Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην θεωρια ολοι καλοι ειμαστε αλλα στην πραξη..

ειναι ευκολο να κρινεις σε ενα φορουμ αλλα οταν ερθει η ωρα να πληρωσεις πχ εφορια ή οχι (με το παραθυρακι που σου ειπε ο λογιστης πχ) ειμαι σιγουρος φιλαρακο εσυ που εγραψες το παραδειγμα οτι θα τρεξεις να πληρωσεις

επισης φιλαρακια οι υπολοιποι που γραψατε ενα κατεβατο γιατι θα πρεπει να πληρωνουμε παντα τα γνησια σαν νομοταγεις που ειστε δεν εχετε ουτε ενα mp3 ή divx ή game που δεν ειναι αγορασμενο σωστα?

Και windows γνησια εχετε και office ,nero κτλ

Αν οχι κατι τρεχει εδω...αλλα λετε και αλλα κανετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Στο play.Για ποιόν λόγο να μην στέλνουν πάνω από 30 λίρες δηλαδή;

Ουσιαστικά ειπωθηκε στα προηγουμενα posts.

Αλλά εδώ έχει και μερικά ακόμα σχετικά threads (από τα αρκετά που θυμάμαι να συζητείται το θέμα)

http://www.insomnia.gr/topic/122244-playcom/

http://www.insomnia.gr/topic/158722-μέχρι-45-euro-οι-παραγγελίες-για-ελλάδα-απο-play/

http://www.insomnia.gr/topic/296531-το-play-δεν-στέλνει-στην-ελλάδα-αντικείμενα-αξίας-ά/

http://www.insomnia.gr/topic/330691-αγορά-παιχνιδιού-online/

http://www.insomnia.gr/topic/274057-playcom-αγορά/

 

Υπάρχει και αυτό το post του Hal9000 όπου παραθέτει την απάντηση που του έστειλαν από play.com σε σχετική ερώτηση:

Thank you for your email.

 

Due to postage problems encountered delievering to certain countries,

for security reasons we must limit individual orders to £30. We are

sorry for the problems this may cause for you.

 

Kind regards

 

Αν οχι κατι τρεχει εδω...αλλα λετε και αλλα κανετε

Ναι έχεις δίκιο. Πρόκειται περί συνωμοσίας. Ο στόχος είναι να πειστούν όσοι δηλώνουν πειρατές να μην ξαναΚΛΕΨΟΥΝ, ενώ οι υπόλοιποι να συνεχίζουν να ΚΛΕΒΟΥΝ να την ησυχία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην θεωρια ολοι καλοι ειμαστε αλλα στην πραξη..

ειναι ευκολο να κρινεις σε ενα φορουμ αλλα οταν ερθει η ωρα να πληρωσεις πχ εφορια ή οχι (με το παραθυρακι που σου ειπε ο λογιστης πχ) ειμαι σιγουρος φιλαρακο εσυ που εγραψες το παραδειγμα οτι θα τρεξεις να πληρωσεις

επισης φιλαρακια οι υπολοιποι που γραψατε ενα κατεβατο γιατι θα πρεπει να πληρωνουμε παντα τα γνησια σαν νομοταγεις που ειστε δεν εχετε ουτε ενα mp3 ή divx ή game που δεν ειναι αγορασμενο σωστα?

Και windows γνησια εχετε και office ,nero κτλ

Αν οχι κατι τρεχει εδω...αλλα λετε και αλλα κανετε

Eτσι ακριβως ειναι ,γιατι ο Ελληνας εκτος απο κλεφτης,επιπολαιος κτλ ειναι και ηθικολογος .Οταν κανει κατι ο ιδιος δεν τρεχει τιποτα ,οταν το κανουν οι αλλοι του αρεσει να βγαινει και να καταγγελει .Γεμισαμε ψευτοηρωες βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 4 κατηγορίες Ελλήνων :

1η: Αυτοί που αγοράζουν μόνο γνήσια (είτε έχουν πολλά λεφτά είτε δεν έχουν).(μειοψηφία)

2η: Αυτοί που αγοράζουν γνήσια αλλά εαν βρουν στη ζούλα και κανένα τζαπέ δεν θα πουν όχι.

