Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση BIOS και bootable CD, πώς;


JohnXarxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και είπες ας μην δοκιμάσω format που έλεγα αλλά ας κάνω πρώτα bios update;;

 

Ο.κ. γιατί όχι,έχει λίγο διαδικασία μιας και δεν έχεις floppy.

Κατεβάζεις αυτό που είναι δισκέτα εκκίνησης σε .ima Windows98_SE

Μετά κατεβάζεις το Magic ISO Maker η δοκιμαστική έκδοση μας αρκεί.

Τώρα το ζουμί

 

1. τρέχεις το magicISO,πατάς το open και διαλέγεις το αρχείο Windows98_SE.img

θα σου εμφανιστεί το περιεχόμενο

2. βρίσκεις που έχεις βάλει τα αρχεία του bios που έχεις κατεβάσει από πριν και αποσυμπιέσει τα διαλέγεις και τα τρία και τα «πετάς» στο παράθυρο του magicISO εκεί που είναι και τα υπόλοιπα θα σε ρωτήσει αν θες να κάνει overwrite του απαντάς yes.

3.κάνεις file->save για να γράψεις το πειραγμένο αρχείο

4.πατάς NEW (την «λευκή κόλα» πάνω αριστερά) πας tools και load boot image θα έχει ήδη επιλεγμένο αυτό που θέλουμε οπότε απλά διαλέγουμε το πλέων αλλαγμένο Windows98_SE.img

5.πατάμε το Tools->burn cd/dvd και μας το γράφει στο άδειο μας cd.

 

6.κάνεις επανεκκίνηση με αυτό το cd,και η θεά τύχη μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και πολυ κάλα έκαναν JohnXarxas και σύμπτυξαν τα θέματα . Εχεις πάρει πάρα πολλές απαντήσεις κι αν ήθελες πραγματικά, ως τώρα θα έκανες τη δουλειά σου μια χαρά.

 

Ακόμα περιμένουμε απάντηση στην ερώτηση ποιος σου είπε οτι χρειάζεται bios update για να περάσεις windows. Ακόμα περιμένουμε να μάθουμε αν έκανες boot απο το cd player που ηταν και το αρχικό σου πρόβλημα. Ακόμα περιμένουμε να μάθουμε αν βρήκες τις σελίδες στο manual κι αν γράφει τελικά τη διαδικασία bios update ή οχι. Ακόμα περιμένουμε να δούμε αν θα πάρεις ενα στικάκι, θα βάλεις μέσα το καινουργιο BIOS, θα πατήσεις DEL και μετα F8 και θα κάνεις update με το πρόγραμμα της εταιρίας κι οχι με δισκέτες (αφου δεν έχεις) ή με bootable cd (αφου δεν το κατέχεις το αθλημα). Αλλα, εσυ, άκρα του τάφου σιώπη, οπως είπες. Εχεις μαλλον μπερδέψει ένα χώρο συζητήσεων με κανενά σέρβις εταιρίας που "πλερώνω και το θέλω τωρα"! Ε εντάξει, ελα να το πάρεις.. :mrgreen:

 

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος που είπε κι αυτός ο κακομοίρης ο Ηράκλειτος. :-( :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είπες ας μην δοκιμάσω format που έλεγα αλλά ας κάνω πρώτα bios update;;

 

Ο.κ. γιατί όχι,έχει λίγο διαδικασία μιας και δεν έχεις floppy.

Κατεβάζεις αυτό που είναι δισκέτα εκκίνησης σε .ima Windows98_SE

Μετά κατεβάζεις το Magic ISO Maker η δοκιμαστική έκδοση μας αρκεί.

Τώρα το ζουμί

 

1. τρέχεις το magicISO,πατάς το open και διαλέγεις το αρχείο Windows98_SE.img

θα σου εμφανιστεί το περιεχόμενο

2. βρίσκεις που έχεις βάλει τα αρχεία του bios που έχεις κατεβάσει από πριν και αποσυμπιέσει τα διαλέγεις και τα τρία και τα «πετάς» στο παράθυρο του magicISO εκεί που είναι και τα υπόλοιπα θα σε ρωτήσει αν θες να κάνει overwrite του απαντάς yes.

