Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με γραφικο περιβαλλον και freebsd


salazar1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα είπα να κάνω τα πρώτα βήματα μου σε Freebsd.Προσπάθησα λοιπον να εγκαταστείσω την τελευταία έκδοση.Μετά την εγκατάσταση(αν εχει γινει σωστα) εκανα login.Προσπαθω λιπον να μπω σε γραφικο περιβαλλον.Ακολουθωντας παντα το handbook εδωσα την εντολη pkg_add -r kde4.Μου βγαζει μνμ λαθους(κατι σαν:unable to get kde4 ftp://freebsd....).Δοκιμαζω λοιπον με make clean install.Ενω φαινονται ολα καλα στην αρχη πεταει μνμ λαθους:error code 1.Οταν παταω startx μου ανοιγει το kde αλλα ο δεικτης του ποντικιου δεν δουλευει(ενω το ρυθμισα στην εγκατασταση κ ηταν οκ).Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει??(η εγκατασταση εγινει απο dvd.ΜΟΝΤΕΛΟ LAPTOP:sony vaio vgn-fw41e)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iliaskr:Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.Βρήκα την ιδια απαντηση κ σε αλλα forum αλλα δεν ξερω πως να μπω στο etc/rc.conf χωρις γραφικο περιβαλλον και να αλλαξω τις μεταβλητες.Μηπως με cat/etc/rc.conf ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για τη βοηθεια.Ενω δουλευουν ολα πριν πατησω startx μολις μπω στο kde τπτ..Ουτε το touchpad ουτε usb ποντικι.Επισης δεν μπορω να βαλω προγραμματα απο τα ports.Προφανως κατι κανω λαθος μιας και ειμαι αρχαριος και δεν εχω διαβασει ολο το handbook ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...