Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πες τα Χρυσόστομε. Σε λίγο θα μας πουν ότι είναι κακό να πνίγουμε γατάκια.

 

Σωστή σύγκριση. Πλησιάζει την πιο κοντινή σύγκριση με το κατέβασμα παιχνιδιών που είναι να ρήξεις μπουνιές σε γριά. thumbs up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστή σύγκριση thumbs up!

 

Έλα μωρέ για σένα δεν είναι πρόβλημα να κλέβεις (γενικά) για μένα να σκοτώνω γατάκια.

Ποιος θα ορίσει τι είναι σωστό και τι όχι ή την διαφορά αυτών των δύο, αφού δε μας ενδιαφέρει ο νόμος. Δηλ. η δική σου ηθική είναι ηθικότερη απ τη δική μου;

 

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να το προχωρήσω αλλά I made my point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε αν είναι παιχνίδι κονσόλας δεν τρέχει τίποτα γιατί δεν κανεις install. Αλήθεια πως μπορούν να αποδείξουν ότι έκανες install ένα παιχνίδι ? επειδή έχει ανοιχθεί η ζελατίνα? και τι πάει να πει αυτό?..για install λέει η EULA όχι για άνοιγμα ζελατίνας.

 

Τα περισσότερα προγράμματα/παιχνίδια με την πρώτη ευκαιρία δίνουν αναφορά σε κάποιον server της εταιρίας. Γενικά είναι πολύ απλό στις μέρες μας να ξέρουν αν "το έπαιξες". :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια,εχετε καταλαβει τι συμβενει?!

Οι ετερειες ειναι-μεγαλοαπατενες(οχι ολοι,οι πλειστοι τουλαχιστον),που η οποιαδιποτε κλεψια(δισεκατομυριων+) γι'αυτους ειναι νομιμη και εμεις ειμαστε ο απλος καταναλωτης-μικρο απατεωνες,που τα πενιχρα κερδοι που αποκομιζουμε,μας επιφερου ολη την ευθηνη αυτης της καταστασης και οι πρωτοι μας ζητουν και τα ρεστα,(μαζι με τα προβατα που τους πιστευουν),γιατι βαλαμε λιγο το δακτηλο στο μελι που μας πηραν,ΝΟΜΙΜΑ ΠΑΝΤΑ!

 

Ολη αυτη η κατασταση,μηπως σας θυμιζει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρέ για σένα δεν είναι πρόβλημα να κλέβεις (γενικά) για μένα να σκοτώνω γατάκια.

Ποιος θα ορίσει τι είναι σωστό και τι όχι ή την διαφορά αυτών των δύο, αφού δε μας ενδιαφέρει ο νόμος. Δηλ. η δική σου ηθική είναι ηθικότερη απ τη δική μου;

 

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να το προχωρήσω αλλά I made my point.

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα πρέπει της κοινωνίας. Αλλα για να πω και κάτι ontopic στο post μου δεν με ενδιαφέρει και αν κλείσουν οι εταιρίες επειδή δεν αγόρασα το παιχνίδι που έβγαλαν. Για εμενα κάνει το ίδιο αν αύριο κλείσουν όλες οι εταιρίες και δεν ξαναβγεί παιχνίδι.. για αυτούς όμως που ζουν για να παίζουν ? σκέψου..πως θα ζήσουν? σκέτη καταστροφή!τι νόημα θα έχει πλέον η ζωή τους? γιαυτό και ούτε παίζω ούτε κατεβάζω παιχνίδια και έτσι δεν θα βρεθούν και αυτοί σε τέτοια τραγική κατάσταση εξαιτίας μου.

 

 

Τα περισσότερα προγράμματα/παιχνίδια με την πρώτη ευκαιρία δίνουν αναφορά σε κάποιον server της εταιρίας. Γενικά είναι πολύ απλό στις μέρες μας να ξέρουν αν "το έπαιξες". :devil:

 

εκτός αν έχεις κλειστό το internet οπότε στα τέτοια σου ξέρω γω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ όταν έχεις ένα cd αυθεντικό απαγορεύεται να το ανταλλάξεις με κάποιο άλλο αυθεντικό ή να το πουλήσεις μεταχείρισμενο?

 

Οχι δεν εχεις. Το γραφει και ρητα ακομα. Απαγορευεται η ανταλλαγη, αντιγραφη μερικως η πληρως, δημοσια προβολη και αλλα πολλα. Πληρωσε το -πρωτο- χερι για τη χρηση του συγκεκριμενου εργου πνευματικης ιδιοκτησιας. Το αν εσυ το δωσεις σε καποιον αλλο με ανταλλαγμα ενα αλλο εργο πνευματικης ιδιοκτησιας ειναι και αυτο -παρανομο-.

