Προς το περιεχόμενο

Ενδιαφέρουσες... ειδήσεις!


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη, αν η εκαστοτε εταιρια τα γκρεμισει και φτιαξει νεα νομιμα, η αν νομιμοποιησει τα υπαρχοντα, θα αρχισετε να πληρωνετε μετα τα διοδια;

Τελειως ακυρη η ολη υποθεση, ολοι ξερουν οτι τα διοδια δεν προκειται να τα χτυπησουν εκει που πρεπει, και βαρανε με πλαγιους τροπους μπας και πληξουν λιγο την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σου γράφει κάτι πολύ απλό (το οποίο φυσικά αποδεικνύεται και από τα έντυπα που εσύ ο ίδιος παρέθεσες), δηλαδή ότι η απόφαση για σφράγιση των κτιρίων έχει πολεοδομική βάση και δεν έχει καμία σχέση με τη νομιμότητα των διοδίων αυτών καθαυτών.

 

Επίσης, λιγότερα "ντάξει" και "γουστάρεις", παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν μπορώ να εικάσω γιατί έχει φάει αναβολές, πρώτον γιατί δεν ξέρω αν έχει φάει αναβολές, δεύτερον γιατί δεν ξέρω αν για αυτές υπεύθυνοι είναι οι κατηγορούμενοι, τρίτον γιατί αν υπεύθυνοι είναι οι κατηγορούμενοι δεν ξέρω το σκεπτικό τους.

 

Ας πούμε, όμως, ότι όλα τα παραπάνω ισχύουν. Φαντάζομαι ότι το κάνουν γιατί φοβούνται πως θα χάσουν το δικαστήριο (ή απλά θέλουν να εξουθενώσουν τους μηνυτές). Και πάλι, αυτό δεν αναιρεί την παρατήρηση ότι το σφράγισμα των κτιρίων έχει πολεοδομική βάση και δεν έχει να κάνει με τη νομιμότητα της επιβολής διοδίων.

 

Θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει πως οι κινήσεις κατά των διοδίων "έδωσαν" στην πολεοδομία την εταιρία των διοδίων, οπότε θα μπορούσε κανείς να πει αυτό που γράφει ο poscaman νωρίτερα, δηλαδή "δε με νοιάζει γιατί έκλεισαν, αρκεί που έκλεισαν". Και πάλι, όμως, είναι τεχνικό ζήτημα άσχετο με τη νομιμότητα των διοδίων. Επιτυχία, βέβαια, για τις κινήσεις κατά των διοδίων, αν αυτές προσέγγισαν την πολεοδομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν αρνηθηκα οτι το σφραγισμα θα γινει(αν γινει) λογω πολεοδομικων παραβασεων.

αν δε γινοταν απο αυτο θα γινοταν πιο μετα απο το δικαστηριο(θεωρητικα παντα)

απλα μου κανει εντυπωση που μερικοι αρεσκονται στο να πληρωνουν διοδια που στατιστικα εχουν πολλες πιθανοτητες να θεωρηθουν παρανομα απο δικαστηρια.

αν αυτη η συζητηση γινοταν πριν 2-3 χρονια θα μου φαινοταν λογικο

σημερα με τα δεδομενα των διοδιων,την αντιδραση του κοσμου και την κατασταση της χωρας μου φαινεται ειτε υποπτο ειτε χαζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η πολεοδομια βεβαια μαζι με το δημο, σφραγισαν τα διοικητικα κτιρια και τις αποθηκες, τα οποια βρισκονται εξω απο το δρομο, και οχι τα κιοσκια συλλογης διοδιων που ειναι μεσα στο δρομο (και στα οποια νομιζω δεν εχει να κανει η πολεοδομια), πως σας σιγουρευει οτι θα κλεισουν τα διοδια στις συγκεκριμενες περιοχες;

 

απλα μου κανει εντυπωση που μερικοι αρεσκονται στο να πληρωνουν διοδια που στατιστικα εχουν πολλες πιθανοτητες να θεωρηθουν παρανομα απο δικαστηρια.

 

Αγαπητε ντιναρα, το οτι θεωρητικα, κατα την κριση σου (εκτος και εισαι δικηγορος της υποθεσης και ξερεις εκ των εσω), θεωρεις οτι θα καταστει κατι ως παρανομο πολυ πριν αποφασισει το ιδιο το δικαστηριο, οποτε και αποφασιζεις απο πριν να εκτελεσεις την μελλουσα αποφαση του δικαστηριου (δηλατη το να μην πληρωνεις τα διοδια, τα οποια "¨θεωρητικα" θα βγαλουν παρανομα τα δικαστηρια), εγω δεν το θεωρω υποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα διοδια ως διοδια και οχι ως κτιρια θα κλεισουν οταν βγει η αποφαση απο το δικαστηριο,εκτος και αν γινει πουλημενη δικη.

συμφωνα με οσα πιστευεις τα διοδια ειναι νομιμα.

εγω που δε πληρωνω ειμαι παρανομος?αν ναι γιατι δεν ειμαι φυλακη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι εφοπλιστης ουτε υπουργος

οποτε το επιχειρημα σου ειναι τερμα ακυρο.

 

αν δε πληρωσω λεφτα στον παρκαδορο στο κλαμπ που παρκαρει τα αμαξια σε δημοσιο χωρο ειμαι παρανομος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ατιμωρησια στην Ελλαδα δεν απολαμβανεται μονο απο υπουργους ή εφοπλιστες αλλα και απο μικροαπατεωνες οπως (πχ) φοροφυγάδες, βενζιναδες που δεν δινουν αποδειξη και οδηγους που αρνουνται να πληρωσουν τα νομιμα διοδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ατιμωρησια στην Ελλαδα δεν απολαμβανεται μονο απο υπουργους ή εφοπλιστες αλλα και απο μικροαπατεωνες οπως (πχ) φοροφυγάδες, βενζιναδες που δεν δινουν αποδειξη και οδηγους που αρνουνται να πληρωσουν τα νομιμα διοδια.

 

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι νόμιμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ατιμωρησια στην Ελλαδα δεν απολαμβανεται μονο απο υπουργους ή εφοπλιστες αλλα και απο μικροαπατεωνες οπως (πχ) φοροφυγάδες, βενζιναδες που δεν δινουν αποδειξη και οδηγους που αρνουνται να πληρωσουν τα νομιμα διοδια.

συμφωνω

εγω ποτε δεν αρνηθηκα να πληρωσω νομιμα διοδια. :rolleyes:

 

και πιστευεις οτι η ατιμωρησια σε αυτους ειναι επειδη βαριουνται η δεν προλαβαινουν να τους πιασουν οι αστυνομικοι η επειδη τα εχουν κανει πλακακια μεταξυ τους?

τι ειναι πιο πιθανο και πιο λογικο,να εχουν πεσει μιζες και να εχουν γινει απατεωνιες μεταξυ 5 υπουργων και κατασκευαστικων εταιριων,η να ειναι νομιμοι αυτοι και να ειναι παρανομοι 200.000 πολιτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...