Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Ubuntu 10.10 32 bit


Spimelo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν δεν μπορώ να παραλείψω ότι το forum αυτό είναι καταπληκτικό..πραγματικά όλοι εσείς είστε και γαμω τα άτομα..για αυτό ακόμα μια φορά θα απευθυνθώ σε εσας!

Το σημερινό μου πρόβλημα είναι ότι αποφάσισα να εγκαταστήσω στον υπολογιστή μου αποκλειστικά linux...τέρμα τα windows!(θέλω να με παιδέψω)

Αλλά γενικά είμαι λίγο πολύ άσχετη..θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε μια βάση..κάπου να πιαστώ,απο κάπου να ξεκινήσω..

Τί απαραίτητες γνώσεις πρέπει να ξεσκονίσω σχετικά με το σύστημά μου πριν ξεκινήσω?

Έχω το cd.(ubuntu 10.10 32 bit)

To λαπτοπ μου,έχει ένα κομμάτι δίσκου (recovery disk) με τα windows και τους drivers.Δηλαδή αν κάνω format,στην ουσια όλα τα βρίσκει απο κει..

Τί διαδικασία λοιπόν να ακολουθήσω για την εγκατάσταση?Καταρχην να βρώ τους drivers απο την σελίδα της hp.

Θα έχω γενικά προβλήματα συμβατότητας?

Έπειτα...

Σας παραθέτω μια λίστα με τα προγράμματα που θέλω οπωσδήποτε:

Power ISO, C++, Soulseek, Winrar, Matlab, SQL, Emulator 8088, Office

Επίσης κάτι παραπλήσιο με: Winamp, VLC, Nero, Camtasia Studio και Mp3 maker

Είναι εφικτό???

Γνωρίζετε κάποια σελίδα "οδηγό",έψαξα μόνη μου αλλά χάθηκα μέσα στις σελίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, δεν υπάρχει ανάγκη να ψάξεις να βρεις drivers, αφού όλα υπάρχουν μέσα στον πυρήνα (kernel) του Linux.

Αν προκύψει κάποιο θέμα με συγκεκριμένο hardware, υπάρχουν (συνήθως) λύσεις.

Όσον αγορά το Recovery Partition των Windows, αν το πήρες πρόσφατα και δεν σου έδωσαν (σε μένα δεν έδωσαν, ας πούμε)

κάποιο back-up DVD με το λειτουργικό, καλό θα είναι αν έχεις Windows 7 να κάνεις πρώτα ένα back-up του συστήματός σου

σε περίπτωση που θα θες να τα εγκαταστήσεις πάλι και δεν έχεις το DVD. Με την εγκατάσταση του Ubuntu, θα σβηστεί το

Recovery Partition.

Όσο για τα άλλα που λες, το Linux έχει πλειάδα εφαρμογών αν όχι καλύτερων, ισάξιων των Windows.

 

Microsoft Office-->Open Office (ή Libre Office)

VLC-->Υπάρχει σε Linux

MP3Maker-->πολλές ανάλογες εφαρμογές (π.χ. Sound Juicer)

Winamp-->Πολλά ανάλογα έκδοχα

Power ISO, C++, Soulseek, Winrar, Matlab-->Γι' αυτά δεν ξέρω, κάποιος πιο ειδικός ας απαντήσει

 

Δες κι εδώ για αντιστοιχία εφαρμογών Windows-->Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημερινό μου πρόβλημα είναι ότι αποφάσισα να εγκαταστήσω στον υπολογιστή μου αποκλειστικά linux...τέρμα τα windows!(θέλω να με παιδέψω)

Αλλά γενικά είμαι λίγο πολύ άσχετη..θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε μια βάση..κάπου να πιαστώ,απο κάπου να ξεκινήσω..

Τί απαραίτητες γνώσεις πρέπει να ξεσκονίσω σχετικά με το σύστημά μου πριν ξεκινήσω?

Έχω το cd.(ubuntu 10.10 32 bit)

To λαπτοπ μου,έχει ένα κομμάτι δίσκου (recovery disk) με τα windows και τους drivers.Δηλαδή αν κάνω format,στην ουσια όλα τα βρίσκει απο κει..

Τί διαδικασία λοιπόν να ακολουθήσω για την εγκατάσταση?Καταρχην να βρώ τους drivers απο την σελίδα της hp.

Θα έχω γενικά προβλήματα συμβατότητας?

 

Καταρχήν, η γνώμη μου είναι να μην πετάξεις εντελώς τα window$. Eγκατέστησε το ubuntu παράλληλα με την m$ (υπάρχει αυτή η επιλογή κατά την εγκατάσταση του ubuntu). Με αυτό τον τρόπο θα φτιάξεις σιγά-σιγά το ubuntu σου έτσι όπως το θέλεις και ταυτόχρονα θα έχεις ένα πληρως λειτουργικό υπολογιστή.

 

Έπειτα...

