Προς το περιεχόμενο

windows 7 και ubuntu σε διαφορετικους σκληρους


maras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

εχω windows 7 στο pc μου ..αγορασα ενα νεο σκληρο δισκο και του εγατεστησα τα ubuntu 10.10. τα ποια πεζοθν μια χαρα ....

αλλα πλεον το μηχανημα δεν μπουταρει στα windows οταν επιλεξω με το F12 το δισκο που ειναι τα windows...βγαζει σφαλμα στο grbu res...κατι.....

Καμια ιδεα....εκανα φορματ και ξαναεβαλα τα windows.... εχω αποσηνδεση το σκληρο με τα ubutu....πως κανω να δουλεψουν και τα δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι δεν σου έβγαλε καν Grub;

Δεν χρειάζεται να πας στο Quick Boot Menu κάθε φορά για να μπουτάρεις ή το Linux ή Windows. Το Grub σου βγάζει τις επιλογές για το μπουτάρισμα.

Σύνδεσε το δίσκο με το Ubuntu πάλι και μπούταρε το live CD του Ubuntu. Μόλις φορτώσει desktop, ανοίγοντας τερματικό δίνεις την εντολή sudo update-grub.

Εναλλακτικά, γίνεται και μέσω Parted Magic.

Aκολούθησε αυτά που λέει εδώ.Θα χρειαστεί να κατεβάσεις το live CD του Parted Magic.

 

Σημείωση: Είναι καλύτερο πρώτα να εγκαθίστανται Windows, και μετά Linux.

Δεν χρειαζόταν να επανεγκαταστήσεις Windows. Φτιαχνόταν μέσω live CD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε τον νεο δισκο,να το βαλεις μονο του,και αφου εγκαταστησεις το ubuntu , μετα να τον συνδεσεις στο PC,τωρα νομιζω πως με τις εντολες bootrec.exe /fixmbr και bootrec.exe /fixboot , στα windows θα φτιαξει,θα τον ξεκινησεις μονο του,απο το cd , η την ασφαλει λειτουργια,αν σου βγαζει τετοια επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά το πήγαινες και το χάλασες άδικα,περνάς windows7 κανονικά μετά περνάς τα ubuntu,πάντα και με τους δύο δίσκους συνδεδεμένους,στο grub θα σου βγάλει και μια επιλογή για να ξεκινήσεις τα windows7 κάτι τέτοιο δηλαδή αλλά μόνο με τα windows 7

δεν χρειάζεται ποτέ να κάνεις αλλαγές ή να επιλέγεις από που να ξεκινήσει μέσα από το bios.

49178-mbr-restore-windows-7-master-boot-record-boot_grub_11.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι δεν σου έβγαλε καν Grub;

Δεν χρειάζεται να πας στο Quick Boot Menu κάθε φορά για να μπουτάρεις ή το Linux ή Windows. Το Grub σου βγάζει τις επιλογές για το μπουτάρισμα.

Σύνδεσε το δίσκο με το Ubuntu πάλι και μπούταρε το live CD του Ubuntu. Μόλις φορτώσει desktop, ανοίγοντας τερματικό δίνεις την εντολή sudo update-grub.

Εναλλακτικά, γίνεται και μέσω Parted Magic.

Aκολούθησε αυτά που λέει εδώ.Θα χρειαστεί να κατεβάσεις το live CD του Parted Magic.

 

Σημείωση: Είναι καλύτερο πρώτα να εγκαθίστανται Windows, και μετά Linux.

Δεν χρειαζόταν να επανεγκαταστήσεις Windows. Φτιαχνόταν μέσω live CD.

 

Ευχαριστω θα το δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

εχω windows 7 στο pc μου ..αγορασα ενα νεο σκληρο δισκο και του εγατεστησα τα ubuntu 10.10. τα ποια πεζοθν μια χαρα ....

αλλα πλεον το μηχανημα δεν μπουταρει στα windows οταν επιλεξω με το F12 το δισκο που ειναι τα windows...βγαζει σφαλμα στο grbu res...κατι.....

Καμια ιδεα....εκανα φορματ και ξαναεβαλα τα windows.... εχω αποσηνδεση το σκληρο με τα ubutu....πως κανω να δουλεψουν και τα δυο?

 

Κακώς έκανες format, εφτιαχνε με μια εντολή βαζοντας απλα παλι το δισκακι των windows7. Δεν εχω μεγαλη εμπειρια με το Ubuntu και εχω καιρο να ασχοληθω, οποτε εγω θα ξαναπερναγα το Ubuntu εκτος αν καποιος σου πει πως ακριβως να φτιαξεις τον grub (δηλαδη αυτό που σου είπε το παιδι πανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω και γω Πρόβλημα με dual boot έχω ένα σκληρο με 7.και εχθές έβαλα στον άλλο άδειο σκληρο ubuntu.όταν ανοίγω το pc με ρωτάει με τι θέλω να κάνω boot.αν επιλέξω τα 7 λειτουργεί κανονικά ενω αν επιλέξω ubuntu μου βγάζει Πρόβλημα με κάποιο αρχείο και δεν τα εκκινει,πρέπει να έκανα πατάτα στη εγκατάσταση των Linux.όταν μπαίνω στον υπολογιστή μου στα 7 δεν μου εμφανίζει τον άλλο σκληρο πως μπορώ να κάνω format σε αυτόν με τα ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε απλα θα πας στην προσθαφαιρεση προγραμματων και θα το απεγκαταστησεις σαν ενα οποιοδηποτε προγραμμα.

 

Αν και δεν εχει σχεση με το παραπανω, η διαχειρηση δισκων ειναι: δεξι κλικ στον Υπολογιστη μου > Διαχειρηση > Διαχειρηση δισκων ή απλα πας στην εκτελεση και γραφεις diskmgmt.msc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχω κάνει απεγκατασταση αλλα και πάλι με ρωτάει με τι θέλω να εκκινήσω στα βιος στην αρχή και ο σκληρός άφαντος στο "υπολογιστής", στην διαχείρηση συσκευών μπορώ να τον δω πάντως.καμία άλλη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο σκληρος δεν φαινεται στην διαχειρηση δισκων το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα σαν hardware, υποθετοντας οτι τον εχεις συνδεσει σωστα κλπ.

 

Για το οτι σου το δειχνει ακομα στην εκκινηση φταιει το οτι δεν εχει ενημερωθει το μενου του ntldr και απλα δειχνει 2 επιλογες ενω η μια δουλευει.

Αυτο θυμαμαι οτι γινεται με το bcedit, μια μικροεφαρμογη για dos για αυτο το σκοπο, που ειναι μεσα στα windows. Αν θες ρωτησε το στο θεμα των windows.

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc709667(WS.10).aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκληρός δούλευε και φαινόταν κανονικά πριν την εγκατάσταση

 

Το ubuntu απο τις επιλογές στο boot το εξαφανησα με το command line με την εντολή που μου είπες τώρα μένει να εμφάνισω τον σκληρο μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...