Προς το περιεχόμενο

Ενδιαφέρουσες... ειδήσεις!


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Αλβανοί υποστηρίζουν πως ο Μάρκος Μπότσαρης δεν ήταν ‘Ελληνας, αλλά Αλβανός

 

http://clopyandpaste.blogspot.com/2012/01/blog-post_4537.html#axzz1jvsr0YV1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενδιαφέρουσα τοποθέτηση:

 

Λιτός και Σαφής !

 

«Τι σας προκαλεί τη μεγαλύτερη έκπληξη στην ανθρωπότητα; »

 

 

 

« Ο άνθρωπος. Γιατί θυσιάζει την υγεία του για να βγάλει λεφτά. Ύστερα θυσιάζει τα χρήματά του για να ανακτήσει την υγεία του. Και τότε είναι τόσο ανήσυχος για το μέλλον ώστε δεν απολαμβάνει το παρόν και ως αποτέλεσμα αυτός δεν ζει ούτε στο παρόν, ούτε στο μέλλον. Και ζει σαν να μη πρόκειται ποτέ να πεθάνει. Και πεθαίνει χωρίς να έχει ζήσει ποτέ στην πραγματικότητα.»

 

!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ΗΠΑ αδιαφορούν για την προειδοποίηση του Ιράν "Να μην τολμήσουν να μπουν πάλι τα αεροπλανοφόρα τους στον Κόλπο" και μετέφεραν στην περιοχή της Αραβικής Θάλασσας το αεροπλανοφόρο USS Abraham Lincoln (CVN 72) με τελικό προορισμό το εσωτερικό του Κόλπου. Το σκάφος είχε αποπλεύσει εκτάκτως από την Ταϊλάνδη στις 10 Ιανουαρίου και από την δύναμη του 7ου Στόλου εντάχθηκε εσπευσμένα στον 5ο Στόλο, "φρουρό" των πετρελαίων του Κόλπου.

 

 

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=32423&Itemid=139

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκαλυπτικός ο διάλογος του καπετάνιου του Costa Concordia με τον (έξαλλο) λιμενικό

 

Aποκαλυπτικός είναι ο διάλογος των λιμενικών αρχών του Λιβόρνο με τον καπετάνιο του Costa Concordia, τη στιγμή που ο δεύτερος εγκαταλείπει το πλοίο και οι λιμενικοί από τον ασύρματο τού ζητούν πληροφορίες για την εξέλιξη της επιχείρησης διάσωσης.

 

Ιδού ένα μικρό απόσπασμα του διαλόγου μεταξύ του καπετάνιου Σκετίνο και του λιμενικού Ντε Φάκο, όπως το δημοσιεύει ο βρετανικός Guardian:

 

- Τώρα το πλοίο βυθίζεται

- Ανέβα τώρα από τη μικρή σκάλα και πες μου πόσοι επιβάτες είναι ακόμα επάνω. Πρέπει να μου πεις αν υπάρχουν παιδιά, γυναίκες, άνθρωποι με ειδικές ανάγκες... Ακου Σκετίνο, εσύ μπορεί να σώθηκες από τη θάλασσα, αλλά θα σου.... ειλικρινά θα το πληρώσεις! Θα σου κάνω κακό! Πήγαινε τώρα επάνω!

- Είμαι εδώ με τις ομάδες διάσωσης, εδώ είμαι δεν πάω πουθενά...

- Τι ακριβώς κάνεις;

- Συντονίζω την επιχείρηση διάσωσης..

- Από εκεί τι ακριβώς συντονίζεις; Ανέβα επάνω να συντονίσεις από το πλοίο. Αρνείσαι;

- Δεν αρνούμαι...

- Μπορείς να μου πεις το λόγο για τον οποίο δεν πηγαίνεις επάνω;

- Δεν μπορώ να ανέβω γιατί η μηχανή της λέμβου έχει σταματήσει...

- Ανέβα επάνω, είναι διαταγή. Μην μου λες άλλες δικαιολογίες. Έδωσες διαταγή να εγκαταλείψουν όλοι το πλοίο. Τώρα εγώ έχω την ευθύνη. Πήγαινε επάνω! Είναι σαφές;

[...]

- Πόσοι άνθρωποι έχουν χάσει τη ζωή τους;

- Δεν γνωρίζω. Έχω ακούσει για τουλάχιστον για έναν νεκρό. Εσύ πρέπει να μου πεις πόσοι είναι νεκροί. Ήμαρτον!

- Καταλαβαίνεις ότι είναι σκοτάδι και δεν βλέπω τίποτα;

- Και τι θα πει αυτό; Θέλεις να πας σπίτι Σκετίνο; Μου λες ότι είναι νύχτα και θέλεις να πας σπίτι; Ανέβα τώρα από τη μικρή σκάλα και πες μου τι μπορεί να γίνει. Τώρα!

 

Την Πέμπτη ξεκίνησαν εκ νέου οι έρευνες για επιζώντες στο εσωτερικό του κρουαζιερόπλοιου, ενώ επιταχύνονται οι προετοιμασίες για την άντληση των καυσίμων από τις δεξαμενές του.

 

Οι έρευνες των σωστικών συνεργείων διεκόπησαν την Τετάρτη για λόγους ασφαλείας, όταν διαπιστώθηκε μικρή μετακίνηση του πλοίου.

 

Ο μέχρι τώρα απολογισμός αναφέρει ότι 11 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, ενώ αγνοείται η τύχη άλλων 20. Ο πλοίαρχος, ο οποίος αποφυλακίστηκε και παραμένει σε κατ' οίκον περιορισμό, φέρεται να δήλωσε ότι δεν εγκατέλειψε το πλοίο, απλώς ...έπεσε κατά λάθος σε σωστική λέμβο και μετά δεν μπορούσε να επιστρέψει.

 

in.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Δεν είμαι η φιλενάδα του Franco!» τονίζει με έμφαση σε συνέντευξή της στην ιταλική εφημερίδα Corriere Della Sera. Το επιχείρημα της Domnica Cemortan, όπως θα διαβάσετε παρακάτω, είναι ατράνταχτο...

 

«Να σας πω γιατί; Μου έδειχνε φωτογραφίες της κόρης του, όταν ήταν μικρή. Ένας άντρας που ψάχνει ερωμένη δεν συμπεριφέρεται έτσι...». (Ναι, καλά...).

 

«Για μένα, ο διοικητής Schettino είναι ήρωας επειδή στα μάτια μου έχει συμπεριφερθεί ως ήρωας. Πιστεύω ότι έχει κάνει καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια. Είμαι σίγουρη ότι ήταν ακόμα στη γέφυρα, τα μεσάνυχτα, διότι εκείνη τη στιγμή μας είπε να φύγουμε, να εγκαταλείψουμε το πλοίο. Ήμουν με μια άλλη συνάδελφο - μας είπε να τρέξουμε μακριά. Τον είδα πάλι πολύ αργότερα, στο νησί. (...) Πάντα είναι εύκολο να κρίνουμε τους άλλους...».

 

 

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=118703&catID=11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάστε την Αυστραλία! Ανεβαίνει η ανεργία, την κυκλώνει η κρίση

 

http://www.on-news.g...-post_3316.html

 

μεχρι το μυριο που ειμαστε εμεις

εχουν ακομα

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...