Προς το περιεχόμενο

προβλημα με καρτα μνημης


Cernic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω ενα προβλημα οταν ειχα windows εχω ενα μηχανιματακι στον υπολογιστη που διαβαζει καρτες μνημης...λοιπον οταν ειχα τα windows εβαζα την καρτα και την διαβαζε κανονικα τωρα που εβαλα λινουξ δεν την διαβαζει τι να κανω?το πρασινο λαμπακι που δειχνει οτι δουλευει το μηχανιμα ειναι ανοιχτο αλλα το κοκκινο που λεει access ειναι σβηστο?τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το card reader αποσυνδεδεμενο, ανοιξε ενα τερματικο και δωσε

>sudo dmesg -c

Μετα συνδεσε το, με την καρτα πανω, και δωσε ενα

>dmesg

και ποσταρε εδω οτι σου βγαλει.

 

Τα παραπανω τα δινεις σε ενα τερματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το card reader αποσυνδεδεμενο, ανοιξε ενα τερματικο και δωσε

>sudo dmesg -c

Μετα συνδεσε το, με την καρτα πανω, και δωσε ενα

>dmesg

και ποσταρε εδω οτι σου βγαλει.

 

Τα παραπανω τα δινεις σε ενα τερματικο.

αυτο μου εβγαλε φιλε μου!!!!

επισης ξεχασα να σου πω οτι αυτο το card reader ειναι ενσωματομενο με τον υπολογιστη και οχι εξωτερικο....

post-155820-0-72189900-1300108060_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στα πω αναλυτικα για να καταλαβεις τι γινετια και τι θελω να κανεις.

 

Το dmesg ειναι το προσωρινο log που κραταει το συστημα οταν γινετια κατι. Ειναι προσωρινο γιατι με καθε επανεκκινηση ξαναγραφεται.

Δινοντας το "sudo dmesg -c" απλα καθαριζεις το log απο τα μεχρι τωρα (αδιαφορα) που εχει, για να κρατησεις μονο αυτα που θα βγαλει απο εκει και μετα (που σε ενδιαφερουν.

Αρα, καθαριζεις το log, βαζεις την καρτα, και το ξανατρεχεις να δεις τι εγραψε ως εκεινη τη στιγμη.

 

Για εισαι 100% σιγουρος οτι το log καθαρισε, δωσε ενα ξεκαρφωτο dmesg πριν βαλεις την καρτα. Αν εινια αδειο θα πρεπει να σε γυρισει ξανα στο prompt να ξαναγραψεις αλλα πραγματα.

Btw, μιλαμε για ubuntu ετσι?

 

Επισης, επειδη μαλλον γραφει πολλα, καλο ειναι να μην ποσταρεις εικονα απο το τερματικο αλλα να επιλεξεις το κειμενο και να το κανεις αντιγραφη-επικολληση εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στα πω αναλυτικα για να καταλαβεις τι γινετια και τι θελω να κανεις.

 

Το dmesg ειναι το προσωρινο log που κραταει το συστημα οταν γινετια κατι. Ειναι προσωρινο γιατι με καθε επανεκκινηση ξαναγραφεται.

Δινοντας το "sudo dmesg -c" απλα καθαριζεις το log απο τα μεχρι τωρα (αδιαφορα) που εχει, για να κρατησεις μονο αυτα που θα βγαλει απο εκει και μετα (που σε ενδιαφερουν.

Αρα, καθαριζεις το log, βαζεις την καρτα, και το ξανατρεχεις να δεις τι εγραψε ως εκεινη τη στιγμη.

 

Για εισαι 100% σιγουρος οτι το log καθαρισε, δωσε ενα ξεκαρφωτο dmesg πριν βαλεις την καρτα. Αν εινια αδειο θα πρεπει να σε γυρισει ξανα στο prompt να ξαναγραψεις αλλα πραγματα.

Btw, μιλαμε για ubuntu ετσι?

 

Επισης, επειδη μαλλον γραφει πολλα, καλο ειναι να μην ποσταρεις εικονα απο το τερματικο αλλα να επιλεξεις το κειμενο και να το κανεις αντιγραφη-επικολληση εδω.

το εκανα εβαλα την καρτα δεινω την εντολη και δεν βγαζει τιποτα....

post-155820-0-38771100-1300137251_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "sudo dmesg -c" λογικο ειναι να μην σου εβγαλε τιποτα, μιας και ξανακαθαρισες το log με το που το ετρεξες!

 

Τα ξαναλεω βημα βημα.

 

- Βγαζεις την καρτα απο το συστημα

 

- Καθαριζεις το log => sudo dmesg -c

 

- Βαζεις την καρτα πανω.

