Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με τεμπέλικο μηχάνημα σε Debian και Ubuntu


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις να κάνω compile ή να βάλω καινούριο πυρήνα. Εγκαθιστώ το debian 6.0 σε καθαρό σκληρό, για να κάνω δοκιμές της προκοπής με πιο καινούριο πυρήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, με την καθαρή εγκατάσταση Debian 6.0 και αλλάζοντας διαδοχικά τις ρυθμίσεις του bios, κατάφερα να το κάνω να βγάλει Ooops!!! Παρουσιάστηκε πρώτη φορά όταν ενεργοποίησα το ACC, αλλά τώρα το δοκιμάζω μήπως είχε εμφανιστεί και πιο πριν αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι (βγήκε μετά απο κάποια ώρα δοκιμής...)

post-89750-0-84597500-1298640804_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το BIOS φρόντισε οι δίσκοι σου να είναι ρυθμισμένοι SATA και AHCI γιατί αλλιώς θα μπλέξεις με το piix module που θα σου κοστίσει πολλά πεσμένα μαλιά και πολλές νύχτες αυπνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πιο χαλαρά timings στη μνήμη, και φαίνεται να τρέχει ομαλά... Θα το δοκιμάσω στο Debian 5.0 αν κολλάει τώρα...

 

FAIL, πάλι κολλάει... με oops το γυρίζω στα 1066 από τα 1333 MHz (οι μνήμες είναι rated να αντέχουν μέχρι 2000ΜHz...)

post-89750-0-04701700-1298644323_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να ξεχάσεις το overclocking. Βάλε σε όλα τα settings τα defaults τους και φρόντισε να παίρνεις σωστό ρεύμα παντού. Και θα έλεγα να μήν ασχολείσαι με τον παλιό kernel κάνε όλες τις δουλειές σου στον καινούργιο του Debian 6.

Παρακολούθησέ το το σύστημα, τρέξε τα benchmarks σου και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν κάνω η έκανα overclocking! Ισα ίσα που κάνω underclocking τώρα μπας και γίνει σταθερό... Δυστυχώς η mobo δεν λέει το ρεύμα που δίνει, αλλά μόνο σου δίνει την δυνατότητα να το αυξήσεις, οπότε δεν μπορώ να το έλεγξω χωρίς κάποιο windows tool...

 

Προς το παρόν, με τις προηγούμενες ρυθμίσεις μου (που κολλούσαν) αλλά με 1066 underclocked μνήμη με default timings τρέχει κανά 20λέπτο χωρίς πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 ώρες, μια χαρά λειτουργεί με ταυτόχρονη χρήση memtester και pi 100000000 (με ένα μηδενικό παραπάνω!) κάνοντας και swapping!! Oi μνήμες στα 1066 με default timings (δηλαδή πιο κάτω από τα stock timings...) Πάλι καλά που οι μνήμες μου ήταν 2000+ rated, και η mobo 1666+ rated τρομάρα τους... Επίσης το memtest86+ με τα 1333 και τα σφιχτά stock timings μετά από 8 ώρες που το είχα τρέξει παλιά δεν έβγαζε σφάλμα... Είναι να καραφλιάζεις όμως...

 

Πάω τώρα να μπουτάρω σε debian 5.0 να δω αν είναι οκ...

 

Προς το παρόν πάει μια χαρά και σε Debian 5.0.

Ποπο έχω εκνευριστεί τόσο πολύ, όλα γύρω σου, σου λένε οτι είναι πρόβλημα μνήμης αλλά το memtest σου λέει όχι, είναι οκ... νομίζω οτι έπεσα σε περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 10+ ώρες αρκετά σκληρού testing χωρίς προβλήματα, θεωρώ οτι το σύστημα είναι rock solid, όπως θα έπρεπε.

Μια και το έχω μεταφέρει και το έχω στημένο με οθόνη, λέω να περάσω και τα debian 6 επι την ευκαιρία. Υπάρχει κανα καλό how to, αλλά χωρίς να χαθούν οι ρυθμίσεις (κυρίως του samba και του mdadm. Για τον xfce καλύτερα να γίνει reconfiguration, γιατί μου έκανε κάτι κουλά με τις γραμματοσειρές και μου φαίνονταν τα γράμματα 7 εκατοστά σε ύψος...);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...