Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γελαω παντως με αυτους που νομιζουν οτι δεν κλεβουν επειδη εχουν μεταχειρισμενο καποιο παιχνιδι γνησιο. Για την ιστορια τοσο η ανταλλαγη οσο και η αγορα μεταχειρισμενων ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα (δηλαδη κλοπη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κλοπή είναι αν κλέψεις και τη τράπεζα...

 

Αλλά όποιος το κάνει να γιάσει το χέρι του.

 

Επίσης παράνομο είναι να πετάς γιαούρτια στο Πάγκαλο και νεράτζια στον Παπανδρέου.

Όποιος το κάνει όμως στάχτη να πιάνει, χρυσάφι να γίνεται.

 

Το τι λένε τα χαρτιά και οι νομολάγνοι διαφέρουν από το τι λέει η ηθική. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλοπή είναι αν κλέψεις και τη τράπεζα...

 

Αλλά όποιος το κάνει να γιάσει το χέρι του.

 

Επίσης παράνομο είναι να πετάς γιαούρτια στο Πάγκαλο και νεράτζια στον Παπανδρέου.

Όποιος το κάνει όμως στάχτη να πιάνει, χρυσάφι να γίνεται.

 

Το τι λένε τα χαρτιά και οι νομολάγνοι διαφέρουν από το τι λέει η ηθική. ;)

 

Για να μην παρεξηγηθω εγω ειμαι υπερ της πειρατειας. Απλα δεν παιζω με τις λεξεις. Γελαω ομως με ολους αυτους που επειδη αγοραζουν αυθεντικα παιχνιδια (αλλα μεταχειρισμενα και ανταλλαγες) νομιζουν οτι δεν κλεβουν κιολας. Αυτο διευκρινιζω.

 

Δεν κλεβει καποιος ΜΟΝΟ οταν αγοραζει αυθεντικο -καινουργιο, πρωτο χερι- κατι. Οτιδηποτε αλλο ειναι -κλεψια-. Απλα τα πραγματα για να μην εχουν αυταπατες ορισμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... Κοίταξε να δεις, προσωπικά δεν αισθάνομαι ότι κλέβω καθόλου και ούτε καν με αγγίζει αυτό.

Από την άλλη όμως χαίρομαι όταν κατεβάζω μία ταινία. Μάλλον επειδή τους κλέβω και δεν τους κάνω το χατίρι...

Χμμ.. Δεν ξέρω. Μάλλον λοιπόν ξέρω ότι κλέβω και χαίρομαι γι' αυτό... :-)

 

Κλέβεις τον περιπτερά αν του πάρεις ένα περιοδικό χωρίς να το πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου υπήρχε ένα θέμα με ένα παιχνίδι (γνήσιο) που ενσωμάτωνε τεχνολογία securom (αν θυμάμαι καλά). Μην το πολυλογούμε, δεν έπαιζε με τίποτε στο dvd-rom του πελάτη. Δώσε emails στο support της εταιρίας. Τελικά του έστειλαν link με το "σπασμένο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθω εγω ειμαι υπερ της πειρατειας. Απλα δεν παιζω με τις λεξεις. Γελαω ομως με ολους αυτους που επειδη αγοραζουν αυθεντικα παιχνιδια (αλλα μεταχειρισμενα και ανταλλαγες) νομιζουν οτι δεν κλεβουν κιολας. Αυτο διευκρινιζω.

 

Δεν κλεβει καποιος ΜΟΝΟ οταν αγοραζει αυθεντικο -καινουργιο, πρωτο χερι- κατι. Οτιδηποτε αλλο ειναι -κλεψια-. Απλα τα πραγματα για να μην εχουν αυταπατες ορισμενοι.

Η ανταλλαγη δεν ειναι κλεψια σε καμια περιπτωση. Μπορει η δοσοληψια να μην γινεται νομημα (αποδειξη κλπ) αλλα δεν ειναι κλοπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Heatspreader, τα περι αντιγράφων ασφαλείας είναι τελείως διαφορετική υπόθεση και έχει συζητηθεί άπειρες φορές, όπως βέβαια και το θέμα της πειρατείας.

