Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν έβρισκα το crysis 2 στα 19€ απο το gamekeystore δεν έπαιζε να το αγόραζα.Εννοείται πως οι χαμηλές τιμές παίζουν ρόλο. Το πρόβλημα με την πειρατεία σε χώρες όπως η Ελλάδα είναι πως ακόμα και αν ένας τίτλος κάνει launch στα 20€ , κινδυνεύει να έχει περισσότερη χασούρα απο την μέιωση της τιμής παρά κέρδος απο τις λίγες παραπάνω πωλήσεις που θα κάνει... Αυτό συμβαίνει όταν κάποιος μάθει στο τζάμπα

 

Αν δεν εβρισκες το crysis 2 στα 19 ευρω θα το κατεβαζες; Εσυ ισως οχι, αρα δε θα το επαιζες. Τα υπολοιπα εκατομμυρια downloads που εγιναν απο torrent και rapid, γιατι εγιναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το προβλημα με την πειρατεια μπορει να αναλυθει σε δυο αξονες.α)στα πνευματικα δικαιωματα που πρεπει να πληρωνει ο χρηστης παντου και παντα ακομα και για δημιουργους που απεβιωσαν αιωνες πριν ,και β)στο ποσοστο κερδων που ειναι διαθετειμενη να βγαζει μια δισκογραφικη /κινηματογραφικη/software εταιρεια,που συνηθως τινει στο απειρο.Το αδηφαγο κητος δεν προκειται ποτε να το χορτασει κανενα νουμερο πωλησεων.

 

 

Εγω σαν χρηστης πλεον:

 

α)οπως ακριβως δοκιμαζω ενα ρουχο (αφου τα παντα καταντησαν εμπορευμα αποφασισα να σκεφτομαι και εγω με τετοιους ορους)πλεον πρωτα κατεβαζω καποιο παιχνιδι που θελω και μετα αποφασιζω αν αξιζει ή οχι η αγορα.Δεν την ξαναπατω οπως με το dragonage που διαβαζα παντου τα καλυτερα αλλα προσωπικα το βρηκα χαλια.

 

 

β) κοροιδα να πανε να ψαξουν αλλου.Η ιδια ταινια που πωλειται στα ραφια 20+ευρω φτανει να κοστιζει μολις 4 οταν διανεμεται μαζι με μια Κυριακατικη πατσαβουροφυλλαδα.Απο εδω και περα λεφτα μονο για συλλεκτικες εκδοσεις ταινιων .

 

γ)αγορα μουσικης μονο κατοπιν ακουσματος ολοκληρου του δισκου απο καποιο ηλεκτρονικο δισκαδικο π.χ play.Μετα απο μερικες χιλιαδες δικους και cd το πηρα αποφαση πως Γιαννης Πετριδης δεν προκειται ποτε να γινω και οι καιροι ειναι πολυ πολυ δυσκολοι.Το μονο μεσο εκφρασης που θεωρω αναντικαταστατο και αξιζει να δωσω χρηματα χωρις δευτερη σκεψη,ειναι το βιβλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με την πειρατεια μπορει να αναλυθει σε δυο αξονες.α)στα πνευματικα δικαιωματα που πρεπει να πληρωνει ο χρηστης παντου και παντα ακομα και για δημιουργους που απεβιωσαν αιωνες πριν ,και β)στο ποσοστο κερδων που ειναι διαθετειμενη να βγαζει μια δισκογραφικη /κινηματογραφικη/software εταιρεια,που συνηθως τινει στο απειρο.Το αδηφαγο κητος δεν προκειται ποτε να το χορτασει κανενα νουμερο πωλησεων.

 

 

Εγω σαν χρηστης πλεον:

 

α)οπως ακριβως δοκιμαζω ενα ρουχο (αφου τα παντα καταντησαν εμπορευμα αποφασισα να σκεφτομαι και εγω με τετοιους ορους)πλεον πρωτα κατεβαζω καποιο παιχνιδι που θελω και μετα αποφασιζω αν αξιζει ή οχι η αγορα.Δεν την ξαναπατω οπως με το dragonage που διαβαζα παντου τα καλυτερα αλλα προσωπικα το βρηκα χαλια.

 

 

β) κοροιδα να πανε να ψαξουν αλλου.Η ιδια ταινια που πωλειται στα ραφια 20+ευρω φτανει να κοστιζει μολις 4 οταν διανεμεται μαζι με μια Κυριακατικη πατσαβουροφυλλαδα.Απο εδω και περα λεφτα μονο για συλλεκτικες εκδοσεις ταινιων .

 

γ)αγορα μουσικης μονο κατοπιν ακουσματος ολοκληρου του δισκου απο καποιο ηλεκτρονικο δισκαδικο π.χ play.Μετα απο μερικες χιλιαδες δικους και cd το πηρα αποφαση πως Γιαννης Πετριδης δεν προκειται ποτε να γινω και οι καιροι ειναι πολυ πολυ δυσκολοι.Το μονο μεσο εκφρασης που θεωρω αναντικαταστατο και αξιζει να δωσω χρηματα χωρις δευτερη σκεψη,ειναι το βιβλιο.