 

Την πνευματικη ιδιοκτησια την πληρωσε αυτος που το αγορασε εξ αρχης. Το αν απο κει και περα το παιχνιδι ειναι στην κατοχη μου η στην κατοχη καποιου αλλου η στα σκουπιδια αυτο ειναι δικο μου θεμα.

 

Κανεις λαθος. Διαβασε παραπανω αυτο που απαντησα στον Thresh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια πρόταση για την βελτίωση του θρεντ. Τι λέτε να τρώει μπαν όποιος ξανακάνει καθυστερημένη παρομοίωση με αυτοκίνητα και με ΚΟΥΡΕΜΑΤΑ (αυτό ήταν έπος) και τέτοια;

 

Το οτι χρησιμοποιω ενα τοσο απλοικο παραδειγμα ειναι γιατι ηλπιζα να καταλαβεις. Τζαμπα η προσπαθεια. Αυτη μαλιστα ειναι τζαμπα οχι ...

"οτι ο δημιουργος ζητα τοσα αλλα στα παραργια μου εγω τοσα δινω". Και στην τελικη καν' το και αλλου. πχ σε μπαρ λεγε "36 ευρω ειπες θες για τα ποτα μας; μα στην καβα κοστιζουνε 8 , παρε 12 και καλα ειναι. Οταν αρχισεις να ζεις ετσι θα εχεις τον σεβασμο μου. Ως τοτε...

 

Με το που απαγορευτουνε τα τορρεντ/ραπιντσεαρ κλπ (κουφια η ωρα), ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ. Demo, αναζητηση προσφορων, ανταλλαγες, freeware, στραγγισμα καθε αγορασμενου τιτλου (οχι κατεβαζω 100 εγκαθιστω 80 παιζω 20 και εχω αποψη ΓΙΑ ΟΛΑ.

 

 

Επικροτηστε κοσμο που ζηταει τιμοκαταλογο του ΛΑΟΥ που οπως λεει γιατι εχει αγορασει 30 απο τα 1000 παιχνιδια που εχει παιξει. Και φυσικα δικαιουται να εχει αποψη, χαρη τους εκανε θα μπορουσε να εχει παιξει 3000 και να χει πληρωσει 0.

 

Και μετα πιαστε την γκρινια σε αλλα θρεντ κατα ποσο ριγμενη ειναι η Ελλαδα σε υποστηριξη / διαθεση κλπ ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ / Ψαροκωσταινα κλπ.

 

 

Μην πιασω το αλλο, το οτι ειναι κουλτουρα οι ξενες σειρες. Ειναι αλλα επειδη ειμαστε με τα τορρεντς δεν επενδυουνε αντ1 σταρ και λοιποι σε ΞΕΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ που τις πληρωνανε στους νομιμους δημιουργους ν ανοιξει το ματι του Ελληνα. Φατε φτηνοπαραγωγες με ολα τα κουτσομπολιστικα μεσημεριανα και τα ριαλιτι. Γιατι ο αντ1 μ@λ@κα$ ειναι να τα πληρωνει τοσα λεφτα το επεισοδιο στον γαμο του καραγκιοζη; Καλο κουραγιο ν αντεξεις γυρω σου κοσμο που εχει γινει το μυαλο του πουρες απο φτηνα σηριαλ και εκπομπες.

 

Επιμενω, προσωπικα οταν χρησιμοποιω τορεντς κλπ (που το κανω) ξερω οτι κλεβω, δεν κοροιδευω τον εαυτο μου.

 

ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ!

 

 

αφιερωμενο αν και οχι τοσο σχετικο...

 

http://faeenamalaka.blogspot.com/2009/10/internet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχεις. Το γραφει και ρητα ακομα. Απαγορευεται η ανταλλαγη, αντιγραφη μερικως η πληρως, δημοσια προβολη και αλλα πολλα. Πληρωσε το -πρωτο- χερι για τη χρηση του συγκεκριμενου εργου πνευματικης ιδιοκτησιας. Το αν εσυ το δωσεις σε καποιον αλλο με ανταλλαγμα ενα αλλο εργο πνευματικης ιδιοκτησιας ειναι και αυτο -παρανομο-.

 

 

Αυτό που κάναμε δηλαδή παλιότερα το 99% των παιδιών, με τα παιχνίδια του PS2 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάναμε δηλαδή παλιότερα το 99% των παιδιών, με τα παιχνίδια του PS2 :P

 

Και οχι μονο. Απο εποχη NES θυμαμαι τον εαυτο μου να κανω ανταλλαγες με φιλους και καταστηματα για τα παιχνιδια (πληρωνοντας τη διαφορα) και πολλα ακομα. Δεν συζηταμε αν ειναι ηθικο η οχι κατι τετοιο, συζηταμε καθαρα αν ειναι παρανομο, κλεψια κτλ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ. Απλα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οχι μονο. Απο εποχη NES θυμαμαι τον εαυτο μου να κανω ανταλλαγες με φιλους και καταστηματα για τα παιχνιδια (πληρωνοντας τη διαφορα) και πολλα ακομα. Δεν συζηταμε αν ειναι ηθικο η οχι κατι τετοιο, συζηταμε καθαρα αν ειναι παρανομο, κλεψια κτλ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ. Απλα τα πραγματα.

