Προς το περιεχόμενο

Διαμόρφωση Partitions


Stelis90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

 

είμαι καινούριος στο χώρο και έχω άποιρες ερωτήσεις αλλά μια είναι αυτή που με απασχολεί περισσότερο από όλα αυτή τη στιγμή....

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω την ununtu 10.10 αλλά θέλω να φτιάξω ένα ξεχωριστό partition που να αποθηκεύω τα αρχεία μου(μουσική,ταινίες,έγγραφα,κλπ).......

 

Γίνεται;;;;;;(Μου ακούγεται απίστευτο να μη γίνεται)

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται,αλλά κακός δεν μας λες περισσότερα για το σύστημα στο οποίο θες να τα περάσεις.

Αν ψάξεις στο google για εγκατάσταση ububtu με διαμερίσματα θα βγάλει πάρα πολλά άρθρα για κάθε πιθανότητα,αν θες δες αυτό το αρκετά απλό.

http://www.digitalnews.gr/%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-ubuntu-linux-%CE%B2%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD

 

Απλά εκεί που αυτός δείχνει την δημιουργία δύο διαμερισμάτων εσύ φτιάξε τρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι/θα εισαι με dual boot? Αν οχι, κανε απλα 3 ή 4 partitions.

Ενα για το / (το αντιστοιχο c:/) ~10GB και ενα για swap~2GB που ειναι υποχρεωτικα και μετα ενα για το /home (το αντιστοιχο του φακελου c:/users/) οσο μεγαλο το θες.

Αν θες παραπανω τακτοποιηση, τοτε κανε το /home πιο μικρο, πχ 10GB και δωσε τα υπολοιπα για να κανεις ενα μεγαλο partition για αποθηκευτικο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δίκιο για τις λεπτομέριες που ζητάτε,τώρα για τα αποτελέσματα των αναζητήσεων στο google....γίνεται χαμός κυριολεκτικά.....υπάρχει όντως ένας τόνος πληροφορίες και σίγουρα θα υπάρχει και κάπου η απάντηση σε αυτό που θέλω, δυστιχώς όμως εμένα μου φαίνονται ότι δεν ειναι ταξινομιμένες σωστά και η αναζήτηση είναι.....δύσκολη.....

 

Το μηχάνημα θα έχει πάνω xubuntu 10.10(για να είμαι ακριβής).

 

Τα specs του θυρίου μου είναι:

 

CPU: pentium 4 1.5Ghz

RAM: 512MB

GPU: 128MB

HDD: 20GB

 

Για να καταλάβετε τι θέλω να κάνω:

 

Στα windows έφτιαχνα 2 partitions....ένα για το λειτουργικό και ένα ξεχωριστό-ΑΔΕΙΟ-partition που αποθήκευα τα αρχέια(μουσική,ταινίες,έγγραφα,κλπ) μου..Αυτό είχε ως όφελως κάθε φορά που χρειαζόμουν να κάνω φορμάτ, να μη χρειάζομαι εξωτερικά αποθηκευτικά μέσα για να κρατήσω τα αρχεία μου. Τα είχα όλα στο δεύτερο partition του δίσκου και όλα κομπλέ.

 

Το ίδιο πράγμα θέλω να κάνω και εδώ.

 

ΑΛΛΑ!

 

Στο συγκεκριμένο μηχάνημα θα βάλω μόνο linux....

 

Σε κάποια άλλα μηχανάκια, θα έχω όντως dual boot με windows-linux και θέλω αυτό το δεύτερο partition για το οποίο μιλάω παραπάνω να είναι αναγνωρίσημο και από τα 2 OS...π.χ. δουλεύω linux βασικά, άρα όλα μου τα αρχεία είναι στο partition αυτό...εάν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να δουλέψω στα windows, θέλω να μπορώ να ανατρέξω στο partition με τα αρχεία μου και να ανοίξω ενα τραγούδι, μια ταινία, ένα έγγραφο....

 

Μου φαίνεται.....πολύ χαζό να μη γίνεται(και ακόμη με απασχολεί εάν όντως γίνεται επειδή ένας συμφοιτητής στη σχολή μου έχει πει ότι δεν γίνεται-και χρησιμοποιεί 1/2-2 χρόνια linux)....

