Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή unity ή άλλη διανομή;


kourbeti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασα το ubuntu 10.10 netbook edition στο netbook της αδερφής μου, αλλά δεν ενθουσιάστηκε καθόλου με το unity (ούτε κι εγώ...)

Να ρης περάσω την κανονική έκδοση ubuntu που έχει συνηθίσει;

Να της αλλάξω μόνο το uninty με gnome ή kde; Πως το κάνω αυτό;

Μήπως έχετε να προτείνετε καμιά άλλη διανομή, απλή (το τερματικό την τρομάζει...) και σταθερή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά στο μεταξύ λέει να δοκιμάσουμε το Mint debian...

Όπου προσπαθώ να φτιάξω το usb με το δημιουργία δίσκου εκίνησης αλλά δέχεται μόνο ubuntu iso?!

Είναι δυνατόν; Τι κάνω λάθος;

 

edit: κι όμως είναι: Αυτό είναι ένα βοήθημα για να δημιουργεί δίσκους εκκίνησης απο ubuntu cds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά το Mint Debian iso θα μπει στο φλασάκι με την εντολή:

 

dd if=όνομα_του_Debian_ISO.iso of=/dev/sdX

 

όπου sdX το φλασάκι σου όπως το βλέπεις με την εντολή

 

>sudo fdisk -l

 

(π.χ. sdb ή sdc αναλόγως με τους υπόλοιπους δίσκους σου)

 

πολύ πολύ προσοχή στην εκτέλεση της παραπάνω εντολής ώστε το ISO να γραφτεί στο φλασάκι κι όχι σε άλλο δίσκο.

 

γενικά καλή επιλογή το Mint Debian, αφού είναι και -θεωρητικά- θα παραμείνει rolling.

 

και το Ubuntu gnome πάντως είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη βλακεία για το περιβάλλον των netebook γιατί σου περιορίζει ακόμα πιο πολύ την επιφάνεια εργασίας με την πλαινή μπάρα. Και εγώ στο netbook έχω το κλασικό ubuntu με ένα πιο ελαφρύ θέμα από το default του ubuntu και με jolicloud να τρέχει σε μια από τις καρτέλες του chrome και έχει γίνει φοβερά λειτουργικό για μετακινήσεις και άμεση πρόσβαση σε πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα οτι η ιδανικοτερη θεση για να μπει η μπαρα ειναι οντως στα πλαγια (αριστερα ή δεξια) και αυτο γιατι τα, εστω 48, πιξελ του υψους της ειναι προτιμοτερο να αφαιρεθουν απο τα 1024 του πλατους, παρα απο τα 600 του υψους της ηδη μικρης οθονης

Δικαιο μου ακουγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκαιο αλλα πρακτικά είναι καλύτερα πάνω και να βάλεις σε autohide την κάτω μπάρα γιατί διαβάζεις καλύτερα αν έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια στο μήκος η τουλάχιστον έγω έτσι το θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στο netbook έχω το κλασικό ubuntu με ένα πιο ελαφρύ θέμα από το default του ubuntu

Ποιό θέμα είναι πιό ελαφρύ;

Γενικά άλλες ιδέες για να το ελαφρύνω λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο netbook έχω βάλει το radiance είναι αρκετά ελαφρύ και αρκετά ξεκούραστο και πανέμορφο. Το default θέμα του ubuntu νομίζω είναι αρκετά βαρύ για τους μικρούς υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...