 

- Κοιτας τι σου βγαζει το log => dmesg σκετο.

 

- Αντιγραφεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ εδω, με αντιγραφη του κειμενου απο το τερματικο και επικολληση εδω και οχι με εικονα που ετσι κι αλλιως δεν λεει τιποτα.

 

- Αν σε μπερδευει το απο πανω βημα, δινεις ενα "dmesg > mitsos.txt" και σωζει τα οσα ειναι να βγαλει σε ενα αρχειο με ονομα mitsos.txt. Αυτο ειτε το ανοιγεις κανονικα και κανεις αντιγραφη επικολληση εδω, ειτε το ανεβαζεις σαν συννημενο.

 

Δεν ξερω αλλα κατι, στην ακρη του κεφαλιου μου, μου λεει οτι το card reader θα ειναι της texas instruments, δηλαδη με το ζορι λινουξοσυμβατο και ψιλοπροβληματικο σαν hardware...

Ποσταρε αν θες και οτι σου βγαλει η εντολη

>lspci

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρόμοιο πρόβλημα

 

κάρτες xd δεν μπορώ να τις δω με τίποτα, sd παίζουν

 

λειτουργικό ubuntu 10.10(σε win έπαιζαν όλα καλά απ'οτι θυμάμαι ,έχουν περάσει και 3 χρονιά)

δεν το έψαξα γιατί συνήθως συνδέω τις συσκευές με usb

 

george@george-Aspire-5520:~$ dmesg

[87898.183970] r852: detected xD writeable card in slot

[87898.492588] NAND device: Manufacturer ID: 0x98, Chip ID: 0xdc (Toshiba xD 512MiB 3,3V)

[87898.496295] sm_ftl: Found 512 MiB xD/SmartMedia FTL on mtd0

[87898.496868] smblka: smblka1

 

αν σου λέει τίποτα και έχεις χρόνο θα είμαι ευγνώμων ίσως βοηθήσει και τον συμφορουμητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "sudo dmesg -c" λογικο ειναι να μην σου εβγαλε τιποτα, μιας και ξανακαθαρισες το log με το που το ετρεξες!

 

Τα ξαναλεω βημα βημα.

 

- Βγαζεις την καρτα απο το συστημα

 

- Καθαριζεις το log => sudo dmesg -c

 

- Βαζεις την καρτα πανω.

 

- Κοιτας τι σου βγαζει το log => dmesg σκετο.

 

- Αντιγραφεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ εδω, με αντιγραφη του κειμενου απο το τερματικο και επικολληση εδω και οχι με εικονα που ετσι κι αλλιως δεν λεει τιποτα.

 

- Αν σε μπερδευει το απο πανω βημα, δινεις ενα "dmesg > mitsos.txt" και σωζει τα οσα ειναι να βγαλει σε ενα αρχειο με ονομα mitsos.txt. Αυτο ειτε το ανοιγεις κανονικα και κανεις αντιγραφη επικολληση εδω, ειτε το ανεβαζεις σαν συννημενο.

 

Δεν ξερω αλλα κατι, στην ακρη του κεφαλιου μου, μου λεει οτι το card reader θα ειναι της texas instruments, δηλαδη με το ζορι λινουξοσυμβατο και ψιλοπροβληματικο σαν hardware...

Ποσταρε αν θες και οτι σου βγαλει η εντολη

>lspci

λοιπον φιλε τα εκανα ολα οπως μου τα ειπες και δεν εβγαλε κανενα log...εδωσα την εντολη lspci και μου εβγαλε τα παρακατω:danis@danis-desktop:~$ lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express DRAM Controller (rev 02)

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express PCI Express Root Port (rev 02)

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)

00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 01)

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)

00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 01)

00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 01)

00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 01)

00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)

00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev e1)

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GB/GR (ICH7 Family) LPC Interface Bridge (rev 01)

00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)

00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation N10/ICH7 Family SATA IDE Controller (rev 01)

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation N10/ICH 7 Family SMBus Controller (rev 01)

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G92 [GeForce 8800 GT] (rev a2)

03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01)

04:05.0 Communication controller: Conexant Systems, Inc. SoftV92 SpeakerPhone SoftRing Modem with SmartSP (rev 01)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε δεν μπορω να βοηθησω παραπανω. Παρε ενα card reader με 10Ε και δοκιμασε με αυτο.

 

@ice25

Η τελευταια γραμμη στο κομματι σου, το "smblka: smblka1", με κανει να πιστευω πως κατι παιζει με το policykit, χωρις να εχω να προτεινω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...