Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εγκατάστασης Ubuntu 10.04 LTS


zodiac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

Επεξεργαστής: Intel i7 860

Κάρτα Γραφικών: msi radeon 5700

RAM: 4g ddr3

HDD: wd R3 320g

WIFI: crypto airdata 150 mini

 

Κάνω κανονικά εγκατάσταση (αλλάζοντας μια γραμμή κώδικα όπως βρήκα στα forums του ubuntu) όταν όμως μπένω πρώτη φορά στα ubuntu μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα:

Ενώ το wifi ανγνωρίζεται, εντοπίζει ασύρματες συσκευές δεν μπορεί να συνδεθεί με καμία.

Το ethernet δεν αναγνωρίζεται.

Με αποτέλεσμα να μην έχω internet.

Έχω ψάξει αρκετά και δεν βρίσκω τίποτα για το πρόβλημά μου.

Προσπάθησα με τους drivers των windows μέσω προγραμμάτων υποστήριξης μήπως και καταφέρω τίποτα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. :cry:

Θα χρειαστεί να αγοράσω καινούργιο wifi ή υπαρχει τρόπος για σωστή εγκατάσταση αυτής της συσκευής?

 

Σημείωση: Σε λίστες υποστήριζόμενων συσκευών η συσκευή wifi υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αν δεν ξερω πως το βλεπει, σαν hardware, δεν μπορω να σου πω "βελε αυτο γιατι λειπει" ή "αλλαξε την ταδε παραμετρο εκει".

 

Γι αυτό θα πρέπει να σου απαντήσω σε λίγο γιατί έβγαλα τα linux από αυτό το PC και θα το κοιτάξω στα linux στο laptop μου

 

Με το lsusb μου εμφανίζει αυτό:

post-105941-0-03254400-1300559927_thumb.png

post-105941-0-95675700-1300559933_thumb.png

post-105941-0-57679300-1300559940_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολα οσα φαινονται στα screenshots αρκει μονο η 1η σειρα στην 1η εικονα για να δεις οτι εχεις ασυρματο με το 3070 της ralink. Για να παιξει θελει τον rt2870sta και το rt3070.bin.

Το μεν περιλαμβανεται στον πυρηνα και το δε στο πακετο linux-firmware που, λογικα, εχεις κανονικα εγκατεστημενα απο την αερχη.

 

---edit

Το rt3070.bin ειναι μεν στο πακετο linux-firmware, αλλα οχι στο στοκ που ειναι μεσα στο repo του lucid (10.04 που εχεις) αλλα σε αυτο που ειναι μεσα στο repo lucid-updates.

Αν δεν ξερεις πως να το ενεργοποιησεις αυτο το repo ή πως να βαλεις το πακετο απο αυτο (που θα μπει με ενα κανονικο update εφοσον το repo ειναι ενεργο), πες.

 

Περιεχομενα του πακετου linux-firmware στο στοκ repo

http://packages.ubuntu.com/lucid/all/linux-firmware/filelist

 

Περιεχομενα του πακετου linux-firmware στο repo lucid-updates

http://packages.ubuntu.com/lucid-updates/all/linux-firmware/filelist

 

---offtopic

Ποια ενσυρματη καρτα δικτυου εχει?

>lspci | grep Network

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενσύρματο εντάξει είναι τελικά, λειτουργεί.

______

Στην ουσία για να λειτουργίσει σωστά το wifi θέλω το rt3070.bin.

Πες μου μόνο πως ενεργοποιήσω το repo αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορείς να μου πεις και τον τρόπο να κατεβάσω το πακέτο σε άλλο υπολογιστή και στη συνέχεια να το φορτώσω στο linux σε αυτό τον υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μαλλον δεν γινεται για τον γνωστο λογω που εχω πει αρκετες φορες > εξαρτησεις.

 

Αν παλι θες να το δοκιμασεις με δικη σου ευθυνη, οριστε το σκετο .deb.

http://mirror.ihug.co.nz/ubuntu//pool/main/l/linux-firmware/linux-firmware_1.34.4_all.deb

 

-----edit

Επειδη δεν βλεπω να εχει καμια μα καμια εξαρτηση, αφου μπορεις, κατεβασε το και βαλτο με το χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...