Προς το περιεχόμενο

refill meλανιών


andybgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ένας φίλος μου θέλει να πάρει ένα franchise σχετικά με τα refill μελανιών. Ακούγεται ότι είναι κερδοφόρα επιχείρηση. Μπορεί κάποιος να μου πει κατά πόσο κερδοφόρα είναι; Δλδ τί τρελό χρήμα θα βγάλεις αν πουλάς το μελανάκι 2-3 ευρώ και δεν θα έχεις και ΤΟΝ κόσμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι κερδοφορα ως επιχειρηση (δεν νομιζω βεβαια οσοι εχουν τετοια μαγαζια να το κανουν για το κοινο καλο) αλλα δεν κανουν ολα τα μελανια 2-3 ευρω

 

Καποια κανουν 10 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης και τα toner που κοστίζουν πολύ περισσότερο. Η ερώτηση μου βασικά έχει σχέση με τον κόσμο. Δηλαδή θα έχει κίνηση; Σίγουρα θα υπάρχουν μέρες που δεν θα πατάει ούτε άτομο στο μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης και τα toner που κοστίζουν πολύ περισσότερο. Η ερώτηση μου βασικά έχει σχέση με τον κόσμο. Δηλαδή θα έχει κίνηση; Σίγουρα θα υπάρχουν μέρες που δεν θα πατάει ούτε άτομο στο μαγαζί.

 

 

Αυτό ισχύει σε ολα τα μαγαζιά... Θα υπάρχουν μέρες που θα παίζεις με την ένεση σου... και άλλες μέρες θα βαρεθεί να γεμίζει...

 

Αλλά εντάξει εξαρτάται πως θα παίξει... Σε τι περιοχή βρίσκεται...

 

Δηλαδή άλλο κόσμο θα έχει αν είναι κοντά σε σχολείο-πανεπιστήμιο(κάτι τέτοιο τεσπα) ή σε γραφεία κοντά και άλλο κόσμο θα έχει αν είναι μια τρύπα σε κανα κωλοστενακι που θα το ξέρουν μονάχα οι γύρω-γύρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνοιγοντας τετοια μαγαζια θα πρεπει να προσεγγισεις εταιρειες και να κλεισεις συμφωνιες.Αλλο ειναι να εχει μια εταιρεια 30 εκτυπωτες και να αγοραζει απο σενα καθε μηνα και αλλο ειναι να περιμενεις τον πελατακο με το δικανο να σου αφησει 3€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την μικρή μου πέιρα που έχω με αυτά τα πράγματα θα πω μόνο ένα :

 

διπλοτσεκάρισμα τις υποχρεώσεις σου σαν ιδιοκτήτης μιας τέτοιας επιχείρησης .

 

πολλές φορές αυτό που κάνουνε οι επιχειρήσεις με << δικαιοχρησία>> , είναι

 

να πετάνε από πάνω τους το επιχειρηματικό ρίσκο και να παίρνουνε όλα τα πλεονεκτήματα .

 

πρόσεξε επίσης για το αρχικό εμπόρευμα , ως συνήθως σε <<φορτώνουνε>> με κάτι επιταγές των 45 ημερών και 3 μηνών σε κάποιον προμηθευτή .

 

χωρίς να γνωρίζω για ποια εταιρεία πρόκειται και δεν με αφορά κιόλας ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το μελάνι με το λίτρο έχει μηδαμινή τιμή σε σχέση με την τιμή που θα δώσεις το μελανάκι(cartridge) στον πελάτη, εδώ υπάρχει κέρδος. όπως πχ ο καφές που αλλού τον πληρώνεις 2,50 και αλλού 4,50 ενώ το κουτάκι στοιχίζει 1+ ευρώ που φτιάχνει και 20 καφέδες... το πρόβλημα είναι αν θα υπάρχουν καταναλωτές. Σίγουρα πρέπει να κλείσεις συμφωνίες, είναι η καλύτερη λύση πιστεύω. Επίσης η τιμή πέφτει τουλάχιστον 60% απο το να αγοράσεις ένα καινούργιο μελάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα. οτι αγοραζεις με το κιλο και το πουλας με το κοματι πιστεψεμε εχει τρελο κερδος.

απο εκει και περα παιζουν ρολο παραγοντες που αναφερθηκαν πιο πανω.

πληθυσμιακη κατασταση-οικονομικο επιπεδο της περιοχης.αν εχει και αλλα τετοιου ειδους καταστηματα(ανταγωνισμος).

η ευστροφια και το εμπορικο μυαλο του φιλου σου,και δεκαδες αλλα να μην τα γραφω.

 

αφου θα ειναι και με franchise ακομη χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...