3.κάνεις file->save για να γράψεις το πειραγμένο αρχείο

4.πατάς NEW (την «λευκή κόλα» πάνω αριστερά) πας tools και load boot image θα έχει ήδη επιλεγμένο αυτό που θέλουμε οπότε απλά διαλέγουμε το πλέων αλλαγμένο Windows98_SE.img

5.πατάμε το Tools->burn cd/dvd και μας το γράφει στο άδειο μας cd.

 

6.κάνεις επανεκκίνηση με αυτό το cd,και η θεά τύχη μαζί σου.

 

αυτό που σας ζητούσα από την αρχή ήταν αναβάθμιση BIOS. όχι φορματ

φορματ ξέρω να κάνω και μόνος μου

η βοήθεια που ήθελα ήταν πάνω σε αυτό

αφου είχαμε πλήρη αποτυχία με το CD των linux είπα τουλάχιστον αφου δεν το χρειάζομαι το δεύτερο PC ας κάνω την αναβάθμιση για να μάθω

και αφού το κάνω αυτό, μετά ας το παλέψω και με το CD

 

Και πολυ κάλα έκαναν JohnXarxas και σύμπτυξαν τα θέματα . Εχεις πάρει πάρα πολλές απαντήσεις κι αν ήθελες πραγματικά, ως τώρα θα έκανες τη δουλειά σου μια χαρά.

 

Ακόμα περιμένουμε απάντηση στην ερώτηση ποιος σου είπε οτι χρειάζεται bios update για να περάσεις windows. Ακόμα περιμένουμε να μάθουμε αν έκανες boot απο το cd player που ηταν και το αρχικό σου πρόβλημα. Ακόμα περιμένουμε να μάθουμε αν βρήκες τις σελίδες στο manual κι αν γράφει τελικά τη διαδικασία bios update ή οχι. Ακόμα περιμένουμε να δούμε αν θα πάρεις ενα στικάκι, θα βάλεις μέσα το καινουργιο BIOS, θα πατήσεις DEL και μετα F8 και θα κάνεις update με το πρόγραμμα της εταιρίας κι οχι με δισκέτες (αφου δεν έχεις) ή με bootable cd (αφου δεν το κατέχεις το αθλημα). Αλλα, εσυ, άκρα του τάφου σιώπη, οπως είπες. Εχεις μαλλον μπερδέψει ένα χώρο συζητήσεων με κανενά σέρβις εταιρίας που "πλερώνω και το θέλω τωρα"! Ε εντάξει, ελα να το πάρεις.. :mrgreen:

 

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος που είπε κι αυτός ο κακομοίρης ο Ηράκλειτος. :-( :mad:

δεν έχω εξωτερικό diskdrive

έπειτα, οι απαντήσεις που λες ότι είναι πολλές, δεν είναι καμία,

η απάντηση που μου δώσατε (να κάνω τα αρχεία αντιγραφή επικόλληση) δεν πέτυχε. μετά μου λέτε ότι το CD δεν είναι bootable

και μάλιστα όταν σας είπα ότι γράφω τα αρχεία χύμα στο CD, δεν με ενημέρωσε κανείς ότι κάνω λάθος

όταν σας ρώτησα πως να το κάνω bootable, δεν με είπε κανεις τπτ. εκεί πάει το άκρα του τάφου σιωπή

αυτό που περιμένεις να μάθεις το απάντησα παραπάνω

μου το είπε ένας φίλος μου, έπειτα εγινε boot απο CD, αλλά εγώ εξακολουθώ να θέλω να μάθω πως μπορώ να κάνω την αναβάθμιση. αυτή ήταν η αρχική μου ερώτηση

τις σελίδες τις βρήκα αργότερα

πάτα σελ. 52 και θα σε βγάλει κάπου στην 48...