3η: Αυτοί που κατεβάζουν παράνομες κόπιες (επειδή δεν το φυσάνε το πάπαλο) αλλά εαν οι τιμές έπεφταν σε λογικά επίπεδα θα προτιμούσαν τα γνήσια.

4η: Αυτοί που ποτέ δεν αγοράζουν γνήσια ακόμα και εαν πχ όλοι οι τίτλοι παιχνιδιών στοίχιζαν 3 ευρώ θα συνέχιζαν να κατεβάζουν παράνομες κόπιες.(οι λεγόμενοι αμετανόητοι).

Διαλέχτε σε ποιά από τις παραπάνω κατηγορίες ανήκετε...

Προφανώς στις εταιρίες ποσώς τους ενδιαφέρει η 3η κατηγορία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Balsamomenos, ειρωνικό ήταν...Σχετικό με τα μυαλά μας και τη νοοτροπία μας.Που γελάει όλος ο κόσμος μαζί μας κι εμείς ακόμα νομίζουμε τα διάφορα...

 

 

Παιδιά, το πρόβλημα με τους συνειδητά ασυνείδητους τζαμπατζήδες, είναι ότι με δικαιολογία την και καλά υψηλή τιμή των παιχνιδιών δεν διατίθενται να αγοράσουν το οτιδήποτε.

 

Προχτές είχε τα Gothic 1,2,3 όλα μαζί 5 ευρώ.

 

Το Witcher Enhanced Edition στα 7.8 ευρώ

 

Dragon Age Ultimate Edition ( όλα τα DLCs και Expansions) στα 18 ευρώ.

 

Το Batman νομίζω ήταν στα 5 ευρώ.

 

Τα STALKER Shadow of Chernobyl και Call of Pripyat ήταν στα 7 ευρώ και τα 2 μαζί.

 

Τα King's Bounty (Legend, Armored Princess, Crossworlds) καί τα 3 μαζί 7 ευρώ!

 

Και πόσες ακόμα προσφορές.

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι ο τζαμπατζής, ώς τζαμπατζής που είναι ΔΕΝ ασχολείται κάν να δεί αν πωλείται κάτι σε χαμηλή τιμή.

 

Οπότε θεωρώ άκρως υποκριτικό να κλαιγόμαστε για την ακρίβεια.

 

Όπως με όλα τα προϊόντα, αν δεν έχουμε λεφτά να αγοράσουμε το ακριβό ( ολοκαίνουργιο υπερτιμολογημένο παιχνίδι), μπορούμε να βρούμε σε ευκαιρίες και εκπτώσεις λίγο παλιότερα προϊόντα σε καταπληκτικές τιμές.

 

Αν πάρα ταύτα, κατεβάζουμε το ολοκαίνουργιο παιχνίδι, να το κατεβάσουμε αλλά να μήν καθόμαστε να κατακρίνουμε ταχα την ακρίβεια. Δεν είναι θέμα ακρίβειας. Ειναι θέμα ευκολίας στο κατέβασμα.

 

Πες τα βρε παιδί μου!Τόσα χρόνια το λέω κι εγώ.Δεν είναι θέμα τιμών.Απλό.

Το steam έχει άπειρες προσφορές με εξαιρετικά παιχνίδια σε εξευτελιστικές τιμές, αλλά και πάλι δεν...

Το τραγικό της υπόθεσης πάντως είναι πως υπάρχουν πολλοί που αυτοτιτλοφορούνται hardcore pc gamers, δεν έχουν δώσει ούτε 50 ευρώ μέχρι τώρα στη ζωή τους για παιχνίδια και τους φταίνε οι τιμές..."Αν είχε 3-5 ευρώ θα το αγόραζα." Έχω βαρεθεί να το ακούω λέμε και συνάμα έχω βαρεθεί να βλέπω παιχνιδάρες στο steam πχ με 2-3 ευρώ...

