Προς το περιεχόμενο

Έξοδος ήχου σε lenovo U350 με kubuntu


katsass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε lenovo U 350 έχω kubuntu 10.04.

 

Έχω κανονικά ήχο από τα ηχεία του laptop αλλά όταν βάζω ακουστικά ο ήχος εξακολουθεί να βγαίνει απ' τα ηχεία του laptop.

 

 

Από lspci -k:

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)

Kernel driver in use: HDA Intel

Kernel modules: snd-hda-intel

 

 

Στο kmix οι επιλογές καναλιών είναι 2

Master

PCM

αλλα ο ήχος και στις 2 βγαίνει απ τα ηχεία του laptop.

 

 

Επίσης αυτή η λύση δε δούλεψε σε εμένα

 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα τα 2 το πρωτο ειναι η εξοδος ηχου του μοντεμ και το δευτερο η εξοδος ηχου απο το hdmi. Καμια απο τις 2 δεν εχει σχεση με αυτο που θες να κανεις.

 

Αλλαξε το 0 σε 1 εκει και ξαναποσταρε οτι σου βγαλει

>cat /proc/asound/card1/codec#* | grep Codec

 

Btw, ποσταρε και οτι σου βγαλει το "aplay -l" καλου κακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε το 0 σε 1 εκει και ξαναποσταρε οτι σου βγαλει

>cat /proc/asound/card1/codec#* | grep Codec

/proc/asound/card1 Τέτοιο folder δεν έχω.

Εννοείς μήπως να κάνω rename το card0 σε card1?Δε μου επιτρέπετε αυτό.

Σορρυ, δε το έχω καταλάβει τι εννοείς.

 

Btw, ποσταρε και οτι σου βγαλει το "aplay -l" καλου κακου.

 

**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****

card 0: Intel [HDA Intel], device 0: CONEXANT Analog [CONEXANT Analog]

Subdevices: 1/1

Subdevice #0: subdevice #0

card 0: Intel [HDA Intel], device 1: Conexant Digital [Conexant Digital]

Subdevices: 1/1

Subdevice #0: subdevice #0

card 0: Intel [HDA Intel], device 3: INTEL HDMI [iNTEL HDMI]

Subdevices: 1/1

Subdevice #0: subdevice #0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, απο το aplay -l φαινεται οτι η καρτα σου ειναι οντως ορισμενη ως card0, οποτε δεν εχει νοημα αυτο με το card1 που ειπα παραπανω.

 

Για να ξερεις και εσυ πως ρυθμιζεται το ολο θεμα και που κολλαω αυτη τη στιγμη. Παιρνω σαν παραδειγμα τη δικη μου καρτα για να εξηγησω οτι θελω να πω.

Βρισκεις για αρχη το ακριβες τσιπακι που φοραει η καρτα

>$ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Realtek ALC889A

Μετα πας εδω και βρισκεις οτι σε αυτο το τσιπακι παιζουνε καποιες παραλλαγες, πχ με 3 καρφια και ψηφιακη,με 6 καρφια και ψηφιακη, διαφορες παραλλαγες απο κατασκευαστες λαπτοπ κλπ.

http://www.kernel.org/doc/Documentation/sound/alsa/HD-Audio-Models.txt

 

Εμενα ειναι με 6 καρφια και ψηφιακη, οποτε απο τη λιστα του ALC889 ειμαι στην περιπτωση 6stack-dig, οποτε με αυτη την παραμετρο πρεπει να φορτωνεται παντα ο driver για την καρτα ηχου μου.

Το πως γινεται αυτο ειναι υποθεση 1 λεπτου, μιας και απλα προσθετεις μια γραμμη σε ενα συγκεκριμενο αρχειο ρυθμισεων.

 

Δεν θα επεκταθω σε αυτο γιατι απλα... δεν βλεπω το δικο σου τσιπακι στην παραπανω λιστα. Εχει διαφορα conexant αλλα οχι το δικο σου :(

 

Αν ημουν στη θεση σου θα σκεφτομουν καπως ετσι "το λαπτοπ μου ειναι ideapad, οποτε θα βαλω την παραμετρο που ειναι για τα ideapad γενικως", Θες να συνεχισω με βαση αυτο το συλλογισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ημουν στη θεση σου θα σκεφτομουν καπως ετσι "το λαπτοπ μου ειναι ideapad, οποτε θα βαλω την παραμετρο που ειναι για τα ideapad γενικως", Θες να συνεχισω με βαση αυτο το συλλογισμο?

Εννοείς στο /etc/modprobe.d/alsa-base.conf το options snd-hda-intel model=auto αντί για auto να είναι για ideapad γενικώς, όπως λες??

Για συνέχισε αυτό που ξεκίνησες...

 

 

Επισης ενώ έχω αφαιρέσει το pulseaudio (δε ξέρω αν παίζει ρόλο έτσι είχα δεί σε άλλη λύση όπως λέω στο 1ο post) παρατηρώ ότι παρ' όλα αυτά τρέχει το παρακάτω

 

2428 pts/2 S+ 0:00 grep --color=auto pulseaudio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο εννοω. Εγω αυτο θα εκανα, μιας και το auto εκει δεν κανει σωστα το detection και οταν βαζεις ακουστικα δεν κοβει τον ηχο απο τα ηχεια.

>options snd-hda-intel model=ideapad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο εννοω. Εγω αυτο θα εκανα, μιας και το auto εκει δεν κανει σωστα το detection και οταν βαζεις ακουστικα δεν κοβει τον ηχο απο τα ηχεια.

>options snd-hda-intel model=ideapad

Μπαα....δεν άλλαξε κάτι

 

Πάντως θεωρείς ότι εκεί είναι το πρόβλημα...

Πρέπει να βρω την παράμετρο για Conexant CX20582 (Pebble) και να την βάλω στο options snd-hda-intel model=parametros ???

 

Σ'ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πιστευω οτι εκει ειναι ολο το προβλημα, στο autodetection που δεν καταλαβαινει πως οταν βαζεις ακουστικα πρεπει να κοβει τα ηχεια.

Δες το ιδιο ακριβως προβλημα, με αλλο τσιπακι, πως επιλυθηκε σε καποιον στο adslgr.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=404258

 

Με μια προχειρη αναζητηση παντως φαινεται πως και αλλοι με αυτο το τσιπακι εχουν το ιδιο προβλημα με σενα.

"Λυση" εχει δωθει απο την conexant απο το 2009 με καποιο patch, αλλα μαλλον δεν περιλαμβανεται ακομα στην alsa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...