Προς το περιεχόμενο

Jolicloud σε laptop


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά εγώ πήραν πρόσφατα ένα Dell mini 1018 και έβαλα jolicloud 1.1 αντί για τα win7 starter που είχε.

Με τα win7 σερνότανε και τώρα πετάει .Στα win το vlc έπαιζε σπασμωδικά και όταν ανοιγες και firefox γινόταν πανικός. Τωρα εχω ανοιχτά 20 tab και το transmission και vlc να παιζει 720p.

Το plug n play ειναι καλύτερο μεχρι στιγμής. Τον εκτυπωτη που στα win7 έπρεπε να κατεβάσω 60mb driver απο το ιντερνετ για να δουλέψει, στα linux το αναγνώρισε αμέσως.

Ενα ασύρματο ποντίκι που έχω που τα win εκαναν 5-6 δευτερόλεπτα να το αναγνωρίσουν, τα linux το βλέπουν ακαριαία.

Έχω πολύ περισσότερες επιλογές για dual screen απο τα win7 (σε αυτό ίσως να φταίει οτι ήταν τα starter).

Μόνο σε ένα pen tablet που έχω έπρεπε να ψάξω google για οδηγούς και ήταν η μόνη φορά που χρειάστηκε να ανοίξω terminal.

Καλά τα boot και shut down είναι θέμα δευτερολέπτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικά, σε netbook, τρέχω αποκλειστικά Jolicloud και δεν με παρουσίασαν ούτε ενα πρόβλημα... Οσο για το πρόβληματάκι του φίλου μας με το Toshiba Sattelite, ας δοκιμάσει το Jolicloud 1.1.1, και να δει πώς θα τρέχει... Ειναι σχεδιασμένο να τρέχει σε παλαιότερους και μή netbook υπολόγιστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπάθησα και εγώ να βάλω το jolicloud στο eeepc, αλλά μου ζητούσε κωδικό facebook που δεν έχω και πήρε πόδι.

 

 

@REDODIN7

όπως είπανε και άλλα παιδιά δοκίμασε μία ή πολλές διανομές σε LIVE αρχικά (LIVE CD ή usb αν δε θες να καις σιντάκια) και αν δεις κάποιο που σου αρέσει και δουλεύει και όπως πρέπει στο netbook σου, τότε προχωράς σε κανονική εγκατάσταση.

 

Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι εύκολο όπως Ubuntu ή Linux Mint.

 

Μην κάνεις πίσω πάντως, αξίζει τον κόπο να έχεις και Linux στον υπολογιστή σου

Μιλησα με καπιον υπευθηνο και μου ειπε τις εξης επιλογες :

 

α)Επανακατασταση

β)Driver καρτας για Linux

γ)Live CD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ότι πρέπει να έχεις λογαριασμό facebook ισχύει ακόμη για το jolicloud;

Όχι.

Πάντως σε netbook με GMA550 δε μπορώ να πω ότι πάει καλύτερα από WinXP/7. Μάλλον κάτι παίζει με τους drivers της κάρτας γραφικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω να την δοκιμάσω στο netbook. Διαβάζω στο internet τα καλυτερα γιαυτή την διανομή συν ότι ρυθμίσεις τα πάντα αποθηκεύονται cloud αν έχω καταλάβει και μετά από μια επανεγκατάσταση δεν χρειάζετε να ξανασετάρεις τα πάντα από την αρχή. Ετσί και αλλιώς στο netbook και με το ubuntu που έχω τώρα τα πάντα τα έχω ήδη cloud τα bookmark μέσω chrome, τα email, τα αρχεια μου μέσω dropbox.

To cloud είναι το μέλλον στην φορητότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cloud είναι το μέλλον στην φορητότητα.

 

ναι αμέ... μόλις χθες κάμποσοι χιλιάδες χρήστες χάσανε τα mail τους από το Gmail.... Καλές οι ευκολίες του cloud αλλά πολλά και τα προβλήματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα χάσανε οριστικά και η google είπε ότι θα τα επαναφέρει. Κοίτα το επόμενο λογικό βήμα του cloud θα είναι τοποκοί οικιακοί server που εκεί θα μπορούμε να αποθηκεύομου όλα τα δεδομένα μας cloud χωρίς την υπάρξη σε μεσάζοντες.

Αυτό το jolicloud όσο το βλέπω τόσο πιο πολύ μου αρέσει και ψήνομαι να το περάσω ακόμα και σήμερα στο netbook. Αυτό τον καιρό ήμουν στην σκέψη να βρω μια διανομή για να περάσω εκεί γιατί όλες όσες είχα δοκιμάσει δεν κάνανε για το μικρό περιβάλλον του netbook.

Ξέρει κανείς κάθε πότε βγαίνει νέα έκδοση για την διανομή και αν η νέα έκδοση αναβαθμίζετε αυτόματα μέσω κάποιου update manager? Από τι είδα στα προγράμματα του έχει τα πάντα που μπορεί να χρειαστεί κάποιος που μετακινήτε συνέχεια και θέλει το netbook του για να κάνει τις βασικές του δουλειές. Αυτή η βάση προγραμμάτων ανανεώνετε συχνά η μπορείς με κάποιο τρόπο να τραβάς και προγράμματα μέσω των ubuntu repositories?

