Προς το περιεχόμενο

opensuse 11.4 και κάρτα γραφικών


NetDeviL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα....έβαλα το 11,4 έκανα ινσταλ τα drivers της κάρτας γραφικών και πάω να ανοιξω το "ati catalyst center " ...δεν ανοίγει κ μου λέει οτι δεν υπάρχει κάρτα γραφικών ατι κτλ ..κάνω επανεκκίνηση βοοταρει κ λίγο πριν φορτώσει τις ρυθμίσει μου εμφανίζετε στο μονιτορ "no hdmi signal" ... εδωσα κατα το βοοτ την εντολή "nomodest" εκει οκ άνοιξε κανονικά άλλα έχει στησίματα στην κίνηση των παράθυρων

υπαρχει καποιος τροποσ να το φτίαξω? στο 11.3 δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα με το που έκανα ινσταλ τούς drivers όλα δούλευαν ρολόι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται να βαλεις τον fglrx (τον driver κλειστου κωδικα της ati), κανε το nomodeset μονιμο και ξαναδοκιμασε απο την αρχη την εγκατασταση. Αν εινια αναγκη, κανε και ενα xorg.conf που να λεει μονο για τον fglrx, πχ

>Section "Device"
Identifier  "mycard"
Driver      "fglrx"
EndSection

 

Αν για αυτο που θες να κανεις σου επαρκει ο radeon (ο opensource driver), μεινε με αυτον κια βγαλε τον fglrx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, πρεπει να εχεις καρτα της σειρας 6xxx... Εχει ενα θεματακι ο πυρηνας με αυτες τις καρτες, εμενα στην εγκατασταση της suse κολλαει και με πεταει σε κονσολα λεγοντας οτι "screen not found". Εφοσον εχεις κανει την εγκατασταση δουλεψε με τον τροπο που σου προτεινει ο Jim_p, και για να λύσεις το πρόβλημα σου μια και καλή βαλε τον καινούριο kernel, τον 2.6.38 που υποστηρίζει τις καινουριες καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα ο opensource driver. Εγω με ati 4850 πάλευα χθες όλη μέρα με όλους τους δυνατούς drivers. Αν και τελικά δούλεψε ο fglrx εμφάνιζε τρελά προβλήματα σε video, οπότε γύρισα στον ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την 57χχ κάτι έχω δεν θυμάμαι μοντέλο :P .με προβλημάτισε γιατί στο 11,3 δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα....θα δοκιμάσω αυτο που λέει ο jim_p ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να ρωτήσεις και στο forum της διανομής.

Δεν γνωρίζω πολλά τεχνικά αλλά άκουσα ότι ο ανοικτός δουλεύει καλύτερα από τον κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...