 

Εμένα η διαφωνία μου είναι στη φτηνη δικαιολογία που προβάλει ο κόσμος ότι και καλά "κατεβάζει" παιχνίδια, ταινίες ή μουσική επειδή και καλά είναι ακριβά και έτσι δηλώνει την αντίθεσή του με αυτή τη τιμολογιακή πολιτική.

 

Όχι φίλε μου.

 

Η πραγματικότητα είναι ότι αυτά που κατεβάζει, τα κατεβάζει διότι τα θέλει τώρα και δεν θέλει να δώσει δεκάρα.

 

Διότι αν ήταν συνειδητοποιημένος καταναλωτής και όχι πειρατής, πολύ απλά θα εκανε υπομονή να πέσει η τιμή του παιχνιδιού.

 

Και από την άλλη, αν το εν λόγω παιχνίδι προσφέρει ελάχιστες ώρες παιχνιδιού σε σχέση με τη τιμή του και το θεωρείς άυλο, τότε γιατί το κατεβάζεις εξ αρχής και το παίζεις? Άρα κάτι είχε να σου προσφέρει. Και δεν πιστεύω ότι όταν μετά από κάνα 1-2 χρόνια πέσει η τιμή στα 10 ευρώ για παράδειγμα, θα θυμηθείς να τους δώσεις αυτά τα χρήματα, τώρα που η τιμή ταιριάζει πιό πολύ με αυτή που είχες στο μυαλό σου...

 

Τέλος, υπάρχουν κυριολεκτικά άπειρα παιχνίδια με τιμές στα 5 - 10 ευρώ, ενώ σχεδόν κάθε μήνα βγαίνουν ένα κάρο προσφορές, αλλά ως δια μαγείας αυτά διαφεύγουν της προσοχής αυτών που διαμαρτήρονται για τις ακριβές τιμές των παιχνιδιών.

 

Για μένα δεν είναι κατακριτέο το "κατέβασμα" το ίδιο. Κατακριτέο βρίσκω των ισχυρισμό ότι αυτό το κατέβασμα γίνεται με απώτερο σκοπό τη διαμαρτυρία για τις τιμολογιακές πολιτικές των εταιριών. Με το "κατέβασμα" απλώς τον εαυτό μας ικανοποιούμε και τίποτε άλλο. Είναι εύκολο, γρήγορο και ασφαλές. Κανένας υψηλότερος σκοπός δεν εξυπηρετείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανταλλαγη δεν ειναι κλεψια σε καμια περιπτωση. Μπορει η δοσοληψια να μην γινεται νομημα (αποδειξη κλπ) αλλα δεν ειναι κλοπη.

 

Οι εταιρίες διαφωνούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανταλλαγη δεν ειναι κλεψια σε καμια περιπτωση. Μπορει η δοσοληψια να μην γινεται νομημα (αποδειξη κλπ) αλλα δεν ειναι κλοπη.

 

Κλεψια ειναι, ειπαμε μην παιζουμε με τις λεξεις και μην εχουν καποιοι αυταπατες. Απο τη στιγμη που εχεις στα χερια σου ενα προιον πνευματικης ιδιοκτησιας για την οποια δεν πληρωνεις αυτον που πρεπει σημαινει οτι το εχεις κλεψει ή εγινες κλεπταποδοχος. Μεση κατασταση δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες διαφωνούν.

Καλά αυτό είναι βέβαιο. Υπάρχει όμως νομικό υπόβαθρο (ειλικρινά δεν το γνωρίζω); Γιατί αντίστοιχα, κι εδώ πολλά καταστήματα κάνουν την πάπια όταν χρειάζεσαι after sales support για ένα ελαττωματικό προϊόν ασχέτως του τι λέει η νομοθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες διαφωνούν.

Οι εταιριες ας λενε οτι θελουν. Δε θα χασουμε και τη λογικη μας επειδη οι εταιριες θελουν να πλουτισουν.