 

Να σας πω παράδειγμα με έναν κολλητό μου από το σχολείο;Τα μόνα παιχνίδια που είχε πάρει αυθεντικά μέχρι πριν από κάποιο διάστημα ήταν το quake 3 και το black and white.Και τα 2 σε μια εκδρομή στην Αθήνα με το γυμνάσιο.Ήθελε να πάρει κάτι και του λέω, πάρε αυτά είναι καλά... :mrgreen:

Ε μέχρι πριν 3 χρόνια περίπου έπαιζε αρκετά μπορώ να πω στο pc του.Όλα σπασμένα βέβαια.Απλά επειδή δεν το είχε αναβαθμίσει ποτέ ήρθε η ώρα που δε μπορούσε να παρακολουθήσει τίποτα.Οπότε πάει και παίρνει ένα ps3 για το blu ray.Του άρεσε γενικά η φάση και λίγο πιο μετά πάει και παίρνει και ένα x360.Αναγκαστικά στις κονσόλες ό,τι ήθελε να δοκιμάσει έσταζε 60ρι...Έμαθε λοιπόν κανα 2χρόνια έτσι και πέρισυ πάει και φτιάχνει νέο pc.Από τότε και στο pc όλα τα παίρνει συλλεκτικά, σε βαθμό που τον κράζω γιατί ότι μλκα βγει και πιστεύει ότι θα του αρέσει την παίρνει συλλεκτική χωρίς να δει κάτι παραπάνω.Και ούτε το φυσάει ούτε έχει αλλάξει προς το καλύτερο η οικονομική του κατάσταση.Ένας φυσιολογικός Έλληνας είναι.Απλά συνήθισε σε άλλη νοοτροπία.

Αυτά λοιπόν περί τιμών και σχετικών ανεκδότων να πάτε να τα πείτε στους κονσολάκηδες...

 

Και προς τους υπόλοιπους: δε νομίζω να βγαίνει κανείς εδώ μέσα και να το παίζει ηθικολόγος και φωτεινό παράδειγμα.Ό,τι δηλαδή δεν έχει κατεβάσει ποτέ κάτι παράνομα ή δε θα το ξανακάνει.Αλλά βρε παιδιά εντάξει, κατεβάζουμε κάτι.Πρέπει μετά να βγαίνουμε δημοσίως και να κάνουμε λεονταρισμούς ότι και καλά γίναμε επαναστάτες, οι τιμωροί των πανούργων πολυεθνικών, οι ισορροπιστές του συστήματος;Ήμαρτον άνθρωπέ μου, κάτσε στη ζέστη του καναπέ σου με το gamepad (που δυστυχώς επειδή έχει υλικό φορέα δε μπορέις να το κατεβάσεις από κάπου...) και άσε τα αιματοκυλίσματα για τα παιχνίδια.Κάτσε και διασκέδασε με ότι οι άλλοι φτιάχνουν για σένα και μη μιλάς καθόλου...Κάνε την επανάστασή σου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα βρε παιδί μου!Τόσα χρόνια το λέω κι εγώ.Δεν είναι θέμα τιμών.Απλό.

Το steam έχει άπειρες προσφορές με εξαιρετικά παιχνίδια σε εξευτελιστικές τιμές, αλλά και πάλι δεν...

Το τραγικό της υπόθεσης πάντως είναι πως υπάρχουν πολλοί που αυτοτιτλοφορούνται hardcore pc gamers, δεν έχουν δώσει ούτε 50 ευρώ μέχρι τώρα στη ζωή τους για παιχνίδια και τους φταίνε οι τιμές..."Αν είχε 3-5 ευρώ θα το αγόραζα." Έχω βαρεθεί να το ακούω λέμε και συνάμα έχω βαρεθεί να βλέπω παιχνιδάρες στο steam πχ με 2-3 ευρώ...

