)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το είπα πιό πάνω και θα το ξαναπώ: Αυτοί που διαμαρτύρονται για τις υψηλές τιμές απλώς δεν ψάχνονται καθόλου να δούν τί τιμές και τί προσφορές έχει εκεί έξω.

 

Όπως είπε και ο συμφορουμίτης, κανένας δεν το παίζει ηθικολόγος εδώ πέρα. Να μήν δουλευόμαστε όμως ότι "κατέβασμα" αποτελεί την οποιαδήποτε και καλά διαμαρτυρία για τον οποιοδήποτε και καλά λόγο.

 

 

+1

 

Προσωπικά αγοράζω αυθεντικά παιχνίδια για όλες τις κονσόλες μου και για το PC.

 

Δεν περιμένω απο όλους να κάνουν τον ίδιο αλλά όχι να το παίζουμε και επαναστάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εύχομαι να ψοφολογήσει το pc gaming αύριο το πρωί...

 

Το Gaming, ουσιαστικά..

 

Με όλο το σεβασμό, το pc gaming είναι στείρο εδώ και καιρό. Παράδειγμα ίσως η μεγαλύτερη επιτυχία των τελευταίων χρόνων που είναι το WoW. Είναι εξαιρετικό για αυτό που είναι αλλά δεν είναι καθαρό gaming. Είναι ανάμεσα σε social networking και rpg. Έχει προχωρήσει πολύ τους μηχανισμούς που αφορούν το social κομμάτι και το interaction των παικτών.

Όμως όσο αναφορά το RPG κομμάτι δεν νομίζω πως έχει δώσει πολλά στο είδος.

 

Δεν πιστεύω να "ψοφίσει" ποτέ εντελώς το pc gaming αλλά το ότι έχει πέσει αισθητά έχει κάνει developers να σχεδιάζουν παιχνίδια ποιο πολύ με το νου στο τι ζητάει το κοινό που είναι σε κονσόλες. Όπως το Deus Ex Human Revolution, που προσωπική μου παρατήρηση είναι πως έχει πολλά νέα στοιχεία με αυτό το σκεπτικό.

 

Το θεωρώ αναπόφευκτο όλο και περισσότεροι τίτλοι στο PC να χτίζονται γύρω από την online εμπειρία για να προστατευτούν από την πειρατεία. Όμως όσο επενδύουν σε καλύτερους μηχανισμούς σε σχέση με το online interaction τόσο λιγότερο τους νοιάζει το ουσιαστικό gaming (που φυσικά εννοώ το gaming που το άσκοπο farming ή το επαναλαμβανόμενο παιχνίδι χωρίς αρχή, μέση και τέλος ΔΕΝ είναι αυτοσκοπός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

37 mb ειναι ρε παιδια, παρτε το απο τον θειο. δεν αξιζει να δωσεις 3ευρω για ενα τετοιο παιχνιδι

 

Δηλαδή η ποιότητα των παιχνιδιών εξαρτάται από το πόσα mb/gb είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ρε! 1€/GB και 1.5€/GB για τα σουξέ είναι η μέγιστη, τρέχουσα ισοτιμία.

 

Το τσίμπησα κι αυτό. Να δω πότε θα βρούμε χρόνο τώρα...

 

Διαφωνώ κάθετα!!!

 

Όταν κάποιος φτιάχνει ένα game με ιδρώτα και αίμα (άλλοι λιγότερο κι άλλοι περισσότερο) και πραγματικά το παίξεις (μέχρι στιγμής είμαι στις 29 ώρες), ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσεις.

 

Ότι μαμακίες διαβάσω σαν απάντηση στο παραπάνω τις αγνοώ καθώς είναι σαν να μου πείτε ότι θα πάω για καφέ (2-3 ώρες για 5€ = 2,5€ / ώρα) και θα πάρω μαζί μου σεϊκερ, πλαστικό ποτήρι, καλαμάκι, καφέ και ζάχαρη για να τον φτιάξω επί τόπου.

 

Παίδες εάν δεν στηρίξουμε στο ελάχιστο τους developers, θα ψάχνουμε τους τίτλους με τα κυάλια σε λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι προφανές το σαρκαστικό ύφος του παραπάνω μου post :Ρ

 

Έχει συμβεί «χαζά» παιχνίδια να με/μας έχουν κρατήσει δεκάδες ώρες και σύγχρονα με super-duper γραφικά φάγαν uninstall σε dt ή απλά παρέμειναν θαμμένα στο δίσκο.

 

Εξάλλου όπως είπα παραπάνω, «το τσίμπησα». Και ναι και σε μένα μου ρθε το ανάλογο του φραπέ σα μέτρο σύγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι προφανές το σαρκαστικό ύφος του παραπάνω μου post :Ρ

 

Έχει συμβεί «χαζά» παιχνίδια να με/μας έχουν κρατήσει δεκάδες ώρες και σύγχρονα με super-duper γραφικά φάγαν uninstall σε dt ή απλά παρέμειναν θαμμένα στο δίσκο.

 

Εξάλλου όπως είπα παραπάνω, «το τσίμπησα». Και ναι και σε μένα μου ρθε το ανάλογο του φραπέ σα μέτρο σύγκρισης.

 

Sorry τότε :mrgreen: (δεν το κατάλαβα, νόμιζα ότι μιλούσες σοβαρά)

 

Σε κάθε περίπτωση, χαίρομαι που υπάρχουν συν-gamers που θέλουν να στηρίξουν το χώρο. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...