Προς το περιεχόμενο

επαναγέμιση toner HP 1018


androu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εκτυπωτής μου παίρνει ένα τόνερ q2612A είναι ο Hp 1018 laserjet - και αναρωτιέμαι εαν μπορώ να αγοράσω μπουκαλάκι με σκόνη όπως αντίστοιχα μπουκαλάκια με μελάνι για να το γεμίζω μόνος μου και εαν αυτό έχει κάποιο κίνδυνο για την λειτουργία του εκτυπωτή. Είναι εύκολο για να γεμίσει;; Σε 2-3 μαγαζιά που επισκεπτηκα μου είπαν πως δεν πουλάνε. Το έχει κάνει κανείς μέχρι τώρα;;; Χρειάζεται reset το chip μετά;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

utube it....

 

Γενικά σαν κανόνας, όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο πιο δύσκολο είναι να επαναγεμίσει κανείς μόνος του μελάνι ή τόνερ... Φροντίζουν οι εταιρείες για αυτό! Μην φοβάσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο youtube βρήκα 2 διαφορετικές μεθόδους. ένα που ανοίγει μια τρύπα κάπου με ένα εργαλείο και άλλη μια που κάνει βίδες το τόνερ αλλά δεν δείχνει απο που το γεμίζει.

Μήπως να πάρω ανακατασκευασμένο καλύτερα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει μόνος μου βλέποντας αυτό το βίντεο

http://www.youtube.com/watch?v=iMiTopIVMxM

το οποίο σε σχέση με άλλα που κυκλοφορούν θεώρησα ως καλύτερο αφού:

α) δεν χρειάζεται να κάνεις όλο το δοχείο «βίδες»,

β) δεν χρειάζεσαι ειδικό εργαλείο για τρύπες.

γ) δεν χρειάζεσαι ειδικά αυτοκόλλητα να κλείνεις τις τρύπες.

δ) το μόνο που χρειάζεσαι είναι τον κατάλληλο γραφίτη. (Είχα αγοράσει πριν 6 μήνες συσκευασία του κιλού από Ελλάδα με 25€ αν θυμάμαι καλά).

 

Επί τις διαδικασίας, ακλούθησα ακριβώς ότι περιγράφει το βίντεο με την μόνη διαφορά ότι πρώτα αφαίρεσα τα παλαιά υπολείμματα γραφίτη που δείχνει στο τέλος και μετά το γέμισα με νέο. Αυτό που δεν έκανα και σου προτείνω να κάνεις είναι να καθαρίσεις με ένα πολύ μαλακό πανί τον πράσινο κύλινδρο για να μην αφήνει στίγματα στην εκτύπωση.

 

Εντυπώσεις.

Πιο εύκολο από ότι φανταζόμουν, εξαιρετικά οικονομικό σε σχέση με το να το γεμίσεις έξω, ή να πάρεις καινούριο.

 

Αρνητικά:

Η ποιότητα εκτύπωσης υπολείπεται του αυθεντικού είναι όμως αποδεκτή για της ανάγκες μου (ίσως φταίει που δεν καθάρισα τον κύλινδρο, ή η ποιότητα του γραφίτη που επέλεξα). Παρόμοια ποιότητα με όταν είχα δώσει να μου το γεμίσουν έξω.

 

Καλή επιτυχία αν το επιχειρήσεις.

 

Υγ.1 Κατά καιρούς σε φόρουμ εκφράζονται ζητήματα για την «υγιεινή του εγχειρήματος.

Υγ. 2 Το 1 κιλό γραφίτη που αγόρασα ήταν υπερβολή αφού όπως φαίνεται αρκεί για πολλά γεμίσματα και αμφιβάλω αν θα το αντέξει το δοχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Πήρα ένα μπουκαλάκι 230gr 10 ευρώ. Δεν είχε kit γεμίσματος με χωνάκι κτλπ αλλά βρήκα ένα.

Απο οσο φαίνεται στο βίντεο είναι πιο εύκολο απο το να ανοίγεις τρύπες εφόσον έχει ενσωματωμένη τάπα το τόνερ... εαν έχει και το δικό μου τότε μια χαρά.

 

Αμα το κάνω θα ενημερώσω για το εγχείρημα.

 

Σκέφτομαι αρχικά να βάλω λίγο μέσα να δώ αν δουλέψει και μετά να το γεμίσω τέρμα παίζει κάτι τέτοιο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έγινε με επιτυχία το γέμισμα και δουλεύει πολύ καλά!

 

10 ευρώ το μπουκαλάκι με το τόνερ. και ακολούθησα τις οδηγίες στο βίντεο και όλα καλά.

Ευχαριστώ πολύ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...