Προς το περιεχόμενο

Ubuntu χωρίς γραφικό περιβάλλον


tiana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ζητας ενα debian base installation χωρις X.

 

αναφορικα με το tty και διαφορες καθημερινες εργασιες χωρις Χ , κοιτα το Linux και παλιο hardware στην υπογραφη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας....θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο λογισμικο ubuntu που να μην εχει επιφανεια εργασιας δηλ να το λειτουργω μονο με εντολες.

Το Ubuntu έχει μία ειδική έκδοση, την Ubuntu Server που είναι ακριβώς αυτό που ζητάς, δηλαδή ένα Ubuntu που από default δεν εγκαθιστά γραφικό περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν χρησιμοποιώ Ubuntu, έχω την εντύπωση πώς στο Ubuntu Server Edition μπορείς να μην βάλεις γραφικό περιβάλλον κατά το install. Μπορείς να δοκιμάσει και το Debian Stable που προσωπικά προτείνω για server.

 

#edit:Με πρόλαβε ο από πάνω :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητας ενα debian base installation χωρις X.

 

αναφορικα με το tty και διαφορες καθημερινες εργασιες χωρις Χ , κοιτα το Linux και παλιο hardware στην υπογραφη μου.

 

 

σε ευχαριστω!!!

 

Το Ubuntu έχει μία ειδική έκδοση, την Ubuntu Server που είναι ακριβώς αυτό που ζητάς, δηλαδή ένα Ubuntu που από default δεν εγκαθιστά γραφικό περιβάλλον.

 

σε ευχαριστω!!!

 

Αν και δεν χρησιμοποιώ Ubuntu, έχω την εντύπωση πώς στο Ubuntu Server Edition μπορείς να μην βάλεις γραφικό περιβάλλον κατά το install. Μπορείς να δοκιμάσει και το Debian Stable που προσωπικά προτείνω για server.

 

#edit:Με πρόλαβε ο από πάνω :mad:

 

:-D ευχαριστω οπως και να χει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το alternate cd εγκατάστασης του ubuntu μπορείς να επιλέξεις ακριβώς τα πακέτα που θέλεις και τι περιβάλλον θέλεις να εγκαταστησεις να δουλέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...