Προς το περιεχόμενο

ποια διανομη linux σε παλιο pc;;;


seskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ.εχω ενα παλιο laptop και επειδη με τα xp ολιγον ζοριζεται σκεφτομαι μαζι με τον σταθερο που εχω , να βαλω και στο laptop linux.ειχα δικομασει ubuntu και αυτα θα βαλω στον σταθερο αλλα χρειαζομια κατι πολυ πιο ελαφρη για το laptop μιας και ειναι ενας παλιος compaq presario με τα εξης χαρακτηριστικα : pentium 3 στα 1.3 , 512 mh ram , 32 ή 64 mb ati graphics card(δεν θυμαμαι μοντελο) και 40 γιγα σκληρο.θα μου πειτε τωρα με τι ασχολεισαι?απλα τον θελω στη δουλεια μου γιατι η μαναδικη χρηση του οταν εχω ελευθερο χρονο ειναι μονο σερφαρισμα στο ιντερνετ για ενημερωση.ειναι ο πρωτος υπολογηστης που ειχα και αν μου κανει αυτη τη δουλεια που θελω θα μου δωσει μεγαλη χαρα.ποια διανομη λοιπον μου προτεινετε να βαλω και απο θεμα hardware θα τα δει ολα ή θα εχω προβληματα λογο παλαιοτητας;

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την αμεση απαντηση.να προσθεσω οτι ειμαι νεος στο θεμα linux οποτε θα προτιμουσα μια απλουστευμενη εκδοση που δεν θα ταλαιπωρησει εναν αρχαριο χρηστη.οσο για τον οδηγο ειναι πολυ κατατοπιστικος και μπραβο το παλικαρι που τα λεει ωραια και αναλυτικα.βασικα ομως δε λειτουργει τι link που εχει δωσει και ισως να φταιει που το εγραψε πριν 2 χρονια.μαλλον θα πρεπει να ρωτησω τον ιδιο τον τριτονα αλλα οποιος αλλος εχει καποια προταση δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aν αναφερεσαι στο link του debian net install, μπορεις να το βρεις εδω (αναλογα την αρχιτεκτονικη που θελεις και τον τροπο που θελεις να το κατεβασεις)

http://www.debian.org/CD/netinst/

Αν θελεις να δοκιμασεις κατι "ετοιμο", ριξε μια ματια στο lubuntu. Mια και το ubuntu σου ειναι οικειο, δεν θα δυσκολευτεις καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράφω απο ένα compaq presario 2800, με τα ίδια (μάλλον) χαρακτηριστικά!

τώρα έχω puppylinux 4.2 εγκατεστημένο

 

δοκιμάζω διάφορες διανομέςαπο live cd και νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα

 

κάνε πρώτα δοκιμή απο live cd

θα σχηματίσεις ίδια γνώμη

 

aptosid > sidux

linutop > ubuntu

mandriva

knoppix knoppel

iloog

apodio > ubuntu

ubuntu

σχεδόν όλα τα puppylinux

και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι :mrgreen:

 

 

καλή αρχή

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Puppy Linux.

 

έχει απλό περιβάλλον και δεν χρειάζεται εγκατάσταση

(φορτώνει απ'το cd στη μνήμη και σώζει τις ρυθμίσεις και τα προγράμματα σου σε ένα αρχείο στο δίσκο).

 

Την πρώτη φορά που θα πατήσεις το εικονίδιο browse θα σου πει να διαλέξεις browser.

 

Ο chromium είναι καλή επιλογή γι'αυτό το μηχάνημα.

 

προτείνεται ανεπιφύλακτα, κι αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε. ^_^

 

--edit--

 

gtroza απάντησα χωρίς να δω το μήνυμα σου. :mrgreen:

 

το puppy 5.2 έχει:

 

*fbpanel και openbox.

*One click install για αρκετές δημοφιλείς εφαρμογές (quickpet).

*συμβατότητα με ubuntu 10.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω ρε παιδια μπραβο σας ειστε αρχοντες.αυτο το puppy ειχα κατα νου αλλα δε θυμομουν ακριβως το ονομα του και δε το εγραψα για να μην πω βλακεια.φιλε gtroza ο δικος μου ειναι ενα μοντελο πιο παλιος μαλλον.presario 2700.θα το κατεβασω και θα σας πω αν και νομιζω οτι με αυτο θα ειμαι οκ.μονο μια απορια σχετικα με αυτο που λεει ο twiner οτι θα φορτώνει απ'το cd στη μνήμη.αυτος ειναι ο μονος τροπος που λειτουργει?μιας και δεν με πειραζει να το κανω καθαρη εγκατασταση.αυτο το λεω γιατι πηγα να δοκιμασω μια διανομη που ειχα διαβασει σε ενα αλλο φορουμ σχετικα με το splashtop os αν το εχετε ακουστα και δεν εγινε η δουλεια οποτε μου εχει μεινει μονο η επιλογη κατα το boot και ειναι λιγο σπαστικο.

Σας υπερευχαριστω οπως και να χει.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι θα φορτώνει απ'το cd στη μνήμη.αυτος ειναι ο μονος τροπος που λειτουργει?

