Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία σύνδεσης στο internet (ethernet)


popeye68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

Σήμερα ξαφνικά μπαίνοντας στο Ubuntu 10.10 διαπίστωσα ότι είχε χαθεί η σύνδεση με το internet. Στην πάνω μπάρα έχει βγάλει ένα εικονίδιο που γράφει: "Σύνδεση δικτύου: ανενεργή".

Το ίδιο πρόβλημα το είχα και πριν 1 μήνα επειδή έχω κάρτα "Realtek". Τότε κατέβασα πάλι το Ubuntu 10.10 και το ξαναεγκατέστησα (clean install) και έφτιαξε. Τώρα δεν φτιάχνει μ' αυτόν τον τρόπο.

Τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ξαναμπεις στο Ubuntu, άνοιξε τερματικό και εκτέλεσε με τη σειρά:

 

>sudo service network-manager stop

>sudo rm /var/lib/NetworkManager/NetworkManager.state

>sudo service network-manager start

 

σε περίπτωση που δεν δουλέψει:

 

 

>sudo dhclient

 

>ping www.google.com

αν σου απαντάει το google, έχεις σύνδεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα καινούργια σύνδεση και συνδέθηκε. Κάθε φορά όμως που ανοίγω το Ubuntu είναι εκτός σύνδεσης και πρέπει να κάνω δεξί κλικ στο εικονίδιο του δικτύου, και να τικάρω το "ενεργοποίηση δικτύωσης".

Με λίγα λόγια κάθε φορά χάνει τις ρυθμίσεις και πρέπει να το συνδέσω χειροκίνητα (τικάροντας το "ενεργοποίηση δικτύωσης").

Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wicd ειναι κατι σαν τον network manager, πιο προβλεψιμο, που δεν θελει το μισο gnome, keyrings και τα συναφη.

Αν το βαλεις πρεπει να βγαλεις ΕΝΤΕΛΩΣ τον network manager.

 

Αν εισια μονο με ethernet, συμβουλη μου ειναι να ρυθμιζεις τα περι δικτυου απο το σχετικο αρχειο ή εστω με τη βοηθεια μιας εφαρμογης που θα το κανει για σενα και να μην κρεμεσαι απο nm και wicd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα καινούργια σύνδεση και συνδέθηκε. Κάθε φορά όμως που ανοίγω το Ubuntu είναι εκτός σύνδεσης και πρέπει να κάνω δεξί κλικ στο εικονίδιο του δικτύου, και να τικάρω το "ενεργοποίηση δικτύωσης".

Με λίγα λόγια κάθε φορά χάνει τις ρυθμίσεις και πρέπει να το συνδέσω χειροκίνητα (τικάροντας το "ενεργοποίηση δικτύωσης").

Τι μπορεί να φταίει;

 

αδιάκριτη ερώτηση: τις 3 εντολές παραπάνω τις δοκίμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδιάκριτη ερώτηση: τις 3 εντολές παραπάνω τις δοκίμασες;

όσοι "μαθητευόμενοι" δεν περαιώνουν τις ασκήσεις-υποδείξεις των "διδασκόντων"

θα χάνουν την "μαθητική" ιδιότητα γιά ένα εξάμηνο (με αναστολή) :mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδιάκριτη ερώτηση: τις 3 εντολές παραπάνω τις δοκίμασες;

Nαι τις έκανα αλλά δεν....

Τελικά μόλις ανοίγω το Ubuntu είμαι εκτός σύνδεσης. Πρέπει να κάνω δεξί κλικ στο εικονίδιο του δικτύου, να ξετικάρω το "ενεργοποίηση δικτύωσης" και να το ξανατικάρω για να συνδεθώ. Δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω καμμιά ρύθμιση στο "επεξεργασία συνδέσεων" για να ανοίγει το Ubuntu και να είμαι συνδεδεμένος (αυτόματα). Πάντως όλες οι ρυθμίσεις (στο "επεξεργασία συνδέσεων") είναι στο "αυτόματο".