 

Νομικά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος αγοράζει παιχνίδια με 60Ευρώ? Μόνο κάποιος πλούσιος ή αγοράζει κάποιος παιχνίδι μία φορά το τρίμηνο και πολλά λέω. Μετά το πουλάει ίσως σε κάποιο Forum κλπ.

Πριν βρω τα sites, www.zavvi.com και www.blahdvd.com, είχα αγοράζει μόνο το Metal Gear στα 69Ευρώ (αν είναι δυνατόν τιμή! - ντρέπομαι λίγο) και ένα χρόνο η κονσόλα καθόταν στο ράφι.

Με 20Ευρώ ή από κάποιο Forum με μεταχειρισμένα, όπως το ps3forums.gr αξίζει να δώσεις 10-15Ευρώ για κάποιο παιχνίδι ή να το ανταλλάξεις.

 

Κι ομως, γνωριζω πολυ κοσμο που αναγκαστικα θα αγορασει το παιγνιδι γιατι και να ηθελε δεν εχει απο που να το κατεβασει. Τωρα για 60 ευρω, σαφως και θα ειναι ελαχιστα τα παιγνιδια που θα παρουν με τοσα, μονο οταν "καιγονται" για καποιο τιτλο, αλλιως περιμενεις κανα εξαμηνο (δεν πεθαινεις τελικα απο στερητικο συνδρομο, εξακριβωμενο), και το παιρνεις απο το play.com πχ με τα μισα λεφτα η και λιγοτερο. Ουτε forums, ουτε φοβος μην ειναι χαραγμενο, η μηπως ειναι αδειο το κουτι κλπ.

 

 

Όμορφα μέχρι εδώ.

Αγοράζω λοιπόν ένα CD της Rihanna 20Ευρώ, ok? Όπως αναφέρεις έχω πληρώσει τα πνευματικά δικαιώματα, άρα μπορώ να το ακούσω νόμιμα βάζοντας το στο CD Player μου.

Καταλάθος όμως σε μία άτυχη στιγμή το CD μου σπάει. Αν πάω στο δισκάδικο θα μου δώσουν άλλο? Αν απευθυνθώ στην εταιρία θα μου δώσει άλλο?

Αφού έχω πληρώσει τα δικαιώματα, πόσες φορές θα τα πληρώσω ακόμα? Το CD σαν υλικό δεν νομίζω ότι κοστίζει 20Ευρώ. Αν θέλουν να τους πληρώσω ένα μικρό πόσο για το υλικό, αφού όπως είπαμε το αγόρασα μία φορά.

 

Θα πει κάποιος και που ξέρουν αυτοί ότι εγώ δεν το χάρισα, κλπ.

Ναι, δεν το ξέρουν. Είναι δικό τους, εσωτερικό θέμα το πως θα το διασφαλίσουν αυτό, δεν με νοιάζει εμένα πως το κανονίζουν, δεν είμαι σύμβουλός τους.

 

Εχεις δικαιωμα να κανεις οσα αντιτυπα ασφαλειας θελεις και να παιζεις στο αυτοκινητο, στο σπιτι κλπ, με τα αντιγραφα, και το αυθεντικο βαλτο και στο χρηματοκιβωτιο, δε σου λεει κανεις τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχεις δικαιωμα να κανεις οσα αντιτυπα ασφαλειας θελεις και να παιζεις στο αυτοκινητο, στο σπιτι κλπ, με τα αντιγραφα, και το αυθεντικο βαλτο και στο χρηματοκιβωτιο, δε σου λεει κανεις τιποτε.

 

Α, πες το έτσι. Όλοι οι μαύροι στις καφετέριες αντίγραφα ασφαλείας πουλάνε τελικά κι εγώ νόμιζα ότι είναι πειρατές. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, πες το έτσι. Όλοι οι μαύροι στις καφετέριες αντίγραφα ασφαλείας πουλάνε τελικά κι εγώ νόμιζα ότι είναι πειρατές. :lol:

 

Προφανώς για δική σου χρήση και μονο. Οπως και να τα περάσεις σε αλλες συσκευές. Αλλιως τα mp3 players θα ηταν εξ ορισμου παράνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος. Διαβασε παραπανω αυτο που απαντησα στον Thresh.

Μπορει να ισχυει αλλα ειναι εντελως κουλος ισχυρισμος και προσωπικα δεν τον δεχομαι. Δεν θα τα ξεφτιλισουμε ολα καπου υπαρχει και ενα οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...