 

***Τον σκληρό των 20GB που διαθέτω των χωρίζω ως εξής:

10GB για το OS

1.5GB για swap

ότι μένει για το partition "αποθήκη"

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται.....πολύ χαζό να μη γίνεται(και ακόμη με απασχολεί εάν όντως γίνεται επειδή ένας συμφοιτητής στη σχολή μου έχει πει ότι δεν γίνεται-και χρησιμοποιεί 1/2-2 χρόνια linux)....

 

Μια χαρά γίνεται,λογικά θα αναφέρεται στο ότι δεν βλέπουν από την μάνα τους διαμερίσματα σε ntsf τα linux αλλά και για αυτό έχει προγράμματα.

ntfs for linux

Αν θες να τα έχεις απλά τα πράγματα κάνεις την αποθήκη Fat32 ώστε να τα βλέπουν και τα windows και τα linux απ'ευθείας και χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι τοσο στριμογμενος απο χωρο, καντα ετσι

- 8GB για / (για να μην πω 5). Η βασικη εγκατασταση του ubuntu με gnome θα σου παρει ~2-2,5GB

- 1GB για swap, που θα μπει τελευταιο

- οτι περισσευει για /home

 

Αν ποτε χρειαστεις φορματ, θα φορμαρεις μονο το / και τερμα. Θα εχεις το /home σου ανεπαφο.

Επισης, καλο ειναι να καθαριζεις καθε τοσο, πχ μια φορα το μηνα, την cache του package manager με ενα "sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα πρέπει λογικά(από δικό μου συμπέρασμα)να περασω πρώτα windows(σε περίπτωση dual boot) και μετά linux γιατί προσπάθησα να κάνω το partition με το δισκάκι των windows αφού είχα ήδη περασμένα τα linux και μετά το reset δεν έκανε καθόλου boot......

 

Η διαδικασία έγινε χωρίς να γίνει εγκατάσταση των windows απλά έφτιαξα με το δισκάκι των windows το partition από τον ελεύθερο χώρο που είχα επίτηδες αφήσει α-format-αριστο από την εγκατάσταση του linux.....

 

Τώρα για να το κάνω αυτό που είπαμε, πρέπει να ορίσω απευθίας τα διαμερίσματα μου στην αρχή της εγκατάστασης του linux??

 

Να ορίσω την αποθήκη μου ως "Πρωτεύον" ή "Λογικό";

 

Πρίν που έκανα την ίδια διαδικασία, είχα επιλέξει σύστημα αρχείων ext4 με journal(κάτι τέτοιο) και δεν το έβλεπε καθόλου ούτε το linux παρόλο που είχα επιλέξει να γίνει η εγκατάσταση σε άλλο parition του δίσκου....

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows δεν αναγνωριζουν το filesystem του linux, οποτε δεν βλεπουν καν το linux, αντιθετα με το linux που αναγνωριζει ntfs & FAT.

 

Καλο επισης θα ηταν να κανεις τα partitions με το gparted απο το Livecd του linux.

 

Περναμε πρωτα τα windows και μετα το linux αν θελεις να κανεις dual-boot, για να μη μπλεκεις μετα με grub re-install. (Ο λογος ειναι η πρωτη σειρα επανω)

 

To πρωτευων ή λογικο εχει να κανει με το ποσα partitions θα φτιαξεις. Μπορεις μεχρι 4 πρωτευοντα, (και το λογικο πιανεται σαν πρωτευων) αρα εχουμε 3 πρωτευοντα κι ενα λογικο, 4 ολα μαζι maximum.

(Δηλαδη, αν φτιαξεις 4 πρωτευοντα και μεινει χωρος... δε θα μπορεις να τον εκμεταλευτεις. Οποτε φτιαχνεις 3 πρωτευοντα κι ενα λογικο, το οποιο χωριζεις οπως θες, χωρις περιορισμους)

(πχ σε dual-boot, φτιαχνεις 3 πρωτευοντα και ο υπολοιπος χωρος σε 1 λογικο: 1) Primary με Win7, 2) Primary με Linux, 3) Primay με Swap, 4) Logical σε ntfs το οποιο χωριζεις σε οσα μερη θες και το κανεις αποθηκη και το εχεις και στο linux & στα windows)

 

Το αν θα κανεις λογικο ή πρωτευων την αποθηκη, απο τη στιγμη που θα φτιαξεις 3 partitions μονο σε αυτον τον δισκο, δεν εχει σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα πρέπει λογικά(από δικό μου συμπέρασμα)να περασω πρώτα windows(σε περίπτωση dual boot) και μετά linux γιατί προσπάθησα να κάνω το partition με το δισκάκι των windows αφού είχα ήδη περασμένα τα linux και μετά το reset δεν έκανε καθόλου boot......

