Προς το περιεχόμενο

Απορία με εκτυπωτή.


Αbominable

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

 

Ένας φίλος μου έχει ένα παλιό εκτυπωτή ο οποίος σε κάθε εκτύπωση αφήνει μία μπάντα από μαύρες κάθετες γραμμές (στην αριστερά πλευρά της εκτύπωσης) οι οποίες είναι πιο πυκνές στην αρχή και αραιώνουν σιγά σιγά, μέχρι που εξαφανίζονται.

 

Μιας και δεν είχα ποτέ μου εκτυπωτή και δεν έχω γνώση επί του θέματος, θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε καμία ιδέα για το τι θα μπορούσε να φταίει. Ώστε αν μπορώ να το διορθώσω με κάποιον τρόπο.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το manual του εκτυπωτή και κάνε ένα έλεγχο εκτύπωσης, Αν δεν έχει γραμμές και δεν εμφανίζοναι λάθη στα χρώματα και στις εκτυπωμένες γραμμές, τότε είναι καλά. Αν όμως εμφανιστούν σφάλματα τότε κάνε ένα καθαρισμό της κεφαλής του, σύμφωνα πάντα με το εγχειρίδιο.

 

Επίσης να ελέγξει αν έχει καλά τοποθετημένα τα μελάνια και μάλιστα το μαύρο (σχεδόν σε όλους τους εκτυπωτές είναι δεξιά τοποθετημένοι (αριστερά όταν το χαρτί στην εκτυπωθεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικώς το πρόβλημα ήταν με το τόνερ (ή τουλάχιστον έτσι υποθέτω) αφού όταν αλλάξαμε τόνερ έφυγε το πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια προβληματα ειναι οντως προβληματα απο toner που χρηζουν αλλαγη.

Διαβαζοντας καθετες μαυρες γραμμες το μυαλο μου πηγε αμεσως σε προβληματικο drum/toner αλλα δεν

γραφεις πουθενα ΤΙ εκτυπωτης ειναι,γι΄αυτο και φιλος πιο πανω αναφερθηκε σε καθαρισμο κεφαλων.

Θα μπορουσες να ειχες βοηθηθει πολυ πιο αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...