Δεν πειράζει αφού μπορώ και συνδέομαι μ' αυτόν τον τρόπο πάλι καλά. Θα το αφήσω έτσι.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αντίθετα όσο καιρό είχα στο netbook ubuntu συνδεόμουνα πάντα χωρίς πρόβλημα ασύρματα η και μέσω ethernet. Από την στιγμή που πέρασα σε kubuntu είχα πρόβληματα με το wifi και τις συνδέσεις. Μπορούσε να συνδεθεί και μετά από λίγη ώρα να χάσει την σύνδεση και σαν μην έφτανε αυτό μετά ενώ έβλεπε την σύνδεση δεν μπορούσε να ξανασυνδεθεί με τπτ.

Τελικά αφού έκανα upgrade αρχικά στην 11.04 μήπως διορθωθεί το πρόβλημα με την νεώτερη έκδοση του networkmanager τον πέταξα τελείως και έβαλα wicd και διορθώθηκαν τα προβλήματα.

Δεν ξέρω τι πατσάρισμα του έχουν κάνει στο ubuntu αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον network manager και έχω κάνει άπειρες συνδέσεις σε πολλά διαφορετικά wifi χωρίς ποτέ να αντιμετωπίσω πρόβλημα. Αντίθετα στο kubuntu με το που το έβαλα άρχισαν και τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισια μονο με ethernet, συμβουλη μου ειναι να ρυθμιζεις τα περι δικτυου απο το σχετικο αρχειο ή εστω με τη βοηθεια μιας εφαρμογης που θα το κανει για σενα και να μην κρεμεσαι απο nm και wicd.

Ναι μόνο ethernet έχω.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις οδηγίες πως να ρυθμίζω το δίκτυο από το σχετικό αρχείο ή με μια εφαρμογή;

Πρώτη φορά το ακούω και δεν το έχω ξανακάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ανοιγεις το synaptic και βγαζεις τα παντα απο network manager (και wicd αν εχεις) με πληρη αφαιρεση για να φυγουν και τα αρχεια ρυθμισεων τους.

 

Μετα ανοιγεις το σχετικο αρχειο ρυθμισεων δικτυου

>sudo gedit /etc/network/interfaces

και γραφεις αυτα κατω κατω αν θελεις σταθερη ip κλπ (εννοειται οτι αλλαζεις τα νουμερα αναλογα με τις δικες σου αναγκες)

>iface eth0 inet static
address 192.168.1.2
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1

auto eth0

ή αυτα αν θελεις να παιρνει αυτοματα μεσω dhcp

>iface eth0 inet dhcp

auto eth0

Σωζεις και κλεινεις. Μετα ειτε επανεκκινεις, ειτε τρεχεις ενα

>sudo /etc/init.d/networking restart

να επανεκκινισει ο δαιμονας του δικτυου.

 

To "auto eth0" δηλωνει πως το interface (eth0) θα ξεκιναει αυτοματα με την εκκινηση του υπολογιστη ή με την εκκινηση του δαιμονα του δικτυου οπως λεω παραπανω.

Τελος, καλο ειναι να περασεις τους dns του isp σου, ή οποιους αλλους θες, στο σχετικο αρχειο. Το ανοιγεις

>sudo gedit /etc/resolv.conf

και προσθετεις τους dns ετσι (nameserver -κενο- ip)

>nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4
nameserver 195.170.0.1
nameserver 195.170.2.2

 

Ενα πολυ καλο gnomoεργαλειο που κανει αυτη τη δουλεια μεσω gui ειναι το gnome-network-admin, που περιλαμβανεται στο πακετο gnome-system-tools. Αφου το εγκαταστησεις, θα το βρεις καπου μεσα στο μενου System > Administration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πρόβλημα διορθώθηκε από μόνο του.

Μόλις μπήκα στο Ubuntu σήμερα, άνοιξα τον διαχειριστή ενημερώσεων για να ενημερώσω το σύστημα και βλέπω ότι είχαν έρθει 3 ενημερώσεις για τον Network manager. Μόλις τις εγκατέστησα το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Έκανα και 2-3 επανεκκινήσεις για σιγουριά και όλα ΟΚ. Το παραπάνω (αφαίρεση N.M.)το φυλάω σε περίπτωση που ξαναπαρουσιαστεί.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...