 

Εμένα περιγράφεις, ακριβώς. Δηλαδή περιμένεις ένας "Hardcore Gamer" που ξέρει πληροφορίες για το DNF περισσότερες και από την ίδια την Gearbox.. να περάσει ένας + χρόνος για να αγοράσει το DNF;

 

Το έκαστο Game το περιμένω since forever, και θα περιμένω και άλλο τόσο για να το παίξω το καταραμένο; Άκυρο. Αν βάζαν αρχική τιμή μια σαν αυτές των προσφορών των αρχαίων Games που βάζει το Steam.. ΤΟΤΕ έλα και δώσε πόνο.

 

1) Δίνεις 60€ και το παίζεις. Την επόμενη μέρα έχει εξαφανιστεί, ΚΑΙ το Game KAI τα 60€.

2) Περιμένεις 2 χρόνια για να το αγοράσεις 3€.

3) Το παίζεις τσάμπα και τελειώνεις.

 

Delema, and a huge one. :P

 

Υ.Γ: Από την άλλη αν το Game είναι Online, και έχει απεριόριστο Gameplay τότε αξίζει ένα ποσό παραπάνω για ευνόητους λόγους. Αυτά τα δικαιολογώ και γουστάρω που δε μπορεί ο κόσμος να παίξει όποιο Online Game θέλει χωρίς το χρηματικό τίμημα. Έτσι τουλάχιστον έχεις απέναντί σου ένα -περισσότερο- αποφασισμένο και competitive κοινό.

Υ.Γ 2: Πάρτε 50 κάμψεις τώρα όλοι για να γουστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 60 ευρώ για PC game αποτελούν ελάχιστες εξαιρέσεις.

 

Το 90% είναι στην 30-άρα.

 

Αν το περιμένεις since forever, 1 ευρώ την ημέρα οικονομία είναι αρκετό για να έχεις τα λεφτά να το αγοράσεις.

 

Αν ούτε αυτό είσαι διαθετιμένος να κάνεις, το κατεβάζεις όταν πρωτοβγαίνει και τους δίνεις τα λεφτά σου αργότερα που θα πέσει η τιμή του.

 

Αλλά το 99.999% των ατόμων ούτε αυτό κάνουν.

 

Και δεν χρειάζεται να περιμένεις πολύ για να πέσουν οι τιμές. Μιά βόλτα από το Steam να κάνεις μία φορά την εβδομάδα και θα δείς πόσες προσφορές υπάρχουν.

 

Το είπα πιό πάνω και θα το ξαναπώ: Αυτοί που διαμαρτύρονται για τις υψηλές τιμές απλώς δεν ψάχνονται καθόλου να δούν τί τιμές και τί προσφορές έχει εκεί έξω.

 

Όπως είπε και ο συμφορουμίτης, κανένας δεν το παίζει ηθικολόγος εδώ πέρα. Να μήν δουλευόμαστε όμως ότι "κατέβασμα" αποτελεί την οποιαδήποτε και καλά διαμαρτυρία για τον οποιοδήποτε και καλά λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 4 κατηγορίες Ελλήνων :

1η: Αυτοί που αγοράζουν μόνο γνήσια (είτε έχουν πολλά λεφτά είτε δεν έχουν).(μειοψηφία)

2η: Αυτοί που αγοράζουν γνήσια αλλά εαν βρουν στη ζούλα και κανένα τζαπέ δεν θα πουν όχι.

3η: Αυτοί που κατεβάζουν παράνομες κόπιες (επειδή δεν το φυσάνε το πάπαλο) αλλά εαν οι τιμές έπεφταν σε λογικά επίπεδα θα προτιμούσαν τα γνήσια.

4η: Αυτοί που ποτέ δεν αγοράζουν γνήσια ακόμα και εαν πχ όλοι οι τίτλοι παιχνιδιών στοίχιζαν 3 ευρώ θα συνέχιζαν να κατεβάζουν παράνομες κόπιες.(οι λεγόμενοι αμετανόητοι).

Διαλέχτε σε ποιά από τις παραπάνω κατηγορίες ανήκετε...

Προφανώς στις εταιρίες ποσώς τους ενδιαφέρει η 3η κατηγορία...

