Προς το περιεχόμενο

καταληλο προγραμμα


tiana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ειθελα να μου πειτε μια λυση σε ενα προβλημα μου..

Εργαζομαι στο σπιτι και καμια φορα φευγω για εξωτερηκη δουλεια..........

εχω ενα λαπτοπ του εχω λινουξ μεσα και θα ηθελα να μου πειτε με πιο προγραμμα μπορω να χρησημοποιησω ωστε να μπενω απ την δουλεια μου στο σπιτι μου στον σταθερω υπολογηστη μεσω IP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια σας ευχαρηστω πολυ για την ασχολεια σας αλλα ξεχασα να σας πω δεν θελω το teamviewer...Καπου διαβασα οτι γινεται και με VNC αλλα δεν σκαπαζω πολλα κανα ΦΩΣ........?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή παράμετρος

είναι "βασική" για τον κόσμο των windows

 

στο Linux απλά δέν υπάρχει!

I say! :mrgreen:

 

.

(με τουπέ αγγλικό ύφος ξινισμένης μυζήθρας)

I say that you've got a point. :mrgreen:

 

Τόνισα το δωρεάν γιατί στην δουλειά μπορεί να υποχρεούται (βάναυσο αλλά αληθές) να χειρίζεται εκείνο το μικρομάλακο λειτουργικό σύστημα

 

ρε παιδια σας ευχαρηστω πολυ για την ασχολεια σας αλλα ξεχασα να σας πω δεν θελω το teamviewer...Καπου διαβασα οτι γινεται και με VNC αλλα δεν σκαπαζω πολλα κανα ΦΩΣ........?????

Γίνεται και με VNC αλλά θα μπλέξεις με port forward και firewalls. Επίσης αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια πρέπει να κοιτάξεις λίγο περισσότερο και για SSH tunelling. Αν δεν σου αρέσει το teamviewer υπάρχει και το ανταγωνιστικό του logmein

 

Για ποιο λόγο δεν θέλεις το teamviewer; Τι είναι αυτό που δεν σε εξυπηρετεί; Για την περίπτωση σου δείχνει ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι για να μπεις αλλαζει συνεχεια password και αν ξεχασω να το ανοιξω το προγραμμα δεν μπορω να μπω και κραταει για λιγη ωρα οχι παραπανω :(

 

 

γιατι να μπλεξω αφου εχω ειδη username και pass για login?????????????

 

 

μηλαγα μ εναν φιλο μου και μου ελεγε οτι με ip γινεται αφου εχω username και pass αλλα ειταν ασχετος απο linux :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freenx κάνεις και ένα λογαριασμό no-ip εγκαθιστάς το noip2 στο pc στο σπίτι

 

απλά θα πρέπει να ανοίξεις θύρες στο router

 

παίζει άψογα και σε linux και σε win

 

 

το χρησιμοποιώ συχνά

 

α και με ssh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να μπλεξω αφου εχω ειδη username και pass για login?????????????

 

μηλαγα μ εναν φιλο μου και μου ελεγε οτι με ip γινεται αφου εχω username και pass αλλα ειταν ασχετος απο linux :(

Απάντησε μου σε κάτι γιατί δεν είναι ξεκάθαρο. Ο υπολογιστής από ΟΠΟΥ θα συνδέεσαι τι λειτουργικό έχει; Επίσης ο υπολογιστής ΠΟΥ θα συνδέεσαι (ο στόχος δηλαδή) τι λειτουργικό έχει;

Τέλος θέλεις ή όχι γραφικό περιβάλλον;

Αν δεν θες γραφικό περιβάλλον, με το terminal/putty κάνεις terminal συνδεσεις, αλλά απάντησε στα παραπάνω και συνεχίζουμε.

 

 

γιατι για να μπεις αλλαζει συνεχεια password και αν ξεχασω να το ανοιξω το προγραμμα δεν μπορω να μπω και κραταει για λιγη ωρα οχι παραπανω :(

Αν θέλεις γραφικό περιβάλλον είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Το teamviewer μπορείς να το εγκαταστήσεις και να το ρυθμίσεις να ξεκινά με το λειτουργικό σύστημα. Το ID είναι σταθερό για τον υπολογιστή και δεν αλλάζει. Το password μπορείς να το προκαθορίσεις και να μην αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σε κανένα δεν έχεις γραφικό περιβάλλον τότε

-ρυθμίζεις τον στόχο να δέχεται SSH συνδέσεις

-Κάνεις port forward τη θύρα SSH στον υπολογιστή στόχο (ειναι η 22)

-Φτιάχνεις ένα DynDNS λογαριασμό και τον περνάς στον router (έστω tiana.dyndns.org)

-Οταν είσαι εκτός σπιτιού ανοίγεις ένα terminal και γράφεις

ssh tiana.dyndns.org

 

Μια σελίδα που θα σε βοηθήσει

http://www.unixtutorial.org/2009/05/ubuntu-ssh-how-to-enable-secure-shell-in-ubuntu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...