 

Κλεψια ειναι, ειπαμε μην παιζουμε με τις λεξεις και μην εχουν καποιοι αυταπατες. Απο τη στιγμη που εχεις στα χερια σου ενα προιον πνευματικης ιδιοκτησιας για την οποια δεν πληρωνεις αυτον που πρεπει σημαινει οτι το εχεις κλεψει ή εγινες κλεπταποδοχος. Μεση κατασταση δεν υπαρχει.

Την πνευματικη ιδιοκτησια την πληρωσε αυτος που το αγορασε εξ αρχης. Το αν απο κει και περα το παιχνιδι ειναι στην κατοχη μου η στην κατοχη καποιου αλλου η στα σκουπιδια αυτο ειναι δικο μου θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κλεψια ειναι, ειπαμε μην παιζουμε με τις λεξεις και μην εχουν καποιοι αυταπατες. Απο τη στιγμη που εχεις στα χερια σου ενα προιον πνευματικης ιδιοκτησιας για την οποια δεν πληρωνεις αυτον που πρεπει σημαινει οτι το εχεις κλεψει ή εγινες κλεπταποδοχος. Μεση κατασταση δεν υπαρχει.

 

δλδ όταν έχεις ένα cd αυθεντικό απαγορεύεται να το ανταλλάξεις με κάποιο άλλο αυθεντικό ή να το πουλήσεις μεταχείρισμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ όταν έχεις ένα cd αυθεντικό απαγορεύεται να το ανταλλάξεις με κάποιο άλλο αυθεντικό ή να το πουλήσεις μεταχείρισμενο?

 

Δεν ξέρω αν στέκουν νομικά αυτά που γράφει η EULA. Π.χ. μπορεί να λέει πως από την στιγμή που το κάνεις install δεν μπορείς να το πουλήσεις (υπάρχει αυτό σε EULA).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεψια ειναι, ειπαμε μην παιζουμε με τις λεξεις και μην εχουν καποιοι αυταπατες. Απο τη στιγμη που εχεις στα χερια σου ενα προιον πνευματικης ιδιοκτησιας για την οποια δεν πληρωνεις αυτον που πρεπει σημαινει οτι το εχεις κλεψει ή εγινες κλεπταποδοχος. Μεση κατασταση δεν υπαρχει.

 

Και από ποτε είναι κακό να κλέβεις ? καλά πάντως είναι εγκληματίες όσοι το κάνουν δηλαδή ένα βήμα ακόμα και μπήκαν σε συμμορία .. τρελή αλητεία μιλάμε..εκτος ότι έχουν κλείσει θέση για την κόλαση γιατί πιστεύετε δεν πιστεύετε εκεί πάνε όσοι παίζουν κατεβασμένα παιχνίδια.

 

 

Δεν ξέρω αν στέκουν νομικά αυτά που γράφει η EULA. Π.χ. μπορεί να λέει πως από την στιγμή που το κάνεις install δεν μπορείς να το πουλήσεις (υπάρχει αυτό σε EULA).

 

Οποτε αν είναι παιχνίδι κονσόλας δεν τρέχει τίποτα γιατί δεν κανεις install. Αλήθεια πως μπορούν να αποδείξουν ότι έκανες install ένα παιχνίδι ? επειδή έχει ανοιχθεί η ζελατίνα? και τι πάει να πει αυτό?..για install λέει η EULA όχι για άνοιγμα ζελατίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από ποτε είναι κακό να κλέβεις ? καλά πάντως είναι εγκληματίες όσοι το κάνουν δηλαδή ένα βήμα ακόμα και μπήκαν σε συμμορία .. τρελή αλητεία μιλάμε..εκτος ότι έχουν κλείσει θέση για την κόλαση γιατί πιστεύετε δεν πιστεύετε εκεί πάνε όσοι παίζουν κατεβασμένα παιχνίδια.

Πες τα Χρυσόστομε. Σε λίγο θα μας πουν ότι είναι κακό να πνίγουμε γατάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...