 

 

Balsamomenos, ειρωνικό ήταν...Σχετικό με τα μυαλά μας και τη νοοτροπία μας.Που γελάει όλος ο κόσμος μαζί μας κι εμείς ακόμα νομίζουμε τα διάφορα...

 

 

 

 

Πες τα βρε παιδί μου!Τόσα χρόνια το λέω κι εγώ.Δεν είναι θέμα τιμών.Απλό.

Το steam έχει άπειρες προσφορές με εξαιρετικά παιχνίδια σε εξευτελιστικές τιμές, αλλά και πάλι δεν...

Το τραγικό της υπόθεσης πάντως είναι πως υπάρχουν πολλοί που αυτοτιτλοφορούνται hardcore pc gamers, δεν έχουν δώσει ούτε 50 ευρώ μέχρι τώρα στη ζωή τους για παιχνίδια και τους φταίνε οι τιμές..."Αν είχε 3-5 ευρώ θα το αγόραζα." Έχω βαρεθεί να το ακούω λέμε και συνάμα έχω βαρεθεί να βλέπω παιχνιδάρες στο steam πχ με 2-3 ευρώ...

 

Να σας πω παράδειγμα με έναν κολλητό μου από το σχολείο;Τα μόνα παιχνίδια που είχε πάρει αυθεντικά μέχρι πριν από κάποιο διάστημα ήταν το quake 3 και το black and white.Και τα 2 σε μια εκδρομή στην Αθήνα με το γυμνάσιο.Ήθελε να πάρει κάτι και του λέω, πάρε αυτά είναι καλά... :mrgreen:

Ε μέχρι πριν 3 χρόνια περίπου έπαιζε αρκετά μπορώ να πω στο pc του.Όλα σπασμένα βέβαια.Απλά επειδή δεν το είχε αναβαθμίσει ποτέ ήρθε η ώρα που δε μπορούσε να παρακολουθήσει τίποτα.Οπότε πάει και παίρνει ένα ps3 για το blu ray.Του άρεσε γενικά η φάση και λίγο πιο μετά πάει και παίρνει και ένα x360.Αναγκαστικά στις κονσόλες ό,τι ήθελε να δοκιμάσει έσταζε 60ρι...Έμαθε λοιπόν κανα 2χρόνια έτσι και πέρισυ πάει και φτιάχνει νέο pc.Από τότε και στο pc όλα τα παίρνει συλλεκτικά, σε βαθμό που τον κράζω γιατί ότι μλκα βγει και πιστεύει ότι θα του αρέσει την παίρνει συλλεκτική χωρίς να δει κάτι παραπάνω.Και ούτε το φυσάει ούτε έχει αλλάξει προς το καλύτερο η οικονομική του κατάσταση.Ένας φυσιολογικός Έλληνας είναι.Απλά συνήθισε σε άλλη νοοτροπία.

Αυτά λοιπόν περί τιμών και σχετικών ανεκδότων να πάτε να τα πείτε στους κονσολάκηδες...

 

Και προς τους υπόλοιπους: δε νομίζω να βγαίνει κανείς εδώ μέσα και να το παίζει ηθικολόγος και φωτεινό παράδειγμα.Ό,τι δηλαδή δεν έχει κατεβάσει ποτέ κάτι παράνομα ή δε θα το ξανακάνει.Αλλά βρε παιδιά εντάξει, κατεβάζουμε κάτι.Πρέπει μετά να βγαίνουμε δημοσίως και να κάνουμε λεονταρισμούς ότι και καλά γίναμε επαναστάτες, οι τιμωροί των πανούργων πολυεθνικών, οι ισορροπιστές του συστήματος;Ήμαρτον άνθρωπέ μου, κάτσε στη ζέστη του καναπέ σου με το gamepad (που δυστυχώς επειδή έχει υλικό φορέα δε μπορέις να το κατεβάσεις από κάπου...) και άσε τα αιματοκυλίσματα για τα παιχνίδια.Κάτσε και διασκέδασε με ότι οι άλλοι φτιάχνουν για σένα και μη μιλάς καθόλου...Κάνε την επανάστασή σου αλλού.

