Προς το περιεχόμενο

Tags σε φακέλους


nikolaos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποια δυνατότητα σε Ubuntu (με Gnome) να βάζω tags σε φακέλους, και μετά να ανοίγω παράθυρα όπου τα περιεχόμενα να ταξινομούνται σύμφωνα με τα tags που έχω βάλει;

 

Για παράδειγμα, έχω ένα φάκελο "PHOTO" με φωτογραφίες. Οι φωτογραφίες είναι κατανεμημένες σε φακέλους, ανάλογα με την ημερομηνία που τις τράβηξα, έχω δηλαδή φακέλους "2011", "2010", "2009" κλπ.

 

Όμως οι φωτογραφίες (*.jpg) έχουν διάφορα θέματα από μόνες τους: Άλλες περιέχουν τοπία, άλλες είναι στην Αθήνα, άλλες στην επαρχία, άλλες φίλους, άλλες είναι ζώα, άλλες εκδηλώσεις κλπ.

 

Πιθανολογώ ότι αν το ψάξω λίγο μπορώ να βάλω tags σε κάθε μια φωτογραφία: να διαλέγω από ένα σύνολο "Αθήνα", "φίλοι", "τοπία", "ζώα", "εκδηλώσεις" κλπ. τα καταλληλότερα.

 

Ωστόσο, θέλω όταν ανοίγω το παράθυρο με το φάκελο "PHOTO" (με nautilus), να μπορώ δω το περιεχόμενο με μια άλλη κατανομή, σύμφωνα με τα tags που έχω βάλει σε κάθε φωτογραφία. Να φαίνεται σαν ένας φάκελος όσες έχουν tag "Αθήνα", σαν άλλος φάκελος το "φίλοι" κλπ.

 

Η πραγματική δομή είναι φυσικά με τις ημερομηνίες, αλλά θέλω αυτή την εναλλακτική εμφάνιση, να μπορεί ένας (πραγματικός) φάκελος να τακτοποιηθεί και κατά tags (να έχει μια επιλογή "arrange by tags", αν υπάρχουν tags), εκτός από την πραγματική του δομή σε υποφακέλους. (Δε θέλω να χαθεί η πραγματική δομή, δηλαδή). Εννοείται ότι το ψάχνω για όλων των ειδών τα αρχεία και όχι μόνο για φωτογραφίες.

 

Δεν ξέρω πώς και τι πρέπει να αναζητήσω αυτή τη δυνατότητα σαν πρόγραμμα, σαν extension, σαν τι;

Γι' αυτό και απευθύνομαι στο forum για βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις φωτογραφίες, ναι.

Για τα έγγραφα και για μουσική και για ταινίες, μου κάνει το picassa;

Υπάρχει picassa για ubuntu; άλλο ερώτημα, αλλά βρίσκω σε αυτό απάντηση γρήγορα.

 

Ψάχνω και κάτι πιο κοντά στο gnome και στο filesystem.

Όπως είπα, με δεξί κλικ σε παράθυρο του nautilus να κάνει "arrange by tags" και να αλλάζει η όψη του παραθύρου.

Να διαλέγεις ένα ή πολλά αρχεία, και με δεξί κλικ να κάνεις προσθήκη ενός tag σε αυτά.

 

Πώς ονομάζεται αυτή η κατηγορία, tagged filesystems;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως σε βολέψει το GCstar.

 

υπάρχει το picasa για Linux αλλά και τα Shotwell, F-spot (κι άλλα 5-6) κάνουν παρόμοια δουλειά.

 

πιο κοντά στο gnome: Nautilus Scripts + Extensions ίσως βρεις και κάτι έτοιμο που κάνει αυτό που θες.

δες και αυτό και αυτό και αυτό για tagging based filesystem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως σε βολέψει το GCstar.

 

υπάρχει το picasa για Linux αλλά και τα Shotwell, F-spot (κι άλλα 5-6) κάνουν παρόμοια δουλειά.

 

Μάλλον δε με ενδιαφέρουν τόσο πολύ αυτά διότι ασχολούνται με συγκεκριμένο περιεχόμενο.

πιο κοντά στο gnome: Nautilus Scripts + Extensions ίσως βρεις και κάτι έτοιμο που κάνει αυτό που θες.

Δε μου δούλεψε, αν και είναι σχεδόν αυτό που θέλω.

 

δες και αυτό και αυτό και αυτό για tagging based filesystem.

Το dhtfs μοιάζει να κάνει κάτι που θέλω αλλά δεν κατάλαβα τη φιλοσοφία του ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dolphin στο kde4 το κάνει μόνο του χωρίς να χρειαστεί να προσθέσεις κάποιο εξωτερικό πρόσθετο. Το μόνο που έχεις να κάνει είναι δεξί κλικ η να προσθέσεις τις εττικέτες σημιώσεις για τον κάθε φάκελο αριστερά από το πεδίο για τις πληροφορίες του κάθε φακέλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...