αργότερα το κατάλαβα αυτό, όταν πλέον μου είχατε εξηγήσει αναλυτικότερα

τότε όμως δεν είχε νόημα, γτ για να το κάνω όλο αυτό που εξηγούσε έπρεπε να κάνω ένα bootable CD!

floopy τι είναι

 

και μπορεί να μην το έχω το άθλημα, αλλά παλεύω να το μάθω. για αυτό σας ζαλίζω, γτ ψάχνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έκανα αυτό που μου λες παραπάνω

βάζω το CD μέσα, ακολουθώ τι οδηγίες, πατάω update BIOS

και μετά με βγάζει ένα σφάλαμα

"access floppy disk error

please press any key to continue"

ακούω από το κουτί τον θόρυβο που κάνει η δισκέτα και βλέπω το λαμπάκι της αναμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούω από το κουτί τον θόρυβο που κάνει η δισκέτα και βλέπω το λαμπάκι της αναμένο

;;; :wacko:

Πες μας ότι τόσο καιρό έχεις οδηγό δισκέτας αλλά βαριέσαι να αγοράσεις δισκέτα,να τρελαθούμε εντελώς.

 

Μόλις σου γράψει

"access floppy disk error

please press any key to continue"

 

μετά τι σου βγάζει;;

βγάζει το Α:\ ;;

αν ναι πάτα dir(και μετά πατάς το πλήκτρο <ENTER> )να δούμε τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν εχει drive για δισκετες το μηχάνημα...

 

εκείνο το μηχάνημα έχει, αυτό στο οποίο είμαι τώρα δεν έχει...

 

Μετά τι σου βγάζει;;

βγάζει το Α:\ ;;

αν ναι πάτα dir(και μετά πατάς το πλήκτρο <ENTER> )να δούμε τι γίνεται

μετά μου βγάζει το παράθυρο που μου είχε βγάλει και όταν είχα πατήσει το f8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το εκείνο και ποιο είναι το αυτό και σε ποιο θες να κάνεις το bios update;

Και τώρα τέλος πάντων στον Η/Υ που θες να του περάσεις το bios το έβαλες το cd και έχεις αυτά τα προβλήματα και αν ακούγεται δισκέτα τι δισκέτα είναι αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον

ο υπολογιστής που έχει drive για δισκέτα είναι αυτός που δεν με αφήνουν τα windows να έχω πρόσβαση και θέλω να κάνω αναβάθμιση

σε εκείνον έβαλα το CD

δεν ακούγεται δισκέτα. ακούγεται ήχος από την μονάδα της δισκέτας χωρίς να έχει κάτι μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέω,αφού έχει οδηγό για δισκέτα γιατί δεν κάνεις μια δισκέτα που είναι 1000 φορές ποιο εύκολα;;;;

Δεν το λέω για εμένα αλλά το είπαμε και μερικές σελίδες πριν και θα γλίτωνες και εσύ από αρκετούς μπελάδες.

 

Αυτό με το dir σου έκανε τίποτα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει καμία τέτοια επιλογή

το θέμα είναι ότι αφού δεν με αφήνει να έχω πρόσβαση στα windows δεν γίνεται να φτιάξω από εκεί την δισκέτα

μπορώ να μπω στην ασφαλή λειτουργία, απλά δεν με αφήνει πάντα,

καμιά φορά στην οθόνη της ασφαλούς λειτουργίας δεν λειτουργεί το πληκτρολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ερώτησή σου:

 

καλησπέρα φόρουμ έχω έναν παλιό υπολογιστή (7ετίας) και θέλω να του βαρέσω ένα φορμάτ για να τον έχω βοηθητικό.

πάω λοιπόν να κάνω boot from CD και μου λέει ότι το αρχείο boot.ini δεν είναι έγκυρο

είχα δημοσιεύσει σχετικό θέμα πιο παλιά αλλά δεν βρήκα ανταπόκριση

αυτό που ζητάω τώρα δεν είναι να κάνω boot from CD, είναι να αναβαθμίσω το BIOS

και μετά να τρέξω το CD

Υ.Γ. δεν ξέρω αν εδώ είναι η σωστή κατηγορία

 

