Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Live Network shares -> Windows


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα συστημα χωρις δισκο με λειτουργικο παρα μονο με 4 data δισκους με ntfs συστημα, και θελω να το φορτωσω απο ubuntu live και με καποιο τροπο να μοιρασου τους δισκους μεσω δικτυου, για να εχω προσβαση απο εναν υπολογιστη με Windows. Επειδη δεν τα παω καλα με linux, τι πρπει να κανω απο μεριας Ubuntu, ωστε στον υπολογιστη ,με τα Windows να δω τους 4 δισκους που θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σκεφτεσαι να κανεις γινεται με 2 τροπους.

 

Ή με nfs shares (network shares για unixοειδη συστηματα), το οποιο σημαινει οτι θα χρειαστεις και τα αναλογα windows services for unix που ειναι μονο 32αρια, εγκατεστημενα στα windows pcs του δικτυου σου. Ενα τετοιο share ειναι πανευκολο να στηθει και απαιτει μια γραμμη ρυθμισης σε ενα αρχειο.

http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=896c9688-601b-44f1-81a4-02878ff11778

 

Ή με samba shares (network shares για συστηματα με windows) που ειναι πιο δυσκολο να στηθει στο λινουξοσυστημα, αλλα τα αλλα pc στο δικτυο θα το βλεπουν natively. Οδηγιες περι αυτου υπαρχουν στο wiki του insomnia νομιζω.

Αν δεν βρεις, υπαρχει το πακετο nautilus-share που υποτιθεται κανει την ιδια δουλεια μεσω απο καποιο υπομενου στο δεξι κλικ πανω στο φακελο που θες.

 

Και στις 2 περιπτωσεις εχεις ενα μεγαλο εμποδιο, το filesystem των σκληρων. Απο την λιγοστη εμπειρια μου αναφερω οτι

- μια φορα που δοκιμασα να κανω nfs share ενος φακελου σε ntfs partition το συστημα απλα κολλησε και ηθελε hard reset

- μια φορα που δοκιμασα το ιδιο σε samba share το στστημα γκρινιαζε για permissions κλπ.

 

Αυτα τα λιγα για τωρα. Αν εχεις υπομονη και μπορεις να δοκιμασεις με nfs, πες μου να δωσω επιπλεον οδηγιες. Με το samba δεν ασχολουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνεις μέσω samba εύκολα και απλά. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις είναι το εργαλείο system-config-samba που θα βρεις μέσω synaptic. Θα ανοίξεις μετά αυτό το προγραμματακί και θα σετάρεις πανεύκολα τους φακέλους που θα θέλεις να βλέπεις μέσω windows το όνομα χρήστη και το password που θα έχει ο samba server.

Για το nfs που λέει ο jim_p σε kde4 παλιότερα υπήρχε ένα bug που όταν είχες ορίσει μέσω fstab να διαμοιράζεσε αρχεία μέσω nfs και κράσαρε ο server κόλαγε και όλο το kde dekstop. Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει στην νεώτερη έκδοση γιατί πλέον το μόνο διαμοιρασμό με nfs τον κάνω από τον media player με τον nas server. Στα nfs θα πρέπει να αλλάξεις και τα δικαιώματα των φακέλων για να μπορέσεις να τα δείς στο δύκτιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίξε το synaptic και κάνε search το πακέτο

 

system-config-samba

 

κάντο εγκατάσταση και μετά θα το βρείς μέσα στο μενού του ubuntu διαχείριση συστήματος με ένα εικονίδιο σαν σκέτο samba. Τρέξε το πρόγραμμα και με το συν θα προσθέτεις τους φακέλους που θέλεις να διαμοιράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το system-config-samba ειναι στο universe κομματι του repo, οποτε πρεπει να το ενεργοποιησεις και αυτο.

https://help.ubuntu.com/community/Repositories/Ubuntu

 

[kakia] Περιμενω, στη γωνια, να σου γκρινιαξει το samba για permissions κλπ :P [/kakia]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεξε ενα "sudo apt-get update" σε ενα τερματικο, με κλειστο το synaptic παντα, ή στο synapti πατα το κουμπι που λεει ανανεωση (πανω αριστερα) για να κανει το ιδιο.

Μετα βαλε οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να παιζει ρολο το οτι θες να βαλεις samba ή κατι αλλο.

Εχω βαλει πολλες φορες το flash και αλλα πραγματα οσο ειμαι σε live enviroment και εχουν δουλεψει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδίως το samba είναι προεγκατεστημένο στην διανομή και δεν χρειάζετε να κάνεις κάτι παραπάνω για να τρέξεις το service. Το εργαλείο που σου είπα να βάλεις είναι απλά ένας εύκολος τρόπος σεταρισματος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδίως το samba είναι προεγκατεστημένο στην διανομή και δεν χρειάζετε να κάνεις κάτι παραπάνω για να τρέξεις το service. Το εργαλείο που σου είπα να βάλεις είναι απλά ένας εύκολος τρόπος σεταρισματος του.

 

Kαποιος αλλος "ευκολος" τροπος να το σεταρω, επειδη δεν μου ρο βρισκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωσε ενα

>dpkg -l | grep samba

να δεις τι σχετικο με samba εχει εγκατεστημενο.

 

Ομοιως και

>dpkg -l | grep nfs

αν και δεν νομιζω να εχει κατι με nfs-kernel-server.

 

Αντι να παιδευεσαι τοσες μερες για κατι που μολις κλεισει το pc θα πρεπει να το ξαναστησεις, θα μπορουσες να κανεις μια κανονικη εγκατασταση καπου (σκληρο ή στικακι) και να εισαι πιο ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το μονο που θελω ειναι να εχω παρε δωσε με τους σκληρους του συστηματος αυτου μεχρι να βρω μια ποιο μονιμη λυση. Windows Live υπαρχουν απο CD? Επειδη στικαι δεν μου περιευει για να το φορμαρω και να το κανω bootable...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...