Προς το περιεχόμενο

Jolicloud σε laptop


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους ,εδω και καιρο σχεφτομουν να κανω το μεγαλο βημα και δοκιμασω μια διανομη των Linux και επειδη πριν λιγο ειδα για το jolicloud 1.1 ειπα να κανω το μεγαλο βημα .

 

Εχω ενα Toshiba Satellite L505-13Nμε Windows 7 64bit , κατεβασα την εφαρμαγη για dual boot το εκανα εγκατασταση και εκκινηση ενω ολα ξεκινησαν καλα μετα αρχισαν τα προβληματα ,

 

Πρωτο και κυριοτερο δεν εβλεπα τον δεικτη του ποντικιου , δεν υποστιριζε την συνδεση συνδεση wifi και τελος το γραφικο περιβαλλον ηταν μισο καταστραμενο με ολοι την οθονη να ειναι γκρι και μονο στο κεντρο της οθονης να απεικονιζετε σωστα.

 

Μπορει καποιος να βοηθησει η να το κανω απεγκατασταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ακομα μια εφαρμογη σαν το wubi. Αποφευγε τη.

Αν γινεται οπως στο wubi, θα μπεις απλα στην προσθαφαιρεση προγραμματων των windows και θα το "απεγκαταστησεις" σαν ενα ακομα προγραμμα.

 

Συμβουλη 1η

Βαλε τη διανομη με το σωστο τροπο, κατεβαζοντας το σχετικο .iso, καιγοντας το σε δισκακι, εκκινοντας με αυτο, κανοντας partitions κλπ.

 

Συμβουλη 2η

Μιας και δεν εχεις νετμπουκ, μην βαζεις διανομες φτιαγμενες για νετμπουκ αλλα κανονικες, πχ ubuntu, παντα με τον τροπο που λεω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια εφαρμογη σαν το wubi. Αποφευγε τη.

Αν γινεται οπως στο wubi, θα μπεις απλα στην προσθαφαιρεση προγραμματων των windows και θα το "απεγκαταστησεις" σαν ενα ακομα προγραμμα.

 

Συμβουλη 1η

Βαλε τη διανομη με το σωστο τροπο, κατεβαζοντας το σχετικο .iso, καιγοντας το σε δισκακι, εκκινοντας με αυτο, κανοντας partitions κλπ.

 

Συμβουλη 2η

Μιας και δεν εχεις νετμπουκ, μην βαζεις διανομες φτιαγμενες για νετμπουκ αλλα κανονικες, πχ ubuntu, παντα με τον τροπο που λεω παραπανω.

Αξιζει τον κοπο να δοκιμασω κατι αλλο γιατι με το jolicloud εχω ψηλό-απογοητευθεί <_<

Επειδη ειμαι ασχετος με θεματα σχετικα με linux εχεις εσυ καποια διανομη να προτινεις για αυτο το laptop ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ,εδω και καιρο σχεφτομουν να κανω το μεγαλο βημα και δοκιμασω μια διανομη των Linux και επειδη πριν λιγο ειδα για το jolicloud 1.1 ειπα να κανω το μεγαλο βημα .

 

Εχω ενα Toshiba Satellite L505-13Nμε Windows 7 64bit , κατεβασα την εφαρμαγη για dual boot το εκανα εγκατασταση και εκκινηση ενω ολα ξεκινησαν καλα μετα αρχισαν τα προβληματα ,

 

Πρωτο και κυριοτερο δεν εβλεπα τον δεικτη του ποντικιου , δεν υποστιριζε την συνδεση συνδεση wifi και τελος το γραφικο περιβαλλον ηταν μισο καταστραμενο με ολοι την οθονη να ειναι γκρι και μονο στο κεντρο της οθονης να απεικονιζετε σωστα.

 

Μπορει καποιος να βοηθησει η να το κανω απεγκατασταση ?

 

μάλλον άλμα έκανες! :mrgreen:

 

 

δοκίμασε κάποιο ubuntu* απο live cd

θα δείς αν έχεις "προβλήματα" με το pc σου

 

 

μετά "ξαναρωτάς" για εγκατάσταση

αφού δείς και τις υποδείξεις του tritona k twiner

 

μαγικά ξόρκια για να πετύχει μιά εγκατάσταση

 

 

κάνε κι ένα αρνητικό σχόλιο για την απόφαση του γερμανικού ΥΠΕΞ!

τα ξόρκια βοηθάνε μερικές φορές ! :mrgreen:

 

 

 

*σίγουρα και άλλη διανομή, αλλά για να μην ψάχνεις

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον άλμα έκανες! :mrgreen:

 

 

Μάλλον έχεις δίκιο εδώ όντος μιλαμε για άλμα και μάλιστα τριπλούν :lol: ,παντός περίμενα τα linux πιο φιλικά στον χρήστη και μην το πάρετε σαν κακία άλλα νομίζω στην συνείδηση μου το σκορ μόλις άνοιξε και είναι Windows 1 - Linux 0 :mrgreen: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις δίκιο εδώ όντος μιλαμε για άλμα και μάλιστα τριπλούν :lol: ,παντός περίμενα τα linux πιο φιλικά στον χρήστη και μην το πάρετε σαν κακία άλλα νομίζω στην συνείδηση μου το σκορ μόλις άνοιξε και είναι Windows 1 - Linux 0 :mrgreen: .

 

είναι που το linux παίζει εκτός έδρας. Οταν το εγκαταστήσεις και κάνεις τις αρχικές ρυθμίσεις μάλλον θα γίνει το 1-1...

Μην τα παρατήσεις αν ζοριστείς στην αρχή. Λογικό είναι. Με λίγο διάβασμα των προηγούμενων οδηγών και καμιά ερώτηση εδώ θα είσαι μια χαρά και όταν συνηθίσεις την λογική θα δείς οτι αξίζει τον κόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

REDODIN7

δοκίμασε ένα live cd

 

ίσως αλλάξει το σκόρ απο τα αποδυτήρια ! :mrgreen:

 

.

οκ θα το κανω απλα οχι σημερα γιατι η ομαδα δεν εχει καθολου ψυχολογια και ισος γυνει το 2-0 :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπάθησα και εγώ να βάλω το jolicloud στο eeepc, αλλά μου ζητούσε κωδικό facebook που δεν έχω και πήρε πόδι.

 

 

@REDODIN7

όπως είπανε και άλλα παιδιά δοκίμασε μία ή πολλές διανομές σε LIVE αρχικά (LIVE CD ή usb αν δε θες να καις σιντάκια) και αν δεις κάποιο που σου αρέσει και δουλεύει και όπως πρέπει στο netbook σου, τότε προχωράς σε κανονική εγκατάσταση.

 

Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι εύκολο όπως Ubuntu ή Linux Mint.

 

Μην κάνεις πίσω πάντως, αξίζει τον κόπο να έχεις και Linux στον υπολογιστή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...