Και η αναπάντητη ως τώρα ερώτησή μου: Τι χρειάζεται η αναβάθμιση BIOS για να ξαναπεράσεις καινούργια windows. Εξήγησέ το μας αυτο -επιτέλους- και ενδεχομένως να κατανοήσουμε γιατι οι ως τώρα αναλυτικότατες απαντήσεις είναι για σένα "ενα τίποτα". :-(

 

Επίσης για 784η φορά θα σου πώ οτι το bios της gigabyte διαθέτει πρόγραμμα αναβάθμισης πατώντας [F8] μέσα απο το bios-menu. Λέγεται QFlash. Χρειάζεται μόνο το καινούργιο bios σε οποιοδήποτε μέσο, κατα προτίμηση δισκέτα ή usb-stick ή εν τελει σε cd, αδιάφορο αν είναι bootable. Οδηγίες με φωτογραφίες υπάρχουν στις σελίδες του manual που εχω αναφέρει πριν. Ακόμα περιμένουμε την απάντηση αν πέτυχε η ενδεδειγμένη απο την gigabyte λύση, που προφανώς είναι κι αυτή "ενα τίποτα". :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που σας ζητούσα από την αρχή ήταν αναβάθμιση BIOS. όχι φορματ

...

η βοήθεια που ήθελα ήταν πάνω σε αυτό

αφου είχαμε πλήρη αποτυχία με το CD των linux είπα τουλάχιστον αφου δεν το χρειάζομαι το δεύτερο PC ας κάνω την αναβάθμιση για να μάθω

και αφού το κάνω αυτό, μετά ας το παλέψω και με το CD

...

μου το είπε ένας φίλος μου, έπειτα εγινε boot απο CD, αλλά εγώ εξακολουθώ να θέλω να μάθω πως μπορώ να κάνω την αναβάθμιση. αυτή ήταν η αρχική μου ερώτηση

...

και μπορεί να μην το έχω το άθλημα, αλλά παλεύω να το μάθω. για αυτό σας ζαλίζω, γτ ψάχνομαι

αυτό που προσπαθείς να μάθεις τόση ώρα στο απάντησα πριν

ένας φίλος μου το είπε

και στο κάτω κάτω αυτός ήταν και ο τίτλος από την αρχή

"αναβάθμιση BIOS, πως"

αυτό έψαχνα να μάθω για τον οποιονδήποτε λόγο

 

όσο αναφορα το αν έκανα αυτό που λες με το f8, διάβασε τα προηγούμενα πόστς:

μόλις έκανα αυτό που μου λες παραπάνω

βάζω το CD μέσα, ακολουθώ τι οδηγίες, πατάω update BIOS

και μετά με βγάζει ένα σφάλαμα

"access floppy disk error

please press any key to continue"

ακούω από το κουτί τον θόρυβο που κάνει η δισκέτα και βλέπω το λαμπάκι της αναμένο

μετά μου βγάζει το παράθυρο που μου είχε βγάλει και όταν είχα πατήσει το f8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό έψαχνα να μάθω για τον οποιονδήποτε λόγο

Εσυ φιλε μου ψάχνεις δωρεάν υπάλληλο τεχνικής υποστήριξης. Κανεις εδω μέσα δεν είναι υπάλληλός σου και απο τη στιγμή που συνεχίζεις να απαιτείς και οχι να παρακαλείς, είσαι φάουλ. Οταν ζητάς βοήθεια σε online κοινότητες δεν υπάρχει η απάντηση "για τον οποιονδήποτε λόγο". Θα σου πω οτι σε συνδιασμό με την υπογραφή σου είσαι επιεικώς αγενής. Αντε ως εδω να μην αμολήσω τίποτε περισσότερο και δεν θέλω να φέρω σε δύσκολη θέση τους διαχειριστές.. :fear:

 

Πολύ ασχολήθηκα λοιπον. Αν σου κάνουν οι υπάρχουσες απαντήσεις έχει καλώς, αλλιώς υπάρχει και το google. :devil:

 

 

όσο αναφορα το αν έκανα αυτό που λες με το f8, διάβασε τα προηγούμενα πόστς:

 

το "Οσο αναφορα" δεν είναι Ελληνικά. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...