 

α) τα δικαιωματα δεν κρατανε αιωνες.

β) οι εταιριες παντος τυπου παντα τα κερδη τους θελουν να τεινουν στο απειρο. Γιατι ολες οι αλλες ειναι καλες, ενω αυτες οχι;

 

Το βιβλιο ειναι ακριβως το ιδιο με ενα δισκο η μια ταινια, υπαγεται στα ιδια πνευματικα δικαιωματα, για τα ιδια χρονια, και παρολο που καποιο μπορει να εχει πουλησει εκατομμυρια αντιτυπα, παρολα αυτα την τιμη, σπανια τη ριχνει. Δεν παυεις βεβαια να το θεωρεις αναντικαταστατο, διοτι η τεχνολογια δεν μας εχει επιτρεψει ακομη να εχουμε ενα e-book reader που να το συνηθισουμε ευκολα, και μια γκαμα βιβλιων που θα θελαμε στο τζαμπα. Οταν γινει αυτο και οι πιο νεοι θα εχουν συνηθισει την αναγνωση απο τα ηλεκτρονικα μεσα, οπως κανουμε εμεις με το κλασσικο βιβλιο, ελα να μου πεις ποσοι θα συμμεριζονται την αποψη σου για το "αναντικαταστατο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο οι εταιριες θα επικεντρωνονται στα γραφικα και διαφορα αχρηστα ψιψιψινια τοσο θα συντηρηται/μεγαλωνει η πειρατεια(καλως για μενα)

 

Παιχνιδια οπως monkey island,diablo ακομα και τωρα να βγουν οι περισσοτεροι θα τα αγοραζαν αυθεντικα γιατι αξιζουν τα 40-50€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το πρόβλημα με τους συνειδητά ασυνείδητους τζαμπατζήδες, είναι ότι με δικαιολογία την και καλά υψηλή τιμή των παιχνιδιών δεν διατίθενται να αγοράσουν το οτιδήποτε.

 

Προχτές είχε τα Gothic 1,2,3 όλα μαζί 5 ευρώ.

 

Το Witcher Enhanced Edition στα 7.8 ευρώ

 

Dragon Age Ultimate Edition ( όλα τα DLCs και Expansions) στα 18 ευρώ.

 

Το Batman νομίζω ήταν στα 5 ευρώ.

 

Τα STALKER Shadow of Chernobyl και Call of Pripyat ήταν στα 7 ευρώ και τα 2 μαζί.

 

Τα King's Bounty (Legend, Armored Princess, Crossworlds) καί τα 3 μαζί 7 ευρώ!

 

Και πόσες ακόμα προσφορές.

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι ο τζαμπατζής, ώς τζαμπατζής που είναι ΔΕΝ ασχολείται κάν να δεί αν πωλείται κάτι σε χαμηλή τιμή.

 

Οπότε θεωρώ άκρως υποκριτικό να κλαιγόμαστε για την ακρίβεια.

 

Όπως με όλα τα προϊόντα, αν δεν έχουμε λεφτά να αγοράσουμε το ακριβό ( ολοκαίνουργιο υπερτιμολογημένο παιχνίδι), μπορούμε να βρούμε σε ευκαιρίες και εκπτώσεις λίγο παλιότερα προϊόντα σε καταπληκτικές τιμές.

 

Αν πάρα ταύτα, κατεβάζουμε το ολοκαίνουργιο παιχνίδι, να το κατεβάσουμε αλλά να μήν καθόμαστε να κατακρίνουμε ταχα την ακρίβεια. Δεν είναι θέμα ακρίβειας. Ειναι θέμα ευκολίας στο κατέβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλιο ειναι ακριβως το ιδιο με ενα δισκο η μια ταινια, υπαγεται στα ιδια πνευματικα δικαιωματα, για τα ιδια χρονια, και παρολο που καποιο μπορει να εχει πουλησει εκατομμυρια αντιτυπα, παρολα αυτα την τιμη, σπανια τη ριχνει. Δεν παυεις βεβαια να το θεωρεις αναντικαταστατο, διοτι η τεχνολογια δεν μας εχει επιτρεψει ακομη να εχουμε ενα e-book reader που να το συνηθισουμε ευκολα, και μια γκαμα βιβλιων που θα θελαμε στο τζαμπα. Οταν γινει αυτο και οι πιο νεοι θα εχουν συνηθισει την αναγνωση απο τα ηλεκτρονικα μεσα, οπως κανουμε εμεις με το κλασσικο βιβλιο, ελα να μου πεις ποσοι θα συμμεριζονται την αποψη σου για το "αναντικαταστατο".

To βγαζεις σε αντιτυπα!Πολυ συνηθισμενο φενομενο και κυριος στο χωρο των πανεπιστημιων(σ'ολο τον κοσμο)!

Και κυκλοφορουν πολλα βιβλια που μπορεις να τα κατεβασεις απ'το ιντερνετ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω σωρηδόν videogames και για pc και για ps3 και για wii :) Δεν μου περισσεύουν τα φράγκα, το αντίθετο θα έλεγα αλλά το gaming είναι η καύλα μου και θέλω να τα σκάσω στους δημιουργούς για να τους αποζημιώσω για αυτό που μου προσφέρουν. Το παν είναι η υπομονή, τίτλοι βγαίνουν με το κιλό......μπορείς κάλλιστα να τους χτυπήσεις σχεδόν τσάμπα λίγο διάστημα αφότου κυκλοφορήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβαζεις-κλεβεις :)

end of story νομιζω

Eτσι ειναι ,οχι μονο στα games παντου ...mp3 ,ταινιες ,κτλ.Γιατι πολλες φορες εχω ακουσει καποιους να κατηγορουνε αυτους που κατεβαζουν παιχνιδια οτι κλεβουν και οι ιδιοι εχουν κατεβασει 1 πλανητη ταινιες και mp3 και ειναι πραγματικα για γελια και για γιαουρτια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να πληρωσω κατι οταν το 99,99% το εχει τσαμπα ?

Συγνωμη αλλα αυτος που πληρωνει οταν οι αλλοι το εχουν τσαμπα δεν λεγεται τιμιος αλλα κοροιδο!

Να πληρωσω επειδη εκαναν ενα ωραιο game? μπραβο τους.

Αυτοι ετσι κι αλλιως θα τα κονομησουν χοντρα. Να τους πληρωσω (οικειωθελως στην ουσια,αφου αν δεν θελω δεν πληρωνω) ,να συνεισφαιρω δηλ στα κερδη τους (εκατομυριων ευρω) εγω που παιρνω με χιλια βασανα 800 ευρω το μηνα ?

Ναι πρεπει μωρε ψωμολυσανε να τους δωσουμε κι αυτα (που δεν εχουμε)

Δεν νομιζω Τακη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να πληρωσω κατι οταν το 99,99% το εχει τσαμπα ?

 

64% όχι ότι αλλάζει τίποτα

 

http://www.ibls.com/internet_law_news_portal_view.aspx?s=latestnews&id=1517

 

Rates in the remaining Western European countries are higher than the average software piracy rate in Western Europe of 35% and in the European Union of 36%. Ireland has a 37% piracy rate, while rates in Portugal (43%), Malta (45%), Spain (46%), and France (47%) surpass 40%. In Italy, the rate reaches 53%. Greece has the highest piracy rate in Western Europe. In that country, 64% of the software used is illegal.

 

Συγνωμη αλλα αυτος που πληρωνει οταν οι αλλοι το εχουν τσαμπα δεν λεγεται τιμιος αλλα κοροιδο!

 

Αυτός που δεν κρίνει τον εαυτό του σε σχέση με το τη κάνει αλλά σε σχέση με το τη κάνουν οι άλλοι,πως λέγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να πληρωσω ΕΦΟΡΙΑ κατι οταν το 99,99% το εχει τσαμπα ?

Συγνωμη αλλα αυτος που πληρωνει ΕΦΟΡΙΑ οταν οι αλλοι οχι δεν λεγεται τιμιος αλλα κοροιδο!

Να πληρωσω επειδη εκαναν ενα ωραιο game? μπραβο τους.

Αυτοι ετσι κι αλλιως θα τα κονομησουν χοντρα. Να τους πληρωσω (οικειωθελως στην ουσια,αφου αν δεν θελω δεν πληρωνω) ,να συνεισφαιρω δηλ στα κερδη τους (εκατομυριων ευρω) εγω που παιρνω με χιλια βασανα 800 ευρω το μηνα ?

Ναι πρεπει μωρε ψωμολυσανε να τους δωσουμε κι αυτα (που δεν εχουμε)

Δεν νομιζω Τακη!!

 

Fixed

 

Οταν σου βαλουν το μαχαιρι στο λαιμο να αγορασεις το ταδε παιγνιδι που εχει 60 ευρω, να με φωναξεις να τους κανονισω. Ξερω καρατε...

 

Με αυτη τη νοοτροπια πορευτηκαμε μετα τη μεταπολιτευση, για αυτο και τωρα παιρνεις 800 και σε κανα χρονο θα παιρνεις 500. Με γεια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη τη νοοτροπια πορευτηκαμε μετα τη μεταπολιτευση, για αυτο και τωρα παιρνεις 800 και σε κανα χρονο θα παιρνεις 500. Με γεια μας.

Με την ιδια νοοτροπια,μεγαλωσαμε και στην Κυπρο και σε πολλες αλλες χωρες.Οποταν στην περιπτωση της Ελλαδας κατι αλλο πρεπει να φταιει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...