Ναι,αν και φτιάχνεται αυτό το ζήτημα,αν έχεις την επιλογή καλύτερα να περάσεις πρώτα τα windows.

 

Η διαδικασία έγινε χωρίς να γίνει εγκατάσταση των windows απλά έφτιαξα με το δισκάκι των windows το partition από τον ελεύθερο χώρο που είχα επίτηδες αφήσει α-format-αριστο από την εγκατάσταση του linux.....

Το δισκάκι τον windows είναι για να κάνεις φορμάτ,αν θες να φτιάξεις διαμερίσματα δες το gparted

 

Τώρα για να το κάνω αυτό που είπαμε, πρέπει να ορίσω απευθίας τα διαμερίσματα μου στην αρχή της εγκατάστασης του linux??

Ή αυτό ή ακόμα καλύτερα με το gparted τα φτιάχνεις τα διαμερίσματα όλα από πριν.

 

Να ορίσω την αποθήκη μου ως "Πρωτεύον" ή "Λογικό";

Σαν λογικό το πρωτεύον είναι μόνο για να μπορέσεις να περάσεις λειτουργικό,για να είσαι καλυμμένος κάνε το fat32(δεν παίρνει αρχεία πάνω από 4gb αλλά έχει την μεγαλύτερη συμβατότητα) αλλιώς κάνε το ntfs αλλά θα χρειαστεί να περάσεις επιπλέον πρόγραμμα για να το δεις από το linux.

 

Πρίν που έκανα την ίδια διαδικασία, είχα επιλέξει σύστημα αρχείων ext4 με journal(κάτι τέτοιο) και δεν το έβλεπε καθόλου ούτε το linux παρόλο που είχα επιλέξει να γίνει η εγκατάσταση σε άλλο parition του δίσκου....

Δεν το πολύ κατάλαβα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TheELF

 

τι εννοείς όταν λες ότι δεν παίρνει αρχεία μεγαλύτερα από 4GB;;;;;; Το partition που θα κάνω ως fat32 και θα είναι η αποθήκη μου είναι πάνω από 4GB σε χωρητικότητα....

 

Είχα προσπαθήσει να φτιάξω το partition-αποθήκη που θέλω και το είχα ορίσει ως ext4 με journal και δεν το έβλεπε καθόλου το linux...

 

Εγώ θέλω να το βλέπει σαν δεύτερο σκληρό αυτό το partition, όπως γίνεται και στα windows....

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς όταν λες ότι δεν παίρνει αρχεία μεγαλύτερα από 4GB;;;;;; Το partition που θα κάνω ως fat32 και θα είναι η αποθήκη μου είναι πάνω από 4GB σε χωρητικότητα....

Διαμέρισμα σε Fat32 δεν δέχεται αρχείο που να είναι μεγαλύτερο από 4gb σαν διαμέρισμα μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερο,απλά δεν μπορεί να πάρει μεγάλα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ξοδευεις το λιγοστο χωρο που εχεις για dual boot?

 

Δεν θα βάλω dual boot, μόνο linux θα έχει πάνω το μηχάνημα....Απλά θέλω να έχω ξεχωριστό partition για να αποθηκεύω τα δεδομένα μου...

 

Χαλάστηκα είναι η αλήθεια με τον περιορισμό του fat32 και θα κοιτάξω να το αλλάξω είτε σε ntfs είτε σε κάτι άλλο....

 

Πάντως με fat32 εντέλη το έφτιαξα....απλά το linux δεν είναι όπως τα windows που το βλέπουν σαν δεύτερο σκληρό(τουλάχιστον όχι το xubuntu), το βλέπει σαν απλό φακελάκι με χωρητικότητα όση ορίσεις...

 

Ευχαριστώ Πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...