 

 

να πω και εγω την αποψη μου.

ειμαι στη κατηγωρια 3 του του προτου ποστ.

ο λογος ειναι οτι ειναι πραματικα πανακριβα τα παιχνιδια(καθως και cd dvd και γενικα τα παντα.

η γνωμη μου ειναι οτι αν στα μαγαζια με το που βγει ενα game (για αυτο ειναι το θεμα τωρα) στα 10ε και σε 3-6 μηνες στα μαγαζια κανει 3-5ε τοτε ο πειρατης δεν θα το πουλαει και πολα ατομα θα εχουν τη δυναμη να το αγωρασουν και ετσι η βαση (πελατειακη) αυξανη δραματικα.

οσο αναφωρα το steam εχει οντος προσφορες αλλα ειναι και γενικα λιγο ταλαιπωρια.ο βασικοτερος λογος οτι το game δεν μπορεις ουτε να το χαρεισης αλου(ειναι αυτο που ζητανε οι εταιριες)

για να καταλαβετε εχω στη ντουλαπα μου πανω απο 50 original game και στο steam πανω απο 15.

περιπτωση με καρτα γραφικων που πηρα δωρο ενα παιχνιδη dirt 2 και λογο ηλιθιας ενεργοποιηησςσ εχασα το account αρα παει το online.......παλι καλα που δεν πληρωσα.

εχω και πολλα απο το θειο μου(αν μου αρεσει και εχει online) το πηρα αερα.αλιως εφυγε νυχτα.

οσο για το δευτερο ποστ ειναι γενικα λιγο απο ολα.δηλαδη εχει καποια σωστα κοματια αλλα με την απαντηση μου πιστευω οτι τα ειπα ολα.

σκεφτητε και ποσα ατομα δεν θελουν να πληρωνουν se internet μαγαζια....

αρα ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

da da da...

 

Kάτσε κάτσε κάτσε, πόσο καιρό ακριβώς πρέπει να περιμένεις για να βρεις ένα παιχνίδι με μονοψήφια τιμή πριν την υποδιαστολή;Πάνω από χρόνο;Κοίτα εγώ προσωπικά δε θεωρώ καν τον εαυτό μου πλέον gamer, αλλά εσύ σαν τίγκα χαρντκορντίλα έπρεπε να τα ξέρεις λίγο καλύτερα αν πραγματικά σε ενδιέφερε το θέμα της τιμής.Γιατί εγώ χωρίς να ασχολούμαι ιδιαίτερα ξέρω ότι για παράδειγμα: το dirt 2 είχε 5 ευρώ πριν κανα 2μηνο σε προσφορά, το amnesia το είχαν κάπου 5-7 ευρώ κανά 2-3 μήνες αφότου κυκλοφόρησε, το πακέτο kings bounty είχε 14 νομίζω και περιελάμβανε και το άρτι αφιχθέν crossroads και ο κατάλογος είναι μακρύς...Για ποιά ακριβώς αρχαία παιχνίδια μου μιλάς;

Ας μην το ζαλίζουμε άλλο, η ουσία βρίσκεται στο υπ αριθμόν 3 που ανέφερες.ΤΣΑΜΠΑ, που υπερκαλύπτει ακόμα και το 0,01 του ευρώ.Τσάμπα σε συνδυασμό με την έλλειψη ένομων συνεπειών.Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

Και φυσικά σε συνδυασμό με τον εγωισμό μας που βαράει κόκκινο γιατί ποιοί είμαστε εμείς που θα κάτσουμε 3 μήνες να περιμένουμε ένα παιχνίδι...Άντρα θέλω τώρα τονε θέλω!Δεν ανοίγεις και κανένα petition λέω εγώ να στέλνουν οι θείοι και έναν μαύρο μαζί για αέρα;Να συνοδεύει τα νέα παιχνίδια βρε παιδί μου, να μην ιδρώνουν και τα δαχτυλάκια.Αφού ξεκινά που ξεκεινά εκείνο το ρημάδι το καράβι.

