Προς το περιεχόμενο

Ενδιαφέρουσες... ειδήσεις!


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελπιζω να μην ειναι λαθος.εχω βαρεθει να βλεπω τους παντες να προσπαθουν να ερμηνευσουν το φυσικο συμπαν μεσα απο δυο μονο κεντρικες θεωριες.

αντε να κλυδωνιστει συνθεμελα η μοντερνα φυσικη,μηπως αρχισει να γινεται και πιο ενδιαφερουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να μην ειναι λαθος.εχω βαρεθει να βλεπω τους παντες να προσπαθουν να ερμηνευσουν το φυσικο συμπαν μεσα απο δυο μονο κεντρικες θεωριες.

αντε να κλυδωνιστει συνθεμελα η μοντερνα φυσικη,μηπως αρχισει να γινεται και πιο ενδιαφερουσα.

 

Μπράβο γιατί η κβαντομηχανική είναι σα να βλέπεις τη μπογιά να στεγνώνει στον τοίχο, έχει σαπίσει το μυαλό μου απ' τη βαρεμάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο einsten δεν πεφτει ο einstein ειναι εδω

 

 

Νετρίνα πιο γρήγορα και από την ταχύτητα του φωτός; Όχι και τόσο λένε επιστήμονες

 

http://www.physics4u.gr/blog/?p=4236

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο einsten δεν πεφτει ο einstein ειναι εδω

 

 

Νετρίνα πιο γρήγορα και από την ταχύτητα του φωτός; Όχι και τόσο λένε επιστήμονες

 

http://www.physics4u.gr/blog/?p=4236

 

 

οι συγκεκριμενοι επιστημονες βασισανε τα συμπερασματα πανω σε δεδομενα που ειχαν συλλεξει απο ενα διαφορετικο πειραμα του 2010.

σου λενε οτι εσεις στο cern,στο πειραμα σας μετρησατε μια αυξηση της ταχυτητας των νετρινο.

Με βαση ομως την θεωρια αυτο θα σημαινε οτι το νετρινο επρεπε να ειχε χασει μερος της ενεργειας του εξαιτιας αυτης της διαφορας απο την ταχυτητα του φωτος.

η οποια ενεργεια θα εκμπεμποταν με την μορφη φωτονιων,κατι που θα φαινοταν στο χρωματικο/ενεργειακο φασμα που θα αφηνε το FTL νετρινο.

 

Ομως εμεις στο πειραμα μας,στο οποιο χρησιμοποιησαμε την ιδια ακτινα νετρινων,δεν παρατηρασαμε καμια τετοια εκπομπη φωτονιων απο τα νετρινο.

για την ακριβεια το χρωματικο φασμα των δικων μας νετρινο ειναι ακριβως ιδια με το φασμα των δικων σας νετρινων.δηλαδη τα δικα σας νετρινο δεν χασανε καθολου ενεργεια με την

μορφη φωτονιων.εφοσων δεν χασανε καθολου ενεργεια,τοτε δεν πρεπει να τρεξανε πιο γρηγορα απο το φως.

 

Αυτα λενε οι ιταλοι επιστημονες και εχει μια βαση η απαντηση.

Απο την αλλη ομως το γεγονος οτι το πειραμα στο CERN επαναληφθηκε δυο φορες και εδωσε το ιδιο αποτελεσμα,μαλιστα την δευτερη φορα με μεγαλυτερη ακριβεια,μονο αμελητεο δεν ειναι.

Θα πρεπει να περιμενουμε και τα πειραματα στα Fermilab για να δουμε τι ακριβως συμβαινει.γενικα ειναι ενα μυστηριο που θα παρει πολυ καιρο για να λυθει.να λυθει για το αν οντως τρεχουν

πιο γρηγορα τα νετρινο απο το φως.το γιατι τρεχουν πιο γρηγορα,αν επαληθευθει κατι τετοιο,ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

 

παντως ειναι πολυ συνταραχτικα αυτα που συμβαινουν.και ας μην καταστραφηκε ο πλανητης απο το CERN.κριμα που δεν ειμαι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ειναι πολυ συνταραχτικα αυτα που συμβαινουν.και ας μην καταστραφηκε ο πλανητης απο το CERN.κριμα που δεν ειμαι εκει.

 

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...