Προς το περιεχόμενο

Ενδιαφέρουσες... ειδήσεις!


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α οχι,να παραιτηθουν τελειως απο την δουλεια τους εφοσων ειναι τοσο δυσαρεστημενοι. :devil:

 

άλλο δυσαρεστημένοι άλλο μ!@$^*ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η επιστήμη είχε σχεδόν ανακαλύψει το κρησφύγετο του Μπιν Λάντεν με ένα πολύπλοκο μαθηματικό τύπο, αλλά η CIA από ότι φαίνεται δεν πολυπήρε στα σοβαρά το όλο εγχείρημα. Έρευνα που δημοσιεύτηκε το 2009 προέβλεπε με ακρίβεια 80,9% ότι ο Οσάμα Μπιν Λάντεν κρυβόταν σε έπαυλη της πόλης Αμποταμπάντ του Πακιστάν. Η μελέτη, βασισμένη σε ένα μοντέλο πιθανοτήτων που χρησιμοποιείται στην οικολογία των απειλούμενων ειδών, είχε τραβήξει τότε την προσοχή αμερικανικών ΜΜΕ, όχι όμως και των μυστικών υπηρεσιών.

 

Η έρευνα δημοσιεύτηκε το 2009 σε μια σχετικά μικρή επιθεώρηση, το MIT International Review. Τράβηξε τότε την προσοχή διαφόρων αμερικανικών μέσων, μεταξύ άλλων της μεγάλης εφημερίδας USA Today.

 

Περιέργως, οι αμερικανικές Αρχές είτε δεν έμαθαν για την έρευνα είτε δεν την θεώρησαν αρκετά αξιόπιστη: «Δεν ήρθαν σε επαφή μαζί μου, και δεν περίμενα να το κάνουν» λέει ο Γκιλέσπι

 

 

http://www.theinsider.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=12302%3Ascientific-research-in-2009-accurately-predicted-the-hideout-of-bin-laden&catid=41%3Atechnology&Itemid=113

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άντε στην καλύτερη περίπτωση να έγινε λοχαγός στα 25 του ... λέω εγώ τώρα... αυτό σημαίνει ότι τώρα είναι πάνω κάτω 94 χρονών... ΡΙΞΤΕ ΤΟΥ ΙΣΟΒΙΑ!!!!

 

edit: γκάβακα αλέκο το λέει στην πρώτη σειρά... 97 χρονών... ζώον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η επιστήμη είχε σχεδόν ανακαλύψει το κρησφύγετο του Μπιν Λάντεν με ένα πολύπλοκο μαθηματικό τύπο [...]

 

Μπορείς να βοηθήσεις να βρω το άρθρο στο Science; Ψάχνω με το όνομα του ερευνητή, με Bin Laden, και δε βρίσκω άκρη.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βοηθήσεις να βρω το άρθρο στο Science; Ψάχνω με το όνομα του ερευνητή, με Bin Laden, και δε βρίσκω άκρη.

 

Ευχαριστώ.

 

Αν θες το αρχικό άρθρο, πας εδώ: http://web.mit.edu/mitir/

Στο February 2009 θα το δεις.

 

Edit: Και φυσικά, ρίχοντας μια ματιά στο άρθρο, δεν βγαίνει από πουθενά ότι "προέβλεπε με ακρίβεια 80,9% ότι ο Οσάμα Μπιν Λάντεν κρυβόταν σε έπαυλη της πόλης Αμποταμπάντ του Πακιστάν". Ό,τι να'ναι αυτοί οι δημοσιογράφοι ρε παιδί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν θες το αρχικό άρθρο, πας εδώ: http://web.mit.edu/mitir/

Στο February 2009 θα το δεις.

 

Έψαχνα μέσω του Science για το University of California in Los Angeles και τελικά το βρίσκω το ΜΙΤ. Κάτι δεν κατάλαβα σωστά.

 

Πάντως, μου κάνει εντύπωση σε πόσα μέσα και blogs αναδημοσιεύεται η είδηση χωρίς παράθεση στην πηγή. Υπάρχει ένα θέμα εκεί.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Και φυσικά, ρίχοντας μια ματιά στο άρθρο, δεν βγαίνει από πουθενά ότι "προέβλεπε με ακρίβεια 80,9% ότι ο Οσάμα Μπιν Λάντεν κρυβόταν σε έπαυλη της πόλης Αμποταμπάντ του Πακιστάν". Ό,τι να'ναι αυτοί οι δημοσιογράφοι ρε παιδί μου...

 

οντως....και εγω τραβηγμενο το βρηκα να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...