 

kinitos, φίλε μου καταλαβαίνω τι θες να πεις.Όλοι στην ίδια πραγματικότητα ζούμε και για ολους οι ίδιες τιμές υπάρχουν.Απλά αυτό που λέω εγώ είναι το εξής απλό: δε μπορώ να βλέπω τον άλλο να μου λέει ότι αυτό που προκαλεί αυτή την κατάσταση είναι οι τιμές.Πραγματικά θα μπορούσαν να είναι και χαμηλότερες, αλλά υπάρχουν και εξαιρετικές προσφορές επίσης.Και δεν είναι ανάγκη να περιμένεις χρόνια.Αν πια είσαι τόσο ελιτιστής ε τότε να πλερώ ρε φίλε.Αφού δε βαστιέσαι με τίποτα και είσαι ο υπερψαγμένος και συνειδητοποιημένος χομπίστας βάλε το χέρι στην τσέπη γιατί αλλιώς είσαι παράσιτο.Δηλαδή δε μπορώ να βλέπω τον άλλο να κατεβάζει 200gb παιχνίδια το μήνα πχ και να μου λέει φταίνε οι τιμές.Όχι ρε φίλε δε φταίνε οι τιμές.Φταίει η άπληστη φύση του ανθρώπου και το γεγονός ότι σε 2-3 ώρες το έχεις σπίτι σου χωρίς να ανησυχείς για κάποια ιδιαίτερη συνέπεια, χωρίς ιδιαίτερους συμβιβασμούς σε κάτι και πάνω απ όλα εντελώς τσάμπα.Τα υπόλοιπα είναι οδοντόκρεμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 4 κατηγορίες Ελλήνων :

1η: Αυτοί που αγοράζουν μόνο γνήσια (είτε έχουν πολλά λεφτά είτε δεν έχουν).(μειοψηφία)

2η: Αυτοί που αγοράζουν γνήσια αλλά εαν βρουν στη ζούλα και κανένα τζαπέ δεν θα πουν όχι.

3η: Αυτοί που κατεβάζουν παράνομες κόπιες (επειδή δεν το φυσάνε το πάπαλο) αλλά εαν οι τιμές έπεφταν σε λογικά επίπεδα θα προτιμούσαν τα γνήσια.

4η: Αυτοί που ποτέ δεν αγοράζουν γνήσια ακόμα και εαν πχ όλοι οι τίτλοι παιχνιδιών στοίχιζαν 3 ευρώ θα συνέχιζαν να κατεβάζουν παράνομες κόπιες.(οι λεγόμενοι αμετανόητοι).

Διαλέχτε σε ποιά από τις παραπάνω κατηγορίες ανήκετε...

Προφανώς στις εταιρίες ποσώς τους ενδιαφέρει η 3η κατηγορία...

Εγώ που δεν ανήκω σε καμία είμαι καλά γιατρέ?

 

1) Δίνεις 60€ και το παίζεις. Την επόμενη μέρα έχει εξαφανιστεί, ΚΑΙ το Game KAI τα 60€.

2) Περιμένεις 2 χρόνια για να το αγοράσεις 3€.

3) Το παίζεις τσάμπα και τελειώνεις.

 

Delema, and a huge one. :P

Το Mafia 2 βγήκε τον Αύγουστο και το θυμάμαι να παίζει στα 7.5€ στις χριστουγεννιάτικες προσφορές της Steam. Το δε Dead Space 2 που βγήκε τέλη Ιανουαρίου παίζει εδώ και καιρό στις 14£ από Amazon και Game UK. To Civilization 5 απ'την άλλη κυκλοφόρησε τέλη Σεπτεμβρίου και δω και καμιά βδομάδα έπεσε κι αυτό στις 14£.