Σας παραθέτω μια λίστα με τα προγράμματα που θέλω οπωσδήποτε:

Power ISO, C++, Soulseek, Winrar, Matlab, SQL, Emulator 8088, Office

Επίσης κάτι παραπλήσιο με: Winamp, VLC, Nero, Camtasia Studio και Mp3 maker

Είναι εφικτό???

Γνωρίζετε κάποια σελίδα "οδηγό",έψαξα μόνη μου αλλά χάθηκα μέσα στις σελίδες...

 

http://www.linuxalt.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν μπορώ να παραλείψω ότι το forum αυτό είναι καταπληκτικό..πραγματικά όλοι εσείς είστε και γαμω τα άτομα..για αυτό ακόμα μια φορά θα απευθυνθώ σε εσας!

Το σημερινό μου πρόβλημα είναι ότι αποφάσισα να εγκαταστήσω στον υπολογιστή μου αποκλειστικά linux...τέρμα τα windows!(θέλω να με παιδέψω)

Αλλά γενικά είμαι λίγο πολύ άσχετη..θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε μια βάση..κάπου να πιαστώ,απο κάπου να ξεκινήσω..

Τί απαραίτητες γνώσεις πρέπει να ξεσκονίσω σχετικά με το σύστημά μου πριν ξεκινήσω?

Έχω το cd.(ubuntu 10.10 32 bit)

To λαπτοπ μου,έχει ένα κομμάτι δίσκου (recovery disk) με τα windows και τους drivers.Δηλαδή αν κάνω format,στην ουσια όλα τα βρίσκει απο κει..

Τί διαδικασία λοιπόν να ακολουθήσω για την εγκατάσταση?Καταρχην να βρώ τους drivers απο την σελίδα της hp.

Θα έχω γενικά προβλήματα συμβατότητας?

Έπειτα...

Σας παραθέτω μια λίστα με τα προγράμματα που θέλω οπωσδήποτε:

Power ISO, C++, Soulseek, Winrar, Matlab, SQL, Emulator 8088, Office

Επίσης κάτι παραπλήσιο με: Winamp, VLC, Nero, Camtasia Studio και Mp3 maker

Είναι εφικτό???

Γνωρίζετε κάποια σελίδα "οδηγό",έψαξα μόνη μου αλλά χάθηκα μέσα στις σελίδες...

 

για c++ : geany ή αμα σου αρεσει να παιδευεσαι gedit και g++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

Ολες οι απαντήσεις μου φάνηκαν πολύ χρήσιμες!!!Βρήκα και τα προγράμματα που θέλω εκτός απο τον emulator 8088.(είναι ένα πρόγραμμα που έχει σχέση με αρχιτεκτονική υπολογιστών)-αλλα σίγουρα θα υπάρχει κατι παρόμοιο.

 

CD δεν μου έδωσαν..πρέπει να κάνω backup.(οταν έπρεπε δεν το ζήτησα)

Αλλα δεν θέλω τα windows καθόλου,αν κάποτε χρειαστούν μπορώ να τα εγκαταστήσω με το backup cd ετσι?

Αν έχω και windows θα παρασυρθώ απο την ευκολία και δεν θα μάθω ποτέ να χρησιμοποιώ linux!

Και με το partition δεν θα είναι πιο βαρύ το σύστημα?Δεν είναι και νεανίας ο υπολογιστής μου..τα χει τα χρονάκια του..

 

Οπότε ξεκινάω την διαδικασία φορματ και σε καποιο σημείο εισάγω το linux cd ,διαγράφω το recovery και ακολουθώ τις οδηγίες?

Υπάρχει κατι άλλο που πρέπει να προσέξω??

Ελπίζω να μη πονέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικότερο είναι να πάρεις αντίγραφο ολόκληρο το recovery.

 

Να έχεις υπόψιν ότι παρατηρήθηκαν προβλήματα σε κάποιους με την εγκατάσταση τον 10.10(όπως και σε εμένα) και αναγκαστικά περνάς την προηγούμενη έκδοση,οπότε αν σου τύχει να ξέρεις.

 

Γενικά κάνε την εγκατάσταση από usb ή αν δεν έχεις γράψε το cd με την μικρότερη δυνατή ταχύτητα,έχει σημασία πολλές φορές από αυτό δεν περνάει σωστά ή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

Ολες οι απαντήσεις μου φάνηκαν πολύ χρήσιμες!!!Βρήκα και τα προγράμματα που θέλω εκτός απο τον emulator 8088.(είναι ένα πρόγραμμα που έχει σχέση με αρχιτεκτονική υπολογιστών)-αλλα σίγουρα θα υπάρχει κατι παρόμοιο.

 

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι , μπορείς να δοκιμάσεις να τρέξεις έναν για windows με το wine (ή με dosemu αν βασίζεται σε dos) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα "εναλλακτικα" που θες.

 

- poweriso > acetoneiso (υποθετω οτι το θες για το εικονικο cd/dvd drive), αν οχι...

