Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://translate.google.gr/translate_t?hl=el&q=donation&um=1&ie=UTF-8&sl=en&tl=el&sa=X&ei=Fu2JTYTeHsiE5AbdmYnLDg&ved=0CBYQrgYwAA#

Donation εξού και donate button.

Αν και άσχετο,δεν το είπα για αυτό,αλλά επειδή σε καμία περίπτωση δεν αρμόζουν οι λέξεις «ελεύθερα» και «δωρεάν» σε αυτά(τα προγράμματα/παιχνίδια/ταινίες κοινός WAREZ) που τα βρίσκεις χωρίς να τα πληρώσεις και σε συνδυασμό με συνοδευτικά προγραμματάκια που άρουν τους περιορισμούς,υπάρχει τεράστια διαφορά.

 

 

Δεν υπάρχει τρόπος να ασφαλίσεις οτιδήποτε ψηφιακό 100%,δεν συμφέρει να κάνουν μήνυση στον κάθε ένα.

Ξεχωριστά πράγματα είναι αυτά και νομίζω τα είπα αρκετά ξεκάθαρα.

 

 

 

 

PirateBay;;Rapidshare;;

 

 

Το τι θα πούμε εγώ και εσύ είναι άλλο πράγμα από το τι ισχύ,πάνω στα warez δεν έχει καμία πόρτα.

 

Eσυ πολυ ξεκαθαρα τα ειπες,απλα ειμαι χαρουμενος σημερα και δε μπορω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα! :-D

Δεν εχω ουτε τη διαθεση,ουτε το υφος! B)

Ασε που στην τελικη,λιγο πολυ ολοι μας καταλαμβενουμε τι πραγματικα ειναι σωστο και τι λαθος!

Για παραδειγμα.Χθες που σκοτωνομασταν για την πειρατια,ειχα απο τη μια το θρετ,τασομενος υπερ της πειρατιας και απο την αλλη την σελιδα του amazon και παραγλελνα παιχνιδια.

 

Το ενα μαλιστα ητα το crysis maximum edition(και τα 2 τα εχω παιξει απο 2φορες το καθενα)!Και το crysis2 θα το παιξω απο τον θειο(single) μεχρι να μου ερθει απο αμερικη,για το multi!

 

 

Θελω να τονισω,οτι ολοι εχουμε καποια Α ηθικη και εχουμε συναισθηση το τι κανουμε,λαθος σωστο,αλλα δεν ειμασται τελιος παλιανθρωποι και λαμογια!Οπως θελου να περασουν μερικοι(αυτη την αποψη)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[...]

Θελω να τονισω,οτι ολοι εχουμε καποια Α ηθικη και εχουμε συναισθηση το τι κανουμε,λαθος σωστο,αλλα δεν ειμασται τελιος παλιανθρωποι και λαμογια!Οπως θελου να περασουν μερικοι(αυτη την αποψη)!

Όλο σκέφτομαι ότι είναι η τελευταία φορά που θα γράψω γι αυτό το θέμα κι όλο το αναιρώ.

Ωρέ, ποιος ανέφερε τέτοιους χαρακτηρισμούς; Ποιος θέλει να περάσει αυτήν την άποψη; Πού τα φαντάζεσαι αυτά; Πώς γίνεται μια τέτοια πράξη να χαρακτηρίσει κάποιον άνθρωπο;

Σήμερα στη δουλειά έκανε ένας μια μεγάλη μ@λακία. Αυτό θα πει πώς είναι μ@λάκας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο σκέφτομαι ότι είναι η τελευταία φορά που θα γράψω γι αυτό το θέμα κι όλο το αναιρώ.

Ωρέ, ποιος ανέφερε τέτοιους χαρακτηρισμούς; Ποιος θέλει να περάσει αυτήν την άποψη; Πού τα φαντάζεσαι αυτά; Πώς γίνεται μια τέτοια πράξη να χαρακτηρίσει κάποιον άνθρωπο;

Σήμερα στη δουλειά έκανε ένας μια μεγάλη μ@λακία. Αυτό θα πει πώς είναι μ@λάκας;

 

Καπως ετσι ξεκινησε το θεμα:

Μια χαρά είναι να είσαι κλέφτης;

 

Όπως νομίζεις.

Δε στεκομαι στην λεξη,αλλα στο υφος και την διαθεση που εχει η φραση!

 

Υ.Γ.Διευκρινιζω,οτι δε χρεισημοποιω το μυνημα του Snoob,για να το θηξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλέφτης με το «τελιος παλιανθρωποι και λαμογια» έχει μια κάποια διαφορά δεν νομίζεις;;

Δε στεκομαι στην λεξη,αλλα στο υφος και την διαθεση που εχει η φραση!