 

Επειδή γενικά παρακολουθώ παιχνίδια που με ενδιαφέρουν, συνήθως μέσα στο εξάμηνο η τιμή τους πέφτει κάτω απ'τα 20€, με μοναδική εξαίρεση τα Call of Duty, ίσως και τα παιχνίδια της Blizzard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 4 κατηγορίες Ελλήνων :

1η: Αυτοί που αγοράζουν μόνο γνήσια (είτε έχουν πολλά λεφτά είτε δεν έχουν).(μειοψηφία)

2η: Αυτοί που αγοράζουν γνήσια αλλά εαν βρουν στη ζούλα και κανένα τζαπέ δεν θα πουν όχι.

3η: Αυτοί που κατεβάζουν παράνομες κόπιες (επειδή δεν το φυσάνε το πάπαλο) αλλά εαν οι τιμές έπεφταν σε λογικά επίπεδα θα προτιμούσαν τα γνήσια.

4η: Αυτοί που ποτέ δεν αγοράζουν γνήσια ακόμα και εαν πχ όλοι οι τίτλοι παιχνιδιών στοίχιζαν 3 ευρώ θα συνέχιζαν να κατεβάζουν παράνομες κόπιες.(οι λεγόμενοι αμετανόητοι).

Διαλέχτε σε ποιά από τις παραπάνω κατηγορίες ανήκετε...

Προφανώς στις εταιρίες ποσώς τους ενδιαφέρει η 3η κατηγορία...

 

Μπορώ να πώ οτι είμαι στην πρώτη κατηγορία όσον αφορά τα παιχνίδια για το Xbox, και στην τέταρτη για τα παιχνίδια του PC :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πώ οτι είμαι στην πρώτη κατηγορία όσον αφορά τα παιχνίδια για το Xbox, και στην τέταρτη για τα παιχνίδια του PC :P

Εντυπωσιακό ε;Μα γιατί βρε παιδί μου άραγες, γιατί; :rolleyes:

Ώρες ώρες πάντως ειλικρινά, όσο κι αν δεν το θέλω, εύχομαι να ψοφολογήσει το pc gaming αύριο το πρωί...

 

Ρε συ παππού ειλικρινά πιστεύεις ότι η περί ης ο λόγος hardcore και πολλοί άλλοι μπαίνουν στη διαδικασία να ψάξουν για να αγοράσουν;Η χαρντκορίλα δεν τους αφήνει χρόνο ούτε γι' αυτό.Η συνταγή είναι γνωστή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό ε;Μα γιατί βρε παιδί μου άραγες, γιατί; :rolleyes:

Ώρες ώρες πάντως ειλικρινά, όσο κι αν δεν το θέλω, εύχομαι να ψοφολογήσει το pc gaming αύριο το πρωί...

 

Γιατί απλά σπάνια θα αφοσιωθώ σε παιχνίδι στο PC. Κατέβασμα, τερματισμός του SP, και uninstall.

 

Στις κονσόλες απο εποχής PS2 έχω πάνω απο 100 αυθεντικούς τίτλους και φυσικά πληρώνω για το online. Το πραγματικό gaming για εμένα είναι στις κονσόλες. Στο PC τα παιχνίδια είναι να είχαμε να λέγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό ε;Μα γιατί βρε παιδί μου άραγες, γιατί; :rolleyes:

Ώρες ώρες πάντως ειλικρινά, όσο κι αν δεν το θέλω, εύχομαι να ψοφολογήσει το pc gaming αύριο το πρωί...

Eγω ευχομαι να ψοφολογησει η πειρατεια,απο σημερα κι'ολας...!

Θελω να δω ποιος θ'αρχησει πρωτος το κλαμα,εμεις ή οι ετερειες μεγαθηρια(και η sony μεσα)? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρες ώρες πάντως ειλικρινά, όσο κι αν δεν το θέλω, εύχομαι να ψοφολογήσει το pc gaming αύριο το πρωί...

 

Το Gaming, ουσιαστικά..

 

Πάντως εγώ δεν ξέρω άτομο που πληρώνει τα Games του 360 του. :P

 

 

ΡΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ Λ7 ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ! Κλειδώστε το τόπικ μη τα πάρω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...