- soulseek > nicotine ή καποιο αλλο που λειτουργει με το μοτιβο daemon-frontend και μου διαφευγει τωρα

- winrar > fileroller (ως την πλεον αξιοπιστη εφαρμογη του ειδους της) + τα διαφορα unrar, p7zip, cabextract, unzip κλπ που ειναι στην ουσια "plugins" που χειριζονται τον καθε τυπο αρχειου

- matlab > madlab

- sql > sql

- ms office > openoffice ή libreoffice αν ψαζνεις κατι σε σουϊτα

- winamp > audacious ή qmmp αν θες κατι στο ιδιο απλο στυλ

- vlc > vlc

- camtasia > gtk-recordmydesktop για την εγγραφη και kino για την επεξεργασια

- nero > nerolinux ή k3b

- mp3 maker = ???

 

Emulator για 8088 δεν γνωριζω.

 

Πριν κανεις οτιδηποτε διαβαζεις αυτο

http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/linux/οδηγίες-προς-νεοεισερχόμενους-στο-gnulinux-r157#content6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία όλα αυτα..

Κάτι ακόμα..υπάρχει κάποιο windows xp live cd?

Και θα μπορώ να τρέχω προγράμματα που δεν υποστηρίζονται απο linux?

Έχω ψιλομπερδευτεί..δεν μπορώ να αποφασίσω αν πρέπει να κρατήσω και τα windows..ποιός είναι ο λιγότερος δυνατός χώρος που μπορώ να χρησιμοποιήσω και κατα πόσο θα βαρύνει το σύστημά μου (4 ετών)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δύο συστήματα θα είναι εντελώς ανεξάρτητα το ένα από το άλλο οπότε δεν παίζει να σε βαρύνει,απλά θα καταναλώνει τον χώρο του.

Θες το λιγότερο 5GB για να μπορείς να περάσεις και τα βασικότερα και όταν λέω βασικότερα το εννοώ.

 

Live XP έχει μεν αλλά δεν είναι λύση και δεν μπορείς να περάσεις ότι θες όποτε θες,είναι έτοιμο δισκάκι που απλά δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στα linux δεν χρειάστηκε να βρώ ούτε έναν driver

από εκεί και πέρα είναι πολύ φιλικό το περιβάλλον

δεν ξέρω πολλά από λίνουξ

αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι ίσως έχεις θέματα συμβατότητας με μερικές συσκευές (κανένα TV tuner ας πούμε)

απο εκεί και πέρα πολλά προγράμματα δεν υπάρχουν σε διανομή για linux

στο κέντρο λογισμικού θα βρεις ότιδήποτε θες

και μάλιστα εντελώς freeware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία..καλύφθηκα πλήρως...

Τελικά θα κρατήσω και τα windows και βλέπουμε τι θα προκύψει.

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...παρα παρα πολύ! :)

 

Καλο βράδυ σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία όλα αυτα..

Κάτι ακόμα..υπάρχει κάποιο windows xp live cd?

Και θα μπορώ να τρέχω προγράμματα που δεν υποστηρίζονται απο linux?

Έχω ψιλομπερδευτεί..δεν μπορώ να αποφασίσω αν πρέπει να κρατήσω και τα windows..ποιός είναι ο λιγότερος δυνατός χώρος που μπορώ να χρησιμοποιήσω και κατα πόσο θα βαρύνει το σύστημά μου (4 ετών)??

 

Αν έχεις αρκετή μνήμη στο φορητό , μπορείς να σηκώσεις windows σε virtual περιβάλλον (virtualbox , vmware ......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους!

 

Εγκατέστησα το linux!με επιτυχία..αυτό και μόνο αυτό!

Χρειάζομαι λιγη βοήθεια σχετικά με την γλωσσική υποστήριξη..

Οι ρυθμίσεις που έχω αυτή τη στιγμή είναι:

Απο την καρτέλα γλώσσα->αγγλικα και (απο κατω εβαλα και ελληνικα) και απο την καρτέλα κείμενο->αγγλικα..(απο κάτω και ελληνικα)

Τώρα..εγώ θέλω το περιβάλλον να είναι στα αγγλικά..γιατί δεν το αλλάζει?σύμφωνα με αυτες τις ρυθμίσεις δε θα πρεπε να είναι αγγλικα?

Επίσης,κατα την εκκίνηση μετα την εισαγωγή του κωδικου μου,αν δεν επιλέξω απο κάτω στη μπάρα ελληνικα,δεν μου εμφανίζει επιλογή για ελληνικά (πάνω διπλα απο την σύνδεση δικτυου) οταν πια κάνω log in παρα μονο γραφει στα αγγλικα..

Τι πρέπει να γίνει?

Υπάτρχει κάποια συντογραφια απο το πληκτρολογιο?

Κάθε φορά πριν μπω στο σύστημα πρέπει να επιλέγω ελληνικά?

Με σκάλωσε λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...