Συγνωμη,αλλα δε μπορω να στο πω διαφοτικα.Αν δε καταλαμβενετε τι θελω να πω,απλα το ξεχναμε και παμε παρακατω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη,αλλα δε μπορω να στο πω διαφοτικα.Αν δε καταλαμβενετε τι θελω να πω,απλα το ξεχναμε και παμε παρακατω!

Ναι το είδα μετά το edit σου,αλλά είχα απαντήσει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα μου φαίνονται χαζές οι παντώς τύπου διαφωνίες του αν είναι λάθος το κατέβασμα ή όχι.Το θέμα είναι απλό.Τα πάντα καλώς ή κακώς υποτάσσονται στην δύναμη του διαδικτύου πλεόν.Απο την στιγμή που ακόμα και ένας άσχετος βάζει στο google "download crysis 2" kai του πετάει links , φυσικά και μπαίνει στον πειρασμό.Παέι και αγοράζει ένα pc τούμπανο και λιώνει στο free gaming...

1)Έχει δικαίωμα να το κάνει? : Για μένα απο την στιγμή που είναι τόσο εύκολο , ναι

2)Είναι ηθικά/νομικά σωστό? : Όχι, αλλά σιγά μην το σκεφτεί αυτό όταν δεν υπάρχει καμία άμεση συνέπεια για αυτόν.Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι που αγοράζουμε αυθεντικά το κάνουμε λόγω κάποιου "μηχανισμού" που ενεργοποιείται μέσα μας.->Εξαιρούνται τα online που δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς

3)Έχουμε διακαίωμα να τον κράζουμε? : Ο καθένας μπορεί να πεί ότι θέλει άμα θέλει...

4)Τον νοιάζει? : Όχι , και συνεχίζει να κλ@νει στο free gaming... :-D

 

Με λίγα λόγια αν δεν πέσει μπόγιας στο internet , είναι στην κρίση του καθενός τι γουστάρει να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα μου φαίνονται χαζές οι παντώς τύπου διαφωνίες του αν είναι λάθος το κατέβασμα ή όχι.Το θέμα είναι απλό.Τα πάντα καλώς ή κακώς υποτάσσονται στην δύναμη του διαδικτύου πλεόν.Απο την στιγμή που ακόμα και ένας άσχετος βάζει στο google "download crysis 2" kai του πετάει links , φυσικά και μπαίνει στον πειρασμό.Παέι και αγοράζει ένα pc τούμπανο και λιώνει στο free gaming...

1)Έχει δικαίωμα να το κάνει? : Για μένα απο την στιγμή που είναι τόσο εύκολο , ναι

2)Είναι ηθικά/νομικά σωστό? : Όχι, αλλά σιγά μην το σκεφτεί αυτό όταν δεν υπάρχει καμία άμεση συνέπεια για αυτόν.Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι που αγοράζουμε αυθεντικά το κάνουμε λόγω κάποιου "μηχανισμού" που ενεργοποιείται μέσα μας.->Εξαιρούνται τα online που δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς

3)Έχουμε διακαίωμα να τον κράζουμε? : Ο καθένας μπορεί να πεί ότι θέλει άμα θέλει...

4)Τον νοιάζει? : Όχι , και συνεχίζει να κλ@νει στο free gaming... :-D

 

Με λίγα λόγια αν δεν πέσει μπόγιας στο internet , είναι στην κρίση του καθενός τι γουστάρει να κάνει.

 

δηλαδή η δική σου άποψη είναι " Κλέψτε αφού ούτως ή άλλως δεν θα έχετε καμία συνέπεια". Ωραία λογική............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή η δική σου άποψη είναι " Κλέψτε αφού ούτως ή άλλως δεν θα έχετε καμία συνέπεια". Ωραία λογική............

 

Αυτό φίλε μου στο λέει το internet και όχι εγώ Μάθε να διαβάζεις με λογική πρωτού κρίνεις την δικιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Έχει δικαίωμα να το κάνει? : Για μένα απο την στιγμή που είναι τόσο εύκολο , ναι

 

Με λίγα λόγια αν δεν πέσει μπόγιας στο internet , είναι στην κρίση του καθενός τι γουστάρει να κάνει.

 

δεν είναι δική σου άποψη αυτή; Αν κατάλαβα λάθος με συγχωρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι δική σου άποψη αυτή; Αν κατάλαβα λάθος με συγχωρείς.

Καμιά φορά μιλάω κάπως αληγορικά και μπορεί να με παρεξήγησες! Εννοώ πως απο την μία ενώ είμαι κατά της πειρατειάς και συμφωνώ με τις συνέπειες που επιφέρει ,απο την άλλη δεν μπορώ να κατηγορήσω τον μέσο άσχετο χρήστη που τα βρίσκει όλα φόρα παρτίδα στα πόδια του! Το internet του δίνει το δικαίωμα να το κάνει ανεξάρτητα αν είναι κλεψιά.

 

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω πως για μένα το μεγαλύτερο κακό που κάνει η πειρατεία , είναι πως σε μαθαίνει στο τζαμπέ. Στον υλικό κόσμο , ακόμα και στην "μαύρη" αγορά πληρώνεις κάτι για το αποκτήσεις.Το τζαμπέ όμως είναι μηδενισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το internet του δίνει το δικαίωμα να το κάνει ανεξάρτητα αν είναι κλεψιά.

 

Σου δίνει τη δυνατότητα, όχι το δικαίωμα.

 

Και σχετικά με το "θα αγοράζαμε περισσότερα αυθεντικά αν ήταν φθηνά" μου φαίνεται φθηνή δικαιολογία. Όπως έχει χιλιοειπωθεί το gaming δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης και ποτέ δεν θα γίνει, οπότε η κάθε εταιρία έχει κάθε δικαίωμα σε όποια κοστολόγηση νομίζει πως είναι βιώσιμη στην αγορά. Η λογική κατεβάζω γιατί αντιστέκομαι στις υψηλές τιμές, είναι εκ του ασφαλούς γιατί ποτέ δεν θα φέρει αποτέλεσμα. Σε τελική ανάλυση θα υπάρχει πάντα κοινό που θα εκτιμάει αρκετά το παιχνίδι που απολαμβάνει με συνέπεια να είναι συνεπής και να το πληρώνει. Με άλλα λόγια Put Your Money Where Your Mouth Is

 

Τι θα γινει μετα,αν καταργηθει απο τωρα η πειρατια? :-)

 

Για να καταργηθεί η πειρατεία πρέπει hackers ή crackers ή όπως αλλιώς τους πούμε να σταματήσουν να σπάνε τα παιχνίδια, οι οποίοι όμως δεν νομίζω πως το κάνουν για να βοηθήσουν την πειρατεία. Πάντα θα υπάρχει μια απάντηση σε κάθε κλείδωμα για παιχνίδια που παίζονται offline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σχετικά με το "θα αγοράζαμε περισσότερα αυθεντικά αν ήταν φθηνά" μου φαίνεται φθηνή δικαιολογία. Όπως έχει χιλιοειπωθεί το gaming δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης και ποτέ δεν θα γίνει, οπότε η κάθε εταιρία έχει κάθε δικαίωμα σε όποια κοστολόγηση νομίζει πως είναι βιώσιμη στην αγορά. Η λογική κατεβάζω γιατί αντιστέκομαι στις υψηλές τιμές, είναι εκ του ασφαλούς γιατί ποτέ δεν θα φέρει αποτέλεσμα.

 

Αν δεν έβρισκα το crysis 2 στα 19€ απο το gamekeystore δεν έπαιζε να το αγόραζα.Εννοείται πως οι χαμηλές τιμές παίζουν ρόλο. Το πρόβλημα με την πειρατεία σε χώρες όπως η Ελλάδα είναι πως ακόμα και αν ένας τίτλος κάνει launch στα 20€ , κινδυνεύει να έχει περισσότερη χασούρα απο την μέιωση της τιμής παρά κέρδος απο τις λίγες παραπάνω πωλήσεις που θα κάνει... Αυτό συμβαίνει όταν κάποιος μάθει στο τζάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έβρισκα το crysis 2 στα 19€ απο το gamekeystore δεν έπαιζε να το αγόραζα.Εννοείται πως οι χαμηλές τιμές παίζουν ρόλο. Το πρόβλημα με την πειρατεία σε χώρες όπως η Ελλάδα είναι πως ακόμα και αν ένας τίτλος κάνει launch στα 20€ , κινδυνεύει να έχει περισσότερη χασούρα απο την μέιωση της τιμής παρά κέρδος απο τις λίγες παραπάνω πωλήσεις που θα κάνει... Αυτό συμβαίνει όταν κάποιος μάθει στο τζάμπα

 

άλλα νταλα της παρασκευής το γάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...