 

Από τι βλέπω οι νέες αναβαθμίσεις έρχονται κανονικά όταν αυτές γίνουν διαθέσιμες

 

http://www.jolicloud.com/blog/2010/12/13/upgrade-from-jolicloud-10-to-11-now-available/

 

περνάω σήμερα asap jolicloud στο netbook και γράφω εντυπώσεις.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα την εγκατάσταση. Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε σε παραπάνω νομίζω χρόνο από τι στην κλασική εγκατάσταση του ubuntu. Είχα και ένα πρόβλημα μετά την ολοκλήρωση της εγκατάσταση και όταν μου ζήτησε για επανεκκίνηση αυτό δεν έγινε ποτέ και έμεινε σε μια μαύρη οθόνη. Την επανεκκίνηση την έκανα μόνος μου με hard reset.

H διάρκεια της πρώτη εκκίνησης ήταν σε πολύ λιγότερο χρόνο από τι στο ubuntu και με χωρίς τα γνωστά άλυτα προβλήματα του plymouth που έχει το ubuntu. Ομώς η πρώτη εκκίνηση με έβγαλε σε χαλασμένη οθόνη με γραφικά γραμμές και έπρεπε να κάνω για άλλη μια φορά ξανά hard reset.

H δεύτερη εκκίνηση ήταν απίστευτα γρήγορη με μια όμορφη οθόνη υποδοχής και ένα υποτυπώδες animation. Με το που μπαίνεις στην επιφάνει εργασίας η κάρτα δυκτίου δούλεψε με την μια βρήκε τα wifi δύκτια που υπάρχουν και έκανε την σύνδεση χωρίς προβλήματα.

Δεν υπάρχει επιφάνεια εργασίας αν δεν υπάρχει internet. Θα πρέπει να συνδεθείς σε jolicloud λογαριασμό για να σου εμφανίσει την επιφάνεια εργασίας. Φυσικά το facebook δεν είναι απαραίτητο. Ετσί και αλλιώς και εγώ ποτέ δεν έχω φτιάξει facebook.

Εχεί ένα πολύ εύχρηστο περιβάλλον αν και δεν θα το χαρακτήριζα με τπτ πανάλαφρο. Εχεί μια μικρή αργή απόκριση αλλά αυτό μπορεί να είναι μάλλον ότι τα πάντα είναι σε cloud. Υπάρχει όμως η δυνατότητα να περάσεις και τοπικές εφαρμογές καθώς έχει και synaptic αλλά και στα προγράμματα για εγκατάσταση έχει αρκετά που είναι τοπικά. Συν όλα αυτά υπάρχει και terminal για όταν πάει κάτι στραβά.

Πολύ φρέσκο σε ιδέες καινοτόμο ξεφεύγει από τα καθιερωμένα. Προσωπικά το κρατάω για όσο τραβήξει και μέχρι να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δοκίμασα αρκετή ώρα έπαιξα μαζί του και τελικά κατέληξα να το βάλω στο ubuntu που έκανα ξανά εγκατάσταση σαν καρφιτσωμένη καρτέλα στον chrome.

Δεν νομίζω να αξίζει να το εγκαταστήσεις σαν αυτόνομη διανομή. Είχα την αίσθηση ότι είναι πιο βαρύ από το ubuntu και ότι χάνει και αυτό στο σημείο της λειτουργικότητας και ιδίως στο να μπορέσεις να ταξινομείς κάπως τα προγράμματα σου με βάση διάφορες επιλογές.

Τα προγράμματα γίνονται εγκατάστση και τα έχεις όλα χύμα cloud που τρέχουν μέσω broswer και τοπικά σε καρτέλες. Δεν υπήρχε πουθενά επιλογή για να τα βάλεις με κάποια σειρά η να μετανομάσεις τις καρτέλες.

Αντίθετα νομίζω αν το τρέχεις σε μια οποιαδήποτε διανομή μέσω του chrome είναι φοβερή επιλογή γιατί έχεις με την μια δεκάδες cloud προγράμματα για άμεση πρόσβαση σε μια μόνο καρτέλα. Με την δημουργία λογαριασμού οι ρυθμίσεις και οι επιλογές σου μένουν όπως είναι και νομίζω είναι η καλύτερη λύση για cloud σε τοπικά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μέσω jolicloud έχω βρει κάτι απίστευτα χρήσιμα site που αγνοούσα ότι υπήρχαν. Οι τυποί έχουν κάνει φοβερή δουλειά στο να μαζέψουν ότι πιο χρήσιμο cloud υπάρχει στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως άσχετος μπορω να πω ότι το Jolicloud με βολεψε πάρα πολύ! Αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ είναι ότι μπορεις να έχεις πρόσβαση στους φακέλους των Windows οποτε έχεις προσβαση σε μουσικη, φωτογραφιες κλπ. Ως πρωτάρης μου φαινεται πολύ καλό και χωρις κανενα προβλημα στο Acer Aspire 4810TG.

Ξεχασα να πω οτι το μηχανημα ξεκινάει πολυ γρηγορα με το Jolicloud!

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...