 

μπορεί να εγκατασταθεί όπου θέλεις

αλλά το θέμα είναι πώς θα ξεκινάς

 

το μηχάνημά σου μάλλον ξεκινάει μόνο από hd ή cd ή και από floppy άν μπαίνει εναλλάξ με το cd/drive, όπως στο δικό μου

 

άρα ή cd ή hd

θα έλεγα να το δοκιμάσεις απο live cd πρώτα, να σώζεις τις ρυθμίσεις και τις αλλαγές που θα κάνεις σε αρχείο (το δηλώνεις την πρώτη φορα μόνο, μετά γίνεται αυτόματα) και να πάρεις μιά εικόνα της όλης κατάστασης

 

το puppylinux είναι "επαναστατική" διανομή

μπορεί όμως να θέλεις κάτι πιό "συντηρητικό" :mrgreen:

ή οι ανάγκες σου να μήν "καλύπτονται επαρκώς" από κάποιο puppy

 

μπορείς να έχεις άλλη διανομή εγκατεστημένη, να την "αγνοείς" και να τρέχεις το puppy απο live cd

 

σχετικά άσχετο ^_^

 

 

η χρήση live cd πιθανόν να "αχρηστέψει" κάποια στιγμή τη συσκευή cd/drive, και επειδή είναι τύπου IDE θα δυσκολευτείς να βρείς στην ελλάδα, αλλά είναι γεμάτο το internet

είχα τέτοιο πρόβλημα και υπέθεσα να προέκυψε λόγω live puppy! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

βέβαια κι ένα καινούργιο που βρήκα, δεν δούλευε με το "καλημέρα"!

τελικά βρήκα ένα από Γαλλία 39Ε επισκευασμένο, για να αποφύγω αγορά μέσω internet, και είδα ότι υπάρχουν πολλές επιλογές

 

 

ά, ξέχασα!

 

γγγγαααάβ γγγγαααάβ :mrgreen:

 

 

 

ειστε αρχοντες

 

 

τι άρχοντες ρε seskou!

"βαθειά μεσ' τα σκατά είμαστε"

όπως ειπώθηκε από τα πλέον έγκυρα χείλη :mrgreen:

 

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεγαλο ευχαριστω.πραγματικα το puppy ειναι οτι οτι εψαχνα.με καλυπτει πληρως(για τη δουλεια που θελω σε αυτο το μηχανημα) και ειναι αυτο που λεμε ¨απλο,λιτο και απεριττο¨

Το ιδανικο φιλε gtroza θα ηταν να μπορουσα να μπουταρω απο usb αλλα να μην τα θελω ολα δικα μου.οσο για τα drives που λες οντως διαλεγω εναλαξ σε cd και δισκετα και απο την αλλη ειναι μονιμα κουμπωμενο το dvd.εφοσον η δισκετα πεθανε μου εχουν μεινει 2 drives ενα απο την καθε μερια και συγκεκριμενα το dvd ειναι ηδη καταπονημενο για ευνοητους λογους.εξου και η ερωτηση μου αν γινεται να το βαλω στον σκληρο.και επισης 2 τελευταιες ερωτησεις αν μπορεις να μου απαντησεις και πιστευω θα ειμαι κομπλε.καθε φορα που το ανοιγω ειναι σαν την πρωτη φορα(δλδ αργει να φορτωσει και μολις ανοιξει πρεπει να κανω τις αρχικες ρυθμισεις που μου ζηταει και κατα το κλεισιμο παντα ερωτηση για την αποθηκευση αλλαγων και που;) και 2ον γινεται να εχω 2 γλωσες στο πληκτρολογιο;ωστε με τον συνδιασμο των πληκτρων(βλ.windows)να μπορω να εχω αγγλικα και ελληνικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gtroza

 

Το puppy 5.2 έβαλα τις προάλλες σε ένα ARMADA 1700 με κανονική εγκατάσταση στον σκληρό δίσκο. Γιατί λες να μην το βάλει σε σκληρό δίσκο; Έκανα καμιά πατάτα που του έκανα τέτοια εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξου και η ερωτηση μου αν γινεται να το βαλω στον σκληρο.

 

και @lexmark:

how not to install puppy

 

καθε φορα που το ανοιγω ειναι σαν την πρωτη φορα(δλδ αργει να φορτωσει και μολις ανοιξει πρεπει να κανω τις αρχικες ρυθμισεις που μου ζηταει και κατα το κλεισιμο παντα ερωτηση για την αποθηκευση αλλαγων και που;)

 

δοκίμασες να αποθηκεύσεις τις αλλαγές;

Αν αποθηκεύσεις έστω και μια φορά σε αρχείο, κατά την εκκίνηση θα το διαβάζει

και

(α) θα κρατάει όλες τις ρυθμίσεις σου και τα προγράμματα που εγκαθιστάς

(β) θα φορτώνει πιο γρήγορα

 

 

και 2ον γινεται να εχω 2 γλωσες στο πληκτρολογιο;ωστε με τον συνδιασμο των πληκτρων(βλ.windows)να μπορω να εχω αγγλικα και ελληνικα;

 

ναι.

δες εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gtroza

 

Το puppy 5.2 έβαλα τις προάλλες σε ένα ARMADA 1700 με κανονική εγκατάσταση στον σκληρό δίσκο. Γιατί λες να μην το βάλει σε σκληρό δίσκο; Έκανα καμιά πατάτα που του έκανα τέτοια εγκατάσταση;

 

@lexmark

το έγραψα, γιά να δοκιμάσει διάφορες περιπτώσεις στο "τσακ-μπαμ"

 

κι εγώ απο σκληρό το "τρέχω" τώρα, αλλά το ίδιο ειναι και απο το cd

όμως μερικά "μεγάλα" puppylinux δεν "απελευθερώνουν" τη συσκευή cd/dvd

επειδή δοκιμάζω πολλά απ' αυτά, δεδομένου ότι τα έχουν όλα "έτοιμα", κατα περίπτωση φυσικά, πολύ συχνά δουλεύω κάποιο άλλο puppy, και όχι μόνο, από livecd

απλά στο puppy αυτό είναι πανεύκολο, ειδικά άμα πάρεις και το "κολάϊ"

 

στα